Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Dyski HDD, SSD - Opinie, testy i recenzje (https://forum.cdrinfo.pl/f102/)
-   -   Jaki kupić dysk twardy - opinie (https://forum.cdrinfo.pl/f102/jaki-kupic-dysk-twardy-opinie-53221/)

- Deckard - 27.01.2012 09:29

no ale OCZ Agility 3 60gb można kupić w granicach 380zetaxów, na system powinno starczyć,reszta na jakimś szybkim hdd

sam sie zastanawiam nad OCZ Agility 3 ale chce poczekać do kwietnia i razem z spawarka blu kupic,

a SSD można z hameryki bedzie nieco taniej

Conti 27.01.2012 09:36

Jakbym miał pod dostatkiem $$$ to już pędziłbym do sklepu po jakiegoś 120-160GB. Któryś z tych: Samsung 830, Intel 320, Crucial m4. A tak dalej gram w totka :-D i realnie podchodzę do zakupów ....


http://www.chip.pl/artykuly/technika...yski-hybrydowe

Dyski hybrydowe są dostępne już od pewnego czasu. Microsoft, wprowadzając na rynek Windows Vista, pomyślał o zaimplementowaniu funkcji Ready Drive, która miała działać jak dyski hybrydowe, by przyspieszyć system. Skończyło się to jednak niepowodzeniem (patrz ramka niżej). Seagate jako pierwszy wprowadził na rynek nową generację 2,5-calowych dysków twardych wyprodukowanych w technice hybrydowej

Szybkość dzięki kontroli danych
Tym, co odróżnia Momentusa XT od wcześniejszych dysków hybrydowych, jest to, że zapisując dane, nie zdaje się on na Windows, lecz samodzielnie decyduje, które z nich zostaną przesunięte do pamięci flash. Dysk hybrydowy funkcjonuje zatem niezależnie od systemu i sterowników programów, chociaż z pozoru zachowuje się jak zwyczajny HDD

Przy wywoływaniu tych aplikacji, dla których nie ma już miejsca w części SSD, dysk hybrydowy pracuje tak jak zwykły dysk twardy, czyli jest równie powolny.

Zapis konwencjonalny
W procesach zapisu dysk hybrydowy nie różni się aż tak bardzo od zwykłego dysku twardego. Sterownik sprzętowy uwalnia od pracy część SSD przeznaczoną tylko do procesów odczytu, a wszystkie nowe dane zapisuje najpierw na HDD

loki7777 27.01.2012 09:38

W hybrydzie dysk steruje pamieca flash. Ten wd black ma tylko 540rpm?

Jabba the Hutt 27.01.2012 09:42

A są jakieś obudowy USB, gdzie łatwo włożyć i wyjąć HDD 2,5 cala ?

Conti 27.01.2012 09:50

Kiedyś znalazłem fajną kieszeń wewnętrzną, montowaną w zatokę cd/dvd, która umożliwia "dokowanie" gołego dysku 3,5" albo 2,5" w zależności od modelu, bez wyłączania kompa.

Natomiast wszystkie obudowy usb są mniej lub bardziej ale zawsze upierdliwe w montażu dysku wewnątrz.

ed hunter 27.01.2012 09:54

Tak czytam i najbardziej mnie ta energooszczędność rozwala, powtarzacie bełkot marketingowy, normalne dyski biorą średnio około 8 Watów, na czym tu oszczędzać?

Conti 27.01.2012 09:57

Dla pc-ta nie ma żadnego znaczenia
Laptop będzie działał kilkanaście / kilkadziesiąt minut dłużej na baterii, czasami ma to znaczenie.
Więc nie kwestia ekonomi, ale np obejrzenia końcówki filmu bo nie zabrakło papu parenaście minut za wcześnie ....

Nie jest to duży zysk, ale trzeba liczyć do 10% dłuższej żywotności na baterii

- Deckard - 27.01.2012 10:01

no ale teoretycznie na lapku jak oglądasz filmy itd w domowym zaciszu to jednak wypadało by wyjąć baterie i podpiąć go na kablu

nigdy nie zrozumiem posiadaczy lapków no żeby utrudniać sobie życie :P w klawisze trafic trudniej, o baterie trzeba dbać itd

Cytat:

Napisany przez Conti (Post 1198031)
Jejku, czy tylko w domu używa się lapka ??
Wiem, aktualnie moda na tablety przyszła i jak mobilny to od razu tablet, najlepiej "łod ługryzionego japka".

Nikt rozsądny nie napisze, że energooszczędność w SSD jest najważniejsza, bo jest kilka dużo ważniejszych plusów dodatnich, ale też jest.

ale ja ani za lapkami ani za tabletami, wiem że sie nie używa tylko w domu ,energooszcednosc w laptoklach na pewno jest ważna

ale dla mnie to że trzeba uważać na poziom baterii itd dyskwalifikuje lapki i inne przenośne ustrojstwa całkowicie

prędzej czy później ssd włożę do stacjonarki muszę się z kasa odmulić

Conti 27.01.2012 10:04

Jejku, czy tylko w domu używa się lapka ??
Wiem, aktualnie moda na tablety przyszła i jak mobilny to od razu tablet, najlepiej "łod ługryzionego japka".

Nikt rozsądny nie napisze, że energooszczędność w SSD jest najważniejsza, bo jest kilka dużo ważniejszych plusów dodatnich, ale też jest.

Berion 27.01.2012 12:52

Cytat:

Napisany przez M@X (Post 1198021)
Ale jest widoczny jako dodatkowa pamiec w systemie czy jest transparentny i wszystkim zarzadza oprogramowanie dysku? Bo jeśli wariant pierwszy to jest to o tyłek potłuc i bardziej utrudnia niż ułatwia życie...

Drugie zdanie Miśka4 sugeruje, że jest. i jak dla mnie to nie najlepsze rozwiązanie bo kiedy zacznie padać flash, cały dysk nadaje się do śmietnika. Myślałem, że na tym flashu można postawić system (wybierając podczas instalacji) - dlatego pytałem jak to działa.

Patrząc po cenach, to moim zdaniem bez sensu i lepiej po prostu kupić SSD.

M@X 27.01.2012 14:16

Robisz backup calego dysku (jakis Windowsowy odpowiednik Time Machine?) i zapominasz o sprawie w razie awarii dysku. A w 2012 roku 4 GB na system to poroniony pomysl, zwlaszcza ze wypadaloby tam jeszcze wladowac najczesciej uzywane aplikacje i duze partie danych doczytywanych w ramach jednego programu. Ja celuje w 128-256 GB (Lion + Programy + Biblioteki iTunes i iPhoto), bedzie optymalnie. Mam nadzieje ze 256 GB w nastepnej generacji MB Air to bedzie standard!

Matefusz 27.01.2012 14:43

@M@X, mnie jeden backup nie urządza. Trzeba robić regularnie, żeby później cokolwiek sensownego odzyskać (jeżeli, ktoś często pracuje na plikach i je zmienia, np. obrabianie zdjęć)

Conti 27.01.2012 15:19

Ja używam programów do synchronizacji plików i katalogów.
Z darmowych dobrze się sprawdza FreeFileSync.
Typowo "backupowy" to przyzwoity jest EaseUS Todo Backup.
A jako ghost/backup to Keriver 1-click albo Keriver Image.

P.S.
@Matefusz
Tu nie chodzi o jednorazowy backup. Można te programy tak ustawić,że np podłączając zewnętrzany hdd robi kolejny backup plików. Może to być kopia przyrostowa, różnicowa itp. Naprawdę jest tyle programów z różną funkcjonalnością, że robienie kopii zapasowej nie wymaga praktycznie wkładu pracy. No może odrobinę czasu.

Berion 27.01.2012 15:48

Ja tam wolę Clonezillę. ;)

@ M@X
Nie zrozumiałeś przesłania. Nie interesuje mnie awaryjność dysku w aspekcie utraty danych bo o to to ja doskonale umiem dbać tylko utraty sporej ilości pieniędzy z powodu jakiejś tam flashki. ;]

M@X 27.01.2012 22:03

Cytat:

Napisany przez Matefusz (Post 1198062)
@M@X, mnie jeden backup nie urz***261;dza. Trzeba robi***263; regularnie, ***380;eby pó***378;niej cokolwiek sensownego odzyska***263; (je***380;eli, kto***347; cz***281;sto pracuje na plikach i je zmienia, np. obrabianie zdj***281;***263;)

Time Machine robi mi co 15 minut. I nawet o tym nie wiem. Jak padnie dysk odpalam instalator systemu i wybieram przywracanie z kopii TM. Wazne dokumenty trzymam w chmurze (w tym save'y z PSP i PS3, Berionu ;-)) by zawsze miec pewnosc ze sa, choc i tak jednoczesna awaria dysku systemowego i dysku TM jest malo prawdopodobna...

Breneka 11.07.2012 12:43

Witam,
Poleci mi ktoś jakiś tani dysk SATA 500 GB? Nie musi być super-szybki, chodzi głównie o cenę i jakość.
I może wiecie też, gdzie w Warszawie najlepiej kupować?

dzięki z góry i pozdrawiam

mini21 11.07.2012 20:29

Witam serdecznie.
Na początku wypadało by się przywitać - więc "Witam wszystkich".

Chciałem prosić o radę w wyborze dysku, którego jedyne przeznaczenie to magazyn na filmy, zdjęcia itp.
Wielkość jaka mnie interesuje to 2 TB.
Do wydania mam 500 zł.
Co moglibyście poradzić i dlaczego?
Jest jeden dysk, który mnie zainteresował, ale producent daje krótką gwarancję i trochę się obawiam.

Z góry dziękuje.

- Deckard - 12.07.2012 10:59

Hello.
I tak chyba większość firm zassał teraz seagate :/

Mam samsunga 1TB i z jednej strony szczerze polecam te firmę bo dysk cichy,szybki itd

z drugiej strony choruje on na dziwna chorobę - jeśli szybo wyjdziesz z jakiejś aplikacji i zamkniesz system
[normalnie zamykając windows]

to dysk nie wstanie , a komp nie odpala, będzie tylko po krótkim rozruchu 'cykać' czy 'pykać'

trzeba wtedy odłączyć wszystkie tasiemki ,zresetować bios, włączyć kompa , wyłączyć kompa, podłączyć dysk i działa :D

dane z SMARTA oczywiście w porządku , a dysk w serwisie działał jak należy

od pewnego serwisanta usłyszałem teorie że lepiej kupować dyski jednotalerzowe

które są mniej podatne na awarie ,ale przy pojemności powyżej 1tb to chyba nie możliwe

Ja bym brał samsunga, na swojego dostałem 3 lata gwarancji nie wiem czy dużo czy mało

maja dobre opinie , dobrze wypadają jakość /cena

Cytat:

Napisany przez loki7777 (Post 1215228)
Jesli sa takie zonki, to po co Ci 3 lata gwarancji jak tak nic z tym nie zrobisz:)

miałem dwa wd'ki [oba padły] jednego seagate - tez padł , szajsung póki co najlepszejszy

loki7777 12.07.2012 11:02

Jesli sa takie zonki, to po co Ci 3 lata gwarancji jak tak nic z tym nie zrobisz:)

Dzastina 18.07.2012 13:43

Witam chciałabym kupić niedrogi dysk zewnętrzny. 1 TB, polecacie coś? I żeby miał USB 2.0 bo 3.0 nie mam :(

slabaksiazka 08.08.2012 13:36

ja polecam ci ten dysk
Seagate External FreeAgent GoFlex 1 TB USB 2.0 Black
nie jest drogi , firma wporządku

Matefusz 27.08.2012 08:15

Userzy, na jakie dyski twarde warto zwrócić uwagę? Poszukuję HDD 2TB. Wyląduje on w kieszeni esata/usb 3.0 Do tej pory miałem same samsungi i byłem z nich zadowolony. Ma ktoś jakieś statystyki co do awaryjności dysków twardych, czy to bardziej loteria?

Znalazłem takie coś:

allegro.pl/promocja-ostatnie-samsung-1tb-hd103sj-7200-32-i2563440426.html
http://allegro.pl/promocja-ostatnie-...579012920.html

Ciekawi mnie jedno, czemu sprzedający "daje" gwarancję 12 miesięczną jak na stronie samsunga można znaleźć informację o 36 miesięcznej gwarancji?

- Deckard - 27.08.2012 09:10

uważaj żeby nie wcisnęli z naklejką repeired czy jakoś tak, ktoś o tym na forum już pisał
http://img855.imageshack.us/img855/4...4190733a9b.jpg


ja póki co z samsunga jestem średnio zadowolony,dysk szybki cichy itd ale czasami miał problemy ze startem

po 3 zgłoszeniach reklamacyjnych i dokładnym opisem problemu w sklepie w którym kupiłem dysk wqrwiłem sie

i wysłałem sam do serwisu i o dziwo w 3 tygodnie dostałem swój dysk z wymienioną elektroniką :]

tak przynajmniej wynika z raportu serwisowego

Matefusz 27.08.2012 09:12

Pewnie dlatego ta gwarancja taka krótka.

Arepo 27.08.2012 09:49

Gwarancja sprzedawcy a producenta to dwie różne sprawy, sprzedawca/dystrybutor może dać sobie dowolny termin gwarancji (nawet 1 dzień) lub nie dawać jej wcale.

Nie zmienia to faktu, że dla osób prywatnych (nie firm) istnieje możliwość oddania sprzętu powołując się na niezgodność towaru z umową, przez okres 24 miesięcy.

Pierwszy 27.08.2012 09:54

Cytat:

Napisany przez Matefusz (Post 1220051)
Ciekawi mnie jedno, czemu sprzedający "daje" gwarancję 12 miesięczną jak na stronie samsunga można znaleźć informację o 36 miesięcznej gwarancji?

36 mies od daty produkcji
pewnie dyski są 2 letnie
a poza tym seagate (daje rok gw na swoje dyski) przejął zobowiązania gwarancyjne samsunga

zapytaj sprzedającego

edit: tu "ten sam dysk" (wg oznaczeń ST2000DL004) Informacje dodatkowe: Wyprzedaż po serwisowa.

Matefusz 27.08.2012 10:42

Czyli trzeba bardzo uważnie czytać aukcje/ogłoszenia w internecie, aby nie kupić czegoś powystawowego etc.

Jak to jest z tymi dyskami, czy jest jakiś flagowy producent, który wyróżnia się na tle innych? Czy wszystko jest jedno i to samo, masówka, po której można spodziewać się różnych bajek?

Tak jak napisałem powyżej, z samsunga jestem zadowolony. Mam dysk 1TB w kieszeni, który kupiłem z 5 lat temu i żadnych problemów (dałem za niego wtedy 400zł :szczerb: a teraz jest droższy lub w tej samej cenie). Nie wiem czy samsung nadal robi takie dyski?

Pierwszy 27.08.2012 11:20

samsung już nie produkuje dysków mechanicznych (ssd tylko) - sprzedał dział ich produkcji seagate'owi.

ten dysk z allegro to żadna okazja, wolałbym nowy od WD z 24 mies gw ale komentarze trochę odrzucają :hmm:

Matefusz 27.08.2012 11:26

Cytat:

Napisany przez Pierwszy (Post 1220064)
samsung już nie produkuje dysków mechanicznych (ssd tylko) - sprzedał dział ich produkcji seagate'owi.

ten dysk z allegro to żadna okazja, wolałbym nowy od WD z 24 mies gw

Hm, dobrze wiedzieć z tą produkcją. Czyli teraz same wyprzedaże niedobitków.

Czy wersja Green tego WD odznacza się jakąś energooszczędnością? Zależy mi na maksymalnej wydajności bez żadnych greenów etc.

Pierwszy 27.08.2012 11:36

aukcja, do której dałeś link to dysk ecogreen :)
dyski green pobierają koło 1W mniej (czyli tyle co nic) są z 10% wolniejsze od dysków 7200rpm ale za to powinny być cichsze i chłodniejsze. Na magazyn są świetne.

Matefusz 27.08.2012 12:37

Cytat:

Napisany przez Pierwszy (Post 1220069)
aukcja, do której dałeś link to dysk ecogreen :)
dyski green pobierają koło 1W mniej (czyli tyle co nic) są z 10% wolniejsze od dysków 7200rpm ale za to powinny być cichsze i chłodniejsze. Na magazyn są świetne.

Dziękować, wszystko wiem :)

Teraz tylko znaleźć obudowę z wyjście eSata lub dokupić ExpressCard z USB 3.0

Edit: Czy dyski ze złączem SATA III osiągają jego prędkość? Bo nie wiem czy jest sens inwestować w obudowę z SATA III jak można to wsadzić do SATA II i po eSATA powinno dać ładne rezultaty.

sobrus 27.08.2012 18:46

Tylko dyski SSD korzystają z SATA III (niektóre), do talerzowych to totalna strata pieniędzy.
A nawet przy SSD różnice prędkości nie są duże. Przynajmniej te rzeczywiste, a nie z benchmarków.

Krzesik 06.09.2012 13:17

Witam
Przygotowuję upgrade kompa o nowe dyski twarde. W planach mam kupno SSD + duży dysk 2-3TB na magazyn (może później z dodatkowym dyskiem na backup lub macierzą raid).
Na chwilę obecną zastanawiam się nad tandemem:
- OCZ Vertex4 VTX425-SATA3-128GB
- Seagate SV35.6 ST3000VX000 - 3TB
Czekając na dostępność tego drugiego dysku i info o konkretnej jego cenie proszę o opinie.

W SSD martwi mnie czy pojemność jest wystarczająca? W tej chwili nie wydam 900-1000zł na dysk 2x większy... ale może lepiej trochę zaczekać i kupić przed lub po gwiazdce?
Seagate SV35.6 ma 3 letnią gwarancję i choć teoretycznie powinien być bardziej niezawodny, pewnie nie będzie za cichy a mam dobrze wyciszony komp... może jednak się zdecydować na coś z serii green?

sobrus 06.09.2012 14:18

Sugerujesz że my wiemy lepiej ile Ci potrzeba miejsca niż Ty sam? :hmm:

Krzesik 06.09.2012 15:57

Na pewno część Forumowiczów ma już takie zestawy sprzętowe i liczę, że podzieli się doświadczeniami.
Od strony sprzętowej OCZ Vertex4 zbiera dobre opinie. Jest szybki i niezawodny, lepiej wypada Samsung 830 coś tam w wersji 256GB. Był by idealny gdyby nie cena ~1000zł.
Jeśli chodzi o HDD mam wielki dylemat. Bez zbędnego rozpisywania się szybkość albo cisza. Czy możecie polecić mi dysk 2-3TB ale bardzo cichy i sprawnie działający w Raid1, oraz z gwarancją co najmniej 3 lata (lub wersja serwerowa)?
Może mnie szlak trafi i kupię jednak tego Samsunga 256GB, wtedy nie będzie mi potrzebny szybki magazyn... tak było by najlepiej.

M@X 06.09.2012 16:10

Przemysl jeszcze Crucial M4 - to polka wydajnosciowa Samsunga 830!

sobrus 06.09.2012 17:15

Vertex 4 jest szybszy zarówno od Cruciala M4 jak i Samsunga 830.
To obecnie chyba najszybszy dysk :taktak:
Jeżeli porównujemy SSD to zawsze robimy to przy tej samej pojemności tzn Vertex 4 128GB vs M4 128GB
Większe wersje są szybsze.

M@X 06.09.2012 20:46

Pytanie jak z awaryjnoscia, bo jeszcze kwartal temu wszystko co bylo na SandFroce bylo scierwem nie z tej ziemi.

I OK, moze nadinterpetowalem - mowilem o dyskach 256 GB.

sobrus 06.09.2012 20:49

Vertex 4 nie jest na SandForce. Jest na podkręconym następcy procesora użytego w M4 ze specjalnym firmware.
http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/...je_na_marvellu

Jak z awaryjnością nie wiem. Chyba jest gorzej niż Samsung lub Crucial.
Ale osobiście mam tańszą wersję Vertexa 4 (Agility 4 - różni się typem pamieci) no i dopukać jakoś działa...

Vertex 4 ma pięcioletnią gwarancję :taktak:

icemac 14.09.2012 12:16

Pytanko

Icemacowa KAZAŁA mi zrobić backupa wszystkich fotek na płytkach ...

wybiłem jej to z głowy i wymyśliłem zewnętrzne HDD - teraz pytanko JAKI dysk kupić ??
500GB styknie, czy większy mam zakupić ??

macie jakieś sprawdzone firmy ?

dzięki za info

P.S.
aby nie było niedomówień, nie rozwodzimy się i nikt nikogo nie bije :P

joujoujou 14.09.2012 13:00

Większy. :taktak:

Osobiście odradzam wszystko ze stajni seagate. Ale zaraz pewnie jeden z drugim mnie zakrzyczą. :D

icemac 14.09.2012 13:05

myslałem nad

http://www.euro.com.pl/dyski-twarde-...iebieski.bhtml

co do pojemności, to nie wiem czy na 500GB fotek nazbieram ;)
a ma je na razie składowane na lapku i może ze 100GB mają ...

Matefusz 14.09.2012 13:16

Cytat:

Napisany przez joujoujou (Post 1222172)
Większy. :taktak:

Osobiście odradzam wszystko ze stajni seagate. Ale zaraz pewnie jeden z drugim mnie zakrzyczą. :D

Ja sigejtów tez nie polecam. Padają jak muchy. Dwóm znajomym padły w laptopach (różnych producentów) i stracili wszystkie dane... :/

sobrus 14.09.2012 13:18

Gdybym kupował dziś talerzowca wziąłbym Hitachi.

seku 14.09.2012 13:49

Ilość załączników: 3
a ja polecam WD Caviar BLACK 1TB maja 5lat gwarancji i są chyba najszybszymi dyskami HDD 7200rpm i 64mb cache
fakt są głośne. wraz z zapełnieniem nie spada ich szybkość i czas dostępu do danych swojego mam prawie 2lata i jest zapełniony w 80%
a takie ma osiągi dziś :)
Załącznik 60284Załącznik 60285Załącznik 60286


co do SSD posiadam od roku Intela 320 80gb wygrana w turnieju spisuje się wyśmienicie ale planuje do zamontować do SONY Vaio a do stacjonarki kupić coś pod sata3

mam 3 typy wszystkie 128gb
-Vertex 4
-Crucial M4
-Samsung 830

i chyba wezmę Cruciala M4 pewna sprawdzona konstrukcja bez wad.

morti5 08.11.2012 21:45

Cytat:

Napisany przez Matefusz (Post 1222181)
Ja sigejtów tez nie polecam. Padają jak muchy. Dwóm znajomym padły w laptopach (różnych producentów) i stracili wszystkie dane... :/

Niestety, ale to prawda. Mi miesiąc temu padł Seagate Barracuda 7200.10. Próbowałem go zerować i remapować w MHDD, ale efekt był mierny. Służył mi jakieś 4 lata.

kurczak80 23.12.2012 15:45

To ktoś widział wygląda bardzo dobrze.
http://forum.pclab.pl/topic/735411-D...1TB-na-talerz/

e4nd 02.01.2013 11:44

Ilość załączników: 1
Witam
Właśnie zastanawiam się nad kupnem dysku w przedziale cenowym do 400PLN o pojemności 1-2TB.

Na razie skłaniam się do kupna ST2000DM001, tylko mam wątpliwości związane że na rynku są dostępne modele 2 i 3 talerzowe pod tą samą nazwą.???
Prosił bym o jakieś alternatywne propozycje
Po prawej jest 3 talerzowy po 666GB

seku 02.01.2013 15:13

polecam WD Caviar Black mam 1TB od 2lat. głośny ale b.szybki i ma 5lat gwarancji producenta bez paragonu.

Matefusz 15.05.2013 23:07

Cytat:

Napisany przez seku (Post 1236508)
polecam WD Caviar Black mam 1TB od 2lat. głośny ale b.szybki i ma 5lat gwarancji producenta bez paragonu.

Blacki drogie :/

Ja teraz mam dylemat. Chcę kupić dysk zewnętrzny. Myślałem nad kieszenią oraz Blacku 2TB ale to już się tysiąc złotych robi :( Obudowa nie dość, że piękna to ma eSata i USB3.0

Ktoś ma doświadczenia (wiem, że M@X ma) z dyskami tego typu?

M@X 15.05.2013 23:30

Mam obecnie takie 3, jako magazyn na material i zadnych problemow nie mam. Poprzednia generacja (niebieskie paski zamiast pojedynczej bialej diody) posypala mi sie po poltora roku. Chociaz... Posypala to duze slowo - srednio raz w rygodniu sama z siebie wylaczala sie na chwile (widzialem komunikat Odmontowano/Zamontowano w HardwareGrowlerze). Dane nie ucierpialy, dysk nie mial badow - kupilem czym oredzej nowego Essentiala 2 TB a "niebieski" poszedl w swiat. Mam na nich materialy 1080p - projekty, surowki, katalogi tymczasowe dla stabilizowanych ujec. Zadnych problemow z wczytywaniem - podpinam i od razu wydarzenia i projekty dodaja sie do programu w ktorym montuje. Acha, i te nowe serie z pojedyncza dioda w pelni wspieraja WD Quick View, czyli program diagnostyczny od WD kontrolujacy sytuacje na biezaco - wersja z niebieskimi paskowymi LEDami tego nie miala...

Matefusz 16.05.2013 08:28

Tylko pytanie jak odróżnić te dyski? Czy dyski starszej generacji są jeszcze w sprzedaży?

CeKa 16.05.2013 09:03

Jeszcze ja chciałbym sie poradzić, skoro jest taka możliwość.
Mianowicie o dysk zewnetrzny się rozchodzi, 500gb, USB 3.0. Na allegro juz od 190zł można znaleźć, moją uwage przyciąga: 500GB SEAGATE EXPANSION USB3.0 STBX500200, ewentualnie HITACHI TOURO MOBILE 500GB+USB 3.0 MX3 0S03455 i jeszcze Dysk Samsung M3 500GB USB 3.0 HX-M500TCB.
Dysk głownie z ps3 bedzie latał. Ktoś coś doradzi, czy brać w ślepo byle najtaniej :)?

M@X 16.05.2013 09:35

Cytat:

Napisany przez Matefusz (Post 1251099)
Tylko pytanie jak odróżnić te dyski? Czy dyski starszej generacji są jeszcze w sprzedaży?

Nie ma. Mozesz smialo kupowac - wszystko co nowe i zapakowane jest juz z nowej generacji. Zreszta poznasz po zdjeciu na pudelku - stare wygladaly tak:

http://www.pclaunches.com/entry_imag...ssential-2.jpg

Matefusz 16.05.2013 10:17

Cytat:

Napisany przez CeKa (Post 1251102)
Jeszcze ja chciałbym sie poradzić, skoro jest taka możliwość.
Mianowicie o dysk zewnetrzny się rozchodzi, 500gb, USB 3.0. Na allegro juz od 190zł można znaleźć, moją uwage przyciąga: 500GB SEAGATE EXPANSION USB3.0 STBX500200, ewentualnie HITACHI TOURO MOBILE 500GB+USB 3.0 MX3 0S03455 i jeszcze Dysk Samsung M3 500GB USB 3.0 HX-M500TCB.
Dysk głownie z ps3 bedzie latał. Ktoś coś doradzi, czy brać w ślepo byle najtaniej :)?

Ja bym na Twoim miejscu kupił ten

Cytat:

Napisany przez M@X (Post 1251104)
Nie ma. Mozesz smialo kupowac - wszystko co nowe i zapakowane jest juz z nowej generacji. Zreszta poznasz po zdjeciu na pudelku - stare wygladaly tak:

http://www.pclaunches.com/entry_imag...ssential-2.jpg

Chyba się skuszę na wersję 4TB.

Matefusz 24.05.2013 07:10

Pan ze sklepu Vobis powiedział, że ten dysk będzie działał szybciej po LANie niż po USB 3.0 :D Prawda to?

M@X 24.05.2013 08:01

Jaki kupić dysk twardy - opinie
 
A jak chcesz go wpiac w LAN?

Jest wersja Live ze zlaczem RJ-45 (uzywam jej do Time Machine, bo chcialem ten sam design zeby 4 "ksiazki" ladnie wygladaly kolo siebie), ale jest drozsza.

Matefusz 24.05.2013 11:20

Jeżeli prędkość po LANie będzie na poziomie USB 3.0 to wolę kupić kieszeń z LANem i dodatkowo dysk.

seku 24.05.2013 15:38

Cytat:

Jeżeli prędkość po LANie będzie na poziomie USB 3.0
rozbawiło mnie to :-)
tzw. fachowcy z dużych sklepów komp. się najlepiej znają już to słyszałem wielokrotnie :-)

z tego co wiem to 1GB to masz 112mb/s rzeczywistego transferu oczywiście przy dobrym routerze i dobrych kartach gigabajtowych. a USB 3.0 to min 200/mbs przy kontrolerze NEC natywny USB 3.0 będzie na pewno szybszy

Berion 24.05.2013 18:08

Gigabitowych? ;)

Matefusz 24.05.2013 18:18

A mnie rozbawiło (zasmuciło) co innego. Spójrzcie na poniższe screeny.

SMART z 7 letniego (albo i więcej) dysku samsunga:

http://i.imgur.com/bgluNM4.png

a tutaj SMART z My Book Essential 2TB kupionego dzisiaj:

http://i.imgur.com/0AA7oXa.png

Czy tak powinno być?

sobrus 24.05.2013 18:39

Wyższa temperatura? :hmm:
Wątpie abyś miał 15C w domu, pewnie stary źle pokazuje :)

Matefusz 24.05.2013 18:42

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1251831)
Wyższa temperatura? :hmm:
Wątpie abyś miał 15C w domu, pewnie stary źle pokazuje :)

Bardziej chodziło mi o te wartości. Nie potrafię interpretować wyników ze SMARTA. Kolumna "najgorszy" ma wysokie wartości i mnie to trochę przeraziło... No i liczba włączeń dysku "12".

sobrus 24.05.2013 19:56

Najważniejsze są moim zdaniem dane RAW, reszta to już wolna interpretacja producenta programu.

Np ilość realokowanych sektorów jakieś dziwne wartości ma, ale RAW jest zero.
Czyli według mnie najpewniej nie ma żadnych.

Nie ma reallokowanych.
Nie ma remapowanych.
Nie ma niestabilnych.
Ilość błędów zero.

Jak dla mnie zdrów jak ryba, szkoda że nie widziałeś mojego samsunga 500GB. Ma już 1,5GB badów, a smart świeci się jak choinka.
Ale dysk działa :szczerb:

M@X 24.05.2013 20:02

Jaki kupić dysk twardy - opinie
 
Pamietaj tez, ze dysk zasypia w celu oszczedzania energii. Stad moze tak wysoka liczba uruchomien.

seku 24.05.2013 20:14

Cytat:

Napisany przez Berion (Post 1251822)
Gigabitowych? ;)

nie rozumie ?

Matefusz 24.05.2013 20:42

Cytat:

Napisany przez M@X (Post 1251850)
Pamietaj tez, ze dysk zasypia w celu oszczedzania energii. Stad moze tak wysoka liczba uruchomien.

Można to wyłączyć czy ten typ już tak ma?

M@X 24.05.2013 22:32

Jaki kupić dysk twardy - opinie
 
Nie wiem, bo nigdy mnie to nie interesowalo - ja wszystko mam ustawione na usypianie w czasie bezczynnosci. Szkoda pradu...

Ale dla Essentiala pogrzeb w SmartWare, a dla Live'a zaloguj sie przez przegladarke. Podejrzewam ze znajdziesz to, czego szukasz!

sobrus 25.05.2013 07:47

Cytat:

Napisany przez Matefusz (Post 1251862)
Można to wyłączyć czy ten typ już tak ma?

o ile pamiętam

hdparm -S <wartosc 0-255>

Podobno nie działa to z wszystkimi dyskami USB, ale np. z moim akurat działa.
Pod windowsem nie wiem :nie:

Reetou 25.05.2013 07:54

W windzie opcje zasilania z panelu sterowania, edycja planu zasilania, zaawansowane i zmiana 'dysk twardy -> wyłącz dysk po...'

Matefusz 25.05.2013 08:00

Cytat:

Napisany przez Reetou (Post 1251920)
W windzie opcje zasilania z panelu sterowania, edycja planu zasilania, zaawansowane i zmiana 'dysk twardy -> wyłącz dysk po...'

Pogrzebałem i jednak w SmartWare trzeba było zmienić :)

Patrix 29.05.2013 16:36

Jaki jest teraz dobry cichy dysk SATAIII 1TB 7200RPM?
Potrzebuję w ilości dwóch sztuk do RAID 1.

Matefusz 29.05.2013 18:35

Dobry czy cichy? Jeżeli tylko osiągi się liczą to WD Black. Jeżeli hałas to coś z Greenów. Jeżeli ciągła praca (np. NAS?) to REDy - wszystko od WD. Seagate odradzam, padają jak muchy.

Patrix 29.05.2013 18:52

Dobry i cichy bo będą dwa, samo raid1 zdradza, że liczy się bezpieczeństwo
- wd greeny początkowo mi się podobały, ale wyczytałem, że uporczywie parkują głowicę po chwili zapomnienia przez system, jest program do wyłączania/wydłużania tego ficzera, ale wtedy to już mało zostaje z green :)
Właśnie stąd moje pytanie, bo byłoby najprościej - seagate, zawsze je brałem, ale czytałem opinie i myślę, że to zły czas dla seagate...

Teraz właśnie nie wiem...

seku 29.05.2013 18:59

Ilość załączników: 1
WD BLACK do cichych nie należy :-) ale za to jak poniżej swojego mam prawie 3lata zapełniony w 70% i jest nadal mega szybki jak na HDD

obecnie 1TB Blue są szybsze bo mają tylko 1 talerz z tego co mi wiadomo

sam czekam aż pojawia się nowe Black`i 1tależ=1TB i kupie nowego 1TB
Załącznik 62495

Patrix 29.05.2013 20:21

1 talerz ma też wady np czas dostępu jest większy niż przy 2. Mam zgryza co wybrać bo jednak trochę siana wydam:(

seku 29.05.2013 20:31

ja bym brał Black :) 5lat gwarancji

Patrix 29.05.2013 22:09

Podoba się (może poza portfelem :D ).W komentarzach pisze, że głośny jak diabli, co dopiero dwie sztuki.
To prawda? Bo wiadomo w nocy słychać wszystko x2 - zdarzy się na pewno czasem zostawić na 24h:(

Jak to wygląda w WD, czy nieużywane dyski wyłączają się?
Chodzi mi o przypadek gdy będę używał system z innego dysku, którego system nie będzie widział RAID1, tak więc nie będzie procesu odczyt/zapis.
Można ustawić aby te dyski wyłączały się?

seku 30.05.2013 08:45

tak Black jest głośniejszy jak 2 wentyle 120x120 i 140x140 + wentyl z GPU

tak wyłączają się ja mam system na SSD i jeśli jakaś aplikacja nie korzysta z danych które są na HDD po ustawionej w opcjach czasie dysk się wyłącza

Patrix 30.05.2013 11:32

Cytat:

Napisany przez seku (Post 1252239)
tak Black jest głośniejszy jak 2 wentyle 120x120 i 140x140 + wentyl z GPU

Raczej odpada k***a

Patrix 09.06.2013 13:28

Oto jak gra black (nie mój, jeszcze nie mam):

Jak walnę maty wygłuszające w budzie to coś da? :)



Z tym dźwiękiem, to przyoimniała mi się moja Barakuda 10GB sprzed lat... powrót do korzeni? :szczerb:

seku 09.06.2013 15:11

Ilość załączników: 1
dokładnie tak samo działa u mnie BLACK ale tylko jak był to dysk na system teraz jak pracuje jako Storage nie rechocze już tak intensywnie

to prawda głośno ale powiedzmy sobie wiem już pisałem wielokrotnie mój ma ponad 3lata zapełniony w 80% i wyniki ma takie
Załącznik 62533

ed hunter 09.06.2013 15:15

On nie mieli przypadkiem kawy? :rotfl:

A tak poza tym, wbijał ktoś kiedyś gwóźdź po cichu, albo wiercił po cichu? Nie idzie? A jak głośno idzie? Tak samo musi być ze zużyciem dysku, nie ma kosmicznych materiałów, nie dla ludzi.

Reetou 09.06.2013 15:43

Ilość załączników: 1
Cytat:

Napisany przez Matefusz (Post 1252221)
Seagate odradzam, padają jak muchy.

Sam jesteś mucha, w serwisie leży tyle samo WD co Seagat'ów...

Dla porównania wyniki 2TB, bo nie mam teraz podpiętej jedynki. A dysku nie słychać w ogóle... Ale kupujcie WD-ki i słuchawki do tego...

Załącznik 62534

Patrix 09.06.2013 17:38

Ja bym właśnie ku Seagate się skłaniał, ale dookoła szczekają + sam miałem jedną padakę
i nie wiem dlatego zacząłem patrzeć na WD...:P

M@X 09.06.2013 17:41

Ja mialem cale zycie Seagate i wszystkie padly. Odkad mam WD nie mam zadnych problemow...

Patrix 09.06.2013 17:49

Reetou, ta wersja dysku, którą prezentujesz jest ponoć na rynku w dwóch wersjach:
-chińska 3 talerzowa
-tajlandzka 2 talerzowa...

To dość znaczna różnica, wiesz może po czym to poznać, albo czy jesteś świadom jaką masz wersję?

Znalazłem, jak możesz to zerknij co masz :) ST2000DM001 trzeba szukać z SN: W1E* albo Z1E*
Cytat:

http://forums.seagate.com/stx/attach...-44-29_762.jpg
The 1st drive is a W1Fxxxxx series which is very bad in performance and more prone to failure and the other two are W1Exxxxx series which are the good performers.
Heres some info to know through Serial no.
W,Z,S = Manufacturing Location
1 = Platter type/density (1 = 1TB/platter, 2 = 500GB/platter)
E = 4 heads (F = 6 heads, D = 2 heads)

S - SU - Suzhou China
W - WU - Wuxi China
Z - TK - Teparuk Thailand

Here are some numbers of the Barracuda Gen 14 series.

ST500DM002-1BD142 --- Z2Axxxxx

ST3500413AS --- Z2Axxxxx

ST1000DM003 --- Z1Dxxxxx

ST2000DM001-9YN164 --- Z1Exxxxx

ST3000DM001 --- Z1Fxxxxx

AISI, the Z1 drives have data densities of 1TB per platter, while the Z2 drives have 500GB platters.

D, E, and F appear to designate 2, 4, and 6 heads.

http://www.erodov.com/forums/how-che...not/56945.html

seku 09.06.2013 18:51

taka prawda wystarczy jedna wpadka i człowiek się zrazi miałem feralna 500gb Seagate i co z tego że dostałem nowa szt. jak dane poszły papa a niesmak pozostaje.

BLACK 1TB to już stara konstrukcja jest i wyników nie ma jakiś super extra ale ciągle daje rady a zapełnienie robi swoje ponad 80% do tego prawie 3lata eksploatowany

Reetou 09.06.2013 20:42

Od 93 roku jadę na Seagatach, żaden nie padł. Nawet ostatnia feralna seria oszczędziła mi niespodzianek. Natomiast raz, przypadkiem włożyłem WD który padł. Poprosiłem przy serwisie o wymianę na Seagata.

Patrix, mam wersję 3 talerzową, ale wcale nie narzekam.

Misiek4 09.06.2013 20:47

Co do Seagate'ow (i innych dysków) to zalezy od serii. Osobiscie odradzam zakup Barracud 7200.11 1,5 TB. Sypia sie na potege (u mnie padly 3 i co ciekawe rowniez 3, ktore przyjechaly jako zamienniki na gwarancji). Tak, że nie ma reguły.

czechoj 01.11.2013 12:13

Chcę kupić dysk twardy 2TB na dane, zależy mi zdecydowanie bardziej na jakości i bezpieczeństwie niż szybkości, co obecnie warto kupić?

Patrix 01.11.2013 13:22

Mam 2 szt ST2000DM001 (2 talerzowe) w RAID1 więc jest jakość i bezpieczeństwo.
Kupiłem i nie narzekam, działają bdb :) Kilka postów wyżej też się zastanawiałem.

czechoj 01.11.2013 13:58

masz wersje Z1?

Patrix 01.11.2013 14:11

Tak, Z1E

sobrus 01.11.2013 15:09

Ja mam dwa ST1000DM003, działają bardzo dobrze ale jeden egzemplarz musiałem wymienić (powierzchnia roiła się od weak sectorów).
Myśle że padłby po miesiącu i posłał mój RAID0 do piachu.
Bezpieczniej jest kupić coś od Hitachi ale to nie ta półka cenowa niestety.

Co do modelu 2TB, to trzeba patrzyć na głębokość wgłębienia w górnym prawym rogu.
Wersja lepsza 2-talerzowa ma głębsze, wersja gorsza płytsze (bo ma 3 talerze).

Ponadto dyski cierpią na bardzo upierdliwe parkowanie głowic. Podczas jednego zrzutu z kamery DV nabiły mi 500 parkowań, a dysk jest obliczony na 300tys.

Polecam wyłączyć tą idiotyczną funkcję, dodatkowo wprowadza lagi w dostępie do dysku.

czechoj 01.11.2013 20:09

też myślałem o Hitachi... tyle, nie jest chyba popularny bo od ręki nie jest taki dostępny :(
może ktoś wie gdzie można (jutro) kupić Hitachi 2TB we Wrocławiu?

Matefusz 01.11.2013 22:04

Czechoj, kup WD.

sobrus 01.11.2013 22:21

WD też mi się wydaje bezpieczeniejsze, mi zależało na wydajności a w tym te barracudy nie mają sobie równych.

Mam jeden dysk hitachi 1TB USB3.0 2,5''. Wyciąga ponad 110MB/s - tyle co najszybsza 3,5'' Barracuda 7200.12 a przy tym jest kompletnie zimny i niesłyszalny nawet jak przyłożyć ucho (pracuje 24/7).

Poprzedni Samsung grzał się, wibrował i słychać go było w nocy z paru metrów. Częściowo padł, o czym pisałem już kiedyś na forum.

Nie ufam duetowi Seagate&Samsung. Tanie i szybkie, ale jakość nie najlepsza.

czechoj 02.11.2013 08:54

Obecnie mam 5 dysków Samsunga 2x 1TB i 3x 500MB wszystkie powoli padają, wczoraj nawet system win7 (wcześniej BIOS) zgłosił mi awarię jednego z dysków. Boje się troszkę o zgromadzone na nich rodzinne filmy i fotki, stąd wolę kupić coś pewniejszego myślę jednak o takim dysku: HDD HGST Ultrastar 7K4 2TB 3,5" 7200rpm SATA3 64MB

seku 02.11.2013 09:18

ilu użytkowników tyle będzie teorii co do HItachi to mam 2 w szufladzie padły po pół roku.

z Seagate skończyłem po feralnej serii 500gb z których wyparowywały dane.

mam WD i jestem zadowolony


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 05:37.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.