Powrót   Forum CDRinfo.pl > Archiwizacja - Dyski twarde, SSD, pendrive, karty pamięci > Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software

Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software Tematy dotyczące problemów, porad i oprogramowania przeznaczonego dla dysków twardych oraz SSD.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 11.01.2004, 02:01   #1
Ziele
.: AT90S2313 :.
 
Avatar użytkownika Ziele
 
Data rejestracji: 09.09.2002
Lokalizacja: Kraków
Posty: 2,724
Ziele zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Ja to mam pecha - hdd

Dziś wybrałem się do kolegi, a że własnie dostałem nowy dysk (wdc 40GB) to zrobiłem partycje i wgrałem na niego troche plików z drugiego...nie chciało mi się wypalac kilku cdrw. Wszystko było by dobrze gdyby nie to ze czasem kolega odruchowo wypinał i wpinał kieszeń która tym razem była z moim dyskiem. Nie wiem ale chyba zapomniał ze tam jest dysk.... Windows sie zawiesił i po restarcie juz nie wykryło dysku. Ani pod dosem ani w windowsie. Po powrocie do domu troche zdenerwowany podpiołem dysk i co dziwne wszystko ok. Ale dla pewności odpiolem drugi dysk na którym miałem system i ten niby uszkodzony przestawiłem na mastera. No i zonk... bios sie zawiesza ale po dłuższej chwili wykrywa dysk. Potem znowu jakby zawieszenie ale po kilku minutach ruszyło dalej. Odpaliłem dosa z dyskietki i na dysku są jakieś katalogi z krzaczkowatymi nazwami. Odpalam fdiska i pokazuje ze nie ma partycji...hmm ciekawe tylko na czym przed chwilą bylem. Wychodzi na to ze dysk działa dobrze ale nie w trybie master. Jako slave jest wykrywany odrazu i zawartość też jest ok. Czy to możliwe że jakaś część elektroniki padła? Jest jakiś program którym mógłbym gruntownie sprawdzić dysk?
__________________
LiteOn LTR-40125S & SOHW-1633S 8 )

Jak zrobić szybko sałatke z buraków? Wrzucić granata do BMW
Ziele jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 11.01.2004, 02:21   #2
CIAPEK
mów mi więcej :P
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika CIAPEK
 
Data rejestracji: 17.02.2003
Lokalizacja: TORUŃ
Posty: 5,244
CIAPEK niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>CIAPEK niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
3:17 w nocy , niedawno maznołeś temat to i coś napisze siemano Ziele.
No masz pecha, z uwagi na to, gdy ludzie u mnie w bloku zaczeli kupowac sobie kieszenie (króluje RH-06) takie przypadki wyciągnięcia dysku podczas pracy zdarzały sie często i nic się nie działo, u Ciebie coś musiało konkretnie się walnąć, może zły zbiego okoliczności-pech!

Nie podam Ci czym to sprawdzić bo scan diski i inne to znasz.
Jak nie działa to nie działa cudów chyba nie ma.
Komputery to dziwne zwierzaki , a może hdd się obudzi

Pozdrawiam, współczuje bo w sumie lipa 3msie
__________________



nie załatwi wszystkiego "FLOTA", tak myślącego uważam za przegranego!
CIAPEK jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.01.2004, 08:23   #3
esem
OldBoy
 
Avatar użytkownika esem
 
Data rejestracji: 18.05.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 3,863
esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Zalecam spokój. Zdejmij partycje, załóż je na nowo, format i zobacz co sie będzie działo. 8)
__________________
ASUS DRW-24B3LT
esem jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.01.2004, 08:47   #4
ko_darek
Bywalec
 
Data rejestracji: 19.11.2003
Lokalizacja: Radom
Posty: 53
ko_darek zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Spróbuj fixdiskiem. Składnia to jakoś fdisk/mbr oczywiście w dosie.
ko_darek jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.01.2004, 12:35   #5
Ziele
.: AT90S2313 :.
 
Avatar użytkownika Ziele
 
Data rejestracji: 09.09.2002
Lokalizacja: Kraków
Posty: 2,724
Ziele zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez esem
Zalecam spokój. Zdejmij partycje, załóż je na nowo, format i zobacz co sie będzie działo. 8)
To już robiłem wczoraj (a raczej juz dzisiaj). Założyłem od nowa partycje ale dalej to samo. Na masterze zawiesza strasznie i zanim przejdzie biosa mija pare minut. Później dos przy starcie ma problem z dyskiem i zanim ruszy też troche mija. Jak przestawie go na master or single drive lub slave to jest ok.
__________________
LiteOn LTR-40125S & SOHW-1633S 8 )

Jak zrobić szybko sałatke z buraków? Wrzucić granata do BMW
Ziele jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.01.2004, 12:50   #6
yahol
Głupi Yasio
 
Avatar użytkownika yahol
 
Data rejestracji: 27.05.2003
Lokalizacja: **.#
Posty: 4,467
yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
1. Dysk nowy na gwarancji - wymieniaj.
2. Zabij kolege. Kazdy sad cie uniewinni.
3. Zaleznie od konstrukcji kieszeni: zapinanie i odpinanie powinno wlaczyc albo wylaczyc zasilanie. Czyli, albo uszkodzil elektronike, albo sektory rozruchowe.
I tak i tak go zabij.
yahol jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.01.2004, 13:44   #7
puch
Forumator
 
Data rejestracji: 21.03.2003
Lokalizacja: Ł
Posty: 954
puch zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Zgadzam się z Yaholem - po pierwsze zabij kolegę!

Po drugie - spróbuj ponownie spartycjonować dysk fdiskiem, sformatować, itd., i przede wszystkim podłącz go bezpośrednio do kontrolera IDE (nie w kieszeni!). Poza tym pamiętaj, że dyski WDC mają inne ustawienie zworek do pracy Single, a inne do pracy Master, kiedy istnieje inne urządzenie podłączone jako Slave - sam się na to parę razy złapałem, bo wiele innych dysków ma jedno położenie Master, niezależnie od tego, czy jest Slave, czy go nie ma. Sprawdź to koniecznie - może to właśnie jest przyczyną Twoich problemów! Możliwe jest też, że dysk nie ruszy, jeśli jest ustawiony jako Slave, a nie ma Mastera - nie jestem tego pewien, ale w każdym razie na wszelki wypadek SPRAWDŹ ZWORKI .

A w ogóle, jeśli już kieszeń, to koniecznie z zamkiem, będącym jednocześnie wyłącznikiem elektrycznym. Jeśli nie zamkniesz kieszeni kluczykiem (co wyklucza wyciągnięcie dysku), odłączone jest zasilanie i dysk nie ruszy. Oczywiście nie oznacza to, że dysk jest "hot-swappable" - NIE WOLNO odłączać ani przyłączać zasilania w czasie pracy. Pamiętaj też, że taki wyłącznik powoduje kłopoty z pracą także drugiego urządzenia podłączonego do tego samego kanału IDE - tzn., niezależnie od tego, czy kieszeń z dyskiem jest włożona, czy nie, zamek/wyłącznik musi być ZAMKNIĘTY, bo inaczej drugie urządzenie IDE na tym samym kanale też nie ruszy. (tak przynajmniej jest w moim przypadku).

A w ogóle przestałem już w zasadzie przenosić dyski w kieszeni. Kiedyś, w epoce przed-CD-R, robiłem to ze znajomymi powszechnie. Teraz wszyscy już w zasadzie wyrzuciliśmy kieszenie i zamiast tego zainstalowaliśmy nagrywarki. Dysk twardy z technicznego punktu widzenia jest urządzeniem stacjonarnym i nie jest przeznaczony do przenoszenia, odłączania i podłączania, itd., a poza tym w kieszeni na ogół się przegrzewa, zwłaszcza nowe dyski 7200 rpm. Kiedyś musiałem taki dysk przenieść i podłączyć w kieszeni, i kieszeń potem niemal świeciła - dysk prawie też! Zrezygnuj z kieszeni dla dobra dysku, i zmień kolegów!

DOPISEK:

Z dawnych czasów, kiedy regularnie przenosiłem dysk w kieszeni, pamiętam, że największym problemem było pamiętanie o odpowiednim przestawieniu zworek za każdym razem - bo w kaźdym komputerze kieszeń była oczywiście wpięta inaczej. Najczęściej też różne problemy pojawiały się właśnie wtedy, gdy się o tym zapomniało.
__________________
pozdrowienia
puch

Ostatnio zmieniany przez puch : 11.01.2004 o godz. 14:20
puch jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.01.2004, 16:33   #8
Ziele
.: AT90S2313 :.
 
Avatar użytkownika Ziele
 
Data rejestracji: 09.09.2002
Lokalizacja: Kraków
Posty: 2,724
Ziele zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Posiedziałem jeszcze przy dysku i zrobilem testy softem ze strony wdc. Dysk podpiołem sam bez tego na którym mam system. Zworka ustawiona na master powodawała ze bios sie zawieszał ale po jakimś czasie wykrywał dysk. Później ruszyło dalej ale dos wykrywał dysk tylko ze bez partycji. Soft od wdc wogóle nie wykrył dysku. Po przestawieniu zworki na master or single drive wszystko jest ok. Tak samo jak slave gdy mam podłączony dysk systemowy na mastera. Dla pewności zrobiłem zero format i testowanie dysku i też wszystko ok. Pewnie jest tak jak mówi puch ze w wdc master i master or single drive to nie to samo. Jestem przyzwyczajony do seagate a tam nie ma to różnicy. Zastanawia mnie tylko czemu u kolegi przestało wykrywac mój dysk. Wtedy był ustawiony na slave. Aha i jak dobrze pamietam to pierwsze zakładanie partycji robiłem z odpiętym drugim dyskiem i zworką ustawioną na master więc czemu teraz tak nie chodzi to nie wiem. Sprawdze jeszcze czy master bedzie działał jak podepne drugi nysk na slave.
__________________
LiteOn LTR-40125S & SOHW-1633S 8 )

Jak zrobić szybko sałatke z buraków? Wrzucić granata do BMW
Ziele jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.01.2004, 16:41   #9
zorg
Caliente
 
Avatar użytkownika zorg
 
Data rejestracji: 30.09.2002
Lokalizacja: Zorgberg
Posty: 3,402
zorg jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>zorg jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>zorg jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
zobacz na stronie WD jak sie ustawia zworki !!!
http://support.wdc.com/techinfo/general/jumpers.asp
inaczej jak jest jeden hdd
i inaczej jak sa dwa hdd
__________________

Ostatnio zmieniany przez zorg : 04.03.2010 o godz. 10:53
zorg jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.01.2004, 16:49   #10
esem
OldBoy
 
Avatar użytkownika esem
 
Data rejestracji: 18.05.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 3,863
esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Cytat:
Napisany przez zorg
zobacz na stronie WD jak sie ustawia zworki !!!
http://support.wdc.com/techinfo/general/jumpers.asp
inaczej jak jest jeden hdd
i inaczej jak sa dwa hdd
Cable select jest raczej optymalną decyzją dla przenośnego HDD? 8)
__________________
ASUS DRW-24B3LT
esem jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.01.2004, 21:36   #11
puch
Forumator
 
Data rejestracji: 21.03.2003
Lokalizacja: Ł
Posty: 954
puch zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Mówiłem, że to zworki!

W niektórych dyskach (np. wspomniany Seagate) jest jedno tylko położenie, oznaczone Master or Single drive, i nie ma to znaczenia, czy do tej samej taśmy podpięty jest też Slave, czy nie.

Natomiast w dyskach WD Caviar czy IBM jest oddzielna pozycja "Single Drive", a oddzielna "Master with Slave present", i trzeba o tym cały czas pamiętać!

Zgadzam się z Esemem, że najwygodniejsze jest ustawienie CS (Cable Select), nawet przy pracy stacjonarnej, ale do tego potrzebne są dobre kable (kable 80-żyłowe na ogół to załatwiają), no i wtedy wszystkie napędy na danej taśmie muszą być ustawione na CS, w obu komputerach między którymi przenosi się dysk!
__________________
pozdrowienia
puch
puch jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 12.01.2004, 10:08   #12
Igloo
PiwoWar
 
Avatar użytkownika Igloo
 
Data rejestracji: 01.12.2003
Lokalizacja: Gdynia
Posty: 945
Igloo zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez puch
Mówiłem, że to zworki!

W niektórych dyskach (np. wspomniany Seagate) jest jedno tylko położenie, oznaczone Master or Single drive, i nie ma to znaczenia, czy do tej samej taśmy podpięty jest też Slave, czy nie.

Natomiast w dyskach WD Caviar czy IBM jest oddzielna pozycja "Single Drive", a oddzielna "Master with Slave present", i trzeba o tym cały czas pamiętać!

Zgadzam się z Esemem, że najwygodniejsze jest ustawienie CS (Cable Select), nawet przy pracy stacjonarnej, ale do tego potrzebne są dobre kable (kable 80-żyłowe na ogół to załatwiają), no i wtedy wszystkie napędy na danej taśmie muszą być ustawione na CS, w obu komputerach między którymi przenosi się dysk!
wszystkie muszą być na CS ja mam barke120 na master a kieszeń jest na CS i nie mam problemów
__________________
bibere humanum est, ergo bibamus niech Wasze najlepsze dni z przeszłości będą najgorszymi w przyszłości

darmowa muzyka

http://rtfm.killfile.pl/
Igloo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 12.01.2004, 10:15   #13
CIAPEK
mów mi więcej :P
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika CIAPEK
 
Data rejestracji: 17.02.2003
Lokalizacja: TORUŃ
Posty: 5,244
CIAPEK niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>CIAPEK niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
ja nie kumam
jak czytać te dane z obrazka Zorga?
To jak ja mam dwa dyski, Samsunga głównego 20GB mam na mastera bo innej opcji nie ma, a kieszeń WDC 800MB jak mam mieć? CS? Na slavie dziala dobrze już z 10 lat 8), a jakby to nie był dysk WDC?
I na moje nie ma tam żadnych zasad. Jest Master i Slave tak jak przy napędach optycznych i szafa gra.
__________________



nie załatwi wszystkiego "FLOTA", tak myślącego uważam za przegranego!
CIAPEK jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 12.01.2004, 11:14   #14
esem
OldBoy
 
Avatar użytkownika esem
 
Data rejestracji: 18.05.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 3,863
esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>esem jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Ma być tak aby było dobrze.
Ustawienie na CS ma tą zaletę (wadę), że nie trzeba majstrować przy zworkach, kombinujesz tylko końcówkami kabla i zawsze jest dobrze.
Przypomina mi się dyskuja w której forumowicz poustawiał zworkami ale wpiął mastera po środku taśmy i próbował wszystkim udowodnić, że tak jest też dobrze: nawet zaczął pomiary transferów i błędów i... się poddał. 8)
__________________
ASUS DRW-24B3LT
esem jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 12.01.2004, 12:45   #15
puch
Forumator
 
Data rejestracji: 21.03.2003
Lokalizacja: Ł
Posty: 954
puch zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Igloo
wszystkie muszą być na CS ja mam barke120 na master a kieszeń jest na CS i nie mam problemów
Wydaje mi się, że zasadniczo, jak już CS, to oba urządzenia. Ale oczywiście trzeba to wypróbować. Jak Ci działa, to znaczy, że można - ale nie jest wykluczone, że przy innej kombinacji sprzętu mogłoby to nie działać.
__________________
pozdrowienia
puch
puch jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 15:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.