Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Hardware (https://forum.cdrinfo.pl/f105/)
-   -   PS 2 i "tykający" laser przy płytach DVD (https://forum.cdrinfo.pl/f105/ps-2-i-tykajacy-laser-przy-plytach-dvd-82755/)

bojrob 26.06.2009 23:53

PS 2 i "tykający" laser przy płytach DVD
 
Na wstępie chciałbym wszystkich serdecznie przywitać :)

Kilka lat temu zakupiłem synowi konsolę PS2 - wersja chyba SCPH50004 - czyli chyba V10... Od razu w serwisie zainstalowali w niej chipa - nie pamiętam jak się nazywał, ale przy włączaniu gier pojawiał się napis: "Infinity 1.21" , lub "Matrix 1.21" po roku działania konsola przestała działać i zawiozłem ją do naprawy do tego samego sklepu/serwisu. Jako,że mam daleko do tego sklepu naprawiona konsola wróciła do mnie pocztą. Zapłaciłem za naprawę 350zł i konsola nadal nie działa jak powinna.Wymieniono w niej laser KHS400C, jakiś układ LA i taśmę(części te dostałem w woreczku jako uszkodzone). Dzwoniłem do tego serwisu i jakoś mnie zbywali.W końcu sobie odpuściłem i konsolę wrzuciłem "do szafy".Potem kupiłem synowi PS3 i tak czas mijał.....Niedawno wyjąłem PS2-kę z szafy i chciałbym ją przywrócić do życia.
Po podłączeniu jej są takie objawy:
Konsola czyta płyty CD ( gry z PSX ) bez względu na to,w jakim są stanie i bez względu na to jak są ustawione prowadnice lasera.Kręciłem tymi dwoma białymi trybikami praktycznie dookoła przekręcając je co 2 ząbki i sprawdzałem czy się uruchomi i działa za każdym razem.
Natomiast jak włożyłem do niej jakąkolwiek płytkę DVD z grami, to już po włączeniu konsoli napęd wraz z laserem dziwnie się zachowywał i nie wczytywał żadnych gier.Mianowicie po załączeniu konsoli płyta kilka razy obraca się po jednym pełnym obrocie i zatrzymuje się.W tym czasie słychać takie ciche tykanie lasera.Widać także,że mała czerwona kropka od lasera unosi się ku płycie i opada.po kilkunastu sekundach płyta się zatrzymuje i wyświetlany jest napis :"Insert disc....".Próbowałem ustawiania lasera na prowadnicach, oraz na jednej metalowej śrubce z boku lasera,niestety żadnej płyty DVD nie może uruchomić.Dodam,że jest to nowy laser,ponieważ po jego wymianie w serwisie konsola praktycznie nie była używana.
Po rozebraniu obudowy udało mi się ustalić takie dane konsoli:
Wersja: SCPH 50004
Płyta główna: GH-026
Laser aktualnie jest : KHS 400C.

Czy mógłby mi ktoś pomóc ożywić moją konsolę?
Czytałem wiele forów i niestety podobnych przypadków jest mało, przynajmniej w tej wersji konsoli.


Jeszcze jedno pytanie:

Na jakimś innym forum znalazłem taką wypowiedź:
Cytat:
"Procesory DVD mają określoną pojemność pamięci wewnętrznej, tzw. bufor pamięci. Każde uruchomienie płyty DVD i błędne jej odczytywanie jest zapisywane do tego bufora jako error (dla odczytu w serwis mode). Ograniczona pojemność powoduje zablokowanie bufora po wielokrotnym uruchamianiu DVD.
Po wymianie na nowy laser i oczywiście usunięciu zwory lub zworek laser czyta CD ale nie DVD no i prawidłowo. Laser DVD nie ma zasilania - blokuje go procesor, pamięta o uszkodzeniu lasera DVD.
Aby to rozwiązać należy zresetować bufor pamięci - wykasować zapisy.

Metod i sposobów jest wiele:
1. Na płycie głównej - mini switch z opisem RESET
2. Płyta serwisowa a nawet płyty (w przypadku laserów SONY KHM)
Po uruchomieniu DVD odczytuje zawartość płyty jako CD - program
resetujący procesor. DVD uruchamia się ponownie i już czyta DVD.
3. Kombinacja przycisków na pilocie i na DVD jednocześnie (różne układy
kombinacji) Najlepiej szukać na rosyjskich forach internetowych, oni
mają olbrzymią wiedzę i dzielą się nią z innymi.
4. DVD musi być włączony, ręcznie zębatkami wysunąć maksymalnie
szufladę płyty. Wyłączyć i ponownie włączyć DVD (często w
mechaniźmie zamontowany jest "mini reset" ale wysuwanie szuflady
pilotem lub lokalną klawiaturą go nie uruchomi). "


Czy to prawda o tym buforze pamięci procesora DVD i czy dotyczy również konsoli? Jeśli tak, to w jaki sposób można go zresetować? I gdzie na płycie głównej GH-026 jest taki mini switch z opisem RESET, bo rozebrałem konsolę i nie mogę go odnaleźć.

Za pomoc z góry dziękuję.
Pozdrawiam i życzę miłego weekendu.

Berion 27.06.2009 12:12

Szczerze powiedziawszy to pierwszy raz słyszę coś takiego. Może tyczy się to tylko "stacjonarek", a może mam po prostu za małą wiedzę na ten temat. W każdym razie:

Źle zrobiłeś, że tykałeś się potencjometrów. Mogłeś nawet ubić ten laser na amen (co nie znaczy, że nie przyspieszyłeś tego ;]). Po każdej wymianie lasera w konsoli - na inny model, który nie był fabrycznie w niej montowany, należy przeflashować EEPROM za pomocą programu Lens Changer adekwatnie do modelu PS2 i lasera, który w niej teraz siedzi i dopiero potem (ewentualnie) bawić się zębatkami).

Ostatnio jakiś popularny temat.

bojrob 27.06.2009 15:12

No właśnie....

Ale dzisiaj jakimś cudem uruchomiłem na konsoli z płyty DVD zestaw ELF-PACK r7_vc3 i z niego wybrałem Lens Changer i przeflashowałem eeprom. Po ponownym uruchomieniu konsoli laser niestety nadal nie czyta płytek DVD, ale już inaczej się zachowuje, bo najpierw przez kilka sekund próbuje odczytać płytę, następnie znowu zaczyna "tykać". Zauważyłem, że po dłuższym odłączeniu go od prądu jeden raz udaje się odpalić płytke DVD....

Co to może być?

Berion 27.06.2009 20:46

rc3*, release candidate. Połowa rzeczy w nim jeszcze nie działa tak jakbym chciał. ;] W każdym razie Lens Changer tak.

Zabawa zębatką raz jeszcze. Jeśli to nie pomoże to zabawa z oscyloskopem i tą śrubką (są dwie, jedna dla CD, jedna dla DVD). Można też eksperymentować np. kładąc ją do góry nogami lub pod różnymi kątami (nie pytaj dlaczego ;D).

bojrob 28.06.2009 09:04

A jak jest z tym resetem bufora procesora DVD? Istnieje coś takiego?

Co zauważyłem ciekawego:
Po dłuższym czasie nieużywania konsoli (kilka godzin wyłączona) od razu za pierwszym razem odpala mi płytę DVD bez najmniejszego problemu. Próba drugiego uruchomienia kończy się "tykaniem" lasera...

Pytanie z innej beczki:

Czy jest możliwość napisania softu odpalanego np. z USB, MC lub CD , dzięki któremu można byłoby ustawić parametry lasera. Wyglądało by to tak, że po odpaleniu programu na konsoli w formie graficznej, czy jakiegoś wykresu wyświetlane byłyby informacje o pracy lasera...

Kiedyś coś podobnego było do Commodore64 do ustawienia skosu głowicy magnetofonu.

Co o tym myślicie?

Berion 28.06.2009 18:14

Cytat:

Napisany przez bojrob (Post 1032683)
A jak jest z tym resetem bufora procesora DVD? Istnieje coś takiego?

Nie mam fioletowego pojęcia.

Cytat:

Co zauważyłem ciekawego:
Po dłuższym czasie nieużywania konsoli (kilka godzin wyłączona) od razu za pierwszym razem odpala mi płytę DVD bez najmniejszego problemu. Próba drugiego uruchomienia kończy się "tykaniem" lasera...
Widać temperatura ma tutaj znaczenie dla optyki. Amerykę odkryłem. :D
Nie, nie wiem dlaczego.

Cytat:

Czy jest możliwość napisania softu odpalanego np. z USB, MC lub CD , dzięki któremu można byłoby ustawić parametry lasera.
Już jest, Lens Changer. ;)

Cytat:

Wyglądało by to tak, że po odpaleniu programu na konsoli w formie graficznej, czy jakiegoś wykresu wyświetlane byłyby informacje o pracy lasera...
Napęd musiałby zwracać błędy, a tego to nie jestem pewien czy potrafi. Raczej nie - bo i po co to komu (z punktu widzenia Sony).

bojrob 28.06.2009 20:06

Cytat:

Napęd musiałby zwracać błędy, a tego to nie jestem pewien czy potrafi. Raczej nie - bo i po co to komu (z punktu widzenia Sony).

No właśnie. Sony nie tworzy softu,który mógłby się przydać wielu użytkownikom. Tworzą go sami ludzie,którzy go potrzebują a od napraw są drogie serwisy kasujące niejednokrotnie jak za przysłowiowe "zboże".
Proszę sobie wyobrazić, ile można by było zaoszczędzić pieniędzy w przypadkach, gdzie użytkownicy konsol mogą sobie sami sprawdzić, czy ustawić laser. Niestety w chwili obecnej jest to tylko serwis, lub wymiana lasera "na ślepo" bez 100%pewności, że laser jest uszkodzony. Co do zwracania błędów przez napęd wydaje mi się, że jest taka możliwość-sądząc po kogoś wypowiedzi zacytowanej w moim pierwszym poście-
Cytat:

Procesory DVD mają określoną pojemność pamięci wewnętrznej, tzw. bufor pamięci. Każde uruchomienie płyty DVD i błędne jej odczytywanie jest zapisywane do tego bufora jako error (dla odczytu w serwis mode).
Myślę, że jeżeli była by możliwość napisania takiego softu,to rozwiązałoby to wiele problemów.

Berion 28.06.2009 21:28

Cytat:

Napisany przez bojrob (Post 1032773)
No właśnie. Sony nie tworzy softu,który mógłby się przydać wielu użytkownikom.

No taki cel przyświeca każdemu producentowi. Homebrew brzmi dla nich jak dżuma. ;)

Widzisz, czasy komputerów osobistych kalibru C64 dawno przeminęły. Ich rolę przejęły PC i Mac, a konsole to zamknięte architektury nastawione tylko i wyłącznie na granie. To, że można coś z tym więcej zrobić i pobawić się jest zasługą scenowców.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 11:33.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO