Powrót   Forum CDRinfo.pl > Edycja, konwersja i kompresja audio/video > High Definition

High Definition Dyskusje poświęcone kopiowaniu, edycji, konwersji i kompresji materiału HD (Blu-ray, HD DVD)



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 16.10.2010, 10:24   #1
bleble103
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 15.10.2010
Posty: 7
bleble103 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Pytanie dotyczące 50i

Witam wszystkich na forum!
Mam kamerę HD, która nagrywa filmy 1920x1080 50i.
I tu moje pytanie: Skoro nagrywa 50 półklatek połączonych w 25 klatek z przeplotem, to nie dałoby się oddzielić od siebie tych półklatek? Chodzi mi o to, żebym zamiast 25 klatek z przeplotem, miał 50 półklatek. Wiem, że rozdzielczość by była o połowę mniejsza, ale mając 50 FPS mógłbym zrobić lepszy efekt Slow Motion.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam!
bleble103 jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 17.10.2010, 00:03   #2
sir.daniel
Bywalec
 
Avatar użytkownika sir.daniel
 
Data rejestracji: 10.03.2008
Posty: 66
sir.daniel zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Masło maślane. 50i to jest przecież już 50 półklatek. A co do rozdzielczości, to ilosć szczegółów zależy od dobrego algorytmu usuwania przeplotu. Możesz przerobic 50i na 50p bez problemu.
sir.daniel jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.10.2010, 10:17   #3
bleble103
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 15.10.2010
Posty: 7
bleble103 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Cytat:
Napisany przez sir.daniel Podgląd Wiadomości
Możesz przerobic 50i na 50p bez problemu.
A w jaki sposób mógłbym to zrobić? (Jakiś program?)
Z góry dziękuję za pomoc.
bleble103 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.10.2010, 12:02   #4
M@X
Get a Mac!
 
Avatar użytkownika M@X
 
Data rejestracji: 18.04.2003
Posty: 10,545
M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>
Virtualdub ma dobry filtr Deinterlace, ale operuje tylko na AVI.
__________________
"Android to syfiasty, zabugowany, irytujący, zaprojektowany przez idiotów,
lagujący, udający otwarty i wolny system." - sobrus

Hosting na świetnych warunkach z rewelacyjnym wsparciem:
M@X jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.10.2010, 17:21   #5
bleble103
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 15.10.2010
Posty: 7
bleble103 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Cytat:
Napisany przez M@X Podgląd Wiadomości
Virtualdub ma dobry filtr Deinterlace, ale operuje tylko na AVI.
O to dobrze Czyli przekonwertuję mts do avi i w VirtualDub'ie mam użyć efektu o nazwie Deinterlace? I jak mam ustawić, żeby z 50i zrobił mi 50p? (nie zwykłe deinterlace do 25p, tylko do 50p)
bleble103 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.10.2010, 10:04   #6
sir.daniel
Bywalec
 
Avatar użytkownika sir.daniel
 
Data rejestracji: 10.03.2008
Posty: 66
sir.daniel zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Nie nic nie konwertuj na avi.
Sprawdź media info na pliku .ts w jakim formacie nagrywa kamera czy MPEG-2 czy h264, od tego zależy co bedziesz robił dalej. Poza tym Vdub nie trawi natywnie ts-ów.
Jeśli mpeg2 to wrzucisz plugin do vduba - mpeg-2 ffchandlera i wyodrębnisz plik video np dzieki dgindex do .m2v a to juz bez problemu załadujesz do vdub.
A jeśli h264 ts bedziesz musiał przez kolejny plugin wgrywać czyli directshow input plugin. tylko zmień tymczasowo na m2ts. Dekodować może np ffdshow. W sumie to chyba nawet deinterlace tak samo możesz od razu ustawic wtedy w ffdshow a nie filtrem w vdub, tu masz kilka mozliwości.

Teraz filtr deinterlace ustaw na yadif oraz double frame rate a czy top field czy bottom field to sie dowiesz z oryginalnego pliku też za pomoca media info.
Generalnie filtr Ci podałem ale poczytaj troche jak otwierać inne formaty w vdub niż avi i mpeg1/2 bo to troszke inna bajka wtedy jest.

Oczywiście nie musisz używać vdub mozesz użyć innych narzędzi np zindexować w dgindex i używać avisynth (polecana metoda) + otwieranie skryptu avs w vdub zamiast bezpośrednio pluginami w vdub. Ale to już troszke poczytaj o tym gdzieś najpierw.

Ostatnio zmieniany przez sir.daniel : 18.10.2010 o godz. 10:14
sir.daniel jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.10.2010, 14:36   #7
bleble103
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 15.10.2010
Posty: 7
bleble103 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Ok dowiedziałem się za pomocą tego programu, że górna warstwa jest pierwsza. Natomiast przy formacie Video jest napisane tylko AVC, nie wiadomo, czy MPEG-2 czy h264. Chociaż... AVC to chyba tylko h264 :/
bleble103 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.10.2010, 17:43   #8
bleble103
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 15.10.2010
Posty: 7
bleble103 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Chyba wiem o co Ci chodziło. Znalazłem to w ustawieniach ffdshow. Rzeczywiście zrobiło się 50 oddzielnych fps, ale tylko przy oglądaniu (przestawia się też oś czasu w programach, ale jakoś mi to nie przeszkadza), gdy importuję do jakiegoś programu, w którym mógłbym to zwolnić, to importuje się tylko 25 fps... Nie da się jakoś na stałe zapisać tych 50 klatek, żeby były osobno? Niezależnie od dekodera. (Może ktoś wie o co mi chodzi)
Jak na razie dużo pomogłeś sir.daniel

Ostatnio zmieniany przez bleble103 : 18.10.2010 o godz. 18:17
bleble103 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.10.2010, 23:03   #9
sir.daniel
Bywalec
 
Avatar użytkownika sir.daniel
 
Data rejestracji: 10.03.2008
Posty: 66
sir.daniel zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez bleble103 Podgląd Wiadomości
Chyba wiem o co Ci chodziło. Znalazłem to w ustawieniach ffdshow. Rzeczywiście zrobiło się 50 oddzielnych fps, ale tylko przy oglądaniu (przestawia się też oś czasu w programach, ale jakoś mi to nie przeszkadza), gdy importuję do jakiegoś programu, w którym mógłbym to zwolnić, to importuje się tylko 25 fps... Nie da się jakoś na stałe zapisać tych 50 klatek, żeby były osobno? Niezależnie od dekodera. (Może ktoś wie o co mi chodzi)
Jak na razie dużo pomogłeś sir.daniel
No właśnie, jeśłi niezależnie od dekodera to zostaw w spokoju ffdshow a ten text z wytłuszczonym textem tyczył się filtru w VDUB!! Tez jest Yadif.

Ja juz napisałem jaka jest polecana metoda. Użyc dgavcindex i zindexować .ts do .dga . Następnie stworzyć skrypt avisynth ze żródłem którym będzie pliczek dga. A jak już to zrobisz (skrypty avisynth avs. można nawet odtwarzać w zwykłym playerze dshow) to teraz użyjesz uwaga filtra yadif dla avisynth - tylko tu bedzie chyba juz opcja yadif z bob. A jak nie to to sie dopisze cos do linii komend w skrypcie.
Tak naprawde wszystkie potrzebne narzędzia ma program zwany megui. Ściągnij, pobaw sie, naucz sie go, potem polecimy dalej. Najprawdopodobniej nim skompresujesz już ten plik ts, bo żeby zmienić 50i na 50p wymagana jest rekompresja.

Ostatnio zmieniany przez sir.daniel : 18.10.2010 o godz. 23:16
sir.daniel jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 19.10.2010, 08:18   #10
bleble103
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 15.10.2010
Posty: 7
bleble103 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Cytat:
Napisany przez sir.daniel Podgląd Wiadomości
No właśnie, jeśłi niezależnie od dekodera to zostaw w spokoju ffdshow a ten text z wytłuszczonym textem tyczył się filtru w VDUB!! Tez jest Yadif.

Ja juz napisałem jaka jest polecana metoda. Użyc dgavcindex i zindexować .ts do .dga . Następnie stworzyć skrypt avisynth ze żródłem którym będzie pliczek dga. A jak już to zrobisz (skrypty avisynth avs. można nawet odtwarzać w zwykłym playerze dshow) to teraz użyjesz uwaga filtra yadif dla avisynth - tylko tu bedzie chyba juz opcja yadif z bob. A jak nie to to sie dopisze cos do linii komend w skrypcie.
Tak naprawde wszystkie potrzebne narzędzia ma program zwany megui. Ściągnij, pobaw sie, naucz sie go, potem polecimy dalej. Najprawdopodobniej nim skompresujesz już ten plik ts, bo żeby zmienić 50i na 50p wymagana jest rekompresja.
Mam VDuba 1.8.8 i tam nie mam w filtrach yadif'a. Mam tylko BOB Doublera. Da się może dodać yadif do VD? Czy może jest w innej wersji?
Ok ściągnę ten program i się z nim "oswoję".
Dzięki
bleble103 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 19.10.2010, 09:47   #11
sir.daniel
Bywalec
 
Avatar użytkownika sir.daniel
 
Data rejestracji: 10.03.2008
Posty: 66
sir.daniel zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez bleble103 Podgląd Wiadomości
Mam VDuba 1.8.8..
Masakra, może by tak mały updacik? Vdub 1.9.10

A ten megui to też zaraz wejdź w opcje i update zrób.

Jest super stronka o metodach usuwania przeplotu, troche stara ale dużo sie można dowiedzieć http://www.100fps.com/ Zejdź na środek gdzie są zielone obrazki. Ostatnia metoda jest najlepsza przy przejściu 50i>>50p a jak widzisz zwykły (stupid) bob nie należy do najlepszych. Dlatego ja ciągle sugeruje yadif (+ zaawansowany bob), on ma po prostu zaawansowaną detekcję ruchu, dlatego wyciska z obrazu ile sie da. Taki obraz nie bedzie miał faktycznie tyle szczegółów (rozdzielczość) jak by oryginalnie było 50p ale daje rade.

Ostatnio zmieniany przez sir.daniel : 19.10.2010 o godz. 10:02
sir.daniel jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 19.10.2010, 15:52   #12
bleble103
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 15.10.2010
Posty: 7
bleble103 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Mnie głownie chodzi o zwalnianie tricków na FingerBoardzie, a tam wszystko dzieje się tak szybko, dlatego tak mi zależy na FPS'ach.
Dzięki za stronkę i VD
bleble103 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.02.2011, 18:37   #13
latet
Wymiatacz
 
Data rejestracji: 04.08.2003
Posty: 691
latet zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez bleble103 Podgląd Wiadomości
Witam wszystkich na forum!
Mam kamerę HD, która nagrywa filmy 1920x1080 50i.
Ja też.

Cytat:
Napisany przez bleble103 Podgląd Wiadomości
I tu moje pytanie: Skoro nagrywa 50 półklatek połączonych w 25 klatek z przeplotem, to nie dałoby się oddzielić od siebie tych półklatek? Chodzi mi o to, żebym zamiast 25 klatek z przeplotem, miał 50 półklatek. Wiem, że rozdzielczość by była o połowę mniejsza, ale mając 50 FPS mógłbym zrobić lepszy efekt Slow Motion.
IMHO - przy konwersji 50i do 25p też zwykle traci się rozdzielczość, chyba, że zastosuje się tryb Blend, ale wtedy sceny dynamiczne są trudne do zniesienia dla oka (efekt ducha).

Nie wiem, który z wielu dostępnych filtrów do deinterlace daje najmniej widoczny efekt utraty poziomej rozdzielczości, ale taka utrata, jak sądzę, zawsze będzie - dla scen dynamicznych nie ma siły. Ale dla statycznych można teoretycznie coś wykombinować i zdaje się, że po to powstał filtr "decomb" w programie HandBreak. Warto go może potestować (nie robiłem tego).

A efekt, o który Ci chodzi, czyli 50i-->50p jest rzeczywiście bardzo przydatny, gdy chce się zrobić slow-motion. Często z tego korzystam, a konwersję 50i-->50p robię pod Sony Vegas.

Pozdrawiam,

latet
latet jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania Oceń tę dyskusję
Oceń tę dyskusję:

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
Pytanie do Was flamecards DVD-Video 2 04.08.2009 23:27
[BIOS] Pytanie dotyczące dwóch opcji o zagadkowym usposobieniu. Yaku Komputery - oprogramowanie i sprzęt 7 01.03.2009 18:58
Trochę głupie pytanie dotyczące zasilacza komputerowego. jasut Off topic 6 18.07.2003 13:23
Pytanie dotyczące płyt Verbatim thrau_x Napędy optyczne CD 7 16.05.2003 21:27
Pytanie o Preisnera...... memorando Off topic 1 11.05.2003 21:29


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 14:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.