Powrót   Forum CDRinfo.pl > Archiwizacja - Dyski twarde, SSD, pendrive, karty pamięci > Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software

Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software Tematy dotyczące problemów, porad i oprogramowania przeznaczonego dla dysków twardych oraz SSD.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 08.04.2009, 12:36   #1
edyr
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 08.04.2009
Posty: 9
edyr w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Jak rozpoznać czy w dysku padła elektronika czy też coś innego ?

Witam wszystkich,

Jestem nowy na tym forum, niestety już wszędzie szukam pomocy i nikt nie może mi pomóc... mam problem i szukam pomocy.

Mam dysk, który chodzi już parę ładnych lat.
Jest to Maxtor 40 gb. Nic się nigdy z nim nie działo, nawet się zastanawiałem, czy nie "za długo chodzi bez szwanku" i czy nie lepiej wymienić na nowy... No i chyba wykrakałem ... Ale do rzeczy.

Otóż 30 marca w poniedziałek po przyjściu z pracy do domu okazało się, że komputer się nie odpala. Tzn. sam komputer się uruchamia, natomiast nie działa Windows. Informatyk - a raczej znajomy sąsiad - taka "złota rączka" - po obejrzeniu kompa stwierdził, że dysk twardy źle działa i że jest do wymiany. Powiedział mi że ma taki sam i że można spróbować przełożyć elektronikę i może dysk ruszy. Niestety dysk nie ruszył - mało tego - jego dysk przestał działać !!!

Nie wiem co mam robić - mam tak zdjęcia rodzinne z kilu ładnych lat - mogę bez nich żyć, natomiast mają dla mnie dużą wartość sentymentalną.
Dzwoniłem już do kilku firm i ceny które usłyszałem po prostu zbijają mnie z nóg. Nie stać mnie na takie kwoty.

Jeśli ktoś może coś poradzić to bardzo proszę o radę.

Edward z Warszawy
edyr jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 08.04.2009, 12:57   #2
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Jeżeli dysk stał w komputerze i padł z dnia na dzień bez objawów.
To istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że talerze są OK a co za tym idzie dane również.
Ale jaka jest gwarancja ze Twój znajomy przełożył elektronikę prawidłowo?
I czy po naprawie był sprawdzany w tym samym czy innym kompie?

Najlepiej byłoby przełożyć talerze a nie elektronikę, ale absolutnie nie polecam robić tego w domu....
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.04.2009, 13:00   #3
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Elektronika musi być dokładnie taka sama - ta sama wersja firmware nawet (w przytłaczającej większości dysków firmware jest nieupgradeowalny).

Jeżeli BIOS nie wykrywa dysku - to jest duże prawdopodobieństwo (graniczące z pewnością) że to elektronika.
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.04.2009, 13:05   #4
edyr
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 08.04.2009
Posty: 9
edyr w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Wielkie dzięki za tak szybką odpowiedz.

Komputer wykrywa dysk, natomiast nie można odczytać żadnych danych. Przynajmniej tak twierdzi mój znajomy, z którym go testowaliśmy tego felernego dnia. Z tego co pamiętam dysk ma same błędy - czy to możliwe ?

Zaraz zadzwonię do niego i się upewnię...
edyr jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.04.2009, 13:06   #5
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Niestety, podobny problem miałem w domu. Skany starych zdjęć przepadły na starym dysku
2GB (na szczęście oryginały nie, ale duzo było pracy).

Być może udałoby sie przełożyć talerze i odzyskać je (dysk rozpędza sie i zwalnia, czasem załapie i mozna odczytać katalog) ale szanse marne ze przełożenie talerzy mi sie uda.

Jedyne wyjscie to trzymać dane na 2 komputerach+DVDRAM+Scratchproof+Pendrive
Bo dysk jednak - predzej czy później - paść musi...
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.04.2009, 13:19   #6
edyr
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 08.04.2009
Posty: 9
edyr w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Witam ponownie,

W między czasie znalazłem w internecie jakieś sugestie na temat przełożenia elektroniki - z tego co tu jest napisane to chyba jednak nie jest taka prosta sprawa - podaję link:

http://www.odzyskiwanie-danych.net/s...zenia_typy.php

Generalnie nie wiele z tego rozumiem - oprócz chyba tego, że albo zapłacę albo nie będę mieć zdjęć....
edyr jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.04.2009, 13:56   #7
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Ja na WGE swego czasu znalazłem gościa, który handlował używanymi rzeczami i podmienił mi elektronikę na zasadzie - jak zadziała 100PLN, jak nie, to 20 za fatygę.
Dobrał, zadziałało.

Stąd firmy odzyskujące dane często szukają konkretnych modeli dysków z konkretnym firmware i wymieniają na dużo większe, szybsze, nowsze albo płacą "dziwne" kwoty

Jak bardzo zależy Ci na danych - to Ontrack (ale tanio nie będzie - za to jak nie odzyskają, to masz pewność, że dane na pewno nie do odzyskania).
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.04.2009, 13:57   #8
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
poszukałbym specjalisty, zebyś przypadkiem nie zniszczył danych próbując je odczytać.
oczywsicie kogos tanszego niz ontrack...
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.04.2009, 14:05   #9
yahol
Głupi Yasio
 
Avatar użytkownika yahol
 
Data rejestracji: 27.05.2003
Lokalizacja: **.#
Posty: 4,467
yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Sa dwa wyjscia:
-albo dreptac i szukac elektroniki, identycznej-model, seria,firmware.
Przelozyc i odpalic ten dysk jako drugi- bron Boze jako systemowy!
Albo zadziala, albo nie.

-albo,podlaczyc dysk jako drugi (np. w kieszeni) do Maca. Mac olewa zapisy poczatkowe windowsa na dysku i wyswietla po prostu zawartosc.

Co do firm odzyskujacych dane. Jezeli nie sa to dane warte kazdych pieniedzy - nie warto.
Za trzasniecie dwiami chca 200-250 zl, a pozniej jakis koszmarne sumy. Wiem bo mialem stycznosc z taka firma.
Ogolnie - nie warto nawet dzwonic.
__________________
Powyższa wypowiedz, wyraża jedynie moja opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie ani w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez ostrzeżenia i podawania przyczyn.
******************************************
Monarchista, podstępnie knujący przeciwko Republice i demokracji!
yahol jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.04.2009, 14:15   #10
edyr
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 08.04.2009
Posty: 9
edyr w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Czy są jakieś znane dobre i niedrogie firmy lub osoby które mogą to zrobić ?
Może ktoś zna ?

Kolego yahol - jeśli to nie sprawi kłopotu - proszę o podanie nazwy tej firmy - oczywiście do mojej wiadomości, abym się miał na baczności.

Trochę się boję sam przekładać elektronikę, bo jak napisałem wcześniej, sprawny dysk mojego znajomego po takiej zamianie przestał pracować.
edyr jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.04.2009, 14:24   #11
joujoujou
Ͼ Ͽ
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika joujoujou
 
Data rejestracji: 15.05.2004
Lokalizacja: W domu.
Posty: 37,458
joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Zainteresuj się tą ofertą:

http://www.vsdata.pl/

Cytat:
[...] Diagnoza nośnika w firmie VS DATA jest bezpłatna [...]
__________________
Pozdrawiam i zapraszam na www.joujoujou.com - całkiem nową galerię zdjęć z Irlandii.
Moje filmy są tutaj.
Forum ZielonaIrlandia.
Problemy i porady wyłącznie na forum.
Prywatne wiadomości lub przez komunikatory będą ignorowane.
joujoujou jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.04.2009, 14:26   #12
edyr
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 08.04.2009
Posty: 9
edyr w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Właśnie się dodzwoniłem do znajomego, który sprawdzał mi ten dysk i przekładał elektronikę ze swojego. Okazuje się ze są to identyczne dyski, ponieważ, jak twierdzi - kupował je razem. Faktycznie, przypomiałem sobie, że to może być prawda, ponieważ właśnie ten sąsiad składał mi komputer kilka lat temu.

Więc czemu nie zadziałało - czy może być inny dysk lub inna elektronika ?
edyr jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.04.2009, 14:46   #13
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Albo coś skopał przekładając, albo uszkodzone jest coś dalej, niż na płytce (elektronika wewnętrzna) co psuje elektronikę wewnętrzną. A może silnik jakieś zwarcie powoduje?
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.04.2009, 15:08   #14
edyr
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 08.04.2009
Posty: 9
edyr w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Z tego co wyczytałem, to jeżeli jest to jakiś większy problem to cenowo nie mam szans (cennik na linku vsdata podanym przez joujoujou - dzięki - niestety pozbawił mnie złudzeń)

Nie pozostaje mi nic innego jak zerknąć jeszcze raz wieczorkiem z moim kumplem na mojego dyskowego trupa...

Mam nadzieję, że opisy uszkodzeń, pod adresem, który poprzednio znalazłem:

http://www.odzyskiwanie-danych.net/s...zenia_typy.php)

będą mi pomocne w dowiedzeniu się, z czym mam problem. Zobaczymy ...

A propos, czy ktoś zna tę firmę: Data Max (właśnie na ich stronie - powyższy link - znalazłem opisy i objawy uszkodzeń). Czy te opisy są wiarygodne ?

Z tego co czytam u nich na stronie to wydaje mi się, że raczej jest to znana firma i chyba znają się na rzeczy - ja niestety nie mam zielonego pojęcia o tej branży. Dane straciłem po raz pierwszy i mam nadzieję ostsatni - przysięgłem sobie, ze zawsze będę robił kopie..... Obym tylko nie zapomniał
edyr jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.04.2009, 15:31   #15
yahol
Głupi Yasio
 
Avatar użytkownika yahol
 
Data rejestracji: 27.05.2003
Lokalizacja: **.#
Posty: 4,467
yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Jezeli:
-talerze sie kreca.
-glowice nie "bija"
-elektronika jest wykrywana w BIOSie
-ew.elektronika pojawia sie w menagerze - sam dysk jest niewidoczny.
To na 90% jest to uszkodzenie logiczne.
Kombinuj kogos z Mac'kiem i podlacz go po USB lub FW. Na 50% zobaczysz zawartosc. (czyli po ludzku - albo zobaczysz, albo nie)
__________________
Powyższa wypowiedz, wyraża jedynie moja opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie ani w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez ostrzeżenia i podawania przyczyn.
******************************************
Monarchista, podstępnie knujący przeciwko Republice i demokracji!
yahol jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
Jaki monitor LCD ? Adalis Komputery - oprogramowanie i sprzęt 1549 29.07.2021 15:32
Polskie Radio BIS upadło - Czyli cenzure w Polsce czas zacząć... Qbi@k Off topic 73 03.10.2013 17:16
IMPREZKA ON-LINE (tylko powyzej 18 lat) Remix Off topic 37390 02.12.2011 16:07
Znacie jakies przdatne komendy z wiersza poleceń ?? Laser Off topic 30 20.03.2003 22:20
Nero czy coś innego? pyrol Napędy optyczne CD 8 22.02.2002 21:28


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 22:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.