Powrót   Forum CDRinfo.pl > Archiwizacja - Dyski twarde, SSD, pendrive, karty pamięci > Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software

Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software Tematy dotyczące problemów, porad i oprogramowania przeznaczonego dla dysków twardych oraz SSD.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 07.09.2009, 20:06   #16
Sunna
lołn łulf
 
Avatar użytkownika Sunna
 
Data rejestracji: 15.07.2005
Lokalizacja: Festung Breslau
Posty: 3,178
Sunna jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Sunna jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Sunna jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
W zyciu nie zaufam plycie dvd.
Tez polecam takie patrzenie na sprawy archiwizacji.
Sunna jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 07.09.2009, 20:32   #17
Patrix
Pingwin specjalista.
 
Avatar użytkownika Patrix
 
Data rejestracji: 22.06.2002
Lokalizacja: Central Park
Posty: 15,084
Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Cytat:
Napisany przez IceManSpy Podgląd Wiadomości
Ale dalej proszę @Patrix'a o podanie przykładowej obudowy
Przkładowa... bo Ice nie potrafi szukać sam
Cooler Master X Craft 350
Są też zapewne inne lepsze więc... googluj
__________________
amiga500site
Patrix jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 07.09.2009, 20:35   #18
IceManSpy
..:: Ju-Jitsu ::..
 
Avatar użytkownika IceManSpy
 
Data rejestracji: 06.11.2004
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3,012
IceManSpy jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>IceManSpy jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
A jak jest napisane przy obudowie SATA, to mam wnioskować, że to tylko pod SATA I czy pod II też? I czy musi być napisane, że np max dysk to tyle i tyle? Czy każdy obsłuży np 1,5 TB?
IceManSpy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 07.09.2009, 20:48   #19
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez IceManSpy Podgląd Wiadomości
Pytałem się też jaki dysk może być kolegi, to polecił mi Samsung 1,5TB 32MB HD154UI SATA-2. Tylko wtedy obudowa musi być na SATA, prawda? (jest różnica w takiej obudowie czy sata I czy II ? )
Może w ogóle nie być żadnej obudowy. Wystarczy wstawić do kompa śledzia e-sata z wyprowadzeniem zasilania. Np.:
http://www.allegro.pl/item698634924_...plet_nowy.html

Cytat:
Napisany przez IceManSpy Podgląd Wiadomości
Tzn u mnie będzie to tak, że ten dysk będzie cały czas podłączony do kompa przez USB, ale nie specjalnie często będzie on pracował (na początku będzie ostro, ale potem 2-3 razy / tydzień). Wiem, że ktoś napisze: to po co zewnętrzny?
Raczej napisze - czemu przez USB?

latet
latet jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 07.09.2009, 20:53   #20
IceManSpy
..:: Ju-Jitsu ::..
 
Avatar użytkownika IceManSpy
 
Data rejestracji: 06.11.2004
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3,012
IceManSpy jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>IceManSpy jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Cytat:
Napisany przez latet Podgląd Wiadomości
Może w ogóle nie być żadnej obudowy. Wystarczy wstawić do kompa śledzia e-sata z wyprowadzeniem zasilania. Np.:
http://www.allegro.pl/item698634924_...plet_nowy.html
To już wtedy w ogóle dać do kompa, a nie żeby taki golas gdzieś pod biurkiem leżał. A poza tym chciałbym np w przyszłości móc korzystać do laptopa (starszy lub nowszy model), który niekoniecznie będzie mieć e-sata.

Cytat:
Napisany przez latet Podgląd Wiadomości
Raczej napisze - czemu przez USB?
Głównie to to co wyżej napisałem.
IceManSpy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 07.09.2009, 21:04   #21
Patrix
Pingwin specjalista.
 
Avatar użytkownika Patrix
 
Data rejestracji: 22.06.2002
Lokalizacja: Central Park
Posty: 15,084
Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Cytat:
Napisany przez IceManSpy Podgląd Wiadomości
A jak jest napisane przy obudowie SATA, to mam wnioskować, że to tylko pod SATA I czy pod II też?
Teraz nie produkuje się obudów tylko pod jedynke...

Cytat:
Napisany przez IceManSpy Podgląd Wiadomości
I czy musi być napisane, że np max dysk to tyle i tyle? Czy każdy obsłuży np 1,5 TB?
W moim przykładzie producent daje support do 1TB co nie znaczy, że 1,5TB nie ruszy, to taki trick producentów, myją rączki.
__________________
amiga500site
Patrix jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 07.09.2009, 21:37   #22
IceManSpy
..:: Ju-Jitsu ::..
 
Avatar użytkownika IceManSpy
 
Data rejestracji: 06.11.2004
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3,012
IceManSpy jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>IceManSpy jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Cytat:
Napisany przez Patrix Podgląd Wiadomości
W moim przykładzie producent daje support do 1TB co nie znaczy, że 1,5TB nie ruszy, to taki trick producentów, myją rączki.
Właśnie tego się boję, aby nie kupić czegoś do 1 TB, a dysk 1,5TB i nagle zonk.
IceManSpy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.09.2009, 05:51   #23
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez IceManSpy Podgląd Wiadomości
Właśnie tego się boję, aby nie kupić czegoś do 1 TB, a dysk 1,5TB i nagle zonk.
Ewentualne ograniczenie pojemności dotyczy tylko podłączania przez USB i FireWire. Jeśli podłączasz przesz e-Sata to kieszeń jest tylko "przelotką" i nie wpływa na to co i jak jest przesyłane. Dlatego podłączanie przez e-Sata jest "zdrowsze" i bardziej "naturalne".

Z drugiej strony to bardzo, ale naprawdę bardzo bym się zdziwił, gdyby dysk 1.5TB podłączony przez USB w kieszeni oznaczonej jako "max. 1TB" nie zadziałał prawidłowo. Chyba, że producent wprowadza sztuczne ograniczenia, tylko po to, aby potem sprzedać temu samemu klientowi niemal identyczną kieszeń z oznaczeniem "1.5TB".

latet
latet jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.09.2009, 05:54   #24
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Sunna Podgląd Wiadomości
W zyciu nie zaufam plycie dvd.
Ja też nie.

Choć ostatnio badałem (wykresy PIE, PIF) kilkanaście płyt DVD, które nagrałem parę lat temu i miło się rozczarowałem - przez okres 3, 4, czy 5 lat - nie zestarzały się wcale.

Ciekawe czy płytom Blue-Ray będziemy ufać jeszcze mniej, czy może dla odmiany więcej?

latet
latet jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.09.2009, 07:12   #25
crowbme
Stały bywalec ;)
 
Avatar użytkownika crowbme
 
Data rejestracji: 16.02.2006
Posty: 110
crowbme zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez latet Podgląd Wiadomości
Ja też nie.

Choć ostatnio badałem (wykresy PIE, PIF) kilkanaście płyt DVD, które nagrałem parę lat temu i miło się rozczarowałem - przez okres 3, 4, czy 5 lat - nie zestarzały się wcale.

Ciekawe czy płytom Blue-Ray będziemy ufać jeszcze mniej, czy może dla odmiany więcej?

latet
I tu sie z kolega zgadzam. wiele zlego mozna powiedziec o plytach dvd, ale ja jak na razie nie moge sie do tych opinii przylaczyc. archiwizuje rozne dane i robie to i na hdd jak i na plytach dvd - dzis ich cena jest na tyle niska, ze mozna sobie pozwolic na zakup 50szt raz na pol roku. Pierwsza swoja plyte w archiwum mam 2002 roku i dziala, choc dla pewnosci juz ja zdublowalem . Plyt mam ponad 600szt i w roznych latach byly nagrywane. leza sobie w ciemnym suchym miejscu i jak trzeba korzystam bez problomow. Co do dysku o ktory pyta kolega polecam oryginal. zadnych skladakow. skladak to mozna sobie zrobic w piwnicy ze starego kompa i tam archiwizowac dane. tak jak ja to robie. co 3 lata zmieniam dyski na nowe i nie mam problemow.
pozdrawiam

p.s.
blue-ray - czysta porazka jak na razie. nagralem sobie taka plyte do testow - w lapku mam czytnik BR. i coz, po okolo pol roku juz sa z nia problemy, a jest mniej uzywana niz pozostale dvd. niestety gestosc zapisy przy odslonietej plycie jak na razie przekresla dla mnie ten nosnik jako zrodlo do rachiwizacji. I taka ciekawostka, mam tez do testow plyte dvd-ram-rw w pudelku. mam juz ja chyba z osiem lat i ciagle smiga jak szalona i nie ma zadnej ryski no na tyle na ile moze smigac .
crowbme jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.09.2009, 07:45   #26
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Słówko ode mnie na ten temat. Od roku 2000 do 2004 wypalałem płyty CD. Ich jakość była początkowo bardzo dobra, ale cóż z tego. Wiele z nich padło na skutek uszkodzeń mechanicznych (nie dbałem za bardzo). Naprawde bardzo dużo. Porażka.

Potem przyszła kolej na DVD. Przez wiele lat miałem naprawde bardzo słabą nagrywarkę Toshiba SDR-5372. Teraz mam Pioneera 112. Jakość płyt jak wiemy pozostawia wiele do życzenia.

Ale przez cały ten czas, mimo stosowania nawet płyt słabej jakości (na mało ważne rzeczy) nie straciłem ANI JEDNEJ płyty DVD. Ani jednego pliku. Nawet Mediastore, nawet Manta, nawet noname. Wszystkie działają. I o żadną z nich nie dbałem - wyższość budowy DVD nad CD jest doskonale widoczna.
Od pewnego czasu używam tylko płyt Sony i TDK Scratchproof. Te drugie są do archiwizacji (drogie, ale przecież nie robie backupu internetu). Ale żadna Sony też nigdy nie padła.

Dodatkowo płyty Scratchproof zabezpieczane są kodami ECC RS - ich pojemność spada do ok 3,6GB (można zwiększyć stopień ochrony kosztem miejsca), lecz w razie wystąpienia pewnej ilości bad sectorów (także początkowych sektorów gdzie jest system plików) wszystkie dane prawdopodobnie da sie odzyskać.
O te płyty dbam, choć potrzeby wielkiej nie ma (nie udało mi sie zarysować żadnego Scratchproofa podczas normalnego użytkowania, mam płyty z 2005 roku i są jak nowe).
Leżą w pudełku w suchym i chłodnym miejscu, na codzien używam kopii danych na HDD komputera.

Jakie jest więc prawdopodobieństwo utraty danych? Te płyty wytrzymają każde przepięcie w sieci, nie padnie im elektronika, upadek z wysokości, zalenie cieczą (byle nie rozpuszczalnikiem) itd. Żaden twardziel tego nie zniesie. Jakbyśmy traktowali HDD jak znacznie tańsze płyty DVD i zrzucali je z biurka itd to długo by nie pożyły.
Gdy sięgam do archiwum (za często nie ma potrzeby, ale ostatnio padł mi HDD i akurat była) mam praktycznie 100% pewność że dane tam są.

- prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z odczytem jest nikłe na płytach tej jakości, zwłasza gdy raz na rok sie płyte skontroluje a co pare lat przegra na nowy nośnik (chociażby dlatego że co pare lat jest nowa generacja nośników optycznych)
- z większością nawet dość poważnych błędów napęd sobie poradzi i da zawczasu znać że coś jest nie tak
- mechanicznie scratchproofa można poważnie uszkodzić tylko z premedytacją, od leżenia w szafce nic mu sie nie stanie.
- jeżeli wystąpią jakieś błędy, ECC je odratuje i dane pójdą na nowy nośnik z nowym ECC.
- problematyczne płyty można próbowac odczytac w różnych napędach. Z doświadczenia wiem że tam gdzie jeden radzi sobie świetnie drugi wprost przeciwnie i vice versa.
- płyty DVD nikt niechcący nie skasuje i nie sformatuje (czynnik ludzki to duży problem)
- w skrajnym przypadku (zgubienie płyty hehe) strace 3,5GB danych a nie jak ostatnio ~400GB w biały słoneczny dzień, bo zechciało mi sie komputer włączyć (UPS jest, zasilacz dobry). Dysk miał 10 miesięcy i nie miał żadnych oznak.

W razie częściowego uszkodzenia bede mógł przegrać dane na nowy nośnik, HDD tej możliwości najczęściej nie daje.
Dodajmy do tego że płyty DVD są tanie i nic nie stoi na przeszkodzie by do każdego Scratchproofa wypalić bliźniacze Sony i trzymać je w garażu Ale bez przesady, to nie centrum finansowe świata żeby robić kopie kopii...

Jedyny plus HDD to szybkość i wygoda, ale ja i tak dane trzymam na HDD do użytku na codzień. A nawet na różnych HDD w domowej sieci. Archiwum jak nazwa wskazuje nie jest do codziennego użytku. IMO HDD to najlepszy sposób by utracić dane. Bardzo dużo nowych dysków pada, przenośny możemy uszkodzić samemu (upuścić). Minimum to dwa dyski.

PS. Nosze sie z zamiarem przetestowanie skuteczności kodów RS na zwykłej płycie potraktowanej śrubokrętem, ale jakoś czasu brakuje...
ale jakby ktoś był w morderczym nastroju to niech uderza tutaj:
http://dvdisaster.net/en/
W trybie RS02 należy poświęcić minimum 20% pojemności płyty (~700MB) aby ochrona była skuteczna. Tryb RS01 tworzy dane naprawcze płyty w oddzielnym pliku.
Tu przykład, tą płyte CD dało się w 100% odzyskać przy domyślnych ustawieniach programu, uszkodzenia były naprawde poważne.
http://dvdisaster.net/en/index10_expand=1.html#snap1

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 08.09.2009 o godz. 08:26
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.09.2009, 08:45   #27
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez crowbme Podgląd Wiadomości
blue-ray - czysta porazka jak na razie. nagralem sobie taka plyte do testow - w lapku mam czytnik BR. i coz, po okolo pol roku juz sa z nia problemy, a jest mniej uzywana niz pozostale dvd. niestety gestosc zapisy przy odslonietej plycie jak na razie przekresla dla mnie ten nosnik jako zrodlo do rachiwizacji.
Bardzo niepokojące i smutne...
Ale może to tylko choroba wieku niemowlęcego.

latet
latet jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.09.2009, 09:33   #28
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Bluray niestety powrócił do budowy płyty znanej z CD. Dla mnie też to jest skreślone, choć z kodami ECC może nie być najgorzej. Tym niemniej byłem za HD-DVD.
Płyty CD padały mi jak muchy. Drobne odpryski warstwy odbijającej, w dodatku na obrzeżach często tworzyły się jakieś nacieki, albo inne uszkodzenia.
DVD jest dużo trwalsze.
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.09.2009, 09:46   #29
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez sobrus Podgląd Wiadomości
Bluray niestety powrócił do budowy płyty znanej z CD.

Możesz to rozwinąć?
Dzięki,

latet
latet jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.09.2009, 09:49   #30
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
W płycie CD oraz Bluray wszystkie warstwy (odbijająca, zapisywalna itd) sa na poliwęglanie o grubości ~1,2mm.
W przypadku DVD i HD-DVD warstwy są wewnątrz dwóch krążków poliwęglanu o grubości 0.6mm każda.

Aby uszkodzić CD lub BR wystarczy zarysować warstwy które są na wierzchu (albo jakoś inaczej je uszkodzić - cieczą itd).
W przypadku DVD musimy przebić się przez 0.6mm poligęlanu, dlatego mechanicznie DVD jest dużo trwalsze, uszkodzenia od strony etykiety nie robią na nim żadnego wrażenia a CD tam jest najwrażliwsze. Od strony gdzie pada laser oba formaty są podobnie wytrzymałe.

Najczęstszą przyczyną uszkodzeń CD jest właśnie nawet delikatne uszkodzenie warstwy odbijającej (w skrajnych przypadkach w napędach 52x sama schodziła...).

Producenci chwalą się specjalnym ultra trwałymi powłokami na nośniki BR, które mają zapobiegać uszkodzeniom tej warstwy. Ale są to rozwiązania opatentowane i w przypadku tańszych nośników prawie na pewno ich nie będzie. W dodatku pewnie zwiększają cene nośnika. Moim skromym zdaniem BluRay to porażka, która sie słabo przyjmie i mamy tego najlepszy dowód w statystykach sprzedaży.

HD-DVD było tańsze, trwalsze i mogło byc produkowane na unowocześnionych liniach produkcyjnych DVD. Ale musieli kombinować.

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 08.09.2009 o godz. 10:03
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
Funny fotos, kawaly... itp. - jeszcze sie tak nie usmialem :) Kasprzak Humor 4225 11.07.2005 11:59
czy taki sprzet pociagnie mi dysk 80 GB ? misz_masz Off topic 12 04.04.2005 12:44
Twardy dysk - Maxtor czy Caviar??? andrzejj9 Off topic 48 27.01.2003 09:09


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 07:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.