Powrót   Forum CDRinfo.pl > Archiwizacja - Dyski twarde, SSD, pendrive, karty pamięci > Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software

Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software Tematy dotyczące problemów, porad i oprogramowania przeznaczonego dla dysków twardych oraz SSD.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 08.02.2009, 09:55   #1
Kubaman
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 08.02.2009
Posty: 8
Kubaman w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
[PROBLEM] - błędy zapisu dla dysków sata przy kopiowaniu

Witam, jestem tu nowy i od razu problem:

Odkąd zmieniłem dysk w komputerze na sata (pierwszy był dysk Maxtora 80Gb, jakieś cztery lata temu) mam nieustanne problemy przy kopiowaniu dużych ilości danych z partycji na partycję lub z dysku na dysk. Problem odkryłem robiąc kopie plików przed reinstalacją systemu, co zakończyło się fatalnie.

Do rzeczy. Przerobiłem już 4 dyski SATA i SATA2. Różne płyty główne - MSI, ostatnio ASUS P5B, a obecnie P5Q. Systemy również różne, najpierw piracki XP po ang, następnie oryginalny XP PL a teraz oryginalna Vista 64 PL Wszystkie co do jednego niezależnie od konfiguracji pokazywały i pokazują następujący problem. Kiedy kopiuję większą ilość danych na raz, lub jakieś bardzo duże pliki pomiędzy dyskami lub partycjami niektóre pliki są uszkodzone i nie można ich odczytać. Nie ma żadnych komunikatów przy kopiowaniu, wszystko idzie OK. Dopiero próba otwarcia plików pokazuje, że niektóre są bezpowrotnie uszkodzone. Najbardziej podatne na to są pliki instalacyjne programów i zdjęcia w formacie RAW i jpg. Problem nie występuje gdy kopiuję pliki po jednym.

Nie jestem maniakiem sprzętu, jednak od wielu lat sam składam i konfiguruję kompy i systemy operacyjne. Jestem pewien, że podczas tych zmagań wyeliminowałem wszystkie możliwe uszkodzenia dysków, partycji itd, i rozwiązania typu format, reinstalka, drivery, wymiana dysku itd są dawno sprawdzone i nie działają. Podejrzewam, że albo jakieś ustawienia w Windzie, albo w BIOSIE z kontrolerami (różne płyty!) mogą mieć na to wpływ. Jestem bezradny Od bardzo długiego czasu rozwiązuję problem w ten sposób, że kopiuję dane mniejszymi partiami, a następnie plik po pliku sprawdzam czy działa. Jeśli nie działa to kopiuję ponownie i zawsze druga czy trzecia próba kopiuje poprawnie. Przez jakiś czas miałem macierz dyskową raid1 (na starszym kompie z xp) i wtedy problem został prawie wyeliminowany.

Obecnie mam następującą konfigurację, która wykazuje wyjątkową podatność na ten problem:

dyski Seagate 1000GB oraz Seagate160 GB oba sata2
w sumie 6 partycji
Płyta Asus P5Q
C2D E8500 bez OC
RAM 8Gb Geil 1066Mhz na DC
DVD samsung na sata
GF GTX260
zasilacz jakiś 500W
Vista 64 home premium PL (oryginał)

Dodam, że w listopadzie po ostatniej zmianie kompa i systemu na 64 bity (pracuję bardzo dużo na zdjęciach w formacie RAW, i korzystam z 64 bitowego Photoshopa) i pojawił się kolejny problem. Zapisując zdjęcia z aparatu na dysk przez USB kilka procent plików jest uszkodzonych w identyczny sposób jak opisałem powyżej. Ponowne kopiowanie załatwia sprawę, ale to nie jest metoda - te zdjęcia to przedmiot mojej pracy, i strata jednego może być fatalna w skutkach. Kupiłem czytnik, następnie czytnik wbudowany i dalej to samo. Zdjęcia w RAW mają po 28 mega.

Z tego co widzę po sieci to jakiś paskudny przypadek, bo w zasadzie nie znalazłem żadnej wskazówki. Moją niechęć do sata pogłębia fakt, że od listopada mam DVD na sata i właśnie się okazało, że nie mogę z niego zainstalować beta W7 ani crysis'a - ale to już temat na osobny wątek.


Bardzo proszę o pomoc!
Z góry za nią dziękuję.
Kuba
Kubaman jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 08.02.2009, 12:01   #2
mjq666
downloader
 
Avatar użytkownika mjq666
 
Data rejestracji: 03.01.2003
Posty: 803
mjq666 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Dziwnie to wygląda. Przez te cztery lata zmieniłeś już zasilacz i kable do dysków? Może jakieś specyficzne oprogramowanie gryzie się z systemem.
__________________
Pozdrawiam mjq
mjq666 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.02.2009, 12:02   #3
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Obstawiam albo "jakiś" zasilacz, albo pamięci. Możliwe też kabelki SATA albo każdy inny podzespół, którego jeszcze nie wymieniałeś.
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.02.2009, 12:36   #4
Kubaman
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 08.02.2009
Posty: 8
Kubaman w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
zasilacz, obudowy, kable sata, pamięci wymieniane w tym czasie kilka razy. Nie tędy droga chyba.

Problem nie przeszkadza normalnie funkcjonować, jest co najwyżej kłopotliwy. Robi się wyjątkowo kłopotliwy przy robieniu back upów dysków i reinstalacji systemu. Poza tym mam coraz większe rawy z aparatów i tu zaczyna mi to doskwierać w życiu codziennym. Założyłem wątek, bo nie wydaje mi się, zęby to było normalne, że nie da się pod winda kopiować dużych ilości danych bez ich gubienia.

BTW, w biosie mam ustawione IDE, próbowałem po przeczytaniu info z sieci włączyć AHCP (czy jakoś tak ) i niestety ani CD na sata się nie uruchomił, ani HDD nie ruszył systemu. Kicha, musiałem to wyłączyć.

Przy okazji, DVD na SATA działa normalnie, Vista 64 się instaluje, choć na 5 instalacji 3 razy miałem problemy i musiałem powtarzać bo jakiś błąd wystąpił. Crysis się instaluje aż w pewnym momencie pokazuje błąd odczytu pliku. Podobnie beta Win 7. Tu musi coś być z systemem plików lub kontrolerem. Tylko do diaska, czemu mam ten problem niezależnie od konfiguracji przez taki czas

Ostatnio zmieniany przez Kubaman : 08.02.2009 o godz. 13:19
Kubaman jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.02.2009, 12:48   #5
Reetou
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 18.05.2004
Posty: 9,590
Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Jeśli dobrze zrozumiałem, to wymieniałeś w kompie już wszystko? Więc jeśli nie są to zakłócenia w sieci energetycznej, to pozostają tylko żyły wodne, albo uroki czynione przez sąsiadów...
Reetou jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.02.2009, 12:55   #6
mjq666
downloader
 
Avatar użytkownika mjq666
 
Data rejestracji: 03.01.2003
Posty: 803
mjq666 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Kubaman Podgląd Wiadomości
BTW, w biosie mam ustawione IDE, próbowałem po przeczytaniu info z ieci włączyć AHCP (czy jaks tak ) i niestety ani CD na sata się nie uruchomił, ani HDD nie ruszył systemu. Kicha, musiałem to wyłączyć.
System powinno się od razu instalować w trybie AHIC, w przeciwnym przypadku się nie uruchomi. Napęd optyczny powinien zostać bez problemu wykryty w tym trybie.
__________________
Pozdrawiam mjq
mjq666 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.02.2009, 13:16   #7
Kubaman
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 08.02.2009
Posty: 8
Kubaman w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
wykryć wykrył, tylko instalka nie poszła

OK, jeśli ktoś wie jak pomóc, to bardzo proszę.

Zapytam w między czasie o to samo ale inaczej:
rozumiem, że pod windą gdy chcecie skopiować powiedzmy 5000 plików, które maja dajmy na to 20 gb to klikacie, czekacie i nie ma problemu?
Kubaman jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.02.2009, 13:41   #8
mjq666
downloader
 
Avatar użytkownika mjq666
 
Data rejestracji: 03.01.2003
Posty: 803
mjq666 zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Kubaman Podgląd Wiadomości
wykryć wykrył, tylko instalka nie poszła

OK, jeśli ktoś wie jak pomóc, to bardzo proszę.

Zapytam w między czasie o to samo ale inaczej:
rozumiem, że pod windą gdy chcecie skopiować powiedzmy 5000 plików, które maja dajmy na to 20 gb to klikacie, czekacie i nie ma problemu?
Instalacja nie poszła, czy nie odnalazła dysku twardego? Co do kopiowania to nie powinno być żadnych problemów. Co prawda ja nie korzystam z eksploratora systemu windows tylko z total commandera.
__________________
Pozdrawiam mjq
mjq666 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.02.2009, 13:57   #9
- Deckard -
Odnowiony Cyfrowo
 
Avatar użytkownika - Deckard -
 
Data rejestracji: 23.05.2006
Lokalizacja: A.D 2019
Posty: 5,060
- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
obniż częstotliwość pracy pamięci
- Deckard - jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.02.2009, 14:37   #10
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Jak wszystko wymieniałeś, to archiwum X. No, chyba że jeszcze nie zmieniałeś czegoś, albo zawsze robisz coś tak samo (co szkodzi).

Ale dla pewności jeszcze potestuj:
- Pamięci jakimś memtestem przez kilka godzin
- zapuść nagrywanie, 3dmarka, prime 95 i duże kopiowanie między dyskami - obserwuj temperatury i napięcia - jak zrobi się 3dmark to podaj jakie w tym czasie były minimalne i maksymalne napięcia (3.3, 5 i 12 V) i temperatury (Procka, płyty, dysków). MBM może pomóc, bo fajnie potrafi zapisywać do pliku odczyty i nawet jak się wykrzaczy komp, to masz zapisane.
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.02.2009, 15:51   #11
yahol
Głupi Yasio
 
Avatar użytkownika yahol
 
Data rejestracji: 27.05.2003
Lokalizacja: **.#
Posty: 4,467
yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Cytat:
w sumie 6 partycji
I masz zawsze te 6 partycji
A moze sprawdz jak sa nie wiecej niz 4?
A najlepiej max. 3. (dwie na TB, 1 na 160)
__________________
Powyższa wypowiedz, wyraża jedynie moja opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie ani w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez ostrzeżenia i podawania przyczyn.
******************************************
Monarchista, podstępnie knujący przeciwko Republice i demokracji!
yahol jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.02.2009, 20:07   #12
Kubaman
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 08.02.2009
Posty: 8
Kubaman w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Cytat:
Napisany przez - Deckard - Podgląd Wiadomości
obniż częstotliwość pracy pamięci
robiłem to już. Obniżałem do 800mhz i nic nie dawało, błędy kopiowania wielkiej ilości danych występowały.

Wydajnościowo problem nie istnieje imho, mogę grać na max ustawieniach demo crysisa i nawet się procek nie zagrzeje, PS CS4 obrabiam pliki po 150 mega i nie ma problemu.

Co do tych partycji. Na innym forum tez mi dzisiaj ktoś poradził, żeby może dawać jedną na dysk. dziwaczne, ale może spróbuję.
Kubaman jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 09.02.2009, 01:56   #13
Human
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 06.07.2005
Posty: 87
Human zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
jako ze sprawdzales rozne plyty juz, wiec problem z nia odpada

kolejne sprawdzilbym na superpi i 32M pamieci, jak nic nie wykryje to memtest na cala noc, takze sprawdz czy napiecia masz na pamieci 2.1-2.3V jak te cl4 lub 1066mhz chca

kolejne jakas zasilka 600W, do 8800gtx polecali kiedys 500W stabilne minimum, a ty masz pewnie stare GTX260 na 65nm nie 55nm

kolejne czy tylko explorer czy tez kopiowanie w total commander daje te same efekty

kolejna sprawa procek o ile mnie pamiec nie myli intel jak amd przy przelazeniu na 45nm mial problemy z cache i bledami, moze by to a moze masz nowsza rewizje.

ja ogolnie stawialbym na zasilke. asus daje czy cos takiego jak asus pc probe gdzie podawane sa napiecia, jak nie hwmonitor ze stronki cpu-z

A GeForce GTX 260 requires you to have a 500 Watt power supply unit at minimum if you use it in a high-end system. That power supply needs to have (in total accumulated) at least 38 Amps available on the 12 volts rails.

Ostatnio zmieniany przez Human : 09.02.2009 o godz. 02:12
Human jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 09.02.2009, 08:49   #14
Kubaman
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 08.02.2009
Posty: 8
Kubaman w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
nie no chwila. Jak kopiuję pliki, to cały zestaw ciągnie z 300watów, to nie może być powodem złego kopiowania plików. Zresztą ja właśnie mam zasilacz wedle tej rekomendacji. Napięcia są OK.

Myślałem, że może ktoś wie co się dzieje.
Problem jest raczej innej natury, bo jak pisałem występował w zbyt wielu konfiguracjach, w zbyt długim czasie. Na razie mam tylko pomysł, żeby dawać jedną partycje na dysk. Drugie to włączyć AHIC i zainstalować system od nowa.
Kubaman jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 09.02.2009, 09:20   #15
yahol
Głupi Yasio
 
Avatar użytkownika yahol
 
Data rejestracji: 27.05.2003
Lokalizacja: **.#
Posty: 4,467
yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
I tego sie trzymajmy
Choc byle jaki zasilacz 500W, moze dawac realnie nie wiecej niz 300-350W.


Ps: edit:
-jak pamiętam podobne historie mialem przy partycjach FAT32, bodaj 6 czy 7 na jakimś kompie z MM.
Ale to bylo dawno, pod 98SE.
__________________
Powyższa wypowiedz, wyraża jedynie moja opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie ani w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez ostrzeżenia i podawania przyczyn.
******************************************
Monarchista, podstępnie knujący przeciwko Republice i demokracji!
yahol jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
błędy zapisu na końcu płyty DVD+R mkk Nośniki optyczne 3 16.06.2005 13:37
Projekt Freeware Calme Komputery - oprogramowanie i sprzęt 0 16.05.2005 19:31
Błędy przy kopiowaniu :( g.paula Napędy optyczne CD 5 12.03.2005 16:52
Kopiowanie zabezpieczonych gier v1.64a VLuka FAQ 0 29.12.2002 16:43


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 12:45.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.