Powrót   Forum CDRinfo.pl > Archiwizacja - Dyski twarde, SSD, pendrive, karty pamięci > Dyski HDD, SSD - Opinie, testy i recenzje

Dyski HDD, SSD - Opinie, testy i recenzje Opinie o dyskach twardych, wyniki testów, porady dotyczące wyboru dysków twardych oraz SSD.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 17.07.2008, 20:00   #1
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Sens RAID0 na A7N8X-E, Dyskach i wydajności

Niedawno doszedłem do wniosku, że moze wymienię kilka dysków na jeden.
Miałem w kompie WD Caviar 200GB PATA (na systemy, żeby nie pieścić się z instalkami) i dwa Samsungi SP1614C spięte w RAID0 (2x160GB).

Postanowiłem wymienić na Samsunga HD753LJ.

Najnowszy modowany BIOS do płyty głównej (z najnąwszym BIOSem Silicon Image), najnowsze sterowniki SATA i PATA. Wyniki testów, które przy okazji wykonałem poniżej.



I co ciekawsze zrzuty

Samsunga HD753LJ:




RAID0 2xSP1614C




Pojedynczy SP1614C




RAID1 2xSP1614C


Do tego wszystkie wyniki zzipowane - w tym zestawienie w excelu i zrzuty z różnych innych dysków, które miałem pod ręką.

I teraz moje wnioski:
1. A7N8X-E ma słabiutki kontroler. Sądzę, że ogranicza do niespełna 90MB/s
2. RAID1 nie wpływa zauważalnie na wydajność ani obciążenie procesora
3. Do tej płytki współczesny pojedynczy dysk wystarczy - i tak połączenie w RAID0 nie zwiększy wydajności.
4. Nie ma sensu RAID0 - wzrost wydajności nawet przy leciwych dyskach jest niewielki a przy nowym - niezauważalny. A komplikacje i ryzyko utraty danych znacznie większe niż bez RAIDu (o RAID1 nawet nie wspominając).
5. Polecam HD753LJ i konsolidację dysków jak ktoś ma kilka.
6. USB jest strasznie wolne.
7. Pendrajwy mają bezkonkurencyjny czas dostępu.

Co jeszcze można wywnioskować?
Czy komuś udało się z kontrolera na tej płytce wycisnąć więcej?

Czy coś może z moim sprzętem nie tak?
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 18.07.2008, 02:37   #2
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 30.09.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
witam

Cytat:
Napisany przez Wawelski
1. A7N8X-E ma słabiutki kontroler. Sądzę, że ogranicza do niespełna 90MB/s
Płyta ma normalny kontroler, u mnie average to około 97 MB/s - na wykresie widać maksimum na poziomie 108 MB/s. To są 2 dyski WD1600JS (160GB).



Cytat:
Napisany przez Wawelski
3. Do tej płytki współczesny pojedynczy dysk wystarczy - i tak połączenie w RAID0 nie zwiększy wydajności.
Uważam że zwiększy - przypuszczalnie do granicy możliwości interfejsu SATA I , ale rzeczywiście przy prędkościach które oferują nowe dyski, nie opłaca się tutaj tego robić.

Cytat:
Napisany przez Wawelski
4. Nie ma sensu RAID0 - wzrost wydajności nawet przy leciwych dyskach jest niewielki a przy nowym - niezauważalny. A komplikacje i ryzyko utraty danych znacznie większe niż bez RAIDu (o RAID1 nawet nie wspominając).
Nie mogę się zgodzić. RAID 0 ma sens - dzięki temu dyski, które kupowałem kilka dobrych lat temu są w parze nadal szybsze od większości pojedynczych tych współczesnych. Nie muszę wydawać pieniędzy aby mieć ten sam komfort pracy, no a ponieważ 320 GB z powodzeniem mi wystarcza, nie myślę w ogóle o kupnie czegoś nowego.

O jakich komplikacjach piszesz ?, nigdy nie miałem problemów z macierzą na ASUS-ie (co innego było przy NF7-S Abita). Realne zagrożenie to fizyczne uszkodzenie dysku, które jest 2 krotnie większe przy RAID 0. Dyski nie padają jednak zbyt często - robiąc backupy ważniejszych danych nie ma problemu. Przy RAID 1 mamy niemal 100% ochronę, bo fizyczne uszkodzenie 2 dysków na raz jest mało prawdopodobne. Nie wiem czemu więc ma się o tym nawet nie wspominać ? - to przecież idealne rozwiązanie dla osób dbających o bezpieczeństwo swoich danych.

Cytat:
Napisany przez Wawelski
6. USB jest strasznie wolne.
To prawda, nie wiem co tu jest nie tak, ale USB chodzi koszmarnie wolno, przykład z dyskiem zewnętrznym :


ASUS


ASRock 775I65G (bardzo tania płyta)

Jest jednak wyjście - kontroler na PCI za grosze rozwiązuje problem, a co dała fabryka wyłącza się w biosie .

Cytat:
Napisany przez Wawelski
Co jeszcze można wywnioskować?
Czy komuś udało się z kontrolera na tej płytce wycisnąć więcej?

Czy coś może z moim sprzętem nie tak?
1 ***8211; moim zdaniem kontroler nie działa prawidłowo, dyski które pojedynczo mają średni odczyt na poziomie 52 MB/s nie mogą mieć w RAID 0 zaledwie 75 MB/s, to nie jest normalne ...

2 - sprawdź czy kontroler nie dzieli przerwania z czymś innym ***8211; jeśli tak to należy to zmienić, będzie dzielił się tym co siedzi w 3 slocie PCI (można zerknąć na punkt 2.5.3 manuala)

3 - obecnie najnowszy dostępny bios SATA to 4.2.84, zalecany sterownik do niego to 1.0.60.0

Przydatne linki :
Bios Oryginalny z SATA 4.2.84, sterownik 1.0.60.0, Raid Utility
Bios Trats (1T) z SATA 4.2.84, Asus Update
Najnowsze sterowniki beta
czyli :
Kod:
Audio driver version 4.66 (beta)
Audio utility version 4.51
PreNRM ethernet driver version 5.38 (beta)
NRM ethernet driver version 67.76.1 (beta)
GART driver version 4.40 (beta)
Memory controller driver version 4.40 (beta)
SMBus driver version 4.64 (WHQL)
Installer version 4.46 (International)
SATA/PATA RAID driver version 6.99 (beta)
SATA/PATA IDE driver version 6.99 (beta)
to chyba wszystko

pozdrawiam
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.07.2008, 09:45   #3
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Cytat:
Napisany przez Arepo Podgląd Wiadomości
Uważam że zwiększy - przypuszczalnie do granicy możliwości interfejsu SATA I , ale rzeczywiście przy prędkościach które oferują nowe dyski, nie opłaca się tutaj tego robić.
Nie mogę się zgodzić. RAID 0 ma sens
No, skoro Samsung F1 jest ograniczony kontrolerem (wykres płaski przez większość czasu na poziomie 90MB/s, to nie ma sensu RAID0.
Za dysk 750GB dałem coś ok. 260PLN. 320GB ok 150 PLN (więc się nie opłaca przynajmniej 2x większy warto kupić). Ale wymiana 2x160 nawet na 1x320 (o 750 nie wspomianając) kosztuje grosze, jak jeszcze sprzedasz stare dyski.
A korzyści:
- nowa, trzyletnia gwarancja
- wydajność podobna (albo i lepsza)
- ciszej (bo jeden, to nie dwa)
- chłodniej (bo jeden, to nie dwa)
- mam wolny kanał (podpinam sobie teraz dyski zewnętrzne przez panel - wcześniej miałem wszystko zajęte i nieźle się nagimnastykowałem, żeby upchać gdzieś zawartość RAIDu przed wymianą)
- mniej prądu ciągnie (czyli zasilacz ma lżej)

A co do komplikacji związanych z fake RAIDem (czyli takim, jak większość zintegrowanych):
- cudawianki trzeba kombinować instalując Linuxa na takim zestawie
- jak coś się sypnie, to odzyskanie danych mało prawdopodobne
- prawdopodobieństwo sypnięcia nie 2x większe, ale ^2 (rachunek prawdopodobieństwa) - bo wystarczy, że jeden z dysków padnie


Cytat:
Napisany przez Arepo Podgląd Wiadomości
Przy RAID 1 mamy niemal 100% ochronę, bo fizyczne uszkodzenie 2 dysków na raz jest mało prawdopodobne.
Nie tylko fizyczne wchodzi w grę. To fizyczne to zawsze jast mało prawdopodobne - upadek kompa z balkonu czy zalanie to raczej egzotyczne wypadki.
Ale ciągle padający zasilacz (tak dawno, dawno temu miałem - puścił za niskie napięcie, prędkość obrotowa spadła na tyle, że zniknęła poduszka powietrzna na której głowice się unoszą i porysowały pięknie talerze). Może też puścić 220V (jak tandetny). To losowe i logiczne uszkodzenie dysku jest praktycznie wyeliminowane.


Cytat:
Napisany przez Arepo Podgląd Wiadomości
Nie wiem czemu więc ma się o tym nawet nie wspominać ? - to przecież idealne rozwiązanie dla osób dbających o bezpieczeństwo swoich danych.
Jeszcze nie. Kiedyś (przed WTC) normy bezpieczeństwa przewidywały, że kopie zapasowe mają być w innym budynku, niż maszyna, z której została zrobiona. Więc firmy WTC gdzie miały backupy? Tak jest. W sąsiedniej wieży. I część firm padła, bo straciła ludzi, a część, bo dane i backupy.
Wtedy zmieniono normy bezpieczeństwa - teraz backup musi być przynajmniej 300 km oddalony. Nawet atamówka nie wystarczy (jedna)
W jednej obudowie to zdecydowanie za blisko, żeby mówić o ideale. Spali się mieszkanie, okradną, zaleje...
Ja tam ważne rzeczy (takie, po których naprawdę bym płakał) poza kopiami na półce co jakiś czas wypalam i wywożę gdzieś do rodzinki

Cytat:
Napisany przez Arepo Podgląd Wiadomości
Jest jednak wyjście - kontroler na PCI za grosze rozwiązuje problem, a co dała fabryka wyłącza się w biosie .
A to nawet gdzieś mam w szufladzie - obadam.

Dzieki za sugestie - pospradzam przerwania i sprawdzę, czy nowy dysk przyspieszy. Co ciekawe - on chodzi szybciej, niż innym osobom w tym wątku

Sterowniki SATA i NV wspomniane (z wyjątkiem IDE SW - tu zostawiam standardowe MS).

Ale BIOS mam Ubera z .83 - zmienię na Tratsa .84 i do tego faktycznie mam dzielone przerwanie.
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE

Ostatnio zmieniany przez joujoujou : 18.07.2008 o godz. 15:42
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.07.2008, 12:11   #4
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 30.09.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Trzeba by by***322;o sprawdzi***263; jak zachowa si***281; kontroler na 2 nowych Samsungach wtedy by***322;aby jasno***347;***263;. Nawet gdyby by***322;o to ograniczenie do 90 MB/s (u mnie ono nie wyst***281;puje) to nie ma w***261;tpliwo***347;ci, ***380;e RAID 0 na starszych dyskach jest warte zachodu.

Dyski teraz s***261; tanie to fakt, ale ja wymian***281; widz***281; tak :
- wyci***261;ganie wszystkiego z kompa, akurat mam sprz***281;t w zalmanach ZM-2HC wi***281;c ***322;atwo nie b***281;dzie
- sprzeda***380; starych (wystawianie aukcji, prowizja dla allegro, zdj***281;cia, opis itp.)
- trzeba pojecha***263; po nowy nap***281;d (wiem, ***380;e mo***380;e wyda***263; si***281; to ***347;mieszne, ale przy tak niskich kwotach, nawet koszt paliwa ma znaczenie ***8211; szczeg***243;lnie przy wszechobecnych kolosalnych korkach)

to wszystko czas i kasa, skoro nie trzeba tego robi***263; (320 GB starcza, pr***281;dko***347;***263; nadaj b***281;dzie wi***281;ksza, wolny kana***322; nie jest mi potrzebny) to po co ?.

Korzy***347;ci kt***243;re wymieni***322;e***347; to wszystko prawda, ale maj***261;c 2 dyski w macierzy ponosi si***281; r***243;***380;ne koszty za wi***281;ksz***261; wydajno***347;***263; - albo kto***347; si***281; z tym zgadza albo nie. Nie s***261; one tak du***380;e - ha***322;as mo***380;na wyeliminowa***263;, pob***243;r pr***261;du i wydzielane ciep***322;o s***261; ma***322;e (w por***243;wnaniu cho***263;by do nowych procesor***243;w czy kart graficznych to ***347;mieszny problem). Jak ju***380; wspomina***322;em, wydajno***347;***263; od lat jest wi***281;ksza ni***380; w pojedynczych dyskach dost***281;pnych teraz ***8211; wi***281;c by***322;o i nadal jest warto mie***263; RAID 0. Nie sprawdza***322;em jak dzia***322;a macierz na Linuksie wi***281;c si***281; nie wypowiem. Jak dysk fizycznie padnie to odzyskanie danych jest zawsze trudne.

Pisa***322;em o bezpiecze***324;stwie RAID 1 w odniesieniu do szarego u***380;ytkownika domowego/prywatnego, a nie wielkich firm dla kt***243;rych utrata danych oznacza bankructwo. Zasilacze, kt***243;re pal***261; wszystko to przesz***322;o***347;***263;, zreszt***261; kto robi RAID 1 maj***261;c Codegen-a za 20 z***322; . Przy nalocie atomowym ja przynajmniej b***281;d***281; mia***322; gdzie***347; dane w swoim prywatnym komputerze .

Daj zna***263; czy zmiana biosu i "uwolnienie" kontrolera co***347; da***322;o.

pozdrawiam
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.07.2008, 18:01   #5
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
No i po zwolnieniu przerwania dopiero zrobi***322;o si***281; ciekawie.



Po upgrade BIOSu nic si***281; tu nie zmieni***322;o.
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.07.2008, 18:16   #6
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 30.09.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
dokładałeś teraz ten kontroler USB na VIA czy już go miałeś ?

sprawdź w wolnej chwili bez niego ...



pozdrawiam
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.07.2008, 20:44   #7
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Ju***380; si***281; nakombinowa***322;em - bez zmian. Wyci***261;gn***261;***322;em i kontroler USB i SCSI i system odzyska***322;em z backupu i wstawi***322;em SCSI tam, gdzie by***322; poprzednio (znaczy trzeci slot PCI dziel***261;cy przerwanie z SATA) - bez zmian. Ci***261;gle ograniczenie do 70MB/s
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 19.07.2008, 23:17   #8
seku
Moderator
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika seku
 
Data rejestracji: 01.12.2004
Lokalizacja: Deep Dark Ocean
Posty: 4,106
seku ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>seku ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>seku ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>seku ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>seku ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>seku ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>seku ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>seku ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>seku ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>seku ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>seku ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
tak czytam i miałem taki sam dylemat ze stara MB ograniczała moje 2x (320)HD322HJ

postanowiłem przesiąść się po kilku latach z AMD

kontroler ICH9R ma wbudowanego Raida 0.1.....

jego możliwości są imponujące można na dwóch HDD postawić dwie niezależne macierze

od momentu jak stałem przed dylematem kupna nowego HHD i pod inspiracja możliwości tych Samsongów czym prędzej oddałem 500 Seagate z 32cache i wziąłem 2 wspominane samsungi i komfort jaki dają jest nie opisany

jak mam coś robić na innym kompie to mnie trafia wszystko muli i wiecznie się kopiuje

na dzień dzisiejszy jest to za małe pieniądze najszybszy dysk HD322HJ

nie mówię o nowych raptorach które są 4x droższe

dla przypomnienia
-clip_9.jpg
__________________
Every wish is only a journey away...
seku jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 20.07.2008, 00:18   #9
januszp
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 11.08.2002
Lokalizacja: Rybnik
Posty: 395
januszp niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Jeśli przeoczyłem to proszę mnie poprawić (późna pora)

1. Jeden z wążniejszych parametrów majacych wpływ na wydajność dysków w RAID0 to rozmiar paska/pasma ustwiany podczas tworzenia macierzy.
Wiekszość obstaje przy ustawieniach domyślnych (np. 128 KB), a to w zalezności od zastosowania macierzy przeklada się na wyniki różne.
Napewno szaleństwa w HDTach przy pasku 128 KB nie będzie.

2. Poruszana tutaj była problematyczność macierzy, o której podczas 7 lat użytkowania nic mi nie wiadomo.

Podczas tych 7 lat kilkukrotnie utraciłem przypadkowo dane (pełne formaty, fdisk itp.).
Zawsze je w 100% odzyskuje (pod warunkiem wczesnej reakcji).
Jeśli ktoś zna lepszy program do odzysku danych z macierzy (pełne katalogi 99,99% + skuteczności) porsze o namiary. Na dzień dzisiejszy dla mnie będzie to GetDataBack.
Pragnę zaznaczyć, iz podczas ostatniego niefortunnego zlikwidowania macierzy+podział dysków na partycje+usnięcie tych partycji majac czas zawziąłem się i przetestowałem 6 różnych, reklamowanych szeroko programów do odzysku. Żaden z nich nie potrafił odzyskać nawet 80%.
GetDataBack odzyskał pełne 100% - 530GB danych bez jakichkolwiek anomalii.
Nie mialem także przypadku uszkodzenia dysku w macierzy czego niestety wykluczyć się nie da.
Może dlatego ,że nigdy nie podłączyłbym swojego komputera do zasilacza typu Colorist czy inny sprzet na którym dumnie widnieje nazwa "zasilacz".

3. Dyski z serii F1 można podzielić na dwie grupy - szybsze, cichsze oraz nieco wolniejsze i nieco głośniejsze (wibracje).
Obie kategorie można śmiało zaliczyć do czołówki - to naprawdę udana seria.

Tutaj Samsung zrobił niesamowite zamieszanie dość skrzetnie ukrywając parametry całej serii.
Nie są to różnice kolosalne ale jeśli już ktoś przymierza się do zakupu to proponuję z serii F1 dyski o nominałach 320GB,640GB oraz 1TB.

Czy z tego powodu warto rezygnowac z macierzy RAID0 ? - w moim przypadku absolutnie nie.
Obracam się w kręgu ciagłych odczytów, ładowań danych (obróbka audio-video) i tutaj jak na razie pojedyńcze, nawet najszybsze Samsungi nie daja rady.
Nie jestem aż tak cierpliwy aby czekac 5-8 sekund na wczytanie probki instrumentu z palety 2000. W RAID0 mam do dyspozycji próbkę gotowa do pracy w niecałą sekundę.
U mnie liczy się komfort pracy, który nie zawsze można przełożyć na wykresy.

3. Widziałem bardzo nieudane konfiguracje macierzy, kiedy naprawdę wątpliwy był jej sens.
Kiepski kontroler + seria dysku nie nadajaca się do RAID0 potrafi totalnie zmienić nastawienie do macierzy.
januszp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 27.07.2008, 16:31   #10
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Jakim softem przetestowa***263; wydajno***347;***263; dysk***243;w pod Linuksem?

Chcia***322;bym si***281; upewni***263;, czy to nie kwestia softu.
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 03.08.2008, 20:27   #11
AleX69
.::MaNNErS:SuCk::.
 
Avatar użytkownika AleX69
 
Data rejestracji: 25.02.2004
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 4,681
AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
np. hdparm -tT /dev/hda
__________________
AleX69 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 29.08.2008, 20:37   #12
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Dopiero teraz sobie przypomniałem, żeby pod Linuxem sprawdzić.

No i nędza (chyba):
Kod:
 Timing cached reads:   438 MB in  2.00 seconds = 218.57 MB/sec
 Timing buffered disk reads:  160 MB in  3.01 seconds =  53.22 MB/sec
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.09.2008, 08:54   #13
AleX69
.::MaNNErS:SuCk::.
 
Avatar użytkownika AleX69
 
Data rejestracji: 25.02.2004
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 4,681
AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>AleX69 po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
A8N-E 3200+ 1GB
HD322HJ
Kod:
Timing cached reads:   1254 MB in  2.00 seconds = 627.00 MB/sec
Timing buffered disk reads:  350 MB in  3.01 seconds = 116.23 MB/sec
__________________
AleX69 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 27.09.2008, 14:56   #14
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 30.09.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
Napisany przez Wawelski Podgląd Wiadomości
Ale BIOS mam Ubera z .83 - zmienię na Tratsa .84 i do tego faktycznie mam dzielone przerwanie.
pojawił się również UBER bios z SATA 2.4.84 , w załączniku ...

pozdrawiam
Dołączone pliki
File Type: rar 1013E-Uber_SATA_4284.rar (384.4 KB, 70 oglądane)
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 07.10.2008, 18:44   #15
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Wpad***322; mi dzisiaj w r***281;c***281; jaki***347; artyku***322; na temat macierzy RAID0 i zacz***261;***322;em si***281; zastanawia***263;, czy mo***380;e sobie tego nie zrobi***263;. Ale poszuka***322;em troch***281; na google i trafi***322;em mi***281;dzy innymi tutaj, gdzie piszecie o dyskach Samsunga F1. Ja mam obecnie 320GB na p***322;ycie Asus P5Q Deluxe (na p45) i my***347;la***322;em o dokupieniu drugiego do macierzy. Op***322;aca si***281; w to bawi***263;? Jest w ko***324;cu jaki***347; zauwa***380;alny wzrost wydajno***347;ci czy przy tych dyskach nie jest to ju***380; taka r***243;***380;nica?
__________________


neverending path to perfection..
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
Przykład jak mozna zarobic na naiwnosci ludzi Ice Off topic 7 03.10.2005 00:41
Teksty nauczycieli Tribunal Off topic 47 11.04.2004 21:39
Tematy maturalne na Polski.. (przeciek z IRCa ;) Martin_TP Off topic 7 14.05.2003 23:20


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 12:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.