Powrót   Forum CDRinfo.pl > Archiwizacja - Dyski twarde, SSD, pendrive, karty pamięci > Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software

Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software Tematy dotyczące problemów, porad i oprogramowania przeznaczonego dla dysków twardych oraz SSD.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 03.01.2018, 00:41   #1
stefan999
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 21.11.2016
Posty: 37
stefan999 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
nowy ssd - instalacja win xp, f. trim

Planuje zainstalowac win xp na nowym dysku ssd, ale wiem że instalator tego systemu nie radzi sobie z tego typu dyskami. Konieczne jest użycie innej aplikacji do partycjonowania.

Czy gparted (z płytki parted magic 2015) ustawi prawidłowy alignment (wyrównanie) / początek partycji tego dysku ssd podczas partycjonowania? jeżeli nie to jaki program byście polecili? Czy obowiązek ustawienia prawidłowego alignment / początku dotyczy tylko pierwszej partycji na dysku ssd czy wszystkich partycji?

I druga sprawa: jak wyglada kwestia funkcji trim w windowsach? xp nie obsługuje tej funkcji - czy da się ją ręcznie uruchomić w nowszych windowsach? np. poprzez zapisanie jednego lub kilku plików na każdej z partycji ssd albo poprzez włączenie konkretnej opcji systemu? jeżeli nie to czy można to zrobić chociaż przy użyciu dodatkowego programu w win xp lub nowszym?

Z góry dzięki za wszelką pomoc.
stefan999 jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 03.01.2018, 08:49   #2
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 01.10.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Wszystkie partycje na dysku powinny być wyrównane, działa on wtedy znacznie szybciej, szczególnie przy pracy z małymi plikami. XP rzeczywiście nie sformatuje partycji prawidłowo, trzeba wyrównać ją później po zainstalowaniu systemu (np.: Paragon Alignment Tool - aplikacja płatna) albo utworzyć je w nowszym systemie (od 7-mki w górę). Nie wiem czy gparted zrobi co trzeba, nigdy nie testowałem.

Co do drugiej sprawy, w XP nie ma żadnej możliwości włączenia TRIM, niestety przez to dysk SSD zużywa się znacznie szybciej.
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 03.01.2018, 19:48   #3
stefan999
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 21.11.2016
Posty: 37
stefan999 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
@Arepo,
Cytat:
w XP nie ma żadnej możliwości włączenia TRIM
Nie wiem czy się dobrze zrozumieliśmy - chodzi mi o jednorazowe wykonanie funkcji trim na żądanie, a nie włączenie jej na stałe by się uruchamiała automatycznie za każdym razem gdy przeprowadzana jest jakaś operacja na dysku. Napisałeś, że w XP nie ma takiej możliwości, ale nie napisałeś jak to jest w nowszych windowsach (np. w win 8.1), też nie ma możliwości jednorazowego ręcznego uruchomienia trim?
Wyczytałem gdzieś na forum dobreprogramy.pl, że w przypadku samsunga do jednorazowego ręcznego uruchomienia trim można wykorzystać firmowy program Samsung Magician. Czy to prawda, jest taka opcja w tym programie? Znowuż na forum pclab.pl ktoś napisał, że do tego celu można użyć jedną z dystrybucji linux'a w formie live cd lub oodefrag w windowsie. Pytam o to, bo brak trim w win xp możnaby zrekompensować jednorazowym ręcznym uruchamianiem tej funkcji (co jakiś czas) w nowszym systemie lub w dodatkowym programie (tak mi się przynajmniej wydaje).

Czy podczas formatowania partycji ssd w NTFS trzeba ustawić wielkość klastra na 4KB czy może być dowolny?

Ktoś na forum ma doświadczenie w partycjonowaniu dysku ssd programem gparted z parted magic i się orientuje czy ten program poprawnie ustawia początek/alignment partycji dysku ssd?
stefan999 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 03.01.2018, 20:31   #4
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 01.10.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Nie mam SSD Samsunga, ale nie sądzę aby ręczne wykonywanie TRIM miało większy sens. Funkcję musi wspierać system operacyjny i stale nadzorować pracę dysku oraz dbać o jego kondycję. Obejrzałem instrukcję do oprogramowania Magician DC 2.0, rzeczywiście jest tam jakby ręczne wykonywanie TRIM z wiersza poleceń, ale da się to zrobić tylko pod linuxem i w Windows Server od 2008 wzwyż. Wygląda więc na to, że w zwykłych windowsach od siódemki da się jedynie włączyć lub wyłączyć na stałe tą funkcję, ale głowy nie daję.

Ja przy formatowaniu ustawiam zawsze domyślą wielkość klastra. Windows nie lubi niczego co nie jest standardowe, szczególnie na partycji systemowej
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania Oceń tę dyskusję
Oceń tę dyskusję:

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
Instalacja XP aaagi Off topic 9 03.01.2005 13:28
win xp z serwice pack 2 primo Off topic 4 27.11.2004 09:58
literka przyporzadkowana nagrywarce w win xp Zelea Off topic 8 16.03.2003 14:36
Xmpeg A Win Xp Zgrywus DVD-Video 2 04.10.2002 13:34
Cloney XL a Win XP hewit Napędy optyczne CD 3 18.12.2001 01:02


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 15:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.