Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software (https://forum.cdrinfo.pl/f101/)
-   -   [ARTYKUŁ]Ustawienia biosu dla dysków twardych (https://forum.cdrinfo.pl/f101/artykul-ustawienia-biosu-dla-dyskow-twardych-81120/)

Bartez 12.01.2009 13:58

[ARTYKUŁ]Ustawienia biosu dla dysków twardych
 
Cytat:

Napisany przez CDRinfo.pl
Każdy obecnie produkowany komputer posiada wbudowane oprogramowanie - BIOS (Basic Input/Output System). Jest ono odpowiedzialne za przeprowadzanie operacji, które mają miejsce zaraz po włączeniu komputera. Bios posiada natywną obsługę dysków twardych (ATA/Serial ATA), dzięki czemu możliwe jest między innymi załadowanie systemu operacyjnego. Dostępnych jest wiele parametrów, które pozwalają nam sterować działaniem dysków twardych np: można ustawić kolejność bootowania, zmienić parametry dla poszczególnych dysków, włączyć lub wyłączyć działanie niektórych opcji itp (...)

Zapraszamy do przeczytania artykułu: Ustawienia biosu dla dysków twardych

joujoujou 12.01.2009 20:51

Bardzo, bardzo fajny art, ale:

1. IMO lepiej, gdyby link Ustawienia biosu dla dysków twardych otwierał się w tym samym oknie, a nie w nowym.

2. Trochę za dużo tego "posiada" we wstępie:
Cytat:

[...] komputer posiada wbudowane oprogramowanie [...]
- nie lepiej "ma wbudowane oprogramowanie" ? :idea:

Idę czytać dalej, bo lektura bardzo ciekawa. :tak!:

:spoko:

nimal 12.01.2009 21:02

cio, bios Ci niemily, chcesz pogrzebac? :szczerb:

joujoujou 12.01.2009 21:04

Zawsze lubiłem grzebać w biosie. :taktak:

:D

Bartez 12.01.2009 21:23

Cytat:

Napisany przez joujoujou (Post 995078)
Bardzo, bardzo fajny art, ale:

1. IMO lepiej, gdyby link Ustawienia biosu dla dysków twardych otwierał się w tym samym oknie, a nie w nowym.

2. Trochę za dużo tego "posiada" we wstępie: - nie lepiej "ma wbudowane oprogramowanie" ? :idea:

Idę czytać dalej, bo lektura bardzo ciekawa. :tak!:

:spoko:

1. Zwracasz mi na to uwagę jako 2 osoba, więc coś w tym musi być. Zmienione na otwieranie w tym samym oknie.
2. Zmienione na "ma" zamiast "posiada".

Cieszę się, że się podoba. Na pewno nie udało nam się zebrać wszystkich możliwych opcji, więc jakby ktoś miał w swoim biosie coś, czego nie uwzględniliśmy, to niech śmiało pisze :)

alewka 30.03.2010 10:36

Problem z dyskiem SATA
 
Witam serdecznie
Jestem blondynką ;), więc proszę o pomoc. Kilka dni temu kupiłam nowy dysk, tym razem SATA (Seagate/Barracuda 500GB). Zainstalowałam go, ale dopiero po przestawieniu zworki system go zobaczył, więc przeszłam całą procedurę związaną z formatowaniem, itd. W Windowsie wydaje się wszystko ok. Niestety, każdorazowo przed 'załadowaniem' systemu pojawia się komunikat: 'The number of disks is not adequate to create a RAID'. Oczywiście zaczęłam szukać informacji na ten temat, ale w zdecydowanej większości odwoływano się do ustawień w biosie, podawano rozwiązania. Weszłam w bios, ale w zakładce 'advanced' mam nieco inne opcje, niż podawano na forach. Mam płytę główną Asus K8V-X (socket754), system XP prof. zainstalowany na dysku ata, dodatkowo mam jeszcze jeden dysk ata, a ten nowy (sata) jest trzecim dyskiem w moim komputerze. W systemie wydaje się być wszystko ok, mogę korzystać z tego dysku, ale niepokoi mnie ten komunikat pojawiający się przy starcie komputera. Pobrałam update do biosu ze strony Asusa, ale boję się go zainstalować. Zrobiłam nawet kopię obecnego biosu, by mieć dla bezpieczeństwa, ale i tak boję się zrobić update. Proszę bardzo o pomoc. I, zaznaczam, że potrzebuję instrukcji 'krok po kroku' :help:
Z góry dziękuję
alewka

Jarson 30.03.2010 13:24

Przydałoby się, gdybyś jeszcze nam podała, jak to u Ciebie jest w BIOS-ie, szczególnie, że zaznaczasz, że nie są to do końca typowe ustawienia ;)

Sam komunikat mówi, że masz niewłaściwą liczbę dysków do stworzenia macierzy RAID. Nie wiem na ile orientujesz się, co to jest ten RAID więc na wszelki wypadek piszę, że jest to rodzaj "współpracy" dysków twardych, który ma za zadanie zwiększyć prędkość ich pracy lub bezpieczeństwo danych, albo jedno i drugie naraz (w zależności od rodzaju tworzonej macierzy, bo mamy kilka do wyboru).

Zgaduję - skoro to Twój pierwszy podłączony dysk SATA, to pewnie kontroler SATA był ustawiony w tryb RAID i wyszło to na jaw teraz, kiedy chcesz do niego podłączyć dysk. Do tej pory problemy nie było, bo dyski ATA pracują pod kontrolą innego układu.

Wszystko, co musisz zrobić, to przestawić tryb pracy kontrolera SATA gdzieś w czeluściach BIOS-u. Zwykle jest od tego opcja (różnie zwana), gdzie będą te trzy wartości do wyboru - IDE, AHCI, RAID. Natomiast instrukcja do Twojej płyty głównej (rozdział 3.4.2) mówi, że powinnaś w BIOS-ie pójść do zakładki Advanced => Onboard Devices Configuration => OnChip SATA Boot ROM i ustawić tę wartość jako Disabled.

Myślę, że powyższe powinno pomóc. Jeśli jednak problem będzie występował nadal to pisz, pomożemy :)

alewka 30.03.2010 22:23

:) Witam ponownie
Sprawdziła się stara, i jak widać efektywna zasada 'kto pyta, nie błądzi'. Dziękuję bardzo Jarsonowi ***9829;***9829;***9829; Zrobiłam tak, jak precyzyjnie napisałeś - udało się. Poczytałam też sobie o macierzy RAID, więc już minimum wiem, a przynajmniej tak mi się wydaje :rotfl: Mam jeszcze pytanie - dlaczego w biosie tego dysku nie ma ???. I, jeszcze dwie prośby: proszę o sprawdzenie, czy w menadżerze wszystko jes OK http://fotoo.pl/zdjecia/thumbs/2010-03/a361178b.jpg; przeraził mnie też stan mojego biosu po zrobieniu testu przez BiosAgent Plus: http://biosagentplus.com/results.php...58c4f1d&full=0

Może przydałaby się mu aktualizacja?
Proszę o pomoc, będę wdzięczna
alewka

Bartez 31.03.2010 00:18

To co podaje ta strona to nie kwestia biosu a sterowników do konkretnych urządzeń. Ogólnie zasada jest taka: jak coś działa, to nie ruszać :) W przypadku np kart graficznych zainstalowanie nowego drivera niekoniecznie może pomóc, a czasem nawet okaże się, że trzeba będzie wracać do starej wersji.

LaPrzemo 04.09.2010 20:53

Miałem podobny problem co koleżanka, ale nie zainstalowałem tylko sterowników raid :)

FreeKu 29.01.2015 16:33

W BIOS-ie możemy spotkac następujące opcje: (1)CHS, (2)LBA, (3)Large, (4)Auto. Czego one dotyczą. Opisz każdą z opcji. Wskaż, kiedy powinna być użyta.

Berion 29.01.2015 17:42

Odrabiasz pracę domową?

W dzisiejszych czasach takowych opcji nie znajdziesz. Co to jest CHS i LBA masz nawet na Wikipedii, Auto możesz się domyśleć, a Large zapewne dla HDD które są większe niż BIOS obsługuje (albo odwrotnie, albo to chodzi o limit LBA28), ale od tego to chyba są zworki na samym dysku.

FreeKu 29.01.2015 21:22

Uczę się :) No przydałoby się własnie bardziej czytelnie niż na wikipedi. Ze takich nie znajdę to wiem :)

Berion 31.01.2015 08:37

Angielskiej Wikipedii. Opisy w polskiej są zwykle uboższe.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 05:52.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.