Powrót   Forum CDRinfo.pl > Archiwizacja - Dyski twarde, SSD, pendrive, karty pamięci > Dyski HDD, SSD - Opinie, testy i recenzje

Dyski HDD, SSD - Opinie, testy i recenzje Opinie o dyskach twardych, wyniki testów, porady dotyczące wyboru dysków twardych oraz SSD.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 16.05.2007, 15:56   #1
Docent
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 25.09.2002
Posty: 124
Docent w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
dysk twardy WD1600JS, czas dostepu

witam, zakupilem ten w sumie bardzo milo dysk niedawno. mam plyte ktora obsluguje sata I i wpialem w nia ten dysk (ktory notabene jest chyba na sata II). i po serii testow spisuje sie znakomicie, predkosc odczytu znakomita, moze troszke trykocze, ale to i tak duzo ciszej niz poprzednik. problemem jest to, iz widzialem w testach, ze powinien miec czas dostepu (random access) na poziomie 13-15 ms, u mnie jest to 18-20, reszta wynikow jak najbardziej sie zgadza, ale nie wiem czemu akurat czas dostepu jest tak wysoki, jakies rady, by go zmniejszyc ? ew wyjasnienia czemu jest tak wysoki ?.

druga sprawa nieco zwiazana z dyskiem jest to, czy zeby windows xp prawidlowo obslugiwal dysk na sata potrzebne sa jakies sterowniki ? czy poprostu nadal ma go wykrywac jako urzadzenie IDE, pracujace w UDMA 5 ? czyli jak mniemam ata100.

plyta glowna do MSI PM8M3-V
Docent jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 16.05.2007, 16:23   #2
marynarz
Guru
 
Data rejestracji: 01.05.2002
Lokalizacja: Katowice
Posty: 1,634
marynarz niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Przy instalacji XP jezeli brakuje sterownika to trzeba okreslic dodatkowy kontroler i zaladowac ster z dyskietki. Jezeli widzi Ci dysk jako pracujacy w UDMA to zapewne nie masz typowego kontrolera SATA a jedynie ATA z wbudowana przejsciowka.
Czas Random Access jest zmienny jak pogoda. Wszystko zalezy od procedury testowej, programu, fragmentacji plikow itp.
__________________
...El Marinar...
marynarz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.05.2007, 16:24   #3
Grześiu748
Spamerzyna
 
Avatar użytkownika Grześiu748
 
Data rejestracji: 24.09.2006
Posty: 1,380
Grześiu748 niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Cytat:
Napisany przez Docent Podgląd Wiadomości
witam, zakupilem ten w sumie bardzo milo dysk niedawno. mam plyte ktora obsluguje sata I i wpialem w nia ten dysk (ktory notabene jest chyba na sata II). i po serii testow spisuje sie znakomicie, predkosc odczytu znakomita, moze troszke trykocze, ale to i tak duzo ciszej niz poprzednik. problemem jest to, iz widzialem w testach, ze powinien miec czas dostepu (random access) na poziomie 13-15 ms, u mnie jest to 18-20, reszta wynikow jak najbardziej sie zgadza, ale nie wiem czemu akurat czas dostepu jest tak wysoki, jakies rady, by go zmniejszyc ? ew wyjasnienia czemu jest tak wysoki ?.

druga sprawa nieco zwiazana z dyskiem jest to, czy zeby windows xp prawidlowo obslugiwal dysk na sata potrzebne sa jakies sterowniki ? czy poprostu nadal ma go wykrywac jako urzadzenie IDE, pracujace w UDMA 5 ? czyli jak mniemam ata100.

plyta glowna do MSI PM8M3-V
Sprawdź, czy masz włączone DMA, nie pytaj jak, bo było już o tym na forum.

A co do sterowników:
Nie portzeba żadnych sterowników do XPeka
Grześiu748 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.05.2007, 16:59   #4
Docent
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 25.09.2002
Posty: 124
Docent w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Cytat:
Napisany przez Grześiu748 Podgląd Wiadomości
Sprawdź, czy masz włączone DMA, nie pytaj jak, bo było już o tym na forum.

A co do sterowników:
Nie portzeba żadnych sterowników do XPeka
skoro pisze, ze dysk pracuje w UDMA 5, to raczej jest wlaczone

a skoro nie trzeba sterownikow by uzyskac maksymalna wydajnosc, to dobrze.

dzieki za odpowiedzi !
Docent jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.05.2007, 17:08   #5
Grześiu748
Spamerzyna
 
Avatar użytkownika Grześiu748
 
Data rejestracji: 24.09.2006
Posty: 1,380
Grześiu748 niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
przynajmniej ja nie widzia***322;em ***380;adnych sterownik***243;w do HDD
Grześiu748 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.05.2007, 17:08   #6
ed hunter
Obyś nadepnął na LEGO!
Zlotowicz
 
Data rejestracji: 30.11.2004
Posty: 38,993
ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
dyski SATA maj***261; chyba domy***347;lnie DMA i nie wiem czy da si***281; wy***322;***261;czy***263;?

a sterowniki do niekt***243;rych kontroler***243;w SATA to XP w***322;a***347;nie NIE MA I S***260; POTRZEBNE.

no c***243;***380;, Grze***347;iu jak zwykle...
ed hunter jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.05.2007, 17:52   #7
- Deckard -
Odnowiony Cyfrowo
 
Avatar użytkownika - Deckard -
 
Data rejestracji: 23.05.2006
Lokalizacja: A.D 2019
Posty: 5,061
- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
u mnie dysk pracuje na "Serial Ata DMA' [mobo gigabyte] ale raczej to to samo co UDMA 5 r***243;***380;ni sie pewnie tylko nazwa
sterownik***243;w poszuka***322;bym na stronie producenta mobo je***347;li takowe s***261; potrzebne
- Deckard - jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.05.2007, 18:28   #8
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 01.10.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Witam

czym robiłeś testy ? , mam 2 takie dyski w RAID 0 (macierz nie ma wpływu na RA) , HD Tach pokazuje 13,3 ms


pozdrawiam
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.05.2007, 19:23   #9
Docent
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 25.09.2002
Posty: 124
Docent w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
@sterowniki: na stronie MSI sa tylko stery do SATA RAID, wiec to chyba nie to, nie ? i w sumie to w ogole nie wiem czy sa potrzebne

@Deckard: a to "Serial ATA DMA" to ci wyswietla w menadzerze urzadzen, przy wlasciwosciach kanalu IDE, czy gdzie ?

@testy: testy robilem rowniez HD Tach'em + jeszcze HD Tune, oba wykazuja random access na poziomie okolo 18 (przewaznie) ms. czy musze przy testach wylaczyc WSZYSTKIE programy ? wlacznie z gg, avastem itd ?
Docent jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.05.2007, 19:47   #10
- Deckard -
Odnowiony Cyfrowo
 
Avatar użytkownika - Deckard -
 
Data rejestracji: 23.05.2006
Lokalizacja: A.D 2019
Posty: 5,061
- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>- Deckard - ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Cytat:
Napisany przez Docent Podgląd Wiadomości
@Deckard: a to "Serial ATA DMA" to ci wyswietla w menadzerze urzadzen, przy wlasciwosciach kanalu IDE, czy gdzie ?
tak ale to płyta na nforc'ie i menadzer urządzen wygląda inaczej

- Deckard - jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.05.2007, 19:55   #11
AleX69
.::MaNNErS:SuCk::.
 
Avatar użytkownika AleX69
 
Data rejestracji: 25.02.2004
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 4,681
AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
w 2003 mialem podobny problem z dyskami wd i to tez w RAID0
a7n8x-dlx r2.0 uber 1005 sata enhanced (si3112r.sys v1.0.0.33)
2x wd1200jd (raid0)

wszystko bylo by ok gdyby nie to:
random access time: 21ms!!
cpu utilization: 30.5%!!

http://forum.purepc.pl/index.php?sho...929&hl=alex69#

pisalem nawet do wdc w tej sprawie ale bez odpowiedzi ...
http://wdc.custhelp.com/cgi-bin/wdc....s=&p_pv=&p_cv=
__________________
AleX69 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.05.2007, 21:14   #12
Docent
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 25.09.2002
Posty: 124
Docent w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
tzn chyba to niewiele zmienia, ale ja mam jeden dysk, a nie dwa lub kilka na RAID'dzie... aha, i zdecydowanie nie mam problemow ze zuzyciem procka podczas odczytu/zapisu.

dziwi mnie ten wysoki czas dostepu, zwlaszcza ze akurat on chyba nie powinien zalezec od sterownikow/kontrolerow i tego typu elementow, a od mechaniki dysku...

dzieki za odpowiedzi i nadal licze na wszelkie sugestie.

EDIT: aha, jeszcze cos, jesli nic nie bedzie dalo sie zrobic z tym czasem dostepu, to czy roznica w RA miedzy 13 a 18 ms bedzie bardzo odczuwalna w normalnym uzytkowaniu kompa ? (muzyka [kompresja, rekompresja, odtwarzanie], filmy [odtwarzanie], kopiowanie plikow, no i tego typu, raczej podstawowe rzeczy)

Ostatnio zmieniany przez Docent : 16.05.2007 o godz. 21:19
Docent jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.05.2007, 21:26   #13
AleX69
.::MaNNErS:SuCk::.
 
Avatar użytkownika AleX69
 
Data rejestracji: 25.02.2004
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 4,681
AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
widze ze nie za bardzo rozumiesz ...

to ze obciazenie procka to byla zupelna inna para kaloszy
mialem taki sam czas dostepu jak ty na jedym czy na dwoch dyskach
to tresc mojego zapytania do firmy WDC

Reference #
031130-000026
subject: access time > 20ms

Cytat:
Napisany przez Alex
Customer (Alex) 11/30/2003 05:56 AM
I ve tested this dive with benchmarks (HD Tach/AIDA32) and on two controllers Sil3112a & Promise Fasttrak 376. Always random access time is above 20ms. The internet tests of the same drive have acces time below 16ms what is wrong? CPU utilisation is also higher than other SATA drives (on SIL3112a) and is above 50%. Is there any firmwere upgrade to solve this problems? Sata Controler will build on motherboard A7n8x-deluxe(sil3112a) and P4PE(FastTrack 376). I have two same hdd (wd1200jd-75fyb0) and the problem occur either on the RAID0 and single drive configurations. I've tested IBM PATA drives with ASUS stata-pata dongles on this hardware and access time is below 12ms...
Cytat:
Napisany przez James W.
Response (James W.) 12/01/2003 06:20 AM
We do not provide firmware updates for our drives. Please update the mainboard bios from Asus, but this should not be necessary. The design of the controllers are based on parallel UltraATA/ 100 or 133 controllers equipped with 'bridges' (serial to parallel converters) to provide Serial ATA capability. Unfortunately, the loss of performance caused by these bridges is considerable. You have the Sil3112 and this is the best chip to have for SATA, but the guts of these things are still essentially IDE and only the interface has changed with an SATA connector commonly known as a bridge. If you have a controller that is also a bridge and not a direct SATA or true SATA connector, this could get pretty slow.
Cytat:
Napisany przez Alex
Customer (Alex) 12/06/2003 11:14 AM
oK, so ... explain this review http://www.benscustomcases.com/revie.../sataintro.htm ... why wd1200jd tested by Benjamin "Zeus" Heide has better access time then mine
Cytat:
Napisany przez James W.
Response (James W.) 12/10/2003 01:18 AM
Please use the DLG Diagnostic to test the drives (the software will work if drive(s) are on the Silicon controller.)

http://support.wdc.com/download/index.asp#diagutils

Please donwload dlgdiag11.zip to a hard drive, then unzip it and click on the contents to create a floppy. Please run the extended test.

If it passes I am running out of ideas, except to say that every system is different.
__________________
AleX69 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.05.2007, 21:33   #14
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 01.10.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
Napisany przez Docent Podgląd Wiadomości
@sterowniki: na stronie MSI sa tylko stery do SATA RAID, wiec to chyba nie to, nie ? i w sumie to w ogole nie wiem czy sa potrzebne
przy jednym dysku nie potrzeba żadnych sterowników

Cytat:
Napisany przez Docent Podgląd Wiadomości
@testy: testy robilem rowniez HD Tach'em + jeszcze HD Tune, oba wykazuja random access na poziomie okolo 18 (przewaznie) ms. czy musze przy testach wylaczyc WSZYSTKIE programy ? wlacznie z gg, avastem itd ?
nie trzeba, przynajmniej ja tego nie robię

Cytat:
Napisany przez Docent Podgląd Wiadomości
tzn chyba to niewiele zmienia, ale ja mam jeden dysk, a nie dwa lub kilka na RAID'dzie... aha, i zdecydowanie nie mam problemow ze zuzyciem procka podczas odczytu/zapisu.
jak już pisałem raid nie ma tu nic do rzeczy RA jest taki jak przy jednym dysku

Cytat:
Napisany przez Docent Podgląd Wiadomości
EDIT: aha, jeszcze cos, jesli nic nie bedzie dalo sie zrobic z tym czasem dostepu, to czy roznica w RA miedzy 13 a 18 ms bedzie bardzo odczuwalna w normalnym uzytkowaniu kompa ? (muzyka [kompresja, rekompresja, odtwarzanie], filmy [odtwarzanie], kopiowanie plikow, no i tego typu, raczej podstawowe rzeczy)
no ja nie byłbym z tego zadowolony, czas dostępu do dość ważny parametr w szybkości pracy dysku, a różnica jest jednak spora ...

jeśli masz możliwość to sprawdź na innym komputerze, będziesz miał jasność czy chodzi o dysk

pozdrawiam
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.05.2007, 21:39   #15
Docent
Stały bywalec ;)
 
Data rejestracji: 25.09.2002
Posty: 124
Docent w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
teraz rozumiem... wada fabryczna w takim razie ? ja mam kontroler wbudowany w plyte, co prawda SATA I a nie SATA II tak jak dysk, ale to chyba nie powinno robic problemow... sprawdze tymi narzedziami pod windows z ich strony...

EDIT: @Arepo: dzieki za super konkrety, tego mi bylo trzeba. postaram sie jakos sprawdzic, gdzies...

Ostatnio zmieniany przez Docent : 16.05.2007 o godz. 21:42
Docent jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania Oceń tę dyskusję
Oceń tę dyskusję:

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 08:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.