Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Komputery - oprogramowanie i sprzęt (https://forum.cdrinfo.pl/f113/)
-   -   Router z WiFi - Jaki wybrać, co potrzebuję? D-link? 3com? Pentagram? Inny? (https://forum.cdrinfo.pl/f113/router-wifi-jaki-wybrac-co-potrzebuje-d-link-3com-pentagram-inny-71713/)

andy 20.07.2012 05:59

Obie zajmują 40MHz.

@jou jaki masz router? Jakie prędkości uzyskujesz na sieci 300Mb?

joujoujou 20.07.2012 21:46

Cytat:

Napisany przez andy (Post 1215988)
[...] jaki masz router?

Dwa routery (a nawet trzy, tylko trzeci jako uzupełnienie sieci w ogrodzie).

- jako "właściwy" router Air3GII rozdzielający połączenie z sieci GSM. 150M.

- w trybie access point Belkin F7D2401. 300M.

- oprócz tego Netopia ileśtam w ogrodzie (54M), dwa gigabitowe switche.
Cytat:

Napisany przez andy (Post 1215988)
Jakie prędkości uzyskujesz na sieci 300Mb?

Nie wiem, nie testowałem.

andy 03.08.2012 22:25

Właśnie zainstalowałem sobie drukarkę sieciową na swoim Netgearze@Openwrt.

Tutaj opis http://eko.one.pl/?p=openwrt-printserwer

5 minut z terminalem i wszystko działa pięknie.

Wawelski 05.08.2012 15:21

Jak bardzo kierunkowe są anteny kierunkowe?

Mam WL-500GP - i większość sprzętów bezprzewodowo jest używana w promieniu 2 m od niego. Jednak mam potrzebę sięgnąć sygnałem przez dwie ściany żelbetowe. Przed drugą ścianą sygnał jest całkiem przyzwoity, za - już brak.

I tak kombinuję, czy wystarczy mi lepsza antena?

Tylko, że nie chciałbym siać sygnałem w inne strony - dlatego zastanawiam się, czy jak podłączę do Asusa antenę kierunkową wycelowaną w kącik, w którym chcę uzyskać sygnał, to czy antena kierunkowa "posieje" sygnał na te 2 m dookoła i w zadanym kierunku dalej? Czy też antena kierunkowa to zero zasięgu w innych kierunkach, niż wycelowana jest?
Asus ma jedno złącze na antenę - a nie chcę się bawić w mody (bo da się przylutować drugą antenkę).

andy 05.08.2012 15:52

@Wawelski antenty kierunkowe dają bodaj na 120 stopni sygnał. Może najpierw spróbuj zwiększyć moc routera, oraz odbiorników?
W PL maks to 100mW, natomiast na OpenWrt udało mi się podkręcić do 500mW :)

Wawelski 05.08.2012 16:20

Cytat:

Napisany przez andy (Post 1217696)
@Wawelski antenty kierunkowe dają bodaj na 120 stopni sygnał. Może najpierw spróbuj zwiększyć moc routera, oraz odbiorników?

W odbiornikach nie da rady. Podkręcenie w routerze zwiększa zasięg widzialności - ale połączenie nie działa wcale dalej (owszem, router rzuca paczuszki dalej, ale "klient" nie ma tyle siły, by odrzucić na taką samą odległość).

Wiązka może być bardzo wąska - kilkanaście stopni wystarczy aż nadto. Ale potrzebuję, żeby dookoła anteny był zasięg na 2m (to już z zapasem).

joujoujou 05.08.2012 20:01

Cytat:

Napisany przez Wawelski (Post 1217694)
[...] mam potrzebę sięgnąć sygnałem przez dwie ściany żelbetowe. [...] czy wystarczy mi lepsza antena?

[...]

A kablem połączyć nie chcesz, czy nie możesz?

Bo może zamiast kombinować z niepewnym połączeniem bezprzewodowym lepiej byłoby zastosować powerline? :idea:

Wawelski 05.08.2012 21:33

Cytat:

Napisany przez joujoujou (Post 1217721)
A kablem połączyć nie chcesz, czy nie możesz?

Legalnie nie mogę.

joujoujou 05.08.2012 22:40

Powerline też nie możesz?

sobrus 06.08.2012 07:19

Ja bym na początek próbował zamontować po prostu większą antenę, nawet taką dookólną.
Panele kierunkowe to spory wydatek, a dookólną można wyrwać za 10-20zł.

Ta jest np markowa (chodzi mi o model nie ofertę).
http://allegro.pl/tp-link-tl-ant2408...522008976.html
Taka antena nic nie przeszkadza - nie zwiększamy mocy a jedynie efektywniej ją wykorzystujemy. W dodatku "czulej" nasłuchuje na odpowiedź z urządzenia.

Sa większe potwory też, ale ceny szybko rosną.

Na dachu mam panel do providera - nosi na kilka kilometrów i musiał być dość dokładnie ustawiony (w zasadzie jak antena satelitarna) - więc podejrzewam że jest bardzo kierunkowy

andy 07.08.2012 18:45

Dlaczego nie mogę zwiększyć mocy odbiornika do 100mW? Karta to Intel Centrino 2230
Cytat:

andy@nabuchodonozor:~$ iwlist wlan0 txpower
wlan0 unknown transmit-power information.

Current Tx-Power=16 dBm (39 mW)

andy@nabuchodonozor:~$ sudo iwconfig wlan0 txpower 20
[sudo] password for andy:
Error for wireless request "Set Tx Power" (8B26) :
SET failed on device wlan0 ; Invalid argument.
andy@nabuchodonozor:~$

Wawelski 07.08.2012 19:37

Cytat:

Napisany przez joujoujou (Post 1217745)
Powerline też nie możesz?

Sieć w gniazdku to była dla mnie ciekawostka sprzed kilku(nastu) lat - myślałem, że nigdy nie weszło pod strzechy. Po wstępnym rozpoznaniu - może i warte rozważenia. Ale 350 zł zamiast anteny za kilkadziesiąt - mało konkurencyjne. A jakbym chciał do sieci podłączyć telefon czy tablet - to jeszcze AP do powerline na końcu musiałbym podłączyć.

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1217750)
Ja bym na początek próbował zamontować po prostu większą antenę, nawet taką dookólną.

To wyjście pierwsze przyszło mi do głowy - i jak się okaże, że anteny kierunkowe nie mają nawet szczątkowego zasięgu dookoła to tak się skończy. Ale wolałbym uniknąć siania sygnałem daleko - domorosłych hakierów w okolicy pewnie nie mało, bo to centrum Warszawy i sporo wysokich bloków dookoła.

pali 07.08.2012 19:55

i to skośnookich :)

sobrus 08.08.2012 06:51

@andy
nie każda karta/sterownik umożliwia sterowanie mocą, spróbuj na początek zmniejszyć.
Najlepiej wspierane na linuksie są zazwyczaj urządzenia stare, kilkuletnie.

@wawelski
Długie dobre hasło AES zniechęci każdego domorosłego hakiera. A nawet niedomorosłego.
Przy kilkunastu znakach czas potrzebny do złamania liczy się w setkach/tysiącach lat.
Wg wikipedii łamanie 128-bitowego szyfru na milionie komputerów, każdym potrafiącym wykonać miliard prób na sekundę zajęłoby 11 miliardów lat.

Biorąc pod uwagę, że nawet FBI nie potrafi złamać AES (co udowodnił TrueCrypt) można spać spokojnie i kupować tanie anteny ;)

andy 14.08.2012 20:11

Cytat:

Napisany przez Wawelski
Ale wolałbym uniknąć siania sygnałem daleko - domorosłych hakierów w okolicy pewnie nie mało, bo to centrum Warszawy i sporo wysokich bloków dookoła.

WPA2 z kluczem o długości 16-63 bajty i mogą sobie naptakać :P

Choć, zawsze można komuś "popsuć" sieć - wymuszać rozłączana klientów podłączonych itd.

Btw, czy ktoś bawił się z podłączeniem via HUB USB kilku urządzeń pod router z OpenWrt? Po podłączeniu drukarki przez huba nie działa drukowanie. Próbowałem sobie z tym poradzić ale nic nie wymyśliłem, a Google... cóż... nie jest zbyt pomocne :)

Mam zamiar podłączyć pod router dysk(kieszeń na usb), oraz drukarkę.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 21:48.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.