Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Off topic (https://forum.cdrinfo.pl/f5/)
-   -   Pięciokąt foremny za pomocą cyrkla i linijki ;) (https://forum.cdrinfo.pl/f5/pieciokat-foremny-za-pomoca-cyrkla-linijki-50646/)

kodziu 04.04.2005 15:05

Pięciokąt foremny za pomocą cyrkla i linijki ;)
 
Dostałem zadanie domowe aby za pomocą cyrkla i linijki skonstruować pięciokąt foremny... Może mi ktoś łopatologicznie wytłumaczyć jak to zrobić?

PS Byłem na googlach i znalazłem troszke artykułów ale nie moge się połapać o co chodzi w niektórych punktach :)

Smartek 04.04.2005 15:25

nie mogles powiedziec wczesniej? [no tak.. nie wiedizales..] - mialem akurat na technice i zrobilem rysunek krok po kroku w 4 pkt.'ach wraz z opisem.. wszystko pieknie i czytelnie :|... metoda wykreslna...
pozdro ;)

yahol 04.04.2005 15:39

Najstarsza znana konstrukcja pięciokąta foremnego przedstawiona jest w księdze IV "Elementów" Euklidesa. Mianowicie IV.11 podaje metodę konstrukcji trójkąta równoramiennego, który ma kąty przy podstawie dwukrotnie większe od pozostałego kąta (tzn. trójkąta z kątami 72°, 72°, 36°), a kąt środkowy 72° wyznacza podział kąta pełnego na pięć równych części, czyli pięciokąt foremny. Oto konstrukcja Euklidesa:
Dany jest odcinek AB, który będzie ramieniem konstruowanego trójkąta. Konstruujemy punkt C na odcinku AB tak, żeby AB×CB = AC2 (jak to zrobić opisuje twierdzenie II.11). Następnie kreślimy okrąg o środku w punkcie A i promieniu AB i odkładamy odcinek równy AC jako cięciwę BD. Wykreślamy odcinki AD i CD. Trójkąt ABD jest równoramienny, więc ma równe kąty przy podstawie:

ĐABD = ĐBDC + ĐCDA.

Okazuje się, że ĐABD = 2× ĐBAD, czego dowód (wykorzystujący twierdzenia III.37 i III.32) kończy konstrukcję.
Księga IV.11 zawiera jeszcze rysunek, przedstawiający okrąg opisany na trójkącie ABD, z odłożonymi z punktów B i D cięciwami o długości równej długości AD i odcinkami, łączącymi kolejno pięć wyznaczonych w ten sposób punktów okręgu.

Prostszą konstrukcję (zamieszczaną zwykle w podręcznikach) podał Ptolomeusz. W XIX w. opracowano szereg konstrukcji, z których przytoczymy konstrukcję H. W. Richmonda z 1893 r.:
W okręgu o promieniu OP0 rysujemy promień OB prostopadły do OP0 i jego środek D. Punkt N jest punktem przecięcia promienia OP0 i dwusiecznej kąta ODP0. Z punktu N prowadzimy prostopadłą do OP0; jej punkty przecięcia P1, P5 z okręgiem są dwoma wierzchołkami pięciokąta foremnego, sąsiadującymi z P0.

Nic z tego nie rozumiem, ale rzeczywiscie wychodzi pieciokat foremny :D

kodziu 04.04.2005 15:50

Ja własnie tez nic nie rozumiem :D

Loczek 04.04.2005 17:04

Metoda wykreślna wg. mojego byłego nauczyciela matematyki była zła :) mówił że nie da się wykreślić pięciokąta foremnego wpisanego do koła. Ale to był burak więc to musi byc możliwe.

Ziele 04.04.2005 17:53

Prosze.... bardzo proste rysowanie pięciokąta foremnego ;) miałem to na początku roku na geometrii wykreślnej.

http://62.233.151.50/~bartek/cdrinfo/pieciokat.jpg

alt-f4 04.04.2005 18:32

Aż mi się łezka w oku zakręciła - przypomniały się klauzurówki z kresek ... ;)

kodziu 04.04.2005 19:48

Dzięki Ziele, udało sie :)

amstaff 14.04.2005 21:26

kto mi pomoże ?? potrzebuje narysować pięciokąt foremny na dziś a jestem dopiero w 6 klasie i nie radze sobie ty mi waszymi "językami" czy mi ktos pomoze ??

Ziele 15.04.2005 02:21

przecież na obrazku który dałem jest to łopatologicznie wytłumaczone prostym językiem... prościej się już nie da.

woitas 15.04.2005 08:34

on jest dopiero w 6 klasie, więc może nie rozumieć tego, co tam pisze.
zapewne chodzi mu o ten drugi łuk prowadzony z punktu D.
trzeba przyłożyć cyrkiel do pkt C i zakreślić promień z pkt D aż do przecięcia z okręgiem (odcinek CD jest równy bokowi tej figury).
wtedy ładnie to wyjdzie.

Smartek 15.04.2005 13:45

ee, nie przesadzaj wojtas ja jestem w 1 gim i spokojnie to rozumiem, a mysle, ze rok roznicy to nie tak duzo..
pozdro ;)

Kasiulka 15.04.2005 18:44

prosze was pomozcie mi! Musze skonstruowac pięciokąt foremny a ta konstrukcja, ktora pokazaliscie jest zla( tak twiordzi moja matematyczka)! pomozcie!!!

kodziu 15.04.2005 20:30

Cytat:

Napisany przez Kasiulka
prosze was pomozcie mi! Musze skonstruowac pięciokąt foremny a ta konstrukcja, ktora pokazaliscie jest zla( tak twiordzi moja matematyczka)! pomozcie!!!


Tą matematyczke to na odstrzał oddaj...

Smartek 15.04.2005 20:48

ee? jak to zla? no chyba, ze chodzi o metode [bo to chyba wykreslna jest..]
pozdro ;)


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 04:52.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.