Powrót   Forum CDRinfo.pl > Napędy optyczne i nagrywanie CD, DVD, Blu-ray, HD DVD > Napędy optyczne Blu-ray, Ultra HD Blu-ray, HD DVD

Napędy optyczne Blu-ray, Ultra HD Blu-ray, HD DVD Tematy poświęcone nagrywarkom i nagrywaniu płyt Blu-ray, HD DVD



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 27.12.2019, 22:02   #1
Puhacz
Bywalec
 
Avatar użytkownika Puhacz
 
Data rejestracji: 30.11.2003
Lokalizacja: Kraków
Posty: 43
Puhacz zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Pioneer BDR-211 - probelm z M-DISC

No i mam problem:
Nowiutki BDR-211, nagrane kilka płyt DVD zwykłych (TDK i Verbatim) - jest OK (chociaż w porównaniu do 12 letniej nagrywarki TEC różnicy nie widzę...)
Przyszła pora na docelowe archiwum M-DISC od Verbatim (nówki prosto z folii).
Miałem do wyboru prędkości x2 i x4. Wybrałem x2.
Nagrywał z prędkością x2.4. Ilość danych: 4,22 GB.
Błyskawiczna próba płytki w LITE-ON - nie czyta (mieli laserem tam i z powrotem) - no cuż, litek ma 15 lat może nie wiedzieć co to M-DISC.
Wsadzenie płytki z powrotem do Pioneera i... nie czyta! Trochę mieli, czasem buczy (tak z 2-3 sekundy) i otwiera tackę z powrotem!
Raz na 10 prób odczyta, ale jak by z oporem (powoli itp).
Sama płytka wypalona wygląda dziwnie: jak by były 3-4 koła w różnych odcieniach (wygląda jak bym nagrywał płytkę na 3 razy, mniej więcej po tyle samo MB).
Nagrywanie oryginalnym oprogramowaniem (Cyberlink Power2go).
Komputer to laptop HP ELITEBOOK, i5. Podczas nagrywania żadnych innych programów nie używałem (nawet myszką machałem aby się wygaszacz nie włączył!).

Pomóżcie co jest nie tak?
Zdr!
PS:
napęd kupiony za (dla mnie) sporą kupę forsy wyłącznie aby robić M-DISC... Chyba nie będę spał dziś w nocy
Puhacz jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 28.12.2019, 10:48   #2
czary2mary
Zamaskowany
 
Avatar użytkownika czary2mary
 
Data rejestracji: 12.10.2005
Posty: 22,274
czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Z odczytem M-Disc na starych napędach często problem ale na nowym raczej rzadkość ..
Jak są okręgi to częsta zmiana mocy lasera lub za mało mocy prądu w zasilaniu ..
laser do M-Disc potrzebuje pięć razy większą moc
Jak zasilanie podłączone do napędu ?
__________________

Mój sklep on-line
czary2mary.pl
czary2mary jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 28.12.2019, 13:26   #3
misiozol
Moderator
 
Avatar użytkownika misiozol
 
Data rejestracji: 26.10.2008
Lokalizacja: Carnew
Posty: 6,686
misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>
Zaktualizuj soft/firmware bo brakuje strategi zapisu dla tego nosnika moze to pomoze, skoro wybrales 2 powinno nagrac 2x a jak nagrywalo 2.4x oznacza ze nie rozpoznaje nosnika albo kupiles podrabiany . Pomijam ze cyberlink do najlepszych softow nie nalezy , a no i nie rozumiem czemu nie kupiles 212 skoro tak ci zalezalo na wsparciu m-disc , przeciez miales napisane ze 211 nie wspiera ale nagra co nie znaczy ze kazdy ma nagrywac idealnie .
__________________
Reballing, BGA, Reflow, Service of all consoles and devices. Based in IRELAND for all your needs.

Ostatnio zmieniany przez misiozol : 28.12.2019 o godz. 13:46
misiozol jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 28.12.2019, 19:06   #4
Puhacz
Bywalec
 
Avatar użytkownika Puhacz
 
Data rejestracji: 30.11.2003
Lokalizacja: Kraków
Posty: 43
Puhacz zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Przepraszam Wszystkich za kłopot.
Jestem DE*IL.
Kupiłem nie tą nagrywarkę co chciałem
Puhacz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 28.12.2019, 19:47   #5
misiozol
Moderator
 
Avatar użytkownika misiozol
 
Data rejestracji: 26.10.2008
Lokalizacja: Carnew
Posty: 6,686
misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>
Hmm... no bywa , jak kupiles przez neta mozesz odeslac i wymienic
__________________
Reballing, BGA, Reflow, Service of all consoles and devices. Based in IRELAND for all your needs.
misiozol jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 29.12.2019, 17:16   #6
Puhacz
Bywalec
 
Avatar użytkownika Puhacz
 
Data rejestracji: 30.11.2003
Lokalizacja: Kraków
Posty: 43
Puhacz zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Już na spokojnie...
Zanim uświadomił mnie boleśnie misiozol, posprawdzałem wg. sugestii od czary2mary.
Napęd był zasilany z zasilacza przez adapter SATA-USB. Do adaptera były podpięte dwa napędy jednocześnie.
Na Pioneerze są wypisane wymagania prądowe: 12V-2,2A oraz 5V-1,4A, co daje łączną moc 33,4W.
Do tego drugi napęd, w stand-by pewnie z 1-2W pobierał.
Łączna moc pobierana przez oba napędy ok. 35W.(być może i więcej bo większa moc lasera "poza specyfikacją" musi się skądś wziąć?
Zasilacz natomiast ma 12V-2A, czyli 24W - a więc trochę jakby mało...!

Wypaliłem drugiego M-DISCa z odpiętym drugim napędem i jest jakby OK - brak kółek na płycie, Pioneer czyta płytę bezproblemowo. To tak trochę na otarcie łez, choć i tak miał być napęd dedykowany na kamienne płyty a nie przy okazji...
Muszę to przemyśleć, napęd wypalił łącznie 4 płytki, pewnie wystawię go niebawem na giełdę

Pozdrawiam Wszystkich!

aha: napęd używany i oryginalne woreczki poszły już na przemiał więc chyba zwrot nie wchodzi w rachubę (poza tym to amazon, do tego koszty kuriera do Niemiec itp.).
Puhacz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 29.12.2019, 18:17   #7
zenonz
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 05.02.2017
Posty: 510
zenonz niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Cytat:
Napisany przez Puhacz Podgląd Wiadomości
Już na spokojnie...
[ciach]
Wypaliłem drugiego M-DISCa z odpiętym drugim napędem i jest jakby OK - brak kółek na płycie, Pioneer czyta płytę bezproblemowo. To tak trochę na otarcie łez, choć i tak miał być napęd dedykowany na kamienne płyty a nie przy okazji...
Muszę to przemyśleć, napęd wypalił łącznie 4 płytki, pewnie wystawię go niebawem na giełdę
Zdecydowanie nie podpinaj dwóch napędów do jednego mostka, bo mocy może zabraknąć. Ciężko to policzyć, bo napędy potrzebują zarówno 5V jak i 12V, zasilacz mostków daje tylko 12V / 2A, więc nie wiadomo ile lokalna przetwornica DC-DC z mostka może dać mocy na 5V a ile zostanie na 12V.

Z drugiej strony powinno być w miarę OK, bo to są maksymalne pobory mocy, czyli przy maksymalnych prędkościach zapisu, więc przy prędkości 4x powinno być OK (ja na mostku zasilanym 12V/2A paliłem także Blu-Ray z prędkością 10x).

Dla zupełnej pewności mam wersję "ekstremalną", od dysku zewnętrznego Lacie mam zasilacz 5V / 2A + 12V / 2A, więc nie powinno być problemu, aczkolwiek przy prędkościach poniżej maksymalnych (12x dla DVD, 6x dla BD) nie zauważyłem różnic w jakości zapisu na takich samych nośnikach w porównaniu do zasilania z mostka SATA-USB.

Dobrze byłoby gdybyś miał możliwość zeskanować te wypalone płyty by ocenić jakość zapisu. Napędy rodziny 209 robiły to dobrze mimo braku oficjalnego wsparcia, więc może i 211 daje im radę.

Choć rozumiem niezadowolenie i wolę posiadania odpowiedniego sprzętu
zenonz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 30.12.2019, 23:00   #8
Puhacz
Bywalec
 
Avatar użytkownika Puhacz
 
Data rejestracji: 30.11.2003
Lokalizacja: Kraków
Posty: 43
Puhacz zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Post się zdublował...

Ostatnio zmieniany przez Puhacz : 30.12.2019 o godz. 23:22
Puhacz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 30.12.2019, 23:00   #9
Puhacz
Bywalec
 
Avatar użytkownika Puhacz
 
Data rejestracji: 30.11.2003
Lokalizacja: Kraków
Posty: 43
Puhacz zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
I się pożegnałem z Pioneerem - poszedł na zwrot - zobaczymy czy Amazon będzie miał uwagi co do stanu (napęd - 4 wypały, papiery, cd i pudełko w stanie idealnym, jedynie woreczki zastępcze).
W między czasie w oczekiwaniu na kasę, planuję zakupić napęd typowo do testów, po lekturze nocnej wybieram Lite-On 122-14 F (ze względu na wsparcie dla M-DISC). I tu problem: znalazłem 122-14 FU - czy to jest istotna różnica?
Będę wdzięczny za szybkie info zanim ktoś mi go zwinie (znalazłem tylko jeden taki!).
Pozdr!

Ostatnio zmieniany przez Puhacz : 30.12.2019 o godz. 23:20
Puhacz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 31.12.2019, 07:55   #10
czary2mary
Zamaskowany
 
Avatar użytkownika czary2mary
 
Data rejestracji: 12.10.2005
Posty: 22,274
czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
F \ FU - bez znaczenia ..inny rodzaj obudowy (F -cztery śruby - FU - dwie i trochę inne mocowanie karetki lasera )
__________________

Mój sklep on-line
czary2mary.pl
czary2mary jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.01.2020, 18:13   #11
Puhacz
Bywalec
 
Avatar użytkownika Puhacz
 
Data rejestracji: 30.11.2003
Lokalizacja: Kraków
Posty: 43
Puhacz zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Powracam:
Nowiutki Lite-On 122-14 FU dotarł do mnie i od razu zabrałem się za testy płytek zgodnie z życzeniem zenonz

Poniżej przedstawiam wyniki dwóch płyt:
M-DISC Verbatim
wypalone na Pioneer BDR-211, prędkość x2
interfejs USB-SATA UNITEK Y-3324.
Płyta nr 1:
wypalona przy podpiętym do interfejsu dwóch napędach (Pioneer i jaki stary Lite-On combo) i z pewnością dużych niedoborach prądowych zasilania. Płyta po wypaleniu posiada wyraźnych kilka okręgów. Sam Pioneer miał problemy z ponownym odczytaniem tej płyty (mielił chwilę i wysuwał tackę, za trzecim razem "chwycił"):
Pioneer BDR-211 - probelm z M-DISC-20191228_164533838_ios.jpg
Pioneer BDR-211 - probelm z M-DISC-2001-md-6cds_97-07-no1.jpg

Płyta nr 2:
wypalona przy podpiętym jako jedyny napędzie Pioneer. Pod światło widoczny jeden okrąg blisko krawędzi zewnętrznej. Brak problemu z jej odczytem w dowolnym napędzie.
Pioneer BDR-211 - probelm z M-DISC-2001-md-6cds_97-07-no2.jpg

Nie mam pojęcia jakie wnioski można z nich wyciągnąć? Bo spodziewałem się innych wyników (ogólnych)...
Pozdrawiam!
PS: jak zrobić aby wklejone obrazki były większe?
Puhacz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.01.2020, 23:19   #12
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 01.10.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Próbowałem jeden raz poprzez USB nagrać płytę M-Disc i zakończyło się to tym, że płyta była nieczytelna nawet na nagrywarce, która ją nagrała. Również były widoczne na niej okręgi. Wygląda na to że napęd musi musi mieć dostęp do dużej mocy, czyli być podłączony standardowo do kontrolera SATA płyty głównej i zasilany przez zasilacz komputera.

Nie musisz wstawiać większych obrazków, po najechaniu na przeskalowane myszką pokazuje się ich prawidłowy rozmiar. Jakby się uprzeć to *.png nie będą zmniejszane.
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 09.01.2020, 08:34   #13
Puhacz
Bywalec
 
Avatar użytkownika Puhacz
 
Data rejestracji: 30.11.2003
Lokalizacja: Kraków
Posty: 43
Puhacz zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Zrobiłem doświadczenie i wypaliłem M-Disca na liteonie j.w. na tym samym zasilaczu co Pioneera - i tu wyszło bardzo ładnie! W każdym razie zaopatrzyłem się (tzn. czekam na przesyłkę) w zasilacz dedykowany, taki z wtyczką molex (+ przejściówka do SATA) i wydajnością prądową po 2,5 A na każde napięcie 5V i 12V osobno. Myślę że to załatwi sprawę ostatecznie!

PS:
Odesłany Pioneer Amazon przyjął bez problemu. Okazało się że za przesyłkę nie musiałem płacić bo zwrot był darmowy. Zwrócili 100% z powrotem na kartę
Puhacz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 09.01.2020, 10:27   #14
misiozol
Moderator
 
Avatar użytkownika misiozol
 
Data rejestracji: 26.10.2008
Lokalizacja: Carnew
Posty: 6,686
misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>
Witamy w normalnosci nie ma to jak amazon , a zasilanie zalezy od typu adaptera na usb i typu zasilacza jaki masz , wez pod uwage ze jak uzywasz zasilacz rowny zapotrzeboawaniu pradowemu to same straty sa na poziomie 20-30% mocy wiec trzeba uzyc conajmniej 50+ % pradu zasilacza tego co potrzebuje naped , no i pytanie czy adapter ma wystrczajaco mocny przetwornik DC-DC aby sie nie spocil i nie zaczol ciac pradu co bedzie skutkowac brakami w zasilaniu i takimi okregami rowniez
__________________
Reballing, BGA, Reflow, Service of all consoles and devices. Based in IRELAND for all your needs.
misiozol jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 09.01.2020, 11:48   #15
Puhacz
Bywalec
 
Avatar użytkownika Puhacz
 
Data rejestracji: 30.11.2003
Lokalizacja: Kraków
Posty: 43
Puhacz zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez misiozol Podgląd Wiadomości
... no i pytanie czy adapter ma wystrczajaco mocny przetwornik DC-DC aby sie nie spocil i nie zaczol ciac pradu ...
No i właśnie w tej sprawie od tygodnia prowadzę korespondencję mailową z działem "customer support" od Uniteka. Staram się im przedstawić obawy nad wydajnością przetwornicy DC/DC i prosiłem o parametry graniczne, ale odpisali że "Please note that the current will be adjusted automatically according to the drives you connected" oraz że wymiana zasilacza na wydajniejszy "can increase the current output at the SATA socket". Trochę mało precyzyjne te informacje... Jak przyjdzie nowy zasilacz to wstawię tam amperomierze, potem porównam z przejściówką Uniteka jakie prądy sobie płyną i się z Szanownym Gronem podzielę tutaj

Ostatnio zmieniany przez Puhacz : 09.01.2020 o godz. 11:53
Puhacz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Tagi
bdr-211, m-disc, pioneer, probelm

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
Pioneer PDR-05 Compact Disc Recorder 1995r. czary2mary Audio/Stacjonarne nagrywarki i nośniki CD-R Audio 24 16.12.2023 14:20
[Muzeum] Muzeum\Mauzoleum DVD czary2mary Napędy optyczne DVD 8 18.02.2018 20:21
Problem z Samsungiem Combo Jelcz Napędy optyczne CD 13 23.10.2007 20:25
Problem z wypalaniem CD na Pioneer DVDR-112D noe Napędy optyczne CD 4 02.06.2007 17:38
Nagrywarka mi zjada płyty DriX Napędy optyczne DVD 22 20.05.2006 12:35


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 12:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.