Powrót   Forum CDRinfo.pl > Edycja, konwersja i kompresja audio/video > DVD-Video

DVD-Video Tematy poświęcone kopiowaniu, edycji, konwersji i kompresji z/do formatu DVD



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 11.02.2003, 12:14   #1
alopu
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 11.02.2003
Posty: 5
alopu w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
konwersja z DVD do MPEG II

Witam,

Czy ktoś wie jak zrobić MPEG II ze zrzuconego na dysk twardy DVD (mniejsza z tym w jakiej postaci czy plików VOB czy pliku ISO)?

Potrzebuję to wiedziec bo musze zedytować material video a z tego co wiem VOBów nie da rady poddać edycji.

Z gory dzieki za podpowiedzi.
alopu jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 12.02.2003, 00:13   #2
CobraVerde
KONKWISTADOR
 
Avatar użytkownika CobraVerde
 
Data rejestracji: 26.03.2002
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Posty: 1,506
CobraVerde zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
z DVD nie trzeba robić Mpeg2 bo ono już jest w tym formacie
musisz wyciąć z Vobów audio i video - użyj do tego programu Vobedit albo jakiegoś rippera.
a do czego jest Ci potrzebna ta edycja?

Ostatnio zmieniany przez CobraVerde : 12.02.2003 o godz. 00:16
CobraVerde jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 12.02.2003, 11:58   #3
alopu
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 11.02.2003
Posty: 5
alopu w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Zaopatrzyłem się ostatnio w niegłupia karte ze sprzetowym koderem do MPEG II oraz wypalarkę DVD. Chcę przenieść swoje archiwa domowe z kaset VHS na płytki DVD RW (brak utraty jakości, etc).
Z czasem jednak jak będe miał troche czasu (może na wakacje) chciałbym miec możliwość porobienia jakiś menu, etc - dlatego potrzebuję wiedzieć czy potem mogę z DVD wrócić do MPEG II i poddać obraz edycji.

Tak przy okazji widzę po postach, że Ty jesteś sporo zorientowany w tym temacie. Może podpowiesz mi co mam zrobic z tematem z którym męczę się juz długo - byłbym wielce zobowiązany.

Otóż mam problemy ze zgrabowanym obrazem a raczej plikami mpeg, które karta robi. Kilka linii od dołu w finalnych mpegach jest zamazane i jakby przesunięte (chociaż podgląd przy zczytywaniu jest OK). Cała reszta obrazu jest super. Próbowałem odczytywac różne kasety (czyli wina nie po stronie kaset) z różnych magnetowidów (w tym z półprofesjonalnego JVC - czyli wina tez nie po stronie magnetowidu) i za każdym razem mam to samo.
Karta ma możliwość kodowania do mpegów zgodnych z DVD i SVCD oraz mpeg I - czyli VCD - ale bez wzgledu na wybór - zniekształcenia są na dole.

Wina karty grabującej też chyba nie bo jak zczytuję obraz telewizyjny z tunera (karta ma tuner na pokładzie) to mpegi są OK.

Męczyłem sie z tym strasznie, szukałem odpowiedzi wszędzie. W końcu na jedynm forum aż kurde w Australii człowiek mi odpowiedział:

Hi Mario
I received your still frame from your capture and the distortion at the bottom of the picture is indeed the head switching area of video tape.
The head switching lines are present on VHS BETA and some other analog video tape formats. This is where the A and B heads actually switch. It is done just before the vertical sync pulse in the so called black area of the picture.
You normally don't see these lines when playing a video tape on a TV unless the geometry of the TV is slighty underscanned.
When you preview with the capture card the preview window is overscanned so you don't see the distortion, but the capture card is capturing everything including that distortion.
Are you burning the captured files so you can play them in a DVD player ?
If you are then you should not see that distortion on your TV.

Nie za wiele rozumiem z tego co on mi pisze (nie chodzi o angielski a o terminologię fachową). Co to jest za przełączanie głowic (head switching) w magnetowidach - zupełnie się na tym nie znam?

Co więcej - on pisze, że normalnie (po autoringu DVD i wypaleniu DVD) - te zniekształcenia nie powinny byc widoczne - a są.

Dziwne jest to, że pliki (mpegi) wyprodukowane na mojej karcie są wprawdzie czytane na wszystkich PCtach ale w różny sposób. U mnie w kompie obraz jest pełniejszy (jest więcej linii u góry i na dole) ale niestety są zniekształcenia na dole o których pisałem.
Medial player we właściwościach pliku pokazuje, że dekoderem audio jest Ligos a dekoderem Video jest Elecard.

Jak te same pilki odtwarzam na innych kompach to wprawdzie zniekształceń na dole nie ma ale wogóle obraz jest przycięty z dołu i z góry po dobre kilkanaście linii.

A mi zależy na tym żeby z jednej strony mieć jak najpełniejszy obraz ale ze strony drugiej pozbyć się dolnych zniekształceń.

Próbowałem już wszystkiego i nie mogę znaleźć żadnych zleżności. Nie wiem czy zależy to karty graficznej, od rodzaju dekodera mpeg, od systemu operacyjnego czy od czego innego tam.
Ja pracuję na WIN XP i dekoder mpeg to Elecard MPEG II encoder. Ale jak ten sam plik odtwarzam na kompie z WIN ME z tym samy dekoderem to jak pisałem problemu zniekształceń nie ma ale obraz jest mocno przycięty.

Oczywiście pewnie mogę to poprawić jakims edytorem ale nie po to wydawałem kasę na kartę ze sprzetowym dekoderem MPEG II aby później czekac dniami na przerenderowanie materiału z jednej tylko kasety po tym jak wprowadzę do niego jakies poprawki (niestety znane mi edytory nie wykorzystują kodera sprzętowego mojej karty i używają jedynie kodeków softwarowych).

Czy może coś na ten temat wiesz? Czy wiesz jak w XP dobrać się do do właściwości aktualnie używanego dekodera MPEG? Może tam mozna coś poregulować (np. zawęzić ale tylko od dołu obraz)?

Będe wdzięczny za wszelkie podpowiedzi w temacie.
alopu jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.02.2003, 01:54   #4
rita
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 23.12.2002
Lokalizacja: Kraków
Posty: 11
rita w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Jeśli chodzi o odpowiedź z Australii, to istotą jest różnica między obrazem oglądanym na telewizorze, a monitorze PC-ta. Po prosttu ekran telewizyjny wyświetla mniejszy obraz niż monitor i nie chodzi tu o bezwzględny rozmiar tylko faktycznie wyświetlany. Kineskop telewizora jest fabrycznie ustawiony tak aby nie pokazywał krawędzi obrazu (obraz jezt rozszerzony poza ramkę opasującą kineskop. W monitorach komputerowych widzisz pełny obraz.
Druga sprawa przełączanie głowic w magnetowidziejest sposobem na zwiększenie prędkości przesuwu taśmy względem głowicy (może nieistotne są szczegóły) więc powiem prosto, jeśli są dwie głowice to tylko jedna ma w danym momencie kontakt z taśmą kiedy i która jest zapisywane na taśmie video właśnie u dołu. Producenci magnetowidów założyli, że i tak na telewizorze z w/w względów nie będzie widać tych sygnałów. Stąd wyjaśnienia Australijczyka? Natomiast nie bardzo umiem odpowiedzieć na różne wyświetlanie na PC-tach, może to kwestia ustawień monitora?
__________________
Rita
rita jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.02.2003, 01:56   #5
rita
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 23.12.2002
Lokalizacja: Kraków
Posty: 11
rita w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Jeszcze pytanko, co to za karta?
__________________
Rita
rita jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.02.2003, 10:53   #6
alopu
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 11.02.2003
Posty: 5
alopu w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Cześć,

Używam karty Provideo PV-256 T.

Z tym monitorem i telewizorem pewnie jest tak jak piszesz ale nadal nie rozwiązuje to mi problemu tzn. na moim kompie obraz jest pełny ale ze zniekształceniami na dole. Obraz jest praktycznie taki sam jak na telewizorze do którego podpiąłem magnetowid z kasetą z której wcześniej brałem materiał.
Na innym kompie (nie z XP ale z ME czy WIN 98) obraz jest zawężony bez względu na rodzaj użytego kodeka mpeg.
Wczoraj zauważyłem, że jak na swoim kompie zmieniłem kodek z Elecarda na inny (Ligos, Cyberlink) to obraz również u mnie jest zawężony.
Wynikało by z tego, że jedynie w wypadku kiedy posiada się XP oraz kodek Elecarda jest możliwość oglądania pełnych, pełnoekranowych mpegów - każdy inny układ powoduje, że wyświetlane mpegi sa przycięte - z czego może oglądający nie zdają sobie sprawy bo nie wiedzą jak pełen mpeg powinien wyglądać.
Ale może moje wnioski sa do bani - dlatego proszę innych o opinie na ten temat.

Hej CobraVerda - daj jakis post prosze w tym temacie tym bardziej,że w podstawowym temacie coś jest nie tak. Próbowałem na różne sposoby Vobeditem wyciągnąć mpegi z VOBów i może coś żle robię ale mi się to nie udało. Podaj nazwę jakiegoś innego rippera który wiesz, że to robi na pewno.
alopu jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.02.2003, 12:48   #7
CobraVerde
KONKWISTADOR
 
Avatar użytkownika CobraVerde
 
Data rejestracji: 26.03.2002
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Posty: 1,506
CobraVerde zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
a w jakiej rodzielczości robisz capturing ? standard VHS to zaledwie 352x288 i przy rozciąganiu do rozmiarów DVD/SVCD mogą się pojawić błędy. i jakiego softu uzywasz do do zgrywania materiału na HDD ? kodujesz odrazu do mpeg1/2 - jeżeli tak to jakim programem.
może spróbuj złapać najpierw jako "czyste" avi a potem skompresować to dobrym programem/encoderem do mpeg2.
może zajrzyj tutaj: http://www.divx-digest.com/articles/vhs_capture.html bo ja się na zabawie VHS-DVD kiepsko znam.
co do wyciągania video z vobów to Vobedit robi to napewno. otwierasz pierwszego voba (chyba, że masz tylko jednego), klikasz przycisk DEMUX i zaznaczasz opcje MPEG Stream i ewentualnie Demux Complete Title Set, żeby wypruł video, że wszystkich vobów tworzących dany film. to samo z audio.
CobraVerde jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.02.2003, 13:11   #8
alopu
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 11.02.2003
Posty: 5
alopu w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
aaa - to widze, że do złej osoby zaadresowałem pytanie. OK VHS to mało linii ale ja mówiłem o VHS w celu uproszczenia (większość kaset mam SVHS).

Capturing robię w rozdzielczości 704x576 i żadnego programu do kodowania do MPEG nie używam bo jak pisałem mam karte ze sprzętowym kodekiem do mpeg i z wielu wzgledow nie chce sie bawic w zczytywanie nieskompresowanych AVIkow (bo dyski puchną - czy wiesz ile taki AVIk nieskompresowany zajmie jesli zczytam 3 godzinną kasetę? a mam kaset wiele) i życia szkoda na czekanie dniami aż soft kodeki przerobią to.

No ale w kazdym razie dzieki za starania - widze że będę musiał dalej rzeźbic po zagranicznych forum.
alopu jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 06:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.