Powrót   Forum CDRinfo.pl > Edycja, konwersja i kompresja audio/video > DivX, Xvid, Matroska i inne

DivX, Xvid, Matroska i inne Dział poświęcony enkodowaniu i zrzucaniu DVD-Video, BDMV-Video i UHD BDMV-Video na format stratny



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ranking: Ranking dyskusji: głosów 3, średnio 4.33. Tryby wyświetlania
Stary 16.12.2002, 21:55   #1
januszp
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 11.08.2002
Lokalizacja: Rybnik
Posty: 395
januszp niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Wstęp nr1

Na początek chciałbym podać konfigurację sprzętową ,pomoże ona w jakimś stopniu stworzyć bazę porównawczą do sprzętu którym dysponują czytający :
Procesor - Athlon 1.4GHz
Pamięć - 512MB SDRAM PC 133
System - WindowsMe
W szczególności pierwsze dwa parametry (procesor oraz pamięć) ma największy wpływ na szybkośc kodowania do foramatu DivX .
Pamiętać jednak należy iż różnice czasowe pomiędzy jednostką taktowaną np. 800MHz a 1.4GHz nie są kolosalne .

Tak więc pozwolę sobie sobie uznać tą testową jednostkę jako "wzorcową" .Dlatego tez czas trwania kodowania do formatu DivX bedzie dotyczył tej akurat konfiguracji .

Wstęp nr2

Cała opis całej operacji rozpocznę oczywiscie od momentu kodowania pliku filmowego .Pominę tutaj cały proces kopiowania materiału DVD (DVD-HDD) ,gdyż o tym mozna poczytac w dziale DVD-Video .
Tak więc wyobrażmy sobie iz całą zawartość płyty DVD mamy na dysku twardym ,pliki są pozbawione zabezpieczeń i rozpoczynamy kodowanie materiału do formatu DivX .

Wybór oprogramowania .

Tutaj proponuje zainteresować się następującymi programami :
"Vidomi" (wersja 0.448 - radzę unikać nowszych wersji)
"Flask" (wersja 0.7.6.53)

Z racji tego iż osobiście cenię sobie bardziej program "Vidomi" ,to skupię się właśnie na tym programie .

Kompresja .

Całą zabawę rozpoczynamy od wczytania jednego ,podstawowego pliku odpowiedzialnego za całość materiału DVD-Video .
Tym plikiem jest : VTS_01_0.ifo (w programie "Vidomi" - "ADD")
Po wczytaniu tego pliku pojawi nam się całość (kilka plików "Vob),będzie to oznaczać iż cały film został wczytany do programu i możemy zacząć ingerencję w ustawienia .

Do najważniejszych ustawień należy niewątpliwie tzw. "przycięcie materiału filmowego" .
W tym celu "udajemy się" do : "Options/SelectSourceRange" .
Cała "zabawa" polega na zlikwidowaniu tzw . panoramy (czarny pasek z dołu i góry ekranu) .Owa likwidacja panoramy pozwoli nam zmniejszyć plik wynikowy oraz znacznie przyspieszyc proces kompresji .Cały ten zabieg nie ma żadnego wpływu na jakosc - likwidujemy coś co i tak jest niewidzialne .
Można jeszcze ewentualnie zrezygnowac z napisów końcowych filmu (jesli jest taka potrzeba) ,zaznaczając w tym samym oknie początek oraz koniec kompresowanego filmu (ikony w postaci klamry).

Po tych operacjach udajemy się do "Options/VideoOptions" i odpowiednio :
- w "VideoColorSpace" ustawiamy "YV12"
- zaznaczamy "HyperScale"
- wybieramy "NormalOnePass" (w VideoCodecSettings)
- i wchodzimy do "SelectVideoCodecDefaults" .

W tym miejscu przechodzimy do sedna - czyli wyboru kodeka oraz ustawienia odpowiednich parametrow kompresji .
Moim zdaniem najlepszym obecnie kodekiem ,jeśli chodzi o optymalną jakość jest "DivX 5.02Pro" .dlatego tez ten opis będzie dotyczył właśnie tego kompresora .

Po wyborze kodeka musimy udac się do jego parametrów (Configure)
i odpowiednio :
- w DivXCodec :
"Variable Bit RateMode" - 1Pass
"Encoding Bitrate" - 10 000
"MPG4 Tools" - wszyskie okienka "puste"

Przechodzimy do "GeneralParameters" :
- "Max Key Frame" - 30
- "Scene Change Threshold" - 100%

Przechodzimy do "Advanced Parameters" :
- "Maximum Quantizer" - 12
- "Minimum Quantizer" - jedna z najważniejszych opcji ,jeśli chodzi o jakość .
Orginalnie w tym miejscu mamy parametr "2" - przy takim ustawieniu obraz po kodowaniu będzie naprawdę b.dobry - ośmiele się nawet stwierdzić że doskonały .
Jednak jest pewna wada - film trzeba będzie nagrac na czterech płytach CDR .Z racji jakości (mniejszej kompresji) ędzie po prostu olbrzymich rozmiarów .
Osobiście w tym miejscu daję : "4" - obraz jest także b.dobry (jednak gorzszy niż w przypadku "2") i mieści się na dwóch płytach CDR .

Reszta parametrów pozostaje bez zmian czyli :
- 2000
- 10
- 20
- Performance/Quality - "Slowest" (także ważny parametr dotyczący jakości).

Zaliczając te parametry (ok.) mamy ustawienia kodeka z głowy .
Można jeszcze :
- przejść do "GeneralOptions" i ustawić roższerzenie naszego powstającego pliku na "avi" (Output All Files....)
- przejść do "Output Size Options" i ustawic sobie "dzielenie pliku w locie" na pliki o pojemności np. 700MB .

Parametry dotyczące audio są praktycznie automatyczne .
Dźwięk koduje kodek "Lame" do formatu "MP3" (160Kbps),tak wiec o jakość audio możemy być spokojni .Posiadacze sprzętu AV będą usatysfakcjonowani - dźwięk w formacie "MP3" pozbawiony jest efektu "pogiętej taśmy" podczas odtwarzania w "Surround" .

Proces ustawień kończy się wraz z wciśnięciem "Start Conversion" w tym momencie rozpoczyna się kodowanie do formatu DivX .
Podczas konwersji widoczna będzie poozycja "Frames Per Second" ,która będzie nas powiedamiac o aktualnej szybkości kodowania pliku .
Rezulatat który osiągnął zestaw testowy (Athlon + film " K-Pax") to 26.4 .Oznaczo to iż film 2 godzinny skompresuje nam się w czasie ok. jednej godziny i pięćdziesięciu minut .
Wpływ na taki rezultat ma oprócz samej mocy procesora - wydajny kodek (DivX5.02) oraz format koloru - YV12 .
Na oko mogę więc wnioskowac iż na procesorze np. 800MHz czas kompresji w najgorszym wypadku nie powinien przekroczyć 3 godzin .

Tyle na temat "Vidomi"
Zwolennicy programu "Flask" ,który trzeba przyznać iż lepiej radzi sobie z "wyciąganiem" i "wklejaniem" napisów ("subtitles") w plik DivX moga oczywiście śmiało rozpocząć zabawę na tym programie .
Calość operacji (ustwienia) podobna jest do opisanego wyżej przykladu "Vidomi" , z tym że dochodzi tutaj jeszcze opcja wyciągania napisów w wersji polskiej .

Większość dostępnego oprogramowania służącego do kompresji charakteryzuje się prostą obsługa i bardzo przejżystym interfeace-m ,jednak trzeba pamiętać iż pominięcie ustawień ,pomyłka konczy się utratą kilku godzin pracy .
Dlatego też zawsze możemy sprawdzić jakośc - poprawność pliku DivX juz po kiklu minutach kompresji - przerywając kompresję i odtwarzając urywek skompresowanego filmu .Jeśli wszystko jest w normie można od nowa rozpocząć kompresję - tym razem już do końca .jaro
januszp jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 16.12.2002, 21:57   #2
Kasprzak
...niepoprawny marzyciel.
 
Avatar użytkownika Kasprzak
 
Data rejestracji: 25.06.2002
Lokalizacja: Poznań
Posty: 4,752
Kasprzak zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
POPROSZĘ O PRENUMERATĘ!!!
__________________
Pozdrawiam!
Kasprzak jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.12.2002, 22:03   #3
Kasprzak
...niepoprawny marzyciel.
 
Avatar użytkownika Kasprzak
 
Data rejestracji: 25.06.2002
Lokalizacja: Poznań
Posty: 4,752
Kasprzak zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
tnx! for all!
__________________
Pozdrawiam!
Kasprzak jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.12.2002, 22:08   #4
Weron
All Eyez On Me
 
Avatar użytkownika Weron
 
Data rejestracji: 29.09.2001
Posty: 3,568
Weron niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>Weron niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Dzieki Jaro.
Jak zwykle konkretna odpowiedz.
Postaram sie przetestowac ta metode w tym tygodniu.
Pozdrawiam.
__________________
Benq DW1650
Weron jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.12.2002, 23:40   #5
Sniper
Member of Blokers.net
 
Avatar użytkownika Sniper
 
Data rejestracji: 23.04.2002
Lokalizacja: Zawiercie
Posty: 939
Sniper niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
jezu jak zagada to bajer - szkoda ze nie posiadam dvd tylko musze prosic sie qmpla ;(
Sniper jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.12.2002, 07:26   #6
Fantomas
=F=
 
Data rejestracji: 19.04.2002
Lokalizacja: Toruń
Posty: 883
Fantomas niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Jaro, będziemy ćwiczyć. Dzięki.
A tak przy okazji, czy nie myślałeś o tym, by swą wiedzę w tym temacie uwiecznić w postaci stosownej książki - mogliby znaleźć się zainteresowani. Temat nośny , posłuch jest. Taka moje propozycja. Szczegółów technicznych z wydawnictwem pewnie mógłby Ci dostarczyć nasz moderator BD .
Miłego dnia
Fantomas jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 19.12.2002, 01:28   #7
Marius_The_Mad
Zarejestrowany
 
Avatar użytkownika Marius_The_Mad
 
Data rejestracji: 25.07.2002
Lokalizacja: Rzeszów
Posty: 465
Marius_The_Mad zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
A ja wszystkich naprawdę mocno zainteresowanych tematem zapraszam na Everwicked

Piszą tam nawet goście, którzy na co dzień tworzą XviD'a i inne fajne rzeczy

Kilka szczegółowych tutoriali również się znajdzie
Marius_The_Mad jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 19.12.2002, 03:01   #8
/||\aster
Gość
 
Posty: n/a
Cytat:
Marius_The_Mad napisa***322;(a)
A ja wszystkich naprawdę mocno zainteresowanych tematem zapraszam na Everwicked

Piszą tam nawet goście, którzy na co dzień tworzą XviD'a i inne fajne rzeczy

Kilka szczegółowych tutoriali również się znajdzie
Ja i tak wole porady "JanuszaP", sa one swietnie napisane. Mimo ze nie zabieram glosu w dyskusji to bardzo uwaznie czytam kazdy post tego uzytkownika . Moze rzeczywiscie powinienies rozmawiac z BD o ksiazce bo naprawde masz ogromna wiedze.
  Odpowiedz cytując ten post
Stary 19.12.2002, 23:29   #9
Sniper
Member of Blokers.net
 
Avatar użytkownika Sniper
 
Data rejestracji: 23.04.2002
Lokalizacja: Zawiercie
Posty: 939
Sniper niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
zrobiłem tescik - film - dodatek do Szeregowca ryana i cosik mi sie niezgadza - zrobiłęm jak kolega januszp radził i niestety nie uzyskałem efektów nawet zadawalajacych ( dla zabawy obciachałem jeszcze góre i dół żeby było cos podobnego i zrobiłęm panorame i ...

na moim athlonie 1333MHz uzyskałem ok 17klatek/s ale i tak o niebo lepiej ale po podejrzeniu filmu echm 20s filmu 20mb(!!!) czyli 1min 60mb ->1h=3600mb(!!!!!!!!!) zaczełem bawic sie skalowaniem ale to przecież nie o to biega zeby zmniejszyc jakosc obrazu - moze cos kolega pominął w opisie albo ja za tępy jestem ale qmpel tez to samo robił i na jego celerce 800MHz 20min film robił 3h i zajął 800mb tylko ze kazdy vob był robiony osobno do pliku avi czyli były 2 voby i zrobił 2 avi ..... zaraz mnie trafi.. a miało byc tak pięknie choć szybkosc juz była zadawalajaca ale rozmiary plików już nie ;(
Sniper jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 20.12.2002, 00:00   #10
januszp
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 11.08.2002
Lokalizacja: Rybnik
Posty: 395
januszp niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Cały trick w ustawieniach kodeka ,gdyz domniemam iż softem kodującym był "Vidomi" lub "Flask 0.7.6.53"? (to bardzo ważne) .

No więc skupmy sie jeszcze raz na kodeku DivX5.02 (wersja kodeka także bardzo wazna) :

- w DivXCodec :
"Variable Bit RateMode" - 1Pass
"Encoding Bitrate" - 10 000
"MPG4 Tools" - wszyskie okienka "puste"

Przechodzimy do "Advanced Parameters" :
- "Maximum Quantizer" - 12
- "Minimum Quantizer" - jedna z najważniejszych opcji ,jeśli chodzi o jakość .
Orginalnie w tym miejscu mamy parametr "2" - tutaj należy szukać antidotum na duże rozmiary pliku końcowego .
W tym miejscu radzę wpisać "4" a nawet "5" .

Z Twojego opisu (duży rozmiar pliku ) wynika iż kodek "poszedł" z orginalnymi ustawieniami na "2" .

Jeśli chodzi o szybkośc kodowania nie zapominaj o użyciu w "Vidomi" lub "Flask" formatu YV12 (orginalnie ten parametr ustawiony jest na "RGB" - trzeba go ręcznie przestawić) .jaro
januszp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 20.12.2002, 00:56   #11
Sniper
Member of Blokers.net
 
Avatar użytkownika Sniper
 
Data rejestracji: 23.04.2002
Lokalizacja: Zawiercie
Posty: 939
Sniper niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
fakt nie napisałem na czym w Vidomi ustawiłem tak teraz:
Minimum Quantizer - na 6 obraz ładny nawet bardzo rozdzielczość 720x368 i tak 2,38min zajeło 43,6mb czyli 1h zajmuje ~797,56

zrobiłem teraz tak Minimum Quantizer zostawiłem scale percent na 90%
i rozdzielczosc 640x336 2,30min zajeło 20,2mb czyli ~~ 1h 526mb (!!!!!!!!!) szkoda ze mi wyrabia tylko 16klatek na sekunde przy moim athlonie 1333MHz i 1GB RAM-u SDRAM i dysku SEGATE BARRACUDA 4 7200

chyba ze jeszcze cos mozna pokombinowac - czekam na propozycje

ps.) kodek oczywiscie 5.02 pro
Sniper jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 20.12.2002, 13:50   #12
januszp
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 11.08.2002
Lokalizacja: Rybnik
Posty: 395
januszp niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Zacznijmy od tego ,iż takie obliczanie rozmiarów końcowych filmu ( "2,30min zajeło 20,2mb czyli ~~ 1h 526mb" ) mija się nieco z celem .
Kodek DivX5 korzysta z komresji tzw. "lotnej" jest ona zalzna od aktualnego ruchu w wilmie .I tak im więcej ruchu tym plik większy (mniejsza kompresja) ,do tego jeszcze dochodzą kolory - np. im więcej czarnego tym plik mniejszy .
Tak więc zdrzyć się możgą dość powoazne przekłamania w takim kilkuminutowym eksperymencie .

Cóż jeszcze moge powiedzieć ...
Osobiscie preferuję bardziej jakość niż kroki mające na celu za wszelką cenę zmniejszyc rozmiar filmu .
Naprawdę bardzo dobra jakość to 2- godzinny film na trzech CDR .
Jeśli film ma 1.40min to praktycznie bez strat jakości mamy materiał na 2XCDR .

Cały czas myśle co może być przyczyną tych 16kl/s podczas kompresji ...
Programy typu Vidomi bardzo lubią restart przed pracą .Wiem że po dłuższym używaniu systemu Windows i uruchomieniu Vidomi ,zaniża on nieco swoją szybkość .Tak więc przed kompresją restart .

Nie używać filtrów ,w szczególności "interlace" (ta funkcja jest zarówno w Vidomi (Deinterlace)jak i w kodeku DivX) ,chyba że jest to konieczne (z reguły nie trzeba) .Filtr "interlace" potrafi strasznie zaniżyc szybkośc kodowania .

Warto jeszcze raz dokładnie prześledzić wszystkie ustawienia zarowno w kodeku jak i w Vidomi .

Pisałes że na próbę poszedł "dodatek" do "Szeregowiec Rayan" ?
Nienajlpszy pomysł ... Prawie wszystkie dodatki do filmów DVD są zgrywane bez panoramy (być może w Twoim przypadku panorama jest?) przez co obcięcie (gora,dól) jest ograniczone do kilkudziesięciu pixelów ,przez co z kolei ekran jest duży i komresja wolniejsza .

Właśnie do przykładu postanowiłem zrobic test na filmie "K-Pax" :
W Vidomi ,po przejściu do : "Select Source Range" mogłem przyciąc górę i dół filmu w taki sposób iz po połaczeniu dwóch czarnych pasów w całość wyszło mi iż pozbyłem się ok.1/4 ekranu (nie stosujemy oczywiście żadnych obcięć- rekompresji do innej rozdzielczości w kodeku DivX ,lecz tylko i wyłacznie w Vidomi) .
Rozdzielczość po kompresji na DivX wyniosła : "720X312" .
Szybkośc kompresji oscylowała (w zależności od szybkości scen w filmie)od 23kl/s do 29kl/s .
Czasem warto potestować z zegarkiem w ręku :
np. jeden "vob" o czasie 20min. poddajemy kompresji i mierzymy czas .
Myślę iż w twoim przypadku czas potrzebny na kompresję nie powinin przekroczyć 30min. - bedzie to oznaczalo iż video kompresuje sie szybkoscia ok. 22-25kl/s ,reszte czasu pożera oczywiście kompresja audio do formatu "MP3".
Reasumując :
Szybkość 16kl/s nie powinna mieć miejsca na takim procesorze (1.3GHz - w dodatku Ahlon!).
Trzeba jeszcze raz bardzo dokladnie zweryfikowac ustawienia softu jak i kodeka .Często zanaczenie jdnej opcji w kodeku równoznaczne jest z powazną stratą szybkości kodowania .jaro
januszp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 20.12.2002, 14:16   #13
januszp
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 11.08.2002
Lokalizacja: Rybnik
Posty: 395
januszp niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
"ps.) 25min filmu robiło mi ok 35~38min"
Powiem że ten wynik jest już całkiem znośny .
Wychodzi nam średnio iz film 2 godzinny skompresuje się nam nawet nieco ponizej 3 godzin z dźwiekim MP2 160kbit .

" czy tym programmem da sie tak ustawic aby zrobił film na 2cd i sam obliczył wszystkie parametry zeby sie zmiesciło?"

Niestety ten soft nie ma w sobie takiego kalkulatra .Mozna sciagnąć takie marzędzie (do obliczania) ,jednak trzeba pamiętać iż :
1.Soft musi obsługiwacć kodek DivX5 (w przeciwnym wypadku nastapią przekłamania w obliczeniach).
2.Te programy (calc-DivX)maja sklonnosci do pomyłek .

W miarę tworzenia nowych DivX-ów nabierzesz wprawy i sam na oko z dokładnością do ok. 100MB okreslisz rozmiar pliku końcowego wraz z odpowiednimi parametrami kodeka - gwarantuję .

Radzę takze zaopatrzec się w program "Flask" ,gdyż Vidomi ma niestety problemy z "wyćiąganiem tekstu" z "vob-ów" .Flask potrafi wyciągnąć tekst i automatycznie umiescić go w kompresownaym materiale .W ten sposób oszczedzamy sobie :
1.Marnych tłumaczeń
2.Problemów z synchronizacją .

Gratuluję udanego eksperymentu oraz wytrwałości w konfigurowaniu kodeka .jaro
januszp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 20.12.2002, 16:05   #14
Sniper
Member of Blokers.net
 
Avatar użytkownika Sniper
 
Data rejestracji: 23.04.2002
Lokalizacja: Zawiercie
Posty: 939
Sniper niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
to ja dziekuja za cierpliwość - musze teraz popróbowac na jakims zwykłym filmie . ale mam juz podstawy do prób

pozdro
Sniper jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.01.2003, 00:27   #15
Sniper
Member of Blokers.net
 
Avatar użytkownika Sniper
 
Data rejestracji: 23.04.2002
Lokalizacja: Zawiercie
Posty: 939
Sniper niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Nareszcie miałem okazje zrobic poważny juz nie test ale robote na warsztat wszedł Das Boot wersja reżyserska 208min (!!!) 720x520

Zastosowałem sie do wszystkich zaleceń Januszp i zauwazyłem ze mam właczone Deinterlace po wyłaczeniu tej pocji film z 18fps skoczył nawet do 28fps - niestety zrobił mi film na 2cd a 3 cd zajał 64mb
postanowiłem pogrzebac - zdziwiło mnie ze zmiana bitrate nie wpłyneła na długosc pliku () zrobiłem skalowanie na 90% no i zrobił bajera obraz tyle ze 1cd jest full a 2cd zrobił mi na niecałe 500mb )

ustawie rano na 95% acah jeszcze zrobiłem optymalizacje audio do 100% bo dzwiek strasznie cicho.

Z wszystkimi tymi ustawieniami film 208min (3h28min) robił mi

.
..
...
..
.
tadammmm 4h38min ( robił mi ok 18 fps )
zastanawiam sie ile zjamie robienie mi jakiego filmu panoramicznego,bo ten panoramy nie posiada niestety.

No i jeszcze raz wielkie dzieki dla kolegi JanuszaP ( i jezeli pozna/odkryje kolega cos fajnego w tym temacie jestem 1 która byłaby wdzieczna za info ))
Sniper jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 15:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.