Powrót   Forum CDRinfo.pl > Archiwizacja - Dyski twarde, SSD, pendrive, karty pamięci > Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software

Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software Tematy dotyczące problemów, porad i oprogramowania przeznaczonego dla dysków twardych oraz SSD.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 16.04.2009, 10:25   #1
hirecki
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 16.04.2009
Posty: 3
hirecki w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Uszkodzenia plikow mpg exe jpg i uszkodzony RAM

Kupilem nowy dysk, zainstalowalem na swiezo XP i zaczalem kopiowac dane ze starego dysku (obydwa sata2) i to sporo danych duzo avi, mpg, jpg. Potem zaczely sie dziac dziwne rzeczy z dyskiem, nie chcialy ruszac zgromadzone instalki. Wszystko sie uspokoiło, bo zmienilem RAM (byl zesputy - memtest).
ALE:
- po wymianie RAM wszystko jest ok, ale wszystkie programy, a nawet obrazy dyskow ze starego dysku i tak nie dzialaly, musialem sciagac z neta kazdy program na nowo
- WSZYSTKIE pliki mpg (skompresowane avi z kamery cyfrowej) maja uszkodzenia, tna sie, czasem jakis piksel wyskoczy albo przebarwienie, zaden nie jest czysty, uwalone sa indeksy i brakuje wiele danych (sprawdzalem programem AVImedic)
- uszkodzilo sie duzo zdjec jpg
- nieskompresowane AVI zachowalo sie bez zadnych urazow

Pytanie:
- jak myslicie czy to wlasnie kopiowanie plikow przy zwalonym RAM spowodowalo uszkodzenia mpg, exe, jpg? czy ktos sie z czyms takim spotkal?
- czy tak uszkodzony mpg czy jpg mozna naprawic w ogole? szczegolnie na tym mi zalezy bo to byly filmy zgrywane przez wiele lat i myslalem ze jak sobie je zarchiwizuje na dysku w postaci mpg to nic im nie bedzie
hirecki jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 16.04.2009, 10:32   #2
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
więc po kolei

uszkodzona pamięć oczywiście mogła być przyczyną, bo przecież dane są trzymane podczas kompiowania właśnie w pamieci, a cache to jedyna rzecz w XP która może zapchać więcej niż powiedzmy pierwsze 200MB Dziwie sie jednak że komputer sie nie zawiesił.

Z naprawą będzie trudno, na pewno zostaną zniekształcenia nawet po naprawie. Lepiej zgraj jeszcze raz jeżeli możesz.

W najprostszym przypadku użyj AviDemuxa w trybie COPY/COPY/MPEG. Strumienie wideo i audio pozostaną (raczej ich nie naprawisz), ale odbudujesz tym strukturę pliku MPEG.

i na koniec - archiwizowanie danych na jednym dysku twardym to bardzo niemądry pomysł (ale za to tani). Każdy dysk prędzej czy później padnie a wtedy zostanie Ontrack...$$$$ odzyskanie danych z dysku w domowych warunkach jest bardzo trudne. Miałem już przypadek w u mnie w domu ze zdjęciami, wiele osób straciło tak dane.

Najcenniejsze dane [a nagrania z kamery za takie uważam] powinny być trzymane na nośniku który przeżyje upadek z 30 metrów, zalanie czy strzał pioruna w okolicy i w razie czego bierzesz pod pache i uciekasz z nimi.
Czyli na przykład na porządnym DVD - Scratchproof lub DVDRAM.

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 16.04.2009 o godz. 10:39
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.04.2009, 11:28   #3
yahol
Głupi Yasio
 
Avatar użytkownika yahol
 
Data rejestracji: 27.05.2003
Lokalizacja: **.#
Posty: 4,467
yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Cytat:
Napisany przez sobrus;1017747
Najcenniejsze dane [a nagrania z kamery za takie uważam
powinny być trzymane na nośniku który przeżyje upadek z 30 metrów, zalanie czy strzał pioruna w okolicy i w razie czego bierzesz pod pache i uciekasz z nimi.
Czyli na przykład na porządnym DVD - Scratchproof lub DVDRAM.
Zaczynam sie bac!
To czy nosnik przetrwa - mniejsza z tym - ale tu chodzi o mnie!
Czy ja przetrwam upadek z 30 m, albo strzal pioruna, i czy po czyms takim bede jeszcze mogl uciekac!?
__________________
Powyższa wypowiedz, wyraża jedynie moja opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie ani w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez ostrzeżenia i podawania przyczyn.
******************************************
Monarchista, podstępnie knujący przeciwko Republice i demokracji!
yahol jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.04.2009, 12:03   #4
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
eheheheh.
Chodziło mi o to, że np jeżeli nie mamy UPS, to elektrownia (wichura, piorun) lub nawet awaria zasilacza może nam usmażyć dysk twardy i wtedy jest klops. Bez $$$$ nic nie odzyskamy.

Z tym spadaniem z 30m to oczywiście też przesada, lecz dysk twardy nie wytrzyma nawet upadku z 1 metra (upuszczenie, zrzucenie ze stołu). Oczywiście jeżeli jest na stałe w kompie to nie jest problemem.

Z uciekaniem to chodziło o bardziej drastyczne scenariusze, jak np pożar. Choć wtedy jest pewnie wiele cenniejszego dobytku do ratowania ...
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.04.2009, 16:32   #5
hirecki
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 16.04.2009
Posty: 3
hirecki w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Dzieki sobrus.
Bawie sie wlasnie z Avidemuxem, wczytuje do niego wszystkie uszkodzone mpg, wypale plyte DVD i zobacze jak to wyglada na TV. Uszkodzonych jpg chyba nie da sie naprawic (np. zdjecia ktore do polowy jest szare itp.) no bo skad jakikolwiek program mialby dopisac brakujace bity czy pixele.
hirecki jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.04.2009, 20:31   #6
Sunna
lołn łulf
 
Avatar użytkownika Sunna
 
Data rejestracji: 15.07.2005
Lokalizacja: Festung Breslau
Posty: 3,178
Sunna jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Sunna jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Sunna jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Cytat:
Napisany przez sobrus Podgląd Wiadomości
Czyli na przykład na porządnym DVD - Scratchproof lub DVDRAM.
Chcialbym zauwazyc ze nie ma czegos takiego jak porzadne dvd
Totolotek.
Sunna jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.04.2009, 22:26   #7
joujoujou
Ͼ Ͽ
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika joujoujou
 
Data rejestracji: 15.05.2004
Lokalizacja: W domu.
Posty: 37,458
joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
DVD RAM nie jest najgorsze.

Znowu wcisnę swoją opinię - oprócz archiwum na dysku przydałby się streamer.
__________________
Pozdrawiam i zapraszam na www.joujoujou.com - całkiem nową galerię zdjęć z Irlandii.
Moje filmy są tutaj.
Forum ZielonaIrlandia.
Problemy i porady wyłącznie na forum.
Prywatne wiadomości lub przez komunikatory będą ignorowane.
joujoujou jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.04.2009, 08:38   #8
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Ja nagrywam kopie na TDK Scratchproof. Kosztują co prawda 3zł za sztukę ale nie narzekam - nigdy żadna mnie nie zawiodła. Te z 2005 roku wciąż działają świetnie.
Dodatkowo naturalnie kopii bezpieczeństwa nie używam na codzień tylko leżą w szafie.

Myśle że 5 lat spokojnie wytrzymają, co roku można zrobić test jakości i w pore przegrać na nowe nośniki - choć w przypadku Scratchproof nie miałem takiej potrzeby. Na - nawet żadnej jeszcze nie zarysowałem - wszystkie wygladają jak nowe. Porządny twardy (i ciężki) poliwęglan.

DVD RAM też są dobre, może nawet lepsze.

Generalnie bezpieczne składowanie dużej ilości danych jest sporym problemem, bo nośniki mają swoje wady. Np duże pendrive jest niezłe - ale drogie i zazwyczaj pada w całości a to juz całkiem marnie. DVD mają małą już pojemność. Dyski tez nie są bez wad, ale trzymanie na dwóch lub więcej dyskach jest w miare bezpieczne.
Streamerom nie ufam, bo miałem kiedyś Commodore C64

Ja zdjęcia trzymam na przykład na Scratchproofach zabezpieczonych ECC i dwóch dyskach twardych na dwóch różnych komputerach. Ale jest tego tylko <20GB. Nagrania z kamery są na Scratchproofach z ECC

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 17.04.2009 o godz. 08:42
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.04.2009, 09:19   #9
yahol
Głupi Yasio
 
Avatar użytkownika yahol
 
Data rejestracji: 27.05.2003
Lokalizacja: **.#
Posty: 4,467
yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>yahol po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Cytat:
Napisany przez sobrus Podgląd Wiadomości

Generalnie bezpieczne składowanie dużej ilości danych jest sporym problemem, bo nośniki mają swoje wady. Np duże pendrive jest niezłe - ale drogie i zazwyczaj pada w całości a to juz całkiem marnie. DVD mają małą już pojemność. Dyski tez nie są bez wad, ale trzymanie na dwóch lub więcej dyskach jest w miare bezpieczne.
Streamerom nie ufam, bo miałem kiedyś Commodore C64

Ja zdjęcia trzymam na przykład na Scratchproofach zabezpieczonych ECC i dwóch dyskach twardych na dwóch różnych komputerach. Ale jest tego tylko <20GB. Nagrania z kamery są na Scratchproofach z ECC
Swego czasu, tez popadalem w paranoje i robilem kopie, kopie kopii, dodatkowo na dwoch, trzech dyskach.
Zupelnie bez sensu.

Zdjecia nagrywam raz - na DVD-RAM. Ciekawe i wazne - drukuje.
Dopoki jest miejsce, trzymam jeszcze na dysku.
Starczy.
Ponadto, jezeli mam czegos szukac dluzej niz 5 minut, wole to sciagnac z internetu. Wiec i tu sprawa jest prosta.

Ale topic nie o tym przecie.
Topic jest o tym, jak zrobic idealna kopie, zakupionej oryginalnej plyty.
Kopie idealna - IMHO, takich nie ma.
(zapis elektroniczny co pawda robi idealna kopie plyty, ale pod wzgledem wylacznie zapisu, a nie wygladu - a tu o to chodzi)
Wiec aby miec idealna kopie pod wzgledem zapisu i wygladu, nalezy zakupic dwa egzemplarze. Proste i tansze i nie sprawia problemow natury etyczno-estetycznej.
Ale pojawia sie problem, albowiem nawet dwie takie same egzemplarze, roznia sie od siebie drobiazgami, wiec co dalej........?

IMHO, dyskusja ma posmak absurdu, i jak dla mnie przekroczyla granice bezsensu.
EOT.
__________________
Powyższa wypowiedz, wyraża jedynie moja opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie ani w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez ostrzeżenia i podawania przyczyn.
******************************************
Monarchista, podstępnie knujący przeciwko Republice i demokracji!
yahol jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.04.2009, 09:30   #10
Misiek4
____
 
Avatar użytkownika Misiek4
 
Data rejestracji: 26.05.2000
Lokalizacja: Tarnow
Posty: 1,738
Misiek4 jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Misiek4 jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Misiek4 jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
W ramach offtopicu i w kwestii backupu ważnych danaych, dobrze mieć dwie kopie (na płytach czy też HDD) i drugą trzymać w innym budynku.
__________________
Pozdrawiam
Misiek4

Wydaje Ci się, że masz szybki dysk twardy/SSD? Dodaj go do rankingu i sprawdź czy jest najszybszy .
Misiek4 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.04.2009, 09:37   #11
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Ja tam absurdu czy paranoi w tym nie widze.
Dysk ma mniej niż pół roku, więc mu nie ufam , i poza nim trzymam zdjęcia na płytach.
Naturalnie na Scratchproofach, bo mam zasade że ważnych rzeczy na innych nie nagrywam.

Kopia na drugim komputerze owszem jest, ale służy głównie po to aby móc oglądać te zdjęcia na TV (ja to traktuje jako kopię).

Wszystko w normie

Już raz straciłem wazne zdjęcia, teraz wole na zimne dmuchać.

Z reszta popularne jest dość rozdawanie nagrań z kamery/zdjęć po rodzinie. To też bardzo dobra kopia

btw. nie jest to całkiem OT, w końcu mamy tu do czynienia z utratą danych właśnie z powodu braku backupu.
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 19.04.2009, 20:19   #12
hirecki
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 16.04.2009
Posty: 3
hirecki w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
No w sumie prawda. Co prawda backup był, ale z rodzaju lekkich, w sensie filmy trzymane na drugim dysku. To się sprawdzało, najstarszy film mam z 2001 roku, do tej pory zmieniałem już ze dwa razy konfigurację kompa, przegrywałem dane ze starego dysku na nowy i było ok. Część filmów nagrałem na płytki jako DVD, ale nie wszystkie. Kto mógł przypuszczać, że kolejny kupiony komp będzie miał zepsutą jedną kość RAM i w czasie kopiowania nieodwracalnie zniszczona zostanie struktura niektórych plików (tylko exe, jpg i mpg)... Nie wiedziałem, że zły RAM może mi zniszczyć bity w środku pliku.
Dzięki Sobrus za rade. AVIdemux daje rade, brakujacych bajtów nie da się odzyskać i pojawiają się okresowo jakieś przebarwienia i dziwne piksele, ale film odczytuje się płynnie.
hirecki jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
Jak wyciągnąć odcinki serialu w formie mpg z plików vob ? marek32 DVD-Video 1 24.03.2005 19:40
Jak odzyskać skasowane pliki na CD-RW Jozgaw Napędy optyczne CD 7 21.06.2004 07:31
Precyzyjne cięcie plików mpg OscarCD DVD-Video 10 27.04.2004 19:49
Jeżeli ktoś zna angielski perfekt proszę przetlumaczyć memorando Komputery - oprogramowanie i sprzęt 1 17.05.2003 09:41
jakie sa minimalne wymagania do TEAC***39a W54e? bboy Napędy optyczne CD 5 22.01.2001 23:38


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 20:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.