Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software (https://forum.cdrinfo.pl/f101/)
-   -   Partycje na dysku pod systmem Windows Vista Business 64 bit (https://forum.cdrinfo.pl/f101/partycje-dysku-systmem-windows-vista-business-64-bit-97705/)

zadajePytanie 14.02.2019 10:51

Partycje na dysku pod systmem Windows Vista Business 64 bit
 
Witam.



Potrzebuję porady jak uporać się z problemem.



Dawno temu na dysku, na partycji C była podjęta próba zainstalowania systemu Windows Vista Business 64 bit, która się nie powiodła (teraz już nie pamiętam dlaczego).
Dlatego system został zainstalowany na partycji D tego samego dysku, tym razem poprawnie.
Próba usunięcia plików z dysku C nie była możliwa, więc pliki z nieudanej instalacji sobie zostały na te wszystkie lata.
Teraz chciałbym uporządkować te dwie partycje, tak abym mógł sobie przenieść system na nowy dysk SSD poprzez klonowanie.
Próba sklonowania partycji D w programie AOMEI Partition Asistant nie udała się, prawdopodobnie właśnie przez te dwie partycje.



Zaglądając do zarządzania dyskami mam następujące opisy:
- Partycja C: Zdrowy (System, Plik stronicowania, Aktywna, Partycja podstawowa)
- Partycja D: Zdrowy (Rozruch, Zrzut Awaryjny, Partycja podstawowa)



Po nieudanej próbie klonowania podkusiło mnie, aby zmienić ustawienie partycji D jako Aktywna w programie AOMEI Partition Asistant.
Po tej próbie komputer został zresetowany i mam czarny ekran i komunikat o MBR.



Jak się teraz uporać z problemami:
- przywrócić MBR aby dysk znowu startował z partycji D?
- jak zrobić aby partycja D miała prawidłowe opisy w zarządzaniu dyskami, aby móc ją sklonować?
- jakie prawidłowe opisy w zarządzaniu dyskami powinna mieć partycja D?
- jak usunąć dane po nieudane instalacji z partycji C



Wiem, że szybciej by było zainstalować do nowa Viste na SSD ale mam za dużo programów, których za nic nie chciałbym na nowo konfigurować i ustawiać. Z tego samego powodu nie chcę na chwilę obecną innego systemu.



Pozdrawiam serdecznie

mgit 14.02.2019 21:03

Na twoim miejscu jak już chcesz robić od dupy strony to:
  • Uruchomił bym kompa w trybie odzyskiwania z płyty - konsola
  • W diskpart usunął zbędną partycję
  • Potem za pomocą polecenia fix mbr naprawiłbym boot sektor obecnego systemu
  • Restart komputera - i odpali się system
  • Potem w przystawce do zarządzania dyskami utworzył bym nową partycję w wolnym miejscu
  • Następnie za pomocą dowolnego programu do klonowania dysku - osobiście polecam TrueImage sklonował bym dysk w dowolnej stacji dokującej dysków na USB

Swoją drogą - szacun, że ci się chce męczyć w dzisiejszych czasach z Vistą.

zadajePytanie 15.02.2019 06:49

Cytat:

Napisany przez mgit (Post 1418280)
Na twoim miejscu jak już chcesz robić od dupy strony to:
  • Uruchomił bym kompa w trybie odzyskiwania z płyty - konsola
  • W diskpart usunął zbędną partycję
  • Potem za pomocą polecenia fix mbr naprawiłbym boot sektor obecnego systemu
  • Restart komputera - i odpali się system
  • Potem w przystawce do zarządzania dyskami utworzył bym nową partycję w wolnym miejscu
  • Następnie za pomocą dowolnego programu do klonowania dysku - osobiście polecam TrueImage sklonował bym dysk w dowolnej stacji dokującej dysków na USB

Swoją drogą - szacun, że ci się chce męczyć w dzisiejszych czasach z Vistą.


Udało mi się wczoraj uporać z błędem mbr przy pomocy płyty z Vistą, system wystartował i pozmieniał flagi na partycjach (patrząc w zarządzaniu dyskami) tak, że partycja d ma: system, rozruch, aktywna, zrzut awaryjny, partycja podstawowa).


Próbowałem klonować partycję D (systemową) w programie AOMEI Partition ale przy 100% kopiowania wywaliło błąd.

Spróbuję dzisiaj wymienionym programem.
Masz na myśli Acronis TrueImage?
Jest dodawany do mojego dysku (Crucial MX500) ale nie widzę w nim opcji sklonowania tylko partycji systemowej (D), a jedynie klonowanie całego dysku (C,D,E,F).



Co do męczenia się z Vistą - pracuje mi się na niej całkiem dobrze i stabilnie. Od 2009 zero większych problemów, nie musiałem nawet robić formata. Poza tym mam oprogramowanie, które na nowszej wersji nie działa do końca poprawnie.

MajsterPopsuj 17.02.2019 19:04

Wariant A:
Zrobić obraz partycji (bo to nie są wszystkie, masz na pewno co najmniej jedną ukrytą), czyli EFS + działająca Vista z "D" (/dev/sda1 + /dev/sda3 ?) i przywrócić je docelowym SSD.

Wariant B:
Sczytać klucz (jeśli nie masz) ze SLIC (jeśli masz UEFI lub BIOS ze wsparciem SLIC) i zainstalować po swojemu na czysto (naturalnie potrzebujesz również płyty z tą konkretną wersją Visty). Warto też sczytać aktywację bo Microsoft już chyba nie aktywuje niczego poniżej 7 (na pewno XP nie aktywuje, ale chyba Visty też - przynajmniej via internet).

Wariant C:
Zakładając że pierwszą partycją jest EFS to ją zostawić, partycję-widmo z nieudanej instalacji skasować, partycję trzecią z działającym system rozszerzyć o pierwszą. Tyle tylko, że to bez sensu skoro i tak wymieniasz nośnik na SSD.


PS: Ja polecam GParted i Clonezillę. Darmowe narzędzia, również do użytku komercyjnego. Bardzo dobre, ale raczej nieprzystępne dla Kowalskiego.

mgit 17.02.2019 21:20

Cytat:

Napisany przez MajsterPopsuj (Post 1418370)
Wariant A:
Zrobić obraz partycji (bo to nie są wszystkie, masz na pewno co najmniej jedną ukrytą), czyli EFS + działająca Vista z "D" (/dev/sda1 + /dev/sda3 ?) i przywrócić je docelowym SSD.

Wariant B:
Sczytać klucz (jeśli nie masz) ze SLIC (jeśli masz UEFI lub BIOS ze wsparciem SLIC) i zainstalować po swojemu na czysto (naturalnie potrzebujesz również płyty z tą konkretną wersją Visty). Warto też sczytać aktywację bo Microsoft już chyba nie aktywuje niczego poniżej 7 (na pewno XP nie aktywuje, ale chyba Visty też - przynajmniej via internet).

Wariant C:
Zakładając że pierwszą partycją jest EFS to ją zostawić, partycję-widmo z nieudanej instalacji skasować, partycję trzecią z działającym system rozszerzyć o pierwszą. Tyle tylko, że to bez sensu skoro i tak wymieniasz nośnik na SSD.


PS: Ja polecam GParted i Clonezillę. Darmowe narzędzia, również do użytku komercyjnego. Bardzo dobre, ale raczej nieprzystępne dla Kowalskiego.

Wariant B odpada na starcie - też pisał, że nie chce formata :spoko:

zadajePytanie 20.02.2019 08:40

Dziękuję Wam za próbę pomocy.
Niestety po wielu próbach sklonowania różnymi programami, naprawiania błędów po klonowaniu i marnych tego efektów (zabierających mnóstwo czasu) zdecydowałem się na ponowną instalację wszystkiego od nowa.
Jeszcze jestem w trakcie przenosin.
Co do aktywacji Visty przez internet - u mnie poszło bez problemu.
Temat można zamknąć


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 22:00.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.