Powrót   Forum CDRinfo.pl > Archiwizacja - Dyski twarde, SSD, pendrive, karty pamięci > Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software

Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software Tematy dotyczące problemów, porad i oprogramowania przeznaczonego dla dysków twardych oraz SSD.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 02.09.2013, 17:43   #1
mqy
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 06.11.2002
Posty: 504
mqy zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Trwały SSD

Witam

Zamierzam kupić dysk SSD. Planowałem to od dłuższego czasu, ale odwlekałem. Przegapiłem 830 , 520 .
Dalej nie wiem na co się zdecydować. Wystarczy mi pojemność 120/128GB i w tej pojemności cena nie gra roli - najdroższy jest chyba Samsung 840 PRO - ok. 500zł.
Ponieważ, z tego co czytałem, różnice w prędkości pomiędzy dyskami ssd są nie/mało odczuwalne chciałbym kupić NAJTRWALSZY ssd.

Mam dwa typy: Crucial m4 albo Samsung 840 PRO
Według tej strony: http://www.xtremesystems.org/forums/...s-34nm/page218 Crucial m4 wytrzymał ponad 2 PiB, ile PRO nie testowano. Ten pierwszy ma pamięci 25nm, krótszą gwarancje, PRO: 21nm, 5 lat gwarancji i jest oczywiście szybszy i droższy>100zł.

Będzie to dysk tylko systemowy, nie będę go intensywnie wykorzystywać, ale w przyszłości mógłby trafić do kompa niżej w hierarchii moich kompów itd. Opcji jest kilka dlatego zależy mi na trwałości.

Na co dzień korzystam z Linuxa, mam sata 6GB/s na chipsecie intel H67.

Co polecacie?
mqy jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 02.09.2013, 17:45   #2
M@X
Get a Mac!
 
Avatar użytkownika M@X
 
Data rejestracji: 18.04.2003
Posty: 10,547
M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>
Crucial jest sprawdzony, ale niestety przez tyle czasu troche sie zestarzal i predkosciami odstaje. Wzialbym 840 Pro. Nie dorownuje 830ce bezawaryjnoscia, ale za to jest szybszy.
__________________
"Android to syfiasty, zabugowany, irytujący, zaprojektowany przez idiotów,
lagujący, udający otwarty i wolny system." - sobrus

Hosting na świetnych warunkach z rewelacyjnym wsparciem:
M@X jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 02.09.2013, 17:59   #3
Jarson
Pa rampamer
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Jarson
 
Data rejestracji: 24.10.2006
Lokalizacja: Zachlajki
Posty: 9,249
Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Im niższy proces technologiczny (mniejsze komórki pamięci) tym niższa trwałość. Ale już np. 19-nanometrowych modułów pamięci pojawiły się dwie większe generacje (nie wspominam o jakichś drobnych usprawnieniach, bo o tym producent często nawet nie informuje, a tylko zmienia się oznaczenie na kości pamięci). Ta starsza cechowała się bardzo niską żywotnością, nowsza natomiast jest już dużo bardziej dopracowana.

Jeśli jednak pojawia się różna długość gwarancji, to warto inwestować w dłuższą. Wciąż nie taka mała część SSD zanim zdążą się zużyć kości pamięci, po prostu "pada" - ot tak sobie, bez wyraźnego powodu. Procentowo to nie więcej, albo nie dużo więcej niż w przypadku HDD, ale i tak jest większe prawdopodobieństwo, że SSD Ci bez wyraźnej przyczyny zakończy żywot, niż że wykorzystasz limit wytrzymałości pamięci.
Jarson jest online   Odpowiedz cytując ten post
Stary 02.09.2013, 21:43   #4
rcobex
Roman Barbarzyńca
 
Avatar użytkownika rcobex
 
Data rejestracji: 01.09.2003
Lokalizacja: Pszczyna
Posty: 2,174
rcobex jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>rcobex jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>rcobex jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Ja bym szukał czegoś na kontrolerze Marvell.
Praktycznie tak samo wydajny jak 840pro, a trochę tańszy - Plextor M5 Pro.
Test => http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/...pic?page=0%2C8
__________________
pozdrawiam.
rcobex jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 03.09.2013, 15:28   #5
mqy
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 06.11.2002
Posty: 504
mqy zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Dzięki za odpowiedzi!

Cytat:
Napisany przez M@X Podgląd Wiadomości
Crucial jest sprawdzony, ale niestety przez tyle czasu troche sie zestarzal i predkosciami odstaje. Wzialbym 840 Pro. Nie dorownuje 830ce bezawaryjnoscia, ale za to jest szybszy.
No właśnie czytałem wypowiedzi ludzi posiadających oba dyski np: 1, 2, 3, 4
Z których wynika że niekoniecznie, dodatkowo twierdzą że m4 jest mniej zawodny. Ale od tamtego czasu oprogramowanie w PRO też się zmieniało...


Cytat:
Napisany przez Jarson Podgląd Wiadomości
(...)
Jeśli jednak pojawia się różna długość gwarancji, to warto inwestować w dłuższą.
Podchodzę z dystansem do tej 5-letniej gwarancji samsunga. W komentarzach na prolinie pisali że po dwóch wysyła się do holandii..


Cytat:
Napisany przez rcobex Podgląd Wiadomości
Ja bym szukał czegoś na kontrolerze Marvell.
Praktycznie tak samo wydajny jak 840pro, a trochę tańszy - Plextor M5 Pro.
Test => http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/...pic?page=0%2C8
Hmm M5 Pro ma z kolei 19nm...


Chyba muszę wylosować.
mqy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 03.09.2013, 18:14   #6
slawekj
Guru
 
Avatar użytkownika slawekj
 
Data rejestracji: 12.07.2004
Posty: 5,308
slawekj niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>slawekj niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Cytat:
Napisany przez mqy Podgląd Wiadomości
Chyba muszę wylosować.
Nie losować tylko

http://uk.hardware.info/reviews/4178...date-20-6-2013

Dyski Samsunga na TLC mają ponad 3k cykli i do zastosowań konsumenckich są wystarczające.
Pytanie do czego....?. Do laptopa tak.... ale PC, tutaj trzeba bardzo się zastanowić.
Ja dalej używam hdd tradycyjnych ze wspomaganiem SanDisk'iem ReadyCache SSD 32 GB.

O testach i zaletach takiego rozwiązania można poczytać.
I nie mam zamiaru kupować przy obecnych cenach większych dysków SSD.

slawekj jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 03.09.2013, 18:32   #7
rcobex
Roman Barbarzyńca
 
Avatar użytkownika rcobex
 
Data rejestracji: 01.09.2003
Lokalizacja: Pszczyna
Posty: 2,174
rcobex jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>rcobex jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>rcobex jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Ja ostatnio montowałem dysk w laptopie, dokładnie taki - http://www.agito.pl/dysk-kingston-v3...content=663551

Paradoksalnie, nie długo później, ten sam dysk montowałem w komputerze stacjonarnym. Zdecydowanie lepiej spisał się właśnie w nim, niż w laptopie. Wyniki zapisu i odczytu były praktycznie takie jak podaje producent. W laptopie było to nieosiągalne. Choć oczywiście laptop rozwinął skrzydła.

Czytanie czytaniem, testy testami, najlepiej przekonać się na własnej skórze.
Każdy test jest na wszelakiej maści platformach, chipsetach, kontrolerach itd. Wiarygodność w tym momencie jest bardzo wątpliwa.
Na czymś jednak trzeba się oprzeć. Lepsze to niż nic.
__________________
pozdrawiam.
rcobex jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.09.2013, 15:04   #8
mqy
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 06.11.2002
Posty: 504
mqy zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Jestem uparty i zdecydowałem się na M4, ale dzięki za zainteresowanie!


Teraz mam problem z utworzeniem partycji.
Mam do dyspozycji ok 110Gb z czego 70 chce przeznaczyć na windowsa, reszta na lvm i linux.
Bezpieczniej było by zainstalować najpierw win, MBR czy GPT?
Jak poprawnie "wyrównać partycje"? Tyle jest tego w wyszukiwarkach ale jakoś mało konkretnie i sam już nie wiem jak to zrobić. Może być pod linuxem w terminalu, nawet wskazane.

Kiedyś partycjonowałem dysk w cfdisku bo jest Advanced Format ale okazało się że wszystkie programy do partycjonowania pokazują że jest "misaligned".
mqy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.09.2013, 12:52   #9
mqy
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 06.11.2002
Posty: 504
mqy zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Nie udało się wystartować z pendriva win 7 w "trybie" uefi. Obraz zgrywałem "WIN to USB Tool", to jest chyba narzędzie microsoftowe. Nie wiem o co chodzi. Fs na pend jest ntfs..
Okazało się z instalator windows zrobił dobrze partycje, pierwsza zaczyna się na 2048 sektorze, kolejna dzieli się całkowicie przez 4096, zresztą AS SSD zgłasza OK.

W załacznikach wyniki AS SSD. Na mobo mam jeszcze kontroler Marvella ale czytałem że jest wolniejszy od intela, więc nie próbowałem.
Dołączone obrazki
File Type: png crucialM4_msahci.png (30.7 KB, 114 oglądane)
File Type: png crucialM4_iaStorV.png (30.4 KB, 122 oglądane)
mqy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania Oceń tę dyskusję
Oceń tę dyskusję:

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
Jaki SSD do 200zł? Pod Linuksa. Berion Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software 19 08.05.2013 11:50
Dysk SSD na Gry darkages Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software 3 28.02.2012 11:57
Jak migrowac na SSD z "Raid0 Sata" arturob Dyski HDD, SSD - Opinie, testy i recenzje 4 28.01.2012 17:14
Bezpieczne usuwanie (odzyskiwanie) danych z SSD andy Odzyskiwanie danych 10 30.06.2011 10:04
Dysk SSD - czy już czas na przesiadkę? Kris Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software 36 21.03.2011 20:28


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 22:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.