Powrót   Forum CDRinfo.pl > Napędy optyczne i nagrywanie CD, DVD, Blu-ray, HD DVD > Audio/Stacjonarne nagrywarki i nośniki CD-R Audio

Audio/Stacjonarne nagrywarki i nośniki CD-R Audio Wszelkie dyskusje poświęcone audio - zgrywanie, kompresja, sprzęt



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 25.08.2017, 14:36   #1
4x4Offroad
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 25.08.2017
Posty: 12
4x4Offroad zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
PHILIPS CDR-802 & 820 CD AUDIO RECORDER

Witam wszystkich

Jestem tu zupełnie nowy ale tematem napędów optycznych interesuje się już długie lata. Jako że lubię i często słucham muzyki oraz sam również gram na instrumencie zawsze w moim otoczeniu znajdowały się jakieś markowe sprzęty służące do utrwalania audio w postaci cyfrowej. Najczęściej były to nagrywarki AUDIO CD ale również i magnetofony DAT. Jak większość z Was zaczynałem swoją przygodę z CD od nagrywarek komputerowych dostępnych już od 1997 roku na naszym rynku. Z tego co mi wiadomo nagrywarki stacjonarne pojawiły się znacznie później. Moja pierwsza to była YAMAHA SCSI 4x2x16 której zdjęcie zrobione jeszcze wówczas zwykłym aparatem na kliszę zachowałem sobie po dziś dzień. Dwa poniższe zdjęcia pochodzą jeszcze z czasów wspaniałych rozległych giełd komputerowych które na śląsku odbywały się między innymi przy ul. Gliwickiej w Katowicach, budynek należący do huty Beldon.

Od tamtego czasu minęło jakieś 20 lat ale to nie oznacza wcale że sprzęt dostępny wówczas był gorszy. Wręcz odwrotnie, osobiście uważam że nagrywarki produkowane wówczas były po prostu niezniszczalne ponieważ firmy zajmujące się ich produkcją miały swoje fabryki w Japonii, Malezji i na Taiwanie a nie tak jak dzisiaj w Chinach. Jak można zobaczyć na jednym ze zdjęć przewinęło się trochę tego sprzętu przez mój dom, swojego czasu przez około 5 lat zajmowałem się hobbystycznie reanimacją i czyszczeniem napędów komputerowych. Miały one jeszcze w tych latach dobre ceny i takie zajęcie przynosiło realne zyski w domowym budżecie. Tyle o mnie

Poniżej przedstawiam nagrywarki stacjonarne audio które przez ten czas udało mi się zakupić i które po dziś dzień zamiennie są używane w moim domu.

PHILIPS CDR802
- KLIKNIJ NA MINIATURKĘ ABY POWIĘKSZYĆ -




Różnica pomiędzy obiema nagrywarkami polega tylko na tym iż model CDR802 jest w srebrnej obudowie i posiada inny napęd nagrywający który pozwala na maksymalną prędkość kopiowania x2. Jak widać na zdjęciach głowica nagrywająca to Philips OPU 24.25 30-pinów natomiast w modelu CDR820 jest napęd MITSUMI z głowicą o większej mocy lasera której dokładnego symbolu jeszcze nie udało mi się ustalić.


PHILIPS CDR820

3-płytowa zmieniarka z jedno płytową nagrywarką audio w jednej obudowie. Jak każda stacjonarna nagrywarka audio nagrywa tylko na nośnikach CD-Audio oraz CDRW-Audio. Wprawdzie są to nośniki droższe od komputerowych CD-romów jednak w sumie nie są zbyt drogie - od 1,50zł do 5zł za sztukę. Wyposażona jest w następujące wyjścia i wejścia zlokalizowane na tylnej ściance : analogowe : 2 x RCA in oraz 2x RCA out cyfrowe: optyczne in oraz optyczne out cyfrowe SPDiF in oraz SPDiF out Dodatkowo na przedniej ściance umiejscowiono : wyjście słuchawkowe – jack 6,3mm , wejście na mikrofon 6,3mm oraz wejście na klawiaturę PS2 . Mnogość wejść i wyjść stwarza mnogość funkcji użytkowych, że wymienię tylko najważniejsze : nagrywanie z zewnętrznych źródeł cyfrowych (Tuner TV Sat, CD,DAT,DCC,MD) , nagrywanie z wszelkich zewnętrznych źródeł analogowych ( CD,Tuner FM, gramofon, magnetofon ). Do tego jest możliwość nagrywania z mikrofonu oraz miksowania dźwięku z mikrofonu z dźwiękiem z płyt). Urządzenie w obu kieszeniach odtwarza płyty CDRW oraz CD-text z tytułami nagranych utworów co jak dla mnie jest bardzo istotną cechą produktu. Ponadto urządzenie czyta płyty z wypalonymi plikami MP3 umieszczonymi nawet w katalogach (max 100 plików w katalogu) oraz płyty audio z Copy Controlled. Jednym słowem można sobie nagrać całą dyskografie jednego wykonawcy na płytkę CDR i leci sobie kilka godzin. Podczas odtwarzania widać na ekranie tytuł utworu oraz album/katalog z którego dany plik jest odtwarzany. Zmieniarka umożliwia wymianę 2 płyt bez konieczności przerywania odtwarzania muzyki z płyty trzeciej . Ta możliwość mocno mnie zainteresowała więc natychmiast rozkręciłem sprzęt żeby zobaczyć jak to działa. Mechanizm karuzeli jest dość skomplikowany co dobrze widać na dwóch zdjęciach w galerii poniżej. Philips CDR820 to duży klocek. Mierzy 435mmx350mmx122mm i waży prawie 6 kg . Po zdjęciu pokrywy od razu widać dlaczego. Mechanizm zmieniarki zajmuje prawie 2/3 obudowy . Sekret działania polega na tym ,że po włożeniu 3 płyt do zmieniarki€“ wybrana płyta jest umiejscowiona w mechaniźmie odczytującym a 2 płyty spoczywają w niezależnym mechanizmie transportowym i dlatego są gotowe do wymiany bez przerywania odtwarzania płyty trzeciej. W środku oprócz zmieniarki zamontowany jest napęd CDR Mitsumi CR-5031 TA Made in Japan umożliwiający przegrywanie płyt audio z maksymalną prędkością x 4 . Zastosowano przetworniki Analog Devices AD1877 oraz AD1854 które znajdziemy również w innych drogich odtwarzaczach jak np Pioneer. I na koniec chyba rzecz najważniejsza, nagrywarki można używać jako przetwornika DAC AD/DA zarówno poprzez łącze coaxialne jak i optyczne. Nie trzeba nawet wkładać czystej płyty do środka aby urządzenie przetwarzało dźwiek z podanego źródła na analogowy. Wystarczy przycisnąć AUX i wybrać źródło to wszystko. Trzeba wiedzieć że taką funkcję posiadają tylko niektóre nagrywarki CD audio

- KLIKNIJ NA MINIATURKĘ ABY POWIĘKSZYĆ -


W chwili obecnej trwają poszukiwania głowicy laserowej nagrywającej widocznej na ostatnich zdjęciach. Jeśli chodzi o głowice odtwarzające w karuzeli to z ich zakupem nie ma problemu gdyż są dostępne w sklepach elektronicznych pod symbolem PHILIPS VAM2201 15-pinów. Spotkałem się również z oznaczeniem
2204 i jest to ta sama głowica tylko w innym transporcie. (widoczne również na dwóch zdjęciach)



Posiadam jeszcze kilka innych nagrywarek audio które z czasem również tutaj opiszę... to be continued

Ostatnio zmieniany przez czary2mary : 03.09.2017 o godz. 09:24
4x4Offroad jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 26.08.2017, 08:06   #2
czary2mary
Zamaskowany
 
Avatar użytkownika czary2mary
 
Data rejestracji: 12.10.2005
Posty: 22,274
czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Dobrze pamiętam że to jedna z ostatnich nagrywarek CD-R Audio Philipsa na rynku ?
Rok premiery chyba 2001r ?

Jestem już w domu - zdeszyfrowałem mini-QR na OPU Mitsumi ale niestety zawiera tylko numer katalogowy części.
Laser nagrywający to zgodnie z oznaczeniem na obudowie na foto Mitsumi PXW-58HS wyprodukowany przez Sankyo w Japonii. Na pewno nie będzie możliwości kupna w Chinach ani nigdzie indziej oprócz Japonii - pod warunkiem że gdzieś się jeszcze uchowały bądź na rynku wtórnym na japońskich aukcjach .
Jeszcze jak pamiętam to x4 nagrywał Philips CDR-795 -więc znając Philipsa jest tam taki sam recorder Mitsumi ?

PHILIPS CDR-802 &amp; 820 CD AUDIO RECORDER-2017-08-26_07-34-48.png

Do kompletu opisu dodaje instrukcje pdf PHILIPS CDR-820
https://www.p4c.philips.com/files/c/...17_mif_aen.pdf


Czy jest możliwość w przyszłości jakiegoś testu discquality płyty nagranej x4 na PHILIPS CDR-820 ?
Philips CDR-785\786\802 jak tylko mają czyste OPU i mechanikę w dobrym stanie i dobrej jeszcze mocy laser Philipsa SPU-3104 to bardzo dobrze nagrywają z przekładnią x2 CD-R Audio na większości płyt CD-R Audio .
__________________

Mój sklep on-line
czary2mary.pl
czary2mary jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.08.2017, 21:30   #3
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 01.10.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Witamy na forum, bardzo ciekawy post, liczymy na więcej
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 27.08.2017, 21:37   #4
4x4Offroad
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 25.08.2017
Posty: 12
4x4Offroad zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Nie jestem ekspertem w dziedzinie robienia testów jakości wypalonych płyt CD. Posłużyłem się tutaj jedynie tym co zobaczyłem po raz pierwszy na tym forum Przyznam że jest tutaj tyle wiedzy odnośnie samych testów czy jakości nośników że głowa boli. Gdybym wiedział kilka lat wcześniej to wszystko zwyczajnie zapisywałbym na płytach informację o nagrywarce na której każda z nich została wypalona. Z pośród około 500 płyt z muzyką znalazłem może 20 sztuk na których jest opisana data oraz informacja o nagrywarce. Na razie zrobiłem test jakości na świeżo wypalonych kilka dni temu płytach dostępnych obecnie na rynku i wygląda to następująco:

PŁYTY WYPALONE NA PHILIPS CDR820 PRĘDKOŚĆ X4 - napęd komputerowy na którym wykonano test Plextor PX-891SAF-R
SCREEN 1 - PŁYTA MAXELL CDRW XL-II MUSIC
SCREEN 2 - PŁYTA MEDIARANGE AUDIO CD-R 700 PRINTABLE


Zwracam się jeszcze jako nowicjusz z zapytanie jak się edytuje posty bo na tą chwilę nie mam już dostępu do pierwszego posta a chciałem jeszcze dodać zdjęcia bo mam inne ? czy taka opcja jest niedostępna, albo ja czegoś nie widzę ? mam tylko odpowiedź z cytatem ? czy jest po prostu jakieś ograniczenie czasowe edycji postów ?
Proszę jeszcze o jakieś informację odnośnie samych wykresów, czy ilość zielonych linii, gęstość występowania oraz wysokość świadczy o jakości nagrania CD

Ostatnio zmieniany przez 4x4Offroad : 27.08.2017 o godz. 21:57
4x4Offroad jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 27.08.2017, 21:58   #5
grzeniu
XV1100
 
Avatar użytkownika grzeniu
 
Data rejestracji: 19.02.2002
Posty: 31,762
grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Opcja edycji jest dostępna przez dwie godziny.
Napisz kolejnego posta i się nie martw. Najwyżej moderator połączy, jeśli sam uzna za stosowne, lub zrobi to na twoją prośbę.
__________________
Pozdr./Grzeniu
grzeniu jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 28.08.2017, 15:47   #6
czary2mary
Zamaskowany
 
Avatar użytkownika czary2mary
 
Data rejestracji: 12.10.2005
Posty: 22,274
czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Dokładnie tak jak @Grzeniu napisał - po upływie czasu na edycje posta dodajesz nowy i jeżeli chcesz połączyć \uzupełnić to meldujesz nam zgłoszeniem \ PW \informacją na forum .

Co do testu diacquality wygląda że nie jest źle - tu masz opis co do ilości i typów błędów itp itd :
Nero CD/DVD Speed - odczytywanie wyników

Ale też model testowy który masz konstrukcji PLSD DH24AFSH zamiast błędów C1 podaje tylko niestety jedną ze składowych błąd E31 stąd wynik trochę zaniżony ale wygląda że nie jest źle
__________________

Mój sklep on-line
czary2mary.pl
czary2mary jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 02.09.2017, 22:59   #7
4x4Offroad
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 25.08.2017
Posty: 12
4x4Offroad zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Zrobiłem jeszcze kilka dobre jakości zdjęć PHILIPS-a CDR802, proszę o zamianę zdjęć tego sprzętu w moim pierwszym poście. Po dokładnych oględzinach modelu 802 zauważyłem jeszcze jedną różnicę mianowicie ten model nie posiada wyjścia optycznego lecz tylko wejście. Zmieniacz/odtwarzacz jest identyczny jak w modelu CDR820 z tym samym laserem, dzisiaj to sprawdziłem dokładnie. Natomiast napęd nagrywający ma etykietę na boku z numerem części PHILIPS 310330853930 CDR-800-ASSY-FREYA-X2 EX17P. Występuje jeszcze drobna zmiana samego wyświetlacza który nie ma konstrukcji pojedynczych pixeli lecz wyświetla litery w postaci połączonych linii dzięki czemu również obsługuje CD-TEXT.
Na koniec bardzo ważna informacja dla osób podejmujących się wszelkich napraw tego sprzętu !
W przypadku uszkodzenia płyty znajdującej się na spodzie zmieniacza/karuzeli praktycznie nie ma możliwości jego naprawienia ponieważ układ sterujący silnikiem
który odpowiada za podniesienie obrotów do prędkości 4x przy odczycie jest całkowicie niedostępny i nie ma jego zamienników. To on najczęściej pada.
Wszelkie próby zapożyczenia tej płyty z mini wież marki PHILIPS w których ta karuzela jest identyczna kończą się fiaskiem choć wszystko wygląda identycznie. Niestety PHILIPS tylko w tym układzie ukrył swoją niespodziankę i oznaczył ją jako 3CDC LC-CDR carousel/changer i trzeba szukać dokładnie takiej płyty głównej jeśli coś padnie. Płyta ta dokładnie jest widoczna na 5-tej miniaturce u góry w temacie dotyczącym CDR 820



KLIKNIJ ABY OTWORZYĆ W PEŁNYM ROZMIARZE





Ostatnio w starych gratach znalazłem też dość przyzwoity napęd komputerowy SONY OPTIARC DVD RW AD-7240S który ku mojemu zdziwieniu
pozwala na wykonanie testu w programie NERO DISCSPEED. Nie dawno kupiłem też nagrywarkę PLEXTOR PX-891SAF i niestety ten napęd
nie ma takiej funkcji ? czy ktoś może mi to wytłumaczyć ? Dla czego NERO DISCSPEED nie wyświetla mi zakładki DISK QUALITY na tym napędzie ?

W każdym razie testy wypadły tak:
MAXELL XL-II CDRW AUDIO CD 80 - nagrane na PHILIPS CDR820 x4








MEDIARANGE AUDIO CD PRINTABLE - nagrane na PHILIPS CDR820x4







MEDIARANGE AUDIO CD PRINTABLE - nagrane na PHILIPS CDR802 x 2



Zauważyłem również że przy włożeniu płyty MAXELL XL-II CDRW AUDIO do napędu komputerowego nie chce on rozpocząć testu NERO DISCSPEED od prędkości 16x
jak to się dzieje w przypadku zwykłych płyt lecz zwalnia do 4x

Ostatnio zmieniany przez 4x4Offroad : 03.09.2017 o godz. 00:32
4x4Offroad jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 03.09.2017, 09:39   #8
czary2mary
Zamaskowany
 
Avatar użytkownika czary2mary
 
Data rejestracji: 12.10.2005
Posty: 22,274
czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>czary2mary ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Zdjęcia podmienione w pierwszym poście dla PHILIPS CDR-802 .

Cytat:
Ostatnio w starych gratach znalazłem też dość przyzwoity napęd komputerowy SONY OPTIARC DVD RW AD-7240S który ku mojemu zdziwieniu
pozwala na wykonanie testu w programie NERO DISCSPEED. Nie dawno kupiłem też nagrywarkę PLEXTOR PX-891SAF i niestety ten napęd
nie ma takiej funkcji ? czy ktoś może mi to wytłumaczyć ? Dla czego NERO DISCSPEED nie wyświetla mi zakładki DISK QUALITY na tym napędzie ?
Program Nero Speed Disc ma zablokowane możliwości testów podobnie jak dla konstrukcji LG\TSST .

Testy discquality w modelach Plextor są możliwe po modyfikacji rejestru (podobnie jak w przypadku napędów Samsunga):
- przechodzimy do klucza (Win XP) HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Ahead\Nero Toolkit\CD Speed\CD Quality i z wartości "Blocked" usuwamy wpis PLEXTOR

W przypadku systemów nowszych klucz jest podobny ale w trochę innych lokalizacjach różnych dla 32bit system i 64bit system.


Testy discquality działają bez problemów na Plextor PX-891SAF w OptiDriveControl i PlexToolLite od VinPower .



Cytat:
Zauważyłem również że przy włożeniu płyty MAXELL XL-II CDRW AUDIO do napędu komputerowego nie chce on rozpocząć testu NERO DISCSPEED od prędkości 16x
jak to się dzieje w przypadku zwykłych płyt lecz zwalnia do 4x
Płyty CD-RW są dużo trudniejsze do odczytu\zapisu - również po każdym kasowaniu\zapisie tracą jakość warstwy nagrywalnej .
Optiarc AD-7240S najwyraźniej ma już problemy z odczytem tej płyty stąd obniżona prędkość odczytu .
Doskonale to widać na teście discquality .
W miejscach dosyć dużych błędach C1\C2 spada prędkość odczytu ze względu na intensywną pracę bloku korekcji napędu .
__________________

Mój sklep on-line
czary2mary.pl
czary2mary jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.04.2018, 01:28   #9
4x4Offroad
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 25.08.2017
Posty: 12
4x4Offroad zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Witam po dłuższej przerwie. Ostatnio wpadło mi trochę tego sprzętu więc postanowiłem się nagrywarką Philipsa przyjrzeć nieco dokładniej odnośnie ich serwisu i najczęstszych usterek. W praniu okazało się że niestety nie zawsze sama głowica laserowa jest winna błędnemu odczytywaniu płyt, braku finalizowania, zapisu itd... Doszedłem do tego po tym jak wyjąłem ze swojego sprawdzonego egzemplarza głowicę nagrywającą Mitsumi CR-5031TA i włożyłem do nagrywarki ze składu RTV pozostawionej tam jako uszkodzona z opisem serwisowym - uszkodzony laser. Ku mojemu zdziwieniu sprzęt nie ruszył nawet na założonym przeze mnie 100% sprawnym laserze z mojego egzemplarza który mam od kilku lat w domu. W tych nagrywarkach najczęściej padają niestety kondensatory elektrolityczne - jak w każdym starym sprzęcie Audio. Myślę że w Sony patrząc na głowicę BU-40 problem może być podobny jak tutaj. Na zdjęciach poniżej pokazuję dwie płytki z Philipsa CDR820, jedną która odpowiada za pracę odtwarzacza karuzeli jej symbol to 3CDC-LC-CDR miniaturki 2 i 4 oraz drugą tzw Mozart - płyta główna miniaturka 3. Z wykształcenia nie jestem elektronikiem ale czytając różne fora tematyczne nie tylko nasze polskie doszedłem do tego co wymienić i gdzie szukać w Philipsie kondensatorów odpowiedzialnych za pracę tzw układu drivera (widać jego fragment w dolnym rogu na miniaturce 2, chip ten ustala prędkość silnika płyty i 1x,2x i 4x) jeśli kondensatory w jego pobliżu są uszkodzone/wylane nic nie daje że wymienimy laser na nowy. Nagrywarka szaleje, nie czyta płyt, wiesza się a o nagrywaniu nie ma mowy bo po prostu nie reaguje na przycisk copy Najgorsze jest to że miernikiem nie można mierzyć kondensatora jeśli nadal tkwi on w płycie, do pomiaru pojemności trzeba go wylutować a to już zajmuje czas i tych elementów jest tak dużo że wymiana wszystkich jest całkowicie nieopłacalna. Tak więc trzeba schemacik pdf i zapoznać sie z tematem bliżej, potem lutownica, jakieś peany do precyzyjnego łapania elementów smd i jazda. Wszystkie nagrywarki widoczne na zdjęciu przywróciłem w ten sposób do stanu jak nowe. Samo czyszczenie głowicy laserowej nawet z jej rozbiórką i myciem pryzmatów nic nie daje jeśli kondensatory są padnięte i głowica nie dostaje sygnałów takich jak powinna. Jeśli nagrywarka świruje, nie reaguje na klawisze, zawiesza się nagle sama z siebie to w Philipsie na płycie Mozart (miniaturka 4) przy porcie szerokiej taśmy z boku po lewej na zdjęciu należy wymienić wszystkie kondensatory o wartości 100uF/16V. Na mojej miniaturce widać nawet że są one już lekko od góry spuchnięte. Z tego co pamiętam w SONY w głowicy odtwarzającej AIWA BU-40 masz sporo kondensatorów smd tej wartości widocznych od góry czyli od strony soczewki lasera. Prawda jest smutna że niestety obecnie nawet dobre serwisy sprzętu audio nie zawsze potrafią sobie z tym poradzić, oddałem kiedyś jeden egzemplarz do naprawy w Katowicach i po dwóch tygodniach zwrócono mi go w takim samym stanie jak był. Stwierdzili uszkodzenie tego układu drivera a zamiennika nie ma. Nie dałem za wygraną i po prostu sam się nauczyłem serwisować te nagrywarki - w chwili obecnej mam już do nich całkiem sporo części no i diagnostyka uszkodzeń idzie mi co raz lepiej.



1234

Ostatnio zmieniany przez 4x4Offroad : 16.04.2018 o godz. 01:54
4x4Offroad jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 19.06.2022, 10:06   #10
Kami3n147
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 20.01.2020
Posty: 9
Kami3n147 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Czy CDR820 to "najnowsza" nagrywarka ze stajni Philipsa?
Kami3n147 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
Philips CDR 870 Compact Disc Recorder 1998 r. Leman39 Audio/Stacjonarne nagrywarki i nośniki CD-R Audio 2 02.04.2017 22:33
DTS jako Audio CD możliwe - sposób konwersji i wymagania (opis) scalak77 Audio/Stacjonarne nagrywarki i nośniki CD-R Audio 15 18.04.2012 09:30
audio cd nrg na iso os x misza85 Napędy optyczne CD 12 04.02.2009 10:27
Jak nagrać ac3-wav na Audio CD waldek11 Napędy optyczne CD 0 03.12.2004 13:07
najlepszy soft do Audio CD skj-klub Napędy optyczne CD 6 26.07.2004 10:08


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 18:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.