Powrót   Forum CDRinfo.pl > Archiwizacja - Dyski twarde, SSD, pendrive, karty pamięci > Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software

Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software Tematy dotyczące problemów, porad i oprogramowania przeznaczonego dla dysków twardych oraz SSD.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 20.04.2009, 23:11   #1
malanski
Stały bywalec ;)
 
Avatar użytkownika malanski
 
Data rejestracji: 03.03.2003
Posty: 88
malanski zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Dysk twardy Seagate 250GB nagle gubi partycje - może to wina płyty głównej?

Kilka dni temu odebrałem ze sklepu dysk Seagate 250GB, który został mi przydzielony w ramach gwarancji. Problem polega na tym, że dysk potrafi nagle zgubić partycję.


Chciałem odtworzyć system z kopii zapasowej, którą wcześniej wykonałem za pomocą programu Acronis True Image (podobne do Norton Ghost) na nowy dysk (oszczędność czasu). Podłączam więc do komputera dwa dyski - jeden, na którym do niedawna pracowałem i drugi, nowy, na który zamierzam załadować obraz. BIOS poprawnie wykrywa oba dysku i komputer uruchamia się z tego na którym istnieje system operacyjny.

Windows się normalnie uruchomił, wykrył nowy dysk i poinformował, że urządzenie jest gotowe do użycia. Uruchomiłem więc program do odtwarzania systemu. Jako source wskazałem obraz, który znajdował się na dysku master (czyli ten, z którego uruchomił się system), a jako destination ustawiłem aktywną partycję nowego dysku. Program rozpoczął ładowanie obrazu. Niestety doszedł do 3% i cały komputer się zamroził - nie reagował nawet na ruchy myszy.

Zrestartowałem więc komputer, uruchomiłem program Acronis jeszcze raz i ku mojemu zdziwieniu nowy dysk posiadał już tylko jedną partycję (i to na dodatek logiczną). Reszta to Unlocated Space. Utworzyłem brakującą partycję na nowo, powtórzyłem cały proces i znowu to samo wystąpiło.

Pomyślałem, że możne Windows nie chce współpracować z dwoma dyskami naraz. Nagrałem zatem na CD bootowalną wersję Acronis True Image i uruchomiłem komputer z tejże płyty. Dalej procedura była identyczna jak pod Windows - dysk ponownie stracił partycję podczas odtwarzania systemu.

Kolejne podejrzenie było takie, że może moja płyta główna nie potrafi sprawnie obsłużyć dwóch dysków naraz. Z związku z tym wypaliłem plik z obrazem systemu na płytę DVD i chciałem spróbować z nośnika dokonać operacji odtwarzania. I tym razem się nie powiodło.

Ostatni test, jaki chciałem wykonać, miał wyglądać następująco: łącze znowu dwa dysku ze sobą, uruchamiam Windows ze starego dysku, kopiuję plik z obrazem na partycję logiczną nowego dysku, wyłączam komputer, podłączam tylko nowy dysk, uruchamiam Acronis z płyty i odtwarzam system. I tu nowa niespodzianka. Windows XP nie był nawet w stanie przekopiować 3GB pliku na nowy dysk. Po przekopiowaniu ok. 10% system się całkowicie zamroził. Po restarcie systemu okazało się, że nowy dysk znowu posiada jedną partycję.

Wydaje mi się, że to dysk jest uszkodzony. Na 100% bariery nie stanowi rozmiar dysku. Windows jest z dodatkiem SP3, a płyta główna na pewno obsługuje dyski o dużej pojemności. Może jednak moja płyta nie chce współpracować z tym konkretnym dyskiem.

Dodam, ze za każdym razem gdy na nowo tworzyłem partycję używałem program partition magic. nowo tworzone partycje formatowałem jako NTFS.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Przepraszam jeżeli wypowiedź jest zbyt chaotyczna - nie chciałem niczego pominąć.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
malanski jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 20.04.2009, 23:34   #2
yahol
Głupi Yasio
 
Avatar użytkownika yahol
 
Data rejestracji: 27.05.2003
Lokalizacja: **.#
Posty: 4,467
yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Zapytam, bo nic nie rozumiem:
-a nie mozna, tak po prostu postawic systemu na nowym dysku?
Bez tego udziwniania, kombinowania i robienia sobie problemow?

Pozniej po zdjagnozowaniu dysku, jest juz latwiej, albowiem odpada nam jedno podstawowe pytanie:
dysk jest dobry, albo uszkodzony.

Ja obstawiam, ze jest OK. Tylko -tak przypuszczam, jest SATA i obrazy nie do konca potrafia sie na takim dysku zamontowac.

Albo jest zwalony i wracamy do punktu 1 .....
__________________
Powyższa wypowiedz, wyraża jedynie moja opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie ani w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez ostrzeżenia i podawania przyczyn.
******************************************
Monarchista, podstępnie knujący przeciwko Republice i demokracji!
yahol jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania Oceń tę dyskusję
Oceń tę dyskusję:

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
Dysk SATA II do płyty głównej z SATA I - wybór modelu skyrider Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software 4 20.02.2009 10:42
Przydatne artykuły, rozwiązania Tips & tricks > Win 2000/XP/2003 Eliasz Komputery - oprogramowanie i sprzęt 14 28.09.2008 23:44
Aktualizacje Windows 98/Me/2k Piterniel Off topic 4 05.06.2005 22:54


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 15:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.