Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Off topic (https://forum.cdrinfo.pl/f5/)
-   -   TBS - czy ktoś z Was tak mieszka? (https://forum.cdrinfo.pl/f5/tbs-czy-ktos-tak-mieszka-82897/)

Pagerus 17.07.2009 13:44

TBS - czy ktoś z Was tak mieszka?
 
Witam!
W sumie to dokładnie tak jak w temacie. Czy ktoś z Was pomieszkuje w mieszkaniach z Towarzystwa Budownictwa Społecznego? Wiem, że nie jest to może najtańsze rozwiązanie i mieszkanie w sumie się wynajmuje (bo wkład własny to tylko coś koło 30% wartości) - no ale jak się nie ma co się lubi - czytaj - jak się nie ma odpowiedniej zdolności kredytowej - to jest to chyba jakieś rozwiązanie.
Czekam na opinie, komentarze, wrażenia i pozdrawiam :)

Zetoxa 17.07.2009 14:48

już prawie tak miałem,
ale szarpnąłem się i wziąłem kredyt :sciana:

prometeusz 17.07.2009 16:34

:sciana: - teraz chlopaki musza palic bys mogl splacac kredyt :szczerb:

- Deckard - 17.07.2009 18:00

chłopie poczytaj dobrze umowę najmu bo zamiast TBS'a woziłbym kredyt na mieszkanie albo jeśli nie masz zdolności to poczekał na lepsze czasy bo z tego co się orientuje to nawet wykafelkować Tbs'a po swojemu nie możesz :sciana:

Pagerus 17.07.2009 18:59

Tylko tych lepszych czasów mogę się nie doczekać ;) Co do dogłębnego czytania umowy to mam świadomość tego, że to konieczność. A jeśli chodzi o to kafelkowanie to podejrzewam, że dałoby radę tylko pewnie będę się musiał bawić w korespondencję z TBSem.

tbesiak 18.07.2009 19:00

Towarzystwo Budownictwa Społecznego - instytucja non-profit, którą można założyć samemu, z gminą lub prywatną firmą. Jej głównym celem jest wybudowanie niedrogich mieszkań.
Mieszkanie w TBS-ie to tzw. czynszówka. Tylko do wynajęcia. Nie można go sprzedać, podarować, zapisać w spadku ani wykupić na własność.
Aby otrzymać mieszkanie w TBSie dochód twojego gospodarstwa domowego nie może przekraczać 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia o więcej niż 20 proc., jeśli mieszkasz sam, a o 80 proc. - gdy prowadzisz dwuosobowe gospodarstwo domowe, plus o kolejne 40 proc. na każdą dodatkową osobę (np. dziecko).
Nie możesz mieć też mieszkania (ani lokatorskiego, ani własnościowego) w tej samej miejscowości, w której będzie budował TBS.
Większość TBS-ów żąda także tzw. partycypacja w kosztach - wpłaty 5-30 proc. wartości mieszkania, np. w tbs Warszawa jest to przeważnie kilkadziesiąt tysięcy złotych.
W ogłoszenia tbs znajdziesz oferty odstąpienia partycypacji z całej Polski.
Na partycypację i kaucję w tbs możesz wziąść kredyt lokatorski w PKO BP lub BPH.

Pagerus 18.07.2009 19:13

Hmmm... powiem szczerze, że takiego obrotu spraw to się nie spodziewałem :P

czechoj 18.07.2009 20:21

Cytat:

Napisany przez Pagerus (Post 1036616)
Witam!
W sumie to dokładnie tak jak w temacie. Czy ktoś z Was pomieszkuje w mieszkaniach z Towarzystwa Budownictwa Społecznego? Wiem, że nie jest to może najtańsze rozwiązanie i mieszkanie w sumie się wynajmuje (bo wkład własny to tylko coś koło 30% wartości) - no ale jak się nie ma co się lubi - czytaj - jak się nie ma odpowiedniej zdolności kredytowej - to jest to chyba jakieś rozwiązanie.
Czekam na opinie, komentarze, wrażenia i pozdrawiam :)

gadaj z melagiem :spoko:

Pagerus 19.07.2009 10:10

Cytat:

Napisany przez czechoj (Post 1036899)
gadaj z melagiem :spoko:

A dlaczego z nim?

rycho 19.07.2009 10:23

Cytat:

Napisany przez Pagerus (Post 1036974)
A dlaczego z nim?

Bo Melag mieszka w czworakach!

melag 19.07.2009 20:39

Cytat:

Napisany przez czechoj (Post 1036899)
gadaj z melagiem :spoko:

:spoko:

Cytat:

Napisany przez Pagerus (Post 1036974)
A dlaczego z nim?

Mieszkam w TBS-ie od 2002 roku. Krótko mówiąc, mieszka się b.dobrze, lecz drogo. Za mieszkanie 2-pokojowe 50m2 płacę miesięcznie ~800zł + raz na dwa miesiące prąd. W tych 800zł jest wszystko (woda, cw, co, śmieci, tv, net). Wszystko jest na prąd (włącznie z kuchenką), płacę ~150zł za dwa miesiące.
W 2002 roku mieszkanie zostało wycenione na 150tys, od tego zapłaciłem 20% partycypacji + kaucja za wyposażenie ~5tys.
Mieszkanie oddane było w tzw standardzie białym (zlewy, umywalka, wanna, kuchenka, ściany na biało, wykładziny, komplet drzwi wewnętrznych, armatura itp.)
W razie rezygnacji z najmu partycypacja jest zwracana (nieoprocentowana), a z kaucji pobierają tzw zużycie mieszkania.
Jest projekt ustawy który mówi, że po 10 latach najmu mieszkania będzie można je wykupić na własność (nie określono jeszcze na jakich zasadach).

Cytat:

Napisany przez rycho (Post 1036976)
Bo Melag mieszka w czworakach!

:D

Pagerus 20.07.2009 12:36

Dzięki za informacje. We Wrocku funkcjonuje to na dość podobnych zasadach tylko wygląda to tak: wpłaca się 30% partycypacji kosztów i kaucję w wysokości 12-krotności czynszu. Sam nie wiem jak jest z kwestią rachunków za prąd - bo prąd nie jest ujęty w tzw. kosztach utrzymania lokalu.
Co do projektu tej ustawy to jak masz jakieś namiary to daj cynk. Z tego co słyszałem to chyba będzie od TBS zależeć czy w ogóle będzie taka możliwość i podejrzewam, że spłacić trzeba będzie tę część w której się niepartycypowało - czyli w moim przypadku te 70%. Znając życie to ta kwota pewnie będzie akurat z jakimiś odsetkami albo coś.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 21:44.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.