Powrót   Forum CDRinfo.pl > Edycja, konwersja i kompresja audio/video > High Definition

High Definition Dyskusje poświęcone kopiowaniu, edycji, konwersji i kompresji materiału HD (Blu-ray, HD DVD)



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 16.02.2011, 19:33   #1
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Kodek AVC - jak zapanować nad szczytami bitrate?

Witam,

Chciałbym nie tylko zachować w archiwum, ale także udostępniać własne filmiki HD-720p (1280x720 25p) w możliwie najlepszej jakości, ale w formacie w pełni zgodnym ze standardami. Początkowo myślałem o AVCHD (na DVD), ale jednak zainwestowałem w Blu-ray i teraz chcę si trzymać tego standardu - dla zachowania największej kompatybilności z możliwie największą liczbą odtwarzaczy HD. Im więcej o tym czytam, tym mnie wiem...

Pierwsze pytanie - czy w ogóle 1280x720 25p AVC jest przewidziane w standardzie Blu-ray?

Po edycji gotowy materiał huffyuv kompresuję (do zarchiwizowania) kodekiem AVC (programem HandBreak) z parametrem stałej jakości RF=10. Efekt jest praktycznie nie od odróżnienia od bezstratnego oryginału. Jednak bitrate potrafi być bardzo duży. Oczywiście łatwo mogę wygenerować plik z mniejszym bitrate, ale nie tu mam problem.

Problemem są chwilowe skoki bitrate, które, jak sądzę, będę powodować zacięcia na sprzęcie stacjonarnym.

Jak zachować wysoki średni bitrate (np. 35Mbps), ale uniknąć chwilowych skoków do np. 70 Mbps, ale sprawić, aby zmieściły się w limicie dla Blu-ray, czyli (wg różnych źródeł) 40 czy 48 Mbps?

Program, który w miarę opanowałem - Handbreak - nie daje możliwości wprowadzenia ograniczenia na chwilowy max. bitrate. Tak więc można tylko tak obniżać całościowo bitrate, aby szczyty zmieściły się w limicie - ale to oczywiście nie jest optymalne. Np. dla pewnego dość ziarnistego filmu przy średnim bitrate 35Mbps chwilowe skoki sięgają 70 Mbps. Ja chciałbym zachować bardzo wysoki średni bitrate, ale spłaszczyć jego wykres.

Czy znacie narzędzie, które pozwoli mi nad tym zapanować?

Sądziłem, że programy do authoringu AVCHD/BD właśnie to m.in. robią - sprawdzają bitrate i ew. go przycinają. Sprawdziłem multiAVCHD i niestety - albo w ogóle nie zmienia bitrate, ale obniża całościowo.

Dużo bardziej płaski (niż Handbreak) wykres bitrate wychodzi z programi Sony Vegas, ale tam jest dość niskie ograniczenie średniego bitrate (16 Mbps), co mi niestety stanowczo nie wystarcza.

Dzięki za pomoc,

latet
latet jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 23.02.2011, 10:49   #2
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Nie wiem czy taka operacja ma sens. Spłaszczając wykres zbliżasz kodek VBR do CBR.
Generalnie więc wyjdzie na to że będziesz miał dużo większe pliki przy niewiele lepszej jakości. Bo tam gdzie nie trzeba dasz za dużo danych, a tam by sie przydały je przytniesz.
Efekt oczywiście nie będzie gorszy, ale też nie będzie duzo lepszy, niż gdybyś po prostu zmniejszył średnie bitrate.

Nie wiem czy w ogóle jest sens schodzenia z CFR poniżej 18. Jest to odpowiednik Q2 dla starszych wersji MPEG. Tego ustawienia używa sie bardzo rzadko, bo daje bardzo dobrą jakosć ale stosunkowo duże pliki. No moze CFR16 jeszcze ma sens ale 10 ... po prostu nie wiem czy warto, czy ktoś w ogóle zauważy różnicę.

720p25 nie jest przewidziany w standardzie BluRay, zauważ że w linku do ustawień x264 który sam mi podałeś jest wyraźnie napisane że 25p musi mieć pulldown double, aby być zgodne ze standardem. To samo jest z AVCHD Lite. Oczywiście odtwarzacze to czytają ale nikt nie wie czy wszystkie. Jeżeli jakiś nie przeczyta - będzie miał do tego prawo.
W wątku który założyłes na innym forum już o tym też pisali:
Cytat:
Since 720p25 is not in the BD books it is not mandatory supported by the BD players in BD format (or, it it's supported then the manufacturer gave you a gift). AFAIK not even AVCHD allows 720p25.
Chwilowe skoki bitrate nie są aż tak bardzo niebezpieczne jak to może sie wydawać, bo są właśnie chwilowe. Musiałyby sie utrzymać dłużej żeby zapchać czytnik. A dane są buforowane.
Za ograniczenia bitrate i zapobieganiu opróżnienia bufora VBV odpowiedzialne są te parametry:

Cytat:
--vbv-maxrate 40000 --vbv-bufsize 30000
Jeżeli je ustawisz poprawnie (od razu mówię nie wiem czy te wartości są poprawne), to teoretycznie x264 nie ma prawa wypluć z siebie czegoś co zapchałoby stacjonarny czytnik bluray.

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 23.02.2011 o godz. 11:00
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 23.02.2011, 11:54   #3
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez sobrus Podgląd Wiadomości
Za ograniczenia bitrate i zapobieganiu opróżnienia bufora VBV odpowiedzialne są te parametry:

--vbv-maxrate 40000 --vbv-bufsize 30000

Jeżeli je ustawisz poprawnie (od razu mówię nie wiem czy te wartości są poprawne), to teoretycznie x264 nie ma prawa wypluć z siebie czegoś co zapchałoby stacjonarny czytnik bluray.
Tak, to są na 100% poprawne parametry zabezpieczające płynność odtwarzania (w zakresie zależnym od bitrate) dla Blu-ray i niezależnie od użytego bitrate, encoder będzie je respektował.

http://sites.google.com/site/x264blu.../720p-encoding
latet jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 23.02.2011, 12:40   #4
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
No to z nimi powinno być dobrze, a jak jest w praktyce można przekonać sie jedynie wypalając płytkę BD-R
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania Oceń tę dyskusję
Oceń tę dyskusję:

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
Ciekawe powiedzenia, cytaty, śmieszne stwierdzenia andrzejj9 Humor 34 16.03.2019 15:39
problem z tmpg fati DVD-Video 1 11.12.2004 22:24
obrazek nad tytułem płyty. jak ? maciejowy Napędy optyczne CD 4 11.08.2004 19:31
<<< Szyfr Biblijny - jak to rozumieć? >>> Macio.Men Off topic 13 24.10.2003 16:29
535 śmiesznych tekstów mallow Humor 6 01.06.2003 16:49


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 15:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.