Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software (https://forum.cdrinfo.pl/f101/)
-   -   Polećcie jakiś SSD pod system (https://forum.cdrinfo.pl/f101/poleccie-jakis-ssd-system-87099/)

latet 30.08.2011 12:53

Interesujące, proste narzędzie:
http://www.ocztechnologyforum.com/fo...read.php?73888

sobrus 30.08.2011 12:55

No i super :)

latet 30.08.2011 13:22

A tak w ogóle, to jak ważki jest to problem? Czyli - o ile różni się prędkość zapisu na nowiutki SSD od prędkości zapisu na zapełniony i wykasowany bez użycia trim?

P.S. A czy jest też różnica pomiędzy zapisem do komórek fabrycznie pustych, a do komórek poprawnie wyzerowanych przez TRIM?

I jeszcze jedno - czy dyski SSD działają tak, że zawsze w pierwszej kolejności zapisują do komórek, które są wyzerowane, a dopiero gdy takich zabraknie - do takich, w których jeszcze są dane, ale przez system już uznane za skasowane? Czy też jest inaczej - to system decyduje, gdzie plik ma być fizycznie zapisany, więc może być tak, że puste komórki jeszcze są, ale dysk już się musi męczyć z czasochłonnymi zapisami read-modify-write.

sobrus 30.08.2011 13:43

Nie wiem jaki jest spadek prędkosci.

Zasada działania jest zakręcona:

Dyski SSD mają wear-levelling, to znaczy starają się zapisywać te komórki które były najmniej razy zapisane. Jest to dla systemu operacyjnego operacja całkowicie niewidoczna, także z poziomu komputera nie widać gdzie naprawdę leżą dane.

Dysk z kolei nie odróżnia danych skasowanych od potrzebnych, ta informacja pochodzi od systemu operacyjnego który sprawdza system plików, właśnie podczas TRIM.

Także dysk nie wie co sie dzieje na komputerze, a komputer nie wie co sie dzieje na dysku. A bez funkcji trim tylko pierwszy zapis komorki jest szybki.

joujoujou 30.08.2011 14:23

Cytat:

Napisany przez latet (Post 1178976)

...pod siódemkę. :P

Czytaj post #13:

Cytat:

Of course it doesn't work from XP.

latet 30.08.2011 15:11

Cytat:

Napisany przez joujoujou (Post 1178991)
...pod siódemkę. :P

Oczywiście, czytać umiem :-) Narzędzie jest pod Win7 ale służy do zrobienia "trim" na partycji z XP (lub Visty lub innej FAT32/ntfs). I o to mi chodziło. Narzędzie w sam raz dla mnie - bo mam łatwą możliwość odpalenia Win7 z drugiego dysku, tak aby widział pierwszy.

Nie wiem tylko - i pewnie dopiero praktyka pokaże - jak często trzeba będzie to robić, aby osiągnąć zamierzony efekt. Jeśli wystarczy raz na parę dni to luz. Sądzę jednak, że zalecana częstość może być odwrotnie proporcjonalna do ilości wolnego miejsca na dysku SSD. Muszę więc to dobrze przemyśleć i może zamiast 40 GB kupić jednak 60 GB. Sam system XP (dojrzały, z wszystkim co w nim mam) zajmuje mi ok. 35 GB.

Co sądzicie o pliku wymiany na dysku SSD? Niektórzy piszą, że nie ma dla niej lepszego miejsca, a inni, że wręcz przeciwnie - przenieść ją na hdd.

sobrus 30.08.2011 19:20

Nie ma dla niego lepszego miejsca, choć napęd się z niego nie ucieszy.

latet 03.09.2011 09:50

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1179064)
Nie ma dla niego lepszego miejsca, choć napęd się z niego nie ucieszy.

No właśnie - zastanawiałem się, czy TRIM w przypadku pliku swap w ogóle jest w użyciu i ma jakieś zastosowanie i "pożyteczność". Ale to już chyba tylko M$ wie...

Matefusz 25.01.2012 19:21

Jaki polecicie dysk SSD 2,5 do laptopa? max 128GB. Myślałem o tym

Misiek4 25.01.2012 19:24

W SandForce bym sie pchal. Zdecydowanie lepiej wyglądają w dluzszym praniu ssd na marvellu, np Crucial M4

Matefusz 25.01.2012 19:29

Cytat:

Napisany przez Misiek4 (Post 1197821)
W SandForce bym sie nie pchal. Zdecydowanie lepiej wyglądają w dluzszym praniu ssd na marvellu, np Crucial M4

To pchałbyś się, czy nie? Bo napisałeś, że tak a z kontekstu wynika coś innego ;)

Misiek4 25.01.2012 19:32

Haha, no tak - sorry. Mialo byc nie pchal. Najwiecej problemow pojawia sie w dyskach ssd opartych na SandForce. Czesc problemow wyeliminowano poprzez nowe firmware, ale np degradacja i spadek wydajnosci postepuje zdecydowanie szybciej niz u konkurencji.

sobrus 25.01.2012 19:50

Dzięki za info, wiem juz czego nie brać.
Co prawda kupować bede w okolicach wakacji, ale póki co sandforce mają większość i pewnie tak pozostanie.

joujoujou 25.01.2012 22:49

Zależy który sandforce. 1222 jest wolny od wad.

Wadliwe są SF 2xxx.

latet 25.01.2012 23:01

Cytat:

Napisany przez joujoujou (Post 1197847)
Zależy który sandforce. 1222 jest wolny od wad.

Wadliwe są SF 2xxx.

Jakie to konkretne wady?
Który chip jest w vertexach 2, a który w vertexach 3?


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 04:26.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.