Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software (https://forum.cdrinfo.pl/f101/)
-   -   Testy HDD S.M.A.R.T. HDTune (https://forum.cdrinfo.pl/f101/testy-hdd-s-m-r-t-hdtune-79910/)

joujoujou 11.06.2011 01:50

Nie ma w zasadzie żadnej możliwości sklonowania tego uszkodzonego dysku. Nawet samej partycji recovery. :nieee:

To z kolei spowodowało, że (już na kingstonie) musiałem od zera instalować windowsa. Co oczywiście troszkę trwało. :sciana:

Za to miło teraz popatrzeć na ładowanie systemu - około 20 sekund do wyświetlenia pulpitu. :spoko:

Qas1a 22.06.2011 21:57

Ilość załączników: 2
Witam :)
A czy ktos byłby uprzejmy i przeanalizował moje wyniki? Juz raz mi dysk padł na gwarancji, więc wymienili. Teraz skończyła sie już gwaranacja tego drugiego. Komp strasznie muli po jakiejs godzinie lub dwóch przeglądania stronek, buczy. Przy defragmentacji lub skanowaniu antywirem czasem się zawiesza dysk - świeci kontrolka HDD, nie da sie go inaczej wyłączyć jak tylko przez wyjęcie wtyczki z gniazdka...Często mam problemy z explorer.exe - i znowu tylko wtyczka ratuje :( Pomóżcie proszę i powiedzcie czy dysk jest ok?
P.S. Jestem kobietą, więc proszę nie rzucajcie sie na mnie jeśli coś nie tak określiłam :)

Patrix 22.06.2011 22:08

HDD sprawny, ale wynik C7 może sugerować problem z taśmą (IDE/SATA - nie chce mi się sprawdzać typu)
Wypadałoby też sprawdzić, czy masz włączone DMA skoro muli...

Bartez 22.06.2011 22:13

Witamy na forum :)

Nie stresuj się, nikt się nie będzie rzucał.

Z Twoim dyskiem nie jest do końca dobrze. Co prawda nie ma realokowanych sektorów (parametr 05 Reallocated Sector Count), ale masz jeden sektor, który za chwilę może być realokowany (parametr Current Pending Sector). Akurat do tego miejsca nie ma się czym za bardzo przejmować. Natomiast dalej jest już gorzej. Masz dużo Ultra DMA CRC Error Count. Są to błędy, które bardzo często pojawiają się przy wadliwej taśmie łączącej płytę główną z dyskiem, ale nie musi to być akurat ten powód. Inne parametry również wskazują na jakieś błędy, być może jest to spowodowane tym jednym błędnym sektorem, który jest często odczytywany.

Polecam lekturę naszego artykułu, w którym jest w dość prosty sposób wyjaśnione, co poszczególne parametry oznaczają i sporo innych przydatnych informacji: SMART w dyskach twardych

Jeżeli masz jakieś pytania, to pisz śmiało :)

Qas1a 22.06.2011 22:26

Ilość załączników: 1
Jak mogę sprawdzić czy mam to DMA włączone?

Może jeszcze taka krótka historia mojego kompa:
1. Po 13 miesiącach od kupna dysk padł - wmiana
2. Po kolejnych 3 miesiącach płyta padła - wymiana
3. Jak tylko wrócił z reklamacji - nie działay przednie porty USB - znowu wymiana płyty i kości
4. Po kolejnych 3 miesiącach - wymiana zasilacza i dodatkowo obudowy bo uszkodzili w transporcie - i tu zaczął się problem. Kompem chyba rzucali bo USB z przodu pokrzywione, ale dziają. Dodatkowo komp głośno chodzi - buczy, pyrkocze, zawiesza się, resetuje. Nie działa głośnik systemowy - ten przy załączaniu. Częste problemy z mikrofonem i słuchawki nie działają...Chybe mi źle sterwoniki powgrywali po formacie, który zrobili aby przetestowac komp na czystym systemie...A swoją płytkę zgubiłam ze sterami. Wgrałam ze stronki MSi- dalej lipa ;/

Myślicie, że może to być ten problem z taśmą, o którym piszecie, po tym rzucaniu kompem przez kurierów?

Poza tym troszke mnie uspokoiliście :) I dzięki za zainteresowanie :) A ten artykuł na pewno przeczytam, tylko że jutro ;)

I spójrzcie jeszcze na to: http://dyski.cdrinfo.pl/benchmark/Sa...642JJ/789.html
Nie mogę wkleić całego linku jeszcze :)

Bartez 22.06.2011 22:50

Dzięki za dodanie benchmarka :) Szybkość transferu wygląda OK. Również tym trybem zwracanym przez HDTune jako UDMA 5 bym się raczej nie przejmował. Niektóre kontrolery nie potrafią tego zwrócić poprawnie dla dysków SATA.

Na Twoim miejscu sprawdziłbym w pierwszej kolejności tę taśmę SATA. W artykule, do którego linka dałem w poprzednim poście jest również przykład problemu, jaki mieliśmy z dyskiem Samsunga i występowały podobne objawy (zawieszanie się serwera). Błędne parametry były podobne, jak u Ciebie. Po wymianie dysku problem zniknął.

Qas1a 22.06.2011 23:03

Ufff :)
Tylko że mam jeszcze na gwarancji zasilacz, więc nie mogę sama tej taśmy sprawdzić do września :) Ale po gwaracji będę już mogła te plomby zerwać i sprawdzić.

Miałam też podobny problem ze starym kompem - zawieszanie i buczenie i różne błędy, z tym że dysk ATA. I jak dokładam mu dodatkowy dysk, to posprawdzałam wszystkie taśmy, podociskałam, jedną wymieniłam, bo CD-ROMa nie widział - i teraz problemy zniknęły, nawet przestał buczeć :)

Bardzo Ci dziękuje za pomoc i pocieszenie :) Teraz tylko musze sie przemęczyć do września, a potem na pewno zdam relację z moich działań :)

Bartez 22.06.2011 23:17

W takim razie, jeżeli musisz czekać do września, to radziłbym, jeżeli masz jakieś ważne dane na tym dysku, profilaktycznie skopiować je gdzieś i często robić kopie zapasowe. Przy tego typu błędach pewnego dnia może (choć oczywiście nie musi) się okazać, że dysk się wysypie i nawet nie uruchomisz systemu, żeby cokolwiek skopiować.

Jeżeli problem z wieszaniem się systemu będzie cały czas występował, to zgłaszaj to na gwarancję. Skoro sama nic nie możesz zrobić, to niech to naprawiają, skoro za to płacisz.

Patrix 22.06.2011 23:34

Skoro masz plomby na kompie i gwarancję, czemu z niej nie skorzystasz ?

Qas1a 23.06.2011 10:49

Ilość załączników: 2
Po wymianie niektórych podzespołóww ramach gwarancji mam jeszcze tylko na gwarancji zasilacz i obudowę. Na resztę sie już skończyła, ale jest plomba Optimusa z powodu zasilacza. Kopie mam zrobione od pierwszej awarii na pendrivie.
Przez taśme może się uszkodzić dysk? Jeśli to potwierdzicie, to się już dobiorę do niego, bo zasilacz jest na pewno tańszy, więc wolę stracić gwarancje na zasilacz niż stracić dysk ;)

Do Patrix - DMA mam włączone, bo już się dokształciłam i sprawdziłam.

mam ndzisiejsze odczyty z HDTune i wydaje mi sie że jest gorzej niż wczoraj...
Spójrzcie na 01, 07, C6, C9 :( Dobierac sie do tej tasmy pilnie? Czy już nie do uratowania?

Qas1a 23.06.2011 15:13

Ilość załączników: 2
Próbowałam jeszcze zrobić trzy testy za pomocą HDDScan (short, extended i conveyance), ale ...

Bartez 23.06.2011 18:17

Dysk niestety do wymiany moim zdaniem. Na pewno nie jest na gwarancji? I nie chodzi o gwarancje firmy, ktora skladala kompa, tylko gwarancja producenta

Qas1a 23.06.2011 18:55

Ilość załączników: 1
Komp kupiony 02-12-2008
wymiana HDD 19.02.2010 - wymiana w ramach naprawy więc gwarancja tylko 12 m-cy max wg Optimusa :(

Z tego co teraz spojrzałam na tą gwarancję, to mam jeszcze gwarancję na płytę główną, RAM, zasilacz i DVD-RW. Tylko na dysk już nie :(

Bartez 24.06.2011 09:57

Na tej stronie możesz sprawdzić, czy Twój dysk ma jeszcze gwarancję: http://www.samsunghddvalue.com/WebRM...tychecker.aspx
Wystarczy wpisać numer seryjny.

Qas1a 24.06.2011 21:57

Ilość załączników: 2
Bardzo Ci dziękuję :)
Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale chyba jest?
Wymieniłam dzisiaj taśmę za zgodą Optimusa. Na razie jedyne co zauważyłam, to że "chrobotanie" wyraźnie się zmniejszyło - "chrobocze" tylko po włączeniu, potem już jest cisza. Ale nie wiem czy to zasługa taśmy? Przy okazji jeszcze go ładnie wypucowałam pędzelkiem :) Poradzili mi jeszcze żebym formata zrobiła, a jeśli smart bedzie bez zmian to mam go wysłac, bo może to też niby być wina kontrolera na płycie. Na dysk twierdzą, że już gwarancji nie ma :(

Próbowała Victorią zrobic remap...i sie nie udało. To dobrze czy źle? Wklejam screena z Victorii


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 16:05.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.