Witam!
PS: Zostałem wyróźniony w konkursie HIS'a na PCLab
No a teraz do rzeczy - mimo że to jest niedopracowane troche. Dałem to Bartezowi, lecz On to olał - dawno temu, przed Cebitem

Zmiana BitSetting***8217;u w nagrywarkach Lite-ON.
***8226; Co to jest BitSetting?
Jest to pojęcie określające zmianę stanu bitu odpowiedzialnego za rozpoznawanie nośnika DVD. Niektóre nagrywarki DVD umożliwiają zmianę tego ustawienia dla nośników DVD+R/RW. Dzięki temu nagrane nośniki DVD+R/RW są przy odczycie traktowane jako płyty DVD-ROM, czyli jak standardowe tłoczone płyty DVD, i bez problemu odtwarzane przez starsze napędy DVD (w szczególności stacjonarne).
Uniwersalną aplikacją umożliwiającą zmianę bitsettingu dla wybranych nagrywarek DVD jest program
DVDBitSetter.
Dla nagrywarek Lite-ON przeznaczony jest
BookType.
Dla nagrywarek firmy Benq
BookType Manager
***8226; Po co używamy BookType?
BookType jest to program, dzięki któremu zmienimy BitSetting na płycie DVD. Skutkiem zmiany BitSetting***8217;u jest wykrywanie płyty DVD+R, DVD+RW lub DVD+R DL jako płytę DVD-ROM, co czyni ją bardziej kompatybilną z odtwarzaczami stacjonarnymi czy konsolami. Dzięki temu, że nośnik jest rozpoznawany jako DVD-ROM jest również szybciej odczytywany w napędach komputerowych.
***8226; Od czego to wszystko się zaczęło?
Po raz pierwszy zmiana BitSetting***8217;u była możliwa w nagrywarce DVD Lite-ON LDW-401S, po wgraniu nowszej wersji firmware. Następnie już w większości napędów była możliwa zmiana BitSetting***8217;u, teraz w każdej nagrywarce, którą kupimy jest możliwa zmianą BitSetting***8217;u. To czy nasz napęd obsługuje BookType oraz czy mamy do tego odpowiedni bios możemy dowiedzieć się stąd.
***8226; Co musimy wiedzieć przy zmianie BitSetting***8217;u?
BitSetting używamy przed nagraniem płyty w przypadku płyt DVD+R oraz DVD+R DL, jeśli zapis nastąpi na płycie DVD+RW możemu zmienić BitSetting po nagraniu płyty.
Musimy posiadać nagrywarkę wraz z wgranym biosem, który umożliwia zmianę BitSetting***8217;u, w przeciwnym razie ujrzymy następujący komunikat ***8222;F/W not support !***8222;
***8226; Jak się to robi w programie BookType?
Na sam początek musimy pobrać plik
BookType, dzięki któremu zmienimy BitSetting dla naszej płytki. Program jest całkowicie darmowy i nie wymaga instalacji.
Po ściągnięciu programu na dysk, rozpakowujemy go za pomocą np. WinZIP, następnie klikamy dwa razy na aplikacje o nazwie BookType135.exe .
Następnym krokiem jest włożenie do napędu pustej płyty DVD+R, DVD+RW lub DVD+R DL.
Jeśli włożymy płytę w innym formacie niż ***8222;+***8221; pokaże nam się komunikat ***8222;It***8217;s only for DVD+R/+RW disc***8221; co oznacza, że BitSetting jest możliwy do wykonania tylko na nośnikach DVD+R, DVD+RW oraz DVD+R DL.
Jeśli pokaże nam się komunikat ***8222;DVD+R is cis not empty***8221; oznacza to, że nie włożyliśmy do napędu pustego nośnika.
Aby ustawić BitSetting na DVD-ROM klikamy na przycisk ***8222;Change ***8230;***8221; i wybieramy z listy DVD-ROM.
Jeśli jednak zmieniliśmy zdanie, w każdej chwili przed nagraniem płyty możemy powrotem ustawić domyślny BitSetting wybierając opcje ***8222;NORMAL***8221;, lub zamykając program.
Po wybraniu z listy ***8222;DVD-ROM***8221;, pokaże nam się okienko z informacją, że płyta zostanie zapisana w formacie DVD-ROM.
Teraz możemy już włączyć nasz program do nagrywania i normalną metodą nagrać płytę DVD.
W programie Nero Burning Rom tuż po rozpoczęciu procesu nagrywania płyty, pokaże nam się informacja, że BookType został zmieniony na DVD-ROM.
Gdy płyta zostanie nagrana można zamknąć program BookType, oraz sprawdzić, że płyta została nagrana z BitSetting***8217;iem ustawionym na DVD-ROM.
***8226; Tylko w Lite-ON?
Jeśli posiadamy inny napęd niż Lite-ON, również możemy zmienić BitSetting. Najlepszym rozwiązaniem jest zmiana go z poziomu programu nagrywania, lecz nie wszystkie programy do nagrywania to obsługują.
By zmienić BitSetting w Nero Burning Rom, potrzebujemy go co najmniej w wersji 6.6.0.1. Po włączeniu programu klikamy na menu ***8222;Nagrywarka***8221; następnie wybieramy opcje ***8222;Wybierz nagrywarkę***8221;. W okienku, które nam się pokaże klikamy na przycisk opcje i tam mamy możliwość ustawienia BitSetting***8217;u.
BitSetting można również zmienić w DVDInfo PRO, oraz w wielu innych programach dołączanych do nagrywarek takich jak Benq czy Plextor.
***8226; Napędy obsługujące zmianę BitSetting***8217;u:
Lite-ON: LDW-411SX (FS0J)
LDW-851SX (GS0C)
SOHW-812SX (US0J)
LDW-401S (ES0K)
LDW-411S (FS0J)
LDW-451S (GSB7)
LDW-811S (HS0P)
LDW-851S (GS0C)
SOHW-812S (US0J)
SOHW-832S (VS04)
SOHW-1213S (TS09)
Oraz wszystkie nowsze modele z pierwotną wersją biosu.
Dodatkowo można zmienić BookType za pomocą programu
ImgBurn.