Powrót   Forum CDRinfo.pl > Napędy optyczne i nagrywanie CD, DVD, Blu-ray, HD DVD > Audio/Stacjonarne nagrywarki i nośniki CD-R Audio

Audio/Stacjonarne nagrywarki i nośniki CD-R Audio Wszelkie dyskusje poświęcone audio - zgrywanie, kompresja, sprzęt



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 03.08.2006, 11:34   #1
Biff
Headbanger
 
Avatar użytkownika Biff
 
Data rejestracji: 29.11.2004
Lokalizacja: Piła
Posty: 66
Biff zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
DVD-Audio - problem z nagraniem

witam, krótko:

stworzyłem obraz .iso z zawartoscia dvd-audio za pomocą tego http://www.cdrlab.pl/article_wstep_2...DVD-Audio.html poradnika, niestety powerdvd 7 nie chce tej płyty odtwarzac (a mam inną płyte DVD-A, która odtwarza, wiec na pewno je czyta), na chwile wyskakuje okienko, ze robi jakis update CPPM key a potem od razu stop i nie chce sie odtwarzac, ma ktos jakies pomysły/doswiadczenia? albo zna inny sposób na nagranie dvd-audio?
Biff jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 03.08.2006, 22:37   #2
1stwasp
Redakcja
 
Avatar użytkownika 1stwasp
 
Data rejestracji: 27.12.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 719
1stwasp zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Biff
... albo zna inny sposób na nagranie dvd-audio?
Tak - nagrać to jako DVD Video - będzie bardziej użyteczne a grało będzie tak samo

Pozdrawiam!
1stwasp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 03.08.2006, 23:00   #3
Biff
Headbanger
 
Avatar użytkownika Biff
 
Data rejestracji: 29.11.2004
Lokalizacja: Piła
Posty: 66
Biff zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
no niestety nie, bo programy, które robią płytke audio w standardzie dvd-video pozwalają nagrac tylko jako ac3 lub lpcm (tylko 48 lub 96 kHz) wiec jest to kolejne przerabianie plików i utrata jakosci... testowałem audio dvd creator oraz apollo audio dvd creator, wolałbym jednak nagrac w standardzie dvd-audio, udało mi sie to za pomocą free dvd-audio tools (czy jakos tak, wtajemniczeni wiedza o co chodzi), ale ten program nie pozwala na zrobienie menu z wyborem utworów i dołozenie jakichs zjdec (still picture) do muzyki, dobrze działał mi równiez program dvd-audio solo, ale miałem tylko wersje trial... natomiast w ogóle nie ogarniam discWeldera ten wavelab 5 wydawał sie najlepszym rozwiazaniem, no ale niestety nie działa... ma ktos jakies pomysły?
Biff jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 04.08.2006, 19:00   #4
1stwasp
Redakcja
 
Avatar użytkownika 1stwasp
 
Data rejestracji: 27.12.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 719
1stwasp zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Nie bardzo wiem czym się różni DVD Audio w tym kontekście.
Jeżeli sądzisz, że przeróbka muzyki z CD 44,1 na format akceptowalny przez DVD Video 48kHz to kolejna strata jakosci to gratuluję...
DVD Video dopuszcza fonię LPCM od 48 do 96kHz z długością bitową od 16 do 24 bit.
Jedyną różnica jest SDDS i wilokanałowe wavy - ale masz takie coś do nagrania?
Pytam się z ciekawości - sam zrobiłem parę takich dysków (DVD Audio) za pomocą Wav laba ale oprócz kłopotów z odtwarzaniem (z rzadka obsługiwany format) i tego, że dysk był DVD Audio to nic poza tym nie osiągnąłem.

Wróciłem więc do DVD Video i dźwięk jest ten sam a menu jakby ładniejsze...

Oczywiście taki dysk ma tez pewne limitacje i jest stanowczo trudniejszy do zrobienia ale problemów z nim jest stanowczo mniej...

Pozdrawiam!
1stwasp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.08.2006, 13:51   #5
Biff
Headbanger
 
Avatar użytkownika Biff
 
Data rejestracji: 29.11.2004
Lokalizacja: Piła
Posty: 66
Biff zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
jezeli uwazasz, ze upsampling polepszy jako***347;***263; to ja r***243;wniez gratuluje ja uwazam, ze "z g. bata nie ukr***281;cisz" skoro m***243;wisz, ze robi***322;es wavlabem to moze jestes w stanie mi pom***243;c? robisz dok***322;adnie tak samo jak w tym poradniku? i czym odtwarzasz na kompie?
Biff jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.08.2006, 14:58   #6
1stwasp
Redakcja
 
Avatar użytkownika 1stwasp
 
Data rejestracji: 27.12.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 719
1stwasp zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez Biff
jezeli uwazasz, ze upsampling polepszy jakość to ja równiez gratuluje ja uwazam, ze "z g. bata nie ukręcisz" skoro mówisz, ze robiłes wavlabem to moze jestes w stanie mi pomóc? robisz dokładnie tak samo jak w tym poradniku? i czym odtwarzasz na kompie?
Nie uważam, że polepszy ale uważam, że w niczym NIE pogorszy.
Bo nie miało polepszać tylko dostosowywać materiał pod specyfikację DVD Video.
Downsamplig by pogorszył...
Nie zerkałem na ten pordnik a projekt który robiłem nie był wpasowywaniem audio cd w coś co by to odtworzyło.
Po wypaleniu działało zarówno na stacjonarnym jak i na kompie.
Projekt poskładałem korzystając z manuala od wavlaba.
W helpie od programu znajdziesz cały opis jak poskładać wszystko do kupy żeby działało...

Pozdrawiam!
1stwasp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.08.2006, 15:46   #7
Biff
Headbanger
 
Avatar użytkownika Biff
 
Data rejestracji: 29.11.2004
Lokalizacja: Piła
Posty: 66
Biff zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
no niestety tego typu upsampling na pewno pogorszy jakość... moze upsampling do 88.2 nie pogorszyłby jakosci gdyby polegało to na dodaniu samych bitów ciszy miedzy tymi z 44.1, ale upsampling do 48 kHz przy załozeniu, ze utwór wyjsciowy ma brzmieć tak samo i ma miec ten sam czas na pewno pogorszy jakosc...

nie pomyslałem zeby do helpa zajrzec... powalcze i dam znac jakby co...
Biff jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.08.2006, 16:27   #8
Biff
Headbanger
 
Avatar użytkownika Biff
 
Data rejestracji: 29.11.2004
Lokalizacja: Piła
Posty: 66
Biff zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
no i dzia***322;a! ale zupe***322;nie przypadkowo... to co by***322;o w helpie niczym nie r***243;***380;ni***322;o sie od tego co jest w tym poradniku, ale dla pr***243;by nie zaznaczy***322;em tych dw***243;ch opcji na obrazku i zadzia***322;a***322;o... potem sprawdzi***322;em z tymi opcjami zaznaczonymi i znowu lipa, wiec to o to chodzi***322;o, ale w sumie i tak nie wiem do czego te opcje s***322;uz***261; u ciebie tez tak by***322;o?
Biff jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.08.2006, 16:33   #9
Biff
Headbanger
 
Avatar użytkownika Biff
 
Data rejestracji: 29.11.2004
Lokalizacja: Piła
Posty: 66
Biff zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
to teraz z innej beczki zeby nie zak***322;adac nowego threada... wiesz moze jak nagrac to samo dvd-audio z plik***243;w o rozszerzeniu .mlp? to s***261; utwory wyciagniete w***322;asnie z dvd-audio (nie przeze mnie), a teraz chcia***322;bym je z powrotem nagrac na dvd-audio...
Biff jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.08.2006, 20:00   #10
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 30.09.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Witam

Wtrącę drobną uwagę od siebie. Kolega Biff ma rację, zmiana częstotliwości próbkowania z 44,1 kHz na 48 kHz na pewno pogorszy jakość. Najbardziej odczuwalne będzie to w strefach dźwięków o wysokich częstotliwościach, czyli tych, które po zsamplowaniu mają najmniej dokładny opis w postaci cyfrowej rzeczywistej fali analogowej.

Wykonałem szybko rysunek (wybaczcie słabą jakość), który prezentuje o co chodzi. Fala sinusoidalna przedstawia dźwięk analogowy o częstotliwości 20 kHz. Czerwona linia to fala, która powstanie po wykonaniu samplowania sygnału z częstotliwością 44,1 kHz. W tym momencie następuje jeszcze kwantyzacja (czyli wyrównanie próbki do najbliższego przedziału kwantowania wynikającego z rozdzielczości bitowej) co już w ogóle zniekształca sygnał, ale specjalnie to pominę aby nie zamazać wszystkiego (zakładam więc nieskończoną ilość przedziałów kwantyzacji). Po zamianie na 48 kHz generowane są nowe próbki w odniesieniu do fali czerwonej i następują kolejne zniekształcenia.

Pozdrawiam
Dołączone obrazki (kliknij, aby powiększyć)
DVD-Audio - problem z nagraniem-wykres.jpg  
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.08.2006, 11:39   #11
1stwasp
Redakcja
 
Avatar użytkownika 1stwasp
 
Data rejestracji: 27.12.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 719
1stwasp zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Zacytuję kawałek dyskusji z innego forum w tym właśnie temacie, była dość ciekawa a cytat brzmi tak:

"Konwersja
częstotliwości próbkowania w CEP/AA jest doskonałej jakości. Bardzo łatwo się o tym
przekonać robiąc podwójną konwersję (44.1->48>44.1) i odejmując wynik od oryginału.
Sam przed chwilą zrobiłem taki eksperyment na bardzo wrażliwym materiale
(audiofilskie nagranie z dużą ilością detali). Reziduum to praktycznie biały szum zaokrągleń
o płaskim widmie (gęstość widmowa mocy -108dB) i zerowej korelacji z oryginalnym sygnałem.
Nie jesteś w stanie tego usłyszeć, choćbyś nie wiem jak się wysilał."

Ale pozdrawiam kolegów audiofili
Jedno to jest to co widać a drugie jak to się przekłada na to co możesz usłyszeć...

Pozdrawiam!
1stwasp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.08.2006, 12:26   #12
Biff
Headbanger
 
Avatar użytkownika Biff
 
Data rejestracji: 29.11.2004
Lokalizacja: Piła
Posty: 66
Biff zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
niekt***243;rym wystarcza sama swiadomo***347;***263; tego, ze jest gorzej, a placebo robi reszte po prostu zle bym sie czu***322;...
Biff jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.08.2006, 16:51   #13
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 30.09.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Witam

@1stwasp

Moje wyjaśnienie dotyczyło tego, iż sygnał ulega zniekształceniu, co jest jednoznaczne z utratą jakości. To czy da się to usłyszeć to inna kwestia. Napiszę tylko, że wielokrotnie słyszałem fatalne konwersje tego typu, które wprowadzały w obrębie wysokich tonów pasożytnicze częstotliwości (zjawisko aliasingu), objawiało się to bardzo nieprzyjemnym i w pełni słyszalnym efektem brzęczenia wysokich tonów. Jest to spowodowane złym/za słabym działaniem filtra dolnoprzepustowego, który powinien je usunąć. Pamiętam jak kiedyś doznałem szoku po działaniu AC3Machine , ale to było dawno, może teraz jest lepiej ...

Muszę przyznać, że zaciekawiła mnie zacytowana przez Ciebie wypowiedź, moje zdanie na ten temat jest takie :

1. Widać, że testujący specjalnie się nie napracował sprawdzając wyłącznie jeden plik dźwiękowy.

2. Audition to świetny program (jeden z najlepszych) jeśli chodzi o jakość wykonywanych konwersji, jednak ślepe zaufanie mu, prowadzi do dużych kłopotów o czym sam wielokrotnie się przekonałem, a przykład zaprezentuję na końcu.

3. Robiąc to co osoba w zacytowanym fragmencie nie udało mi się uzyskać samego szumu. Albo zostawał duży fragment zawartości, albo szum z zakłóceniami, niewiadomego pochodzenia. Nie chce mi się już teraz dochodzić co jest nie tak, ja robiłem to w ten sposób :

- otwarcie sampl-a testowego i skopiowanie go do schowka [ctrl+c]
- konwersja 44,1-48-44,1 [F11]
- odjęcie [Edit-Mix Paste...] z zaznaczonym Overlap, Volume na 100 i oczywiście odwrócenie fali czyli Invert

Jeśli możesz podać linka do całej dyskusji to chętnie poczytam.

4. Konwersja częstotliwości próbkowania w studiach nagrań jest praktycznie niedopuszczalna jeśli nie jest to jej zwiększenie lub zmniejszenie o 2 lub 4.

5. Audiofile odróżniają nagrania CD od DVD-Audio czy SACD właśnie po jakości wysokich tonów, więc robienie jeszcze większego bajzelu z tego co tam jest powyżej 14-15 kHz nie jest wskazane. Uprzedzam pytania ***8211; tak niby powyżej 16 kHz nic już nie słyszymy, ale DVD-Audio w pełnej jakości na dobrym sprzęcie brzmi po prostu lepiej i niech ktoś teraz powie dlaczego .

6. Zamiana 44,1 na 48 kHz jest jeszcze w miarę bezpieczna (nie powoduje dużych szkód), gorzej w drugą stronę.


No i obiecany przykład, co może się stać :

Taki efekt uzyskamy jeśli w okienku Convert Sample Type, nie zmienimy domyślnej wartości Pre/Post Filter ze 150 na 400. Po prostu filtr zadziała za słabo i ... no właśnie .


Rys. 1 ***8211; dźwięk testowy - różne częstotliwości w całym paśmie, oddalone od siebie o te same odległości.


Rys.2 ***8211; po konwersji 44,1>48>44,1 ***8211; pięknie widoczne ***8222;dodatki***8221; pod 16 i 18 kHz. Teoretycznie nie powinno być to słyszalne, ale zrobił się niepotrzebny bałagan.

pozdrawiam
Dołączone obrazki (kliknij, aby powiększyć)
DVD-Audio - problem z nagraniem-rys.1.jpg   DVD-Audio - problem z nagraniem-rys.2.jpg  
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 08.08.2006, 21:56   #14
1stwasp
Redakcja
 
Avatar użytkownika 1stwasp
 
Data rejestracji: 27.12.2003
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 719
1stwasp zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Matematycznie masz całkowitą rację i pewnie psychologicznie też. Ja też znam to uczucie, kiedy wiem, że coś jest matematycznie nie tak choć tego nie widzę i nie słyszę ale wiem, że jest nie tak

Zawsze równiez powtarzam, że są osoby, które słyszą jak trawa rośnie ale są równiez takie które słyszą czy z chwastami czy bez

Zapewniem Cię, że jeżeli konwersja 44,1 --> 48 jest przeprowadzona prawidłowo to nie jesteś w stanie usłyszeć żadnej różnicy...
Możemy się nawet umówić na tzw. ślepy test
Jeżeli ktoś to słyszy to zapraszam na grupę dyskusyjna voodoo audio - tam sie poczuje swojsko

Ale z drugiej strony całkowicie przyjmuję do wiadomości Twoje argumenty i zgadzam się z nimi od matematycznej strony widzenia - również doceniam wkład Twojej pracy w rzeczową odpowiedź, która jest jak zwykle na najwyzszym poziomie!

Pozdrawiam!
1stwasp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.08.2006, 23:23   #15
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 30.09.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
Napisany przez 1stwasp
Zapewniem Cię, że jeżeli konwersja 44,1 --> 48 jest przeprowadzona prawidłowo to nie jesteś w stanie usłyszeć żadnej różnicy...
Możemy się nawet umówić na tzw. ślepy test
Nie ma potrzeby, wiem, że tak jest - przynajmniej w przypadku Adobe Audition.
Cytat:
Napisany przez 1stwasp
Jeżeli ktoś to słyszy to zapraszam na grupę dyskusyjna voodoo audio - tam sie poczuje swojsko
hehehe ... ciekawe miejsce

Cytat:
Napisany przez 1stwasp
Ale z drugiej strony całkowicie przyjmuję do wiadomości Twoje argumenty i zgadzam się z nimi od matematycznej strony widzenia - również doceniam wkład Twojej pracy w rzeczową odpowiedź, która jest jak zwykle na najwyzszym poziomie!
Dzięki za dobre słowo .

Pozdrawiam
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 06:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.