Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software (https://forum.cdrinfo.pl/f101/)
-   -   Po raz pierwszy padł mi dysk zewnętrzny (https://forum.cdrinfo.pl/f101/po-raz-pierwszy-padl-mi-dysk-zewnetrzny-95419/)

Zebir 24.02.2016 11:00

Po raz pierwszy padł mi dysk zewnętrzny
 
Ilość załączników: 1
No i totalna kicha. Z dnia na dzień nie wykrywalny przez windowsa. Pech chciał, że akurat trzymałem tam trochę wrażliwych danych. Wszystko poszlo sie yebać.. nawet do końca nie pamiętam co, bo troche tego bylo. No z wyjątkiem zdjęć które udało mi się odzyskać z tym, że poszły i wszystkie foldery i nazwy i mam teraz taki kogel mogel.

No cóż, człowiek uczy się na własnych błędach, nie robiłem backupu no i nadal w sumie szkoda mi na to pieniędzy i miejsca. Zastanawiam się nad jakimś małym SSDkiem dla ważniejszych danych. Zaden na chwilę obecną z których posiadam mi jeszcze nie padł a wydaje mi się że pomimo wszystko są jednak tochę bezpieczniejsze.

Wgl jestem mądry z początku dysk służył mi do streamowania filmów i był włączony 24/7 a potem zachciało mi się wkykorzystać go do przechowywania rodzinnych zdjęć.. :)

Poniżej załączam screena z crystaldiskinfo, więcej zrozumiecie ode mnie. W sumie to nie wygląda na zbytnio uszkodzony, ale nie będę już z nim ryzykował

revolver0 24.02.2016 12:23

SSD na wrażliwe dane się nie nadaje. Swoją drogą jak ten dysk padł? Nie działa elektronika czy ewidentnie słychać dziwne dźwięki wydobywające się z dysku. Próbowałeś podłączyć dysk bezpośrednio do PC?

Zebir 24.02.2016 13:04

Cytat:

Napisany przez revolver0 (Post 1353126)
SSD na wrażliwe dane się nie nadaje. Swoją drogą jak ten dysk padł? Nie działa elektronika czy ewidentnie słychać dziwne dźwięki wydobywające się z dysku. Próbowałeś podłączyć dysk bezpośrednio do PC?

A mógłbyś po krótce wtłumaczyć czemu ssd się nie nadaje?

Co do tego dysku to już było pare dni temu i o ile dobrze pamiętam to w pewnym momencie sam się w jakiś sposób rozłączył z windowsa więc wyjąłem wtyczke USB i podpiąłem ponownie by zostać przywitanym przez błąd "odmowa dostępu" czy coś w ten deseń. Szybki format i zdjęcia przywróciłem Recuvą.

Co do podpięcia bezpośrednio to rozumiem, że chodzi o podpięcie poprzez złącze sata? Właśnie w tym problem bo po rozebraniu dysku z obudowy okazało się że złącza nie ma. Od teraz na pewno nie będę kupował takich gotowców tylko zwykły 2.5 calowy z jakimś kieszeniem na dysk czy cuś.

Berion 24.02.2016 13:27

Skoro odczytałeś S.M.A.R.T ww. programami to jest wykrywany przez Windows.

Ponieważ teoretycznie mogą przeskakiwać ładunki pomiędzy komórkami w wyższych temperaturach niż pokojowe lub kiedy jest nieużywany dłuższy czas, NAND nie wytrzymują dłużej niż 10 lat bez zapisu. Do tego jest wrażliwy na skoki napięcia. Nadaje się wyłącznie na system i cache. Być może zmieni to 3D XPoint i wykosi przy okazji DRAM i cache CPU, ale to pieśń przyszłości.

Ale żeby nie demonizować, ja używam do archiwizacji, tyle że mam też kopie na BD na wszelki wypadek. ;p

Do archiwizacji danych używa się nośników nieorganicznych i/lub NAS z RAID lustrzanym i/lub hosting (chmury).

Po co formatowałeś, skoro chciałeś odzyskać dane? Bez sensu...

Ten dysk jest sprawny wg. krótkiego testu S.M.A.R.T. Pokazuje tylko jeden niestabilny sektor. Raczej numer wywinęła Ci obudowa z odłączeniem zasilania (unsafe shoutdown) niefortunnie podczas zapisu i to wywróciło tablicę systemu plików.

Zrób zdjęcie tego złącza jeśli możesz.

Zebir 24.02.2016 13:43

Cytat:

Napisany przez Berion (Post 1353132)
Skoro odczytałeś S.M.A.R.T ww. programem to jest wykrywany przez Windows.

No wykrywalny to on był ale po plikach nie było śladu :P

Cytat:

Napisany przez Berion (Post 1353132)
Ponieważ teoretycznie mogą przeskakiwać ładunki pomiędzy komórkami w wyższych temperaturach niż pokojowe lub kiedy jest nieużywany dłuższy czas, NAND nie wytrzymują dłużej niż 10 lat bez zapisu. Do tego jest wrażliwy na skoki napięcia. Nadaje się wyłącznie na system i cache. Być może zmieni to 3D XPoint i wykosi przy okazji DRAM i cache CPU, ale to pieśń przyszłości.

Może i ma to jakiś sens no szkoda.


Cytat:

Napisany przez Berion (Post 1353132)
Po co o formatowałeś, skoro chciałeś odzyskać dane? Bez sensu...

No właśnie nie dało się otworzyć dysku bo był błąd odczytu czy tam dostępu. Pomyślałem że szybki format nie zaszkodzi ;) skoro i tak mam odzyskiwać dane recuvą. Chociaż faktycznie może i zbyt pochopnie to zrobiłem, trzeba było recuvę przed formatem może spróbować. Ewidentnie nie myślałem zbyt trzeźwo. :D

Zdjęcie mogę zrobić skoro i tak mam się pozbyć tego dysku to go wyjmę przed wyrzuceniem.

revolver0 24.02.2016 13:48

Tak jak Berion napisał, "Ponieważ teoretycznie mogą przeskakiwać ładunki pomiędzy komórkami w wyższych temperaturach niż pokojowe lub kiedy jest nieużywany dłuższy czas, NAND nie wytrzymują dłużej niż 10 lat bez zapisu. Do tego jest wrażliwy na skoki napięcia. Nadaje się wyłącznie na system i cache. Być może zmieni to 3D XPoint i wykosi przy okazji DRAM i cache CPU, ale to pieśń przyszłości." według mnie to go dyskwalifikuje jako nośnik archiwizacyjny.

Co do awarii dysku, czasem Windows robi rzeczy nie możliwe, raz np. partycje ukazywał jako raw, a nic nie było przy niej robione.

Edit.1

Po co wyrzucać, na mniej wrażliwe dane go użyj.

Berion 24.02.2016 13:53

Zrób, jestem ciekaw co jest w środku. Z tego co mi wiadomo to są albo SATA, albo SAS albo PATA (22pinowa). Czyli standardowe... Ale jak chcesz wyrzucać dobry dysk to widzę, że się u Waszmości przelewa. :haha:

Zebir 24.02.2016 13:57

Ilość załączników: 2
Dobra przesyłam zdjęcia. Nie znam się na tym ale z tego co widzę to całą elektronikę usb ma wbudowaną może to go czyni bardziej awaryjnym.

Co do wykorzystania to może jeszcze pomyśle. Generalnie żadnych danych nie chce tracić nawet tych nie wrazliwych :spoko:

Berion 24.02.2016 14:00

Mnie to przypomina męskie USB 3.1 Micro-B. A widły też są podłączane?

Zebir 24.02.2016 14:03

Na pewno to usb 3.1 micro-b tylko z początku myślałem że to może działać na takiej zasadzie jak w kieszeni na dysk, który posiadam. Czyli ze elektronika Usb oddzielnie.

Pewnie tak tylko co to widły pewnien to nie jestem.

Edit: jeśli chodzi ci o te piny czy jakkolwiek się to nazywa to w zamknietej obudowie nie. Obudowa to dosłownie kawałek plastiku

Berion 24.02.2016 14:10

Tak.

Aha, czyli w takim razie czy z obudową czy bez to bez znaczenia.

Ja bym tego nie wyrzucał. Może to po prostu był przypadek.

revolver0 24.02.2016 14:14

Nie wiem czy przypadkiem na pcb nie ma kontrolera sata i usb. Zapewne można by wyprowadzić sata lutując "kabelki"...

Zebir 24.02.2016 14:16

Może i przypadek. Dam mu jeszcze drugą szansę w HTPC czy cuś, się zobaczy.

Cytat:

Napisany przez revolver0 (Post 1353143)
Nie wiem czy przypadkiem na pcb nie ma kontrolera sata i usb. Zapewne można by wyprowadzić sata lutując "kabelki"...

Dobrze wiedzieć na przyszłość.

Seba3 19.11.2016 18:42

o rety, a ja mam 2 dyski ssd i co chwile wyłączają mi na minutę prąd, teraz mam stracha

janek963 30.01.2017 08:51

U mnie jakoś nigdy się nic nie stało a też mi często wywalają prąd bo na wsi mieszkam. SSD daje radę.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 02:44.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.