Powrót   Forum CDRinfo.pl > Archiwizacja - Dyski twarde, SSD, pendrive, karty pamięci > Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software

Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software Tematy dotyczące problemów, porad i oprogramowania przeznaczonego dla dysków twardych oraz SSD.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 04.08.2004, 18:38   #1
Atlantis
Wymiatacz
 
Avatar użytkownika Atlantis
 
Data rejestracji: 01.08.2004
Posty: 534
Atlantis zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
awaria dysku twardego

Witam!!!

Mam pewien problem ze starym (około 3 GB) dyskiem Seagate, którego kiedyż używałem do przenoszenia plików. Po pewnym czasie odmówił posłuszeństwa.
BIOS go niby wykrywa, jest też widziany przez Windows (98), ale gdy próbuję wykonać na nim jakąkolwiek operację zaczynam rytmicznie "zgrzytać", zupełnie jakby próbował coś odczytać, a komputer się zawiesza. W DOSie mogę jeszcze sprawdzić zawartość dysku poleceniem DIR, po czym znowu się zawiesza, nie można zrobić scandiska, a przy próbowie sformatowania wywala komunikat "za mało pamięci".
Nie jest to jakiś wielki problem, ale wolę zapytać, może ktoś będzie wiedział co zrobić i uda mi się go uratować? Nie zleży mi na danych (bo dano zrobiłem backupa, jeszcze przed awarią) ale na samym dysku. To jakieś uszkodzenie fizyczne, czy możlie, że za wszystko jest odpowiedzialny błąd logiczny?
Atlantis jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 04.08.2004, 18:42   #2
MacGyver
Team Member
 
Avatar użytkownika MacGyver
 
Data rejestracji: 14.05.2002
Lokalizacja: Cheyenne Mountain Complex
Posty: 5,319
MacGyver jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>MacGyver jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>MacGyver jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Jak używałes go jako dysku przenosnego (a tak było) to po tym czasie już pewnie padła trochę jego mechanika ... i dysk się sypie
__________________
We all know how these things work, so when you hear the beep, go for it...
MacGyver jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 04.08.2004, 20:18   #3
Piterniel
Cichy mod
 
Avatar użytkownika Piterniel
 
Data rejestracji: 16.03.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 4,485
Piterniel jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>Piterniel jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Wstrząs dla dysku (gdy zostanie on niewłaściwie wyłączony chodzi mi i wtyczke z gniazdka albo wyjęcie nagle z szufladki). Jest dla niego. Zobrazuje to ;] :



I chyba już za dużo takich biczów dostał ;D
Piterniel jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 04.08.2004, 20:37   #4
esem
OldBoy
 
Avatar użytkownika esem
 
Data rejestracji: 18.05.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 3,863
esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Na takich HDD (z takimi objawami) piszę niezmywalnym markerem ZŁOM i oddaję... 8 )
__________________
ASUS DRW-24B3LT
esem jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 04.08.2004, 21:26   #5
Atlantis
Wymiatacz
 
Avatar użytkownika Atlantis
 
Data rejestracji: 01.08.2004
Posty: 534
Atlantis zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Dużo na nim nie nosiłem danych, tylko od czasu do czasu. Przez większoą część swojego "życia" spokojnie siedział w kieszni w moim kompie.
Wysiadł nagle, bez żadnego powodu. Że czyta zawartość poleceniem DIR, znaczy, że jednak jakoś mechanika musi działać i prowadzi głowicę nad tależami.
Atlantis jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 04.08.2004, 21:37   #6
Ormianin
Komandor
 
Avatar użytkownika Ormianin
 
Data rejestracji: 29.07.2002
Lokalizacja: Oława
Posty: 6,348
Ormianin ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Ormianin ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Ormianin ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Ormianin ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Ormianin ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Ormianin ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Ormianin ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Ormianin ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Ormianin ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Warto przeleciec dysk jakims firmowym programem skanujacym (np. ze strony seageta), i odznaczyc dobry obszar, ten bez bledow glowicy czy fizycznego nosnika... mozna wtedy go jeszcze uzywac, dlugo uzywac
__________________
----------
pozdrawiam
Ormianin jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 04.08.2004, 22:07   #7
*Vojtas*
USER FRIENDLY?
 
Avatar użytkownika *Vojtas*
 
Data rejestracji: 15.02.2004
Posty: 602
*Vojtas* zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Miałem do czynienia z podobnymi objawami o których piszesz w pierwszym poście na jednym z komputerów w pracy okazało się że padły łożyska. Stawiał bym raczej na to że dysk jest uszkodzony mechanicznie. Jest już raczej wiekowy (3GB) dlatego coś takiego miało prawo się stać.

pozdr.
__________________
*Vojtas* jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.08.2004, 08:23   #8
houston
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 29.07.2004
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 115
houston w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
afakt cos chyba te lozyska "padly" dziwie sie ze jeszcze na tyle Ci "zipie"
houston jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.08.2004, 08:43   #9
Monter
Użyszkodnik
 
Avatar użytkownika Monter
 
Data rejestracji: 29.03.2001
Posty: 767
Monter niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Jak napisał Vojtas, uszkodzenie jest mechaniczne, poznaję po opisie "zgrzyta", miałem tak samo z dwoma dyskami. Jeden z nich po włączeniu potrafił w ogóle nie kręcić talerzami Dysk nadaje się tylko na złom.
__________________
Poprzedni opis: Był i się zmył.
Teraz jestem tu: monter.techlog.pl
CHCIAŁĘ BYŚ MODERATORĘ ale sresyknofałę... Bedę PREZYDĘTĘ !!!
"Głupota, którą widzimy u drugich, na ogół podnosi nas na duchu"
Monter jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.08.2004, 10:37   #10
epol
przeciętny zjadacz...piwa
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika epol
 
Data rejestracji: 12.04.2002
Lokalizacja: śląsk
Posty: 4,869
epol niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Jesli Ci coś zgrzyta to jest to uszkodzenie mechaniczne. Cos z glowicami, łożyskami itp.

Jesli masz możliwośc to możesz mu zrobić Format ale chodzi mi o ten stary typ formatu. Chyab on sie nazywal LOW
__________________
epol jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.08.2004, 14:45   #11
Atlantis
Wymiatacz
 
Avatar użytkownika Atlantis
 
Data rejestracji: 01.08.2004
Posty: 534
Atlantis zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Pisząc o zgrzytaniu, miałem na myśli normalne odgłosu jakie wydawały stare dyski podczas odczytu danych. Dziwi mnie o, że on jest w stanie odczytsać zawartość poleceniem DIR, gdyby padła mechanika to raczej nic by nie zrobił. BIOS go widzi, więc raczej też nie problem z mechaniką, zresztą ja tam się nie znam.
Napisz coś więcej o tym starym formacie. Jak to zrobić?
Atlantis jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.08.2004, 15:03   #12
Maciej
.:Esin Member:.
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika Maciej
 
Data rejestracji: 31.12.2002
Lokalizacja: PL
Posty: 7,665
Maciej niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>Maciej niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Biosy w starych mobo miały opcję niskopoziomowego formatowania dysku -LowFormat.
Lub poszukać programów do tego celu Low Level Format lub HDD Regenerator.

ps.Nowych dyskow nie należy formatować w Low , u produenta są juz formatowane i nie należy powtarzać tej operacji.
__________________
Jak mądrze zadawać pytania

Ostatnio zmieniany przez Maciej : 05.08.2004 o godz. 15:16
Maciej jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.08.2004, 15:55   #13
epol
przeciętny zjadacz...piwa
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika epol
 
Data rejestracji: 12.04.2002
Lokalizacja: śląsk
Posty: 4,869
epol niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Także opcje tą posiada MadBoot
__________________
epol jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.08.2004, 20:36   #14
Atlantis
Wymiatacz
 
Avatar użytkownika Atlantis
 
Data rejestracji: 01.08.2004
Posty: 534
Atlantis zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
A więc pora złożyć raport w sprawie dysku.
W BIOSie mojego komputera nie ma opcji Low Level Format, a do starego nie mogę podpiąć, bo okazało się, że gdzieś się zapodziała tasiemka pod IDE. Ściągnąłem więc pełną wersję HDD Regenerator i zrobiłem tą dyskietkę startową, włożyłem dysk do kieszeni i wystartowałem z niej kompa.
Z tego co mi się wydaje, to ten program nie robi tego Low Lever Romatu, ale skanuje dysk w poszukiwaniu bad sektorów i je naprawia. Przeskanował 4MB (ponad 200 badów znalazł) i przerwałem, bo trochę długo to trwało, a ja nie miałem za dużo czasu. Ale zmiana była widoczna. Dałem polecenie Dir, odczytał i się nie zawiesił. W Windzie też można spokojnie operować dyskiem (nie wiesza się) ale jak próbuję coś odczytać to pisze, że plik jest uszkodzony.
Co o tym myślicie? To raczej wyklucza uszkodzenie mechaniczne, raczej błąd (błedy) logiczne? Dysk był sporadycznie wykożystywany do przenoszenia pkików i obchodziłem się z nim BARDZO ostrożnie. Mam puścić dalej tego HDD Regenerator czy spróbować tego formatu niskiego poziomu? Możecie mi podać linka do programu który to umozliwa? Bo szukałem i nic nie znalazłem.
Atlantis jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.08.2004, 20:46   #15
esem
OldBoy
 
Avatar użytkownika esem
 
Data rejestracji: 18.05.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 3,863
esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Bady to są błędy fizyczne...
HDDRegenerator będzie ci chodził coś koło doby + (-) godzina lub dwie (jak Ci w międzyczasie nie padnie dysk: wtedy od początku). Pomoże Ci to na jakiś czas i potem powtórka z rozrywki.
Będą się pojawiać kolejne bady... 8 )
__________________
ASUS DRW-24B3LT
esem jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 05:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.