Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Napędy optyczne Blu-ray, Ultra HD Blu-ray, HD DVD (https://forum.cdrinfo.pl/f107/)
-   -   Pioneer BDR-211 - probelm z M-DISC (https://forum.cdrinfo.pl/f107/pioneer-bdr-211-probelm-m-disc-98048/)

zenonz 09.01.2020 17:35

Cytat:

Napisany przez Puhacz (Post 1431489)
No i właśnie w tej sprawie od tygodnia prowadzę korespondencję mailową z działem "customer support" od Uniteka. Staram się im przedstawić obawy nad wydajnością przetwornicy DC/DC i prosiłem o parametry graniczne, ale odpisali że "Please note that the current will be adjusted automatically according to the drives you connected" oraz że wymiana zasilacza na wydajniejszy "can increase the current output at the SATA socket". Trochę mało precyzyjne te informacje... Jak przyjdzie nowy zasilacz to wstawię tam amperomierze, potem porównam z przejściówką Uniteka jakie prądy sobie płyną i się z Szanownym Gronem podzielę tutaj :)

Nigdzie nie spotkałem się ze specyfikacją prądową jakiegokolwiek mostka, można zakładać, że 12V idzie "żywcem" z zasilacza, ale ile mocy ma przetwornica na 5V ciężko powiedzieć. Ja nie używam mocniejszego zasilacza niż 12V/2A jaki był dołączony do mostka, bo może konstruktorzy nie dali żadnych zabezpieczeń i większy prąd na wejściu bardziej obciąży przetwornicę w mostku.

Z drugiej strony największy pobór mocy jest przy wysokich prędkościach obrotowych płyty (więc znamionowe parametry podane na napędzie dotyczą najgorszych warunków). Paląc BD-R z prędkością 8x czy BD-RE DL nic niepokojącego przy 12V/2A nie zaobserwowałem. Jakość zapisu identyczna jak przy zewnętrznym zasilaczu z osobnymi torami 5V i 12V. Mam ten komfort, że w laptopie mam złącze eSATA i w razie potrzeby mogę tak się podpiąć bez mostków.

Puhacz 12.01.2020 21:59

Ilość załączników: 1
Dokonałem pomiarów, wyniki zebrałem w tabeli poniżej.
Od siebie dodam że:
- podczas różnych operacji napędu (tacka, kręcenie płytą itp.) zmiany prądów odbywały się tylko w linii 12V, z maksimum 1,6A przy rozkręcaniu płyty od zera do max.
- wyniki należy interpretować +/- 10% - wartości podczas pracy napędu nie były stałe i zawsze się lekko wahały/oscylowały wokół średniej która jest w tabeli (np. na linii 5V prąd wahał się 0,36 - 0,39 A podczas całego cyklu nagrywania z przekładnią x4)
- ostatnia płyta M-DISC to było zaskoczenie dla mnie, gdyż oczekiwałem że laser pracujący (tak wynika z analizy że na linii 5V) będzie pobierał znacznie więcej prądu. Jak widać pobrał tyle co dla normalnej DVD, ale płyta okazałą się nieczytelna. Późniejsze próby wypalenia M-DISCa bez mierników również dały nie-czytelne płyty. Muszę to zweryfikować jeszcze - albo napęd do wymiary albo partia płyt do d...
- poza szczytowym/chwilowym poborem, do normalnej pracy/wypalania średni prąd sumaryczny ok. 1A więc zasilacz do mostka 2A powinien być OK chyba?
- zasilanie z zasilacza komputerowego 200W (zasilacz "luzem" bez innych odbiorników energii) przepuszczone przez 2 amperomierze (cyfrowy + analogowy)
- wszystkie próby na płytach DVD Verbatim.

Załącznik 149762

Pozdrawiam!

misiozol 13.01.2020 11:29

Dobra, kable nie za cienke ? jakie dlugosci kabli zasilajacych ? Jakie dlufosci kabli pomiedzy miernikiem a napedem ?

Puhacz 13.01.2020 12:54

Cytat:

Napisany przez misiozol (Post 1431613)
Dobra, kable nie za cienke ? jakie dlugosci kabli zasilajacych ? Jakie dlufosci kabli pomiedzy miernikiem a napedem ?

Hehe :)
Rozumiem obawy Twe...
Hobbystycznie kiedyś zajmowałem się nadajnikami FM (jak nie było telefonów komórkowych) i na długość kabli jestem BARDZO przeczulony. Potem bawiłem się wzmacniaczami mocy i tu na grubościach ścieżek i przewodów NIGDY nie oszczędzałem... Wiem ile to 1 A a ile 1 mA :) Dla pewności dokonywałem pomiarów zamieniając mierniki miejscami i weryfikując wyniki -> spoko, nie martw się o kwestie elektryczne!
Jedyne co żałuję to fakt że równolegle z pomiarem prądu nie mierzyłem napięcia na złączach do nagrywarki (na wypadek nieprzewidzianych spadków) ale trzeci miernik mi padł a nie chciało mi się znosić całego majdanu do piwnicy aby do oscyloskopu podpinać :)

misiozol 13.01.2020 18:21

No to zaszalales :szczerb:

Puhacz 15.01.2020 10:04

Aby niejako uzupełnić temat wydajności prądowej wspomnianego mostka, podzielę się informacją z dzisiaj od UNITEKA: mianowicie podali na jakich układzie jest DC/DC konwerter: jest to FR9888 od Texas Instruments :)
Szybki rzut oka na kartę katalogową:
układ ma wydajność prądową do 3,5 A co jest więcej niż wystarczające do wypalania dowolnych płyt!
z wykresu sprawności czytam że sprawność wynosi do 95% dla prądów ok. 1A, dla 3,5A wprawdzie spada poniżej 90% - ale ogólnie całkiem nieźle.
Czyli jak najbardziej jest sens zastąpić oryginalny zasilacz 12V/2A na nieco mocniejszy aby naszym napędom nie zabrakło mocy!!

zenonz 16.01.2020 15:55

Ja polecam taki zasilacz, i dwa napędy równolegle da radę w porywach ;)

https://images-na.ssl-images-amazon....L._SL1500_.jpg


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 15:41.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.