Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Komputery - oprogramowanie i sprzęt

Komputery - oprogramowanie i sprzęt Pytania i problemy niezwiązane z nagrywaniem, backupem i grami.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 15.12.2012, 19:32   #1
andy
logged out
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andy
 
Data rejestracji: 12.07.2003
Lokalizacja: /home
Posty: 12,518
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Arduino

Na początek co to takiego Arduino:

Cytat:
Arduino ***8211; platforma dla systemów wbudowanych oparta na prostym projekcie Open Hardware przeznaczonym dla mikrokontrolerów montowanych w pojedynczym obwodzie drukowanym, z wbudowaną obsługą wejścia/wyjścia oraz standaryzowanym językiem programowania[2]. Język programowania Arduino jest oparty na środowisku Wiring i zasadniczo na języku C/C++ (kilka prostych przekształceń kodu wykonywane przed przejściem do avr-gcc)[3]. Celem projektu Arduino jest przygotowanie narzędzi ***8211; ogólnodostępnych, tanich, nie wymagających dużych nakładów finansowych, elastycznych i łatwych w użyciu przez hobbystów. Częściowo, Arduino stanowi również alternatywę dla osób, które nie mają dostępu do bardziej zaawansowanych kontrolerów, wymagających bardziej skomplikowanych narzędzi[4].
Arduino może być wykorzystany do tworzenia samodzielnych interaktywnych obiektów lub może być podłączony do komputera-hosta. Typowa płyta Arduino zawiera kontroler, cyfrowe i analogowe linie wejścia/wyjścia, oraz interfejs szeregowy lub USB dla połączeń z komputerem-hostem. Komputer jest wykorzystywany do programowania kontrolera oraz do interakcji w czasie działania z Arduino. Pomimo tego, że płyty Arduino generalnie nie posiadają funkcjonalności sieciowych, częstym rozwiązaniem jest łączenie jednego lub kilku Arduino z hostem sieciowym, gdzie Arduino używa się w roli sprzętowych kontrolerów, a host przyjmuje rolę sieci lub interfejsu użytkownika. Budowanie interfejsu hosta jest proste, ponieważ oprogramowanie hosta może być pisane w różnych językach. Możliwe jest programowanie interfejsu w kilkunastu językach programowania, m.in. w Javie, ActionScript, C/C++, C#, Perl, VBScript[5].

Czy ktoś się z Was w to bawił? Jak wygląda szybkość nauki?

Z tego co widzę to na pierwszy ogień warto kupić Arduino UNO - koszt 99zł.
__________________
XMPP: andrzej(at)czerniak.info.pl
andy jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 16.12.2012, 04:54   #2
polakT
inżynier systemowy
 
Avatar użytkownika polakT
 
Data rejestracji: 07.07.2004
Lokalizacja: Białystok
Posty: 2,209
polakT jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>polakT jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>polakT jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Arduino, ogólnie nie używałem tego, jednak programowałem trochę Atmeg i PICów. Ogólnie Atmegi zawsze sprawiały problemy przy programowaniu, nie mniej były dostępne w lepszych cenach niż PIC. Szczególnie chodzi tu o modele z przetwornikami CA/AC i sprzętowym PWM - więcej niż 1 kanał.

Do pisania używałem ASM i C. Kod pisany w ASM pomimo że trudniejszy w ogarnięciu jako całość, zawsze był niesamowicie szybki, a także miałem w 100% kontrolę nad tym co dzieje się w procesorze. Wszelkiego rodzaju wynalazki jak pisanie w C++ czy inne srodowiska - przyznam nie wiem co to jest ten wiring, jakoś szukać mi się nei chce , uważałem za głupotę przy tak małej ilości pamięci. W sumie wiele zależy od tego, co ma robić nasz program, ile różnych funkcji ma zawierać, czy mają być w programie zakodowane tablice znakowe. Ogólnie jest bardzo dużo zmiennych, które mają wpływ na wybór platformy.

Mój osobisty wybór to atmega lub pic + programator (np willem - chociaż miewa różne odchyły ) + książka Jabłoński Mikrokontrolery PIC 16f8x w praktyce

Poszukaj na necie, czy w bibliotece tej książki, porównaj z tym co masz w internecie. Ogólnie do PIC 16f84 są ogromne ilości materiałow i gotowych programów.

Jakieś pytania. zadawaj

EDIT:

piszę o atmegach bo Arduino na tym procesorze właśnie siedzi
polakT jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.12.2012, 05:30   #3
pali
Թ
 
Avatar użytkownika pali
 
Data rejestracji: 13.02.2003
Posty: 3,066
pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>
Na elektrodzie są tysiące tematów z programowaniem Atmegi.

Takie kity nie są nowością. Nawet niekiedy można było podobne dostać gratis jako reklamę na początku produkcji.

Jak w całej informatyce zawsze jest dylemat: wygoda wyższego poziomu kontra wydajność niższego. Dokladnie tak jak napisał polakT.
Nie wspomniał tylko o bardzo popularnym środowisku BASCOM, które bywa uznane za przestarzałe, ale tyle opinii co ludzi.

Ja się na tym nie znam; kiedyś tylko coś tam liznąłem, aby wiedzieć o co chodzi i dalej nie wgłębiałem się, gdyż elektronika niestety jest moją pięta achillesową i wątpię, żebym jeszcze kiedyś to nadrobił...

Powodzenia

//edit
polakT,
Lego Mindstorm to jakaś rynkowa Atmega z katalogu?
A te środowisko programistyczne od Lego to co to jest?

Ostatnio zmieniany przez pali : 16.12.2012 o godz. 05:36
pali jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.12.2012, 08:01   #4
polakT
inżynier systemowy
 
Avatar użytkownika polakT
 
Data rejestracji: 07.07.2004
Lokalizacja: Białystok
Posty: 2,209
polakT jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>polakT jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>polakT jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Cytat:
Napisany przez pali Podgląd Wiadomości

(..)

//edit
polakT,
Lego Mindstorm to jakaś rynkowa Atmega z katalogu?
A te środowisko programistyczne od Lego to co to jest?
Nie miałem z tym bezpośredniej styczności.

Z tego co się widzę to siedzą tam ARMowy AT91SAM7S256 + ATmega48

http://nxtgcc.sourceforge.net/EMSOFT...s-Tutorial.pdf


BASCOM. Miałem z tym bardzo przelotny romans. Poczytałem, uruchomiłem ze 2 programy. Fajne ale nie wiedziałem co dzieje się w procesorze

program robiący to samo w ASM: 5k w C: 15k w BASCOM: 100k <-- to chyba jednoznacznie pokazuje przewagę pewnych języków.

Ogólnie spotkałem też człowieka - programistę java, który w tym właśnie języku programował uC. Ogólnie myślę, że przy posiadaniu odpowiednich bibliotek da się wszystko osiągnąć, ewentualnie napisać swoje biblioteki

Do PIC microchip wypuścił własne środowisko z możliwością symulacji, debuga sprawdzania pisowni itp. Nazywa się to MPLAB http://www.microchip.com/stellent/id...cName=en019469

polakT jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.12.2012, 08:28   #5
jesi
Forumator
 
Avatar użytkownika jesi
 
Data rejestracji: 11.09.2006
Lokalizacja: łódzkie/śląskie
Posty: 884
jesi jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>jesi jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
polakT masz rację co do ASM, może trudniejszy do ogarnięcia, ale dla mnie jakoś czytelniejszy jako całość. Programowałem PICi w ASM i jeżeli o mnie chodzi to znacznie przyjemniejsze niż w innym języku. Przy Mid-Range tylko 35 instrukcji. Co do MPLAB to fajne środowisko, ale ja tam wolałem Notatnik Znowu ASM też ma pewne ograniczenia, ile ja czasu straciłem, żeby zaprogramować LCD, gdzie w C++ byłaby to chwila.

Co do materiałów to nie gadaj głupot, nie ma ich tak dużo Ja korzystałem z książki "Mikroprocesory jednoukładowe PIC" Stanisława Pietraszka (na prawdę dobra pozycja) i dokumentacji Microchipa.
jesi jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.12.2012, 10:26   #6
szczuru
eŁDeZet Ma(j)ster
 
Avatar użytkownika szczuru
 
Data rejestracji: 05.04.2005
Lokalizacja: Uć
Posty: 2,515
szczuru jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>szczuru jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>szczuru jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>szczuru jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Opisy Arduino znajdziecie tu:
http://majsterkowo.pl/
__________________
szczuru jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.12.2012, 10:46   #7
andy
logged out
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andy
 
Data rejestracji: 12.07.2003
Lokalizacja: /home
Posty: 12,518
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
@szczuru widziałem

Co do reszty to ja pytam konkretnie o Arduino a nie o programowanie ogólne mikroprocesorów. Zatem, jeżeli się ktoś bawił na tej platformie to niech się wyżali trochę
__________________
XMPP: andrzej(at)czerniak.info.pl
andy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.12.2012, 18:06   #8
polakT
inżynier systemowy
 
Avatar użytkownika polakT
 
Data rejestracji: 07.07.2004
Lokalizacja: Białystok
Posty: 2,209
polakT jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>polakT jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>polakT jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Cytat:
Napisany przez andy Podgląd Wiadomości
@szczuru widziałem

Co do reszty to ja pytam konkretnie o Arduino a nie o programowanie ogólne mikroprocesorów. Zatem, jeżeli się ktoś bawił na tej platformie to niech się wyżali trochę
no ale Arduino to srodowisko uruchomieniowe dla ATMEGI. Czyli dalej temat jest aktualny. Arduino to nic innego jak płytka z USB, we/wy i samym uC.
Stwierdzenie ze nie chcesz czytać o uC tylko o Arduino jest trochę dziwne, biorąc pod uwagę czym ono jest


Arduino mozesz programować we wskazanych wyżej językach, czy programach

nie traktowałbym Arduino jako czegoś odrębnego. Po prostu masz procek, masz płytkę programator we/wy - nie musisz niczego budować samodzielnie. Ale dalej jest to ta sama atmega, jest to dalej uC, odnośnie którego wszystko co zostało powiedziane wcześniej jest aktualne. Jeżeli ktoś odnosi się do programowania Atmegi mówi o tym samym co zrobisz na Arduino. Jedyna różnica polega na tym, ze projektując układ samodzielnie dobierasz sobie podzespoły i elementy, rozmiar i technologie - tu masz wszystko gotowe.

Czyli, czytając o atmegach czytasz także a Arduino.

takie jest moje zdanie.




Edit:

Powiedz mi @andy, czego oczekujesz po Arduino ? Bo jednak trochę dziwne podejście nie próbować zapoznać się z rejestrami uC, czy dozwolonymi poleceniami. Chyba w programowaniu uC właśnie o to chodzi by wiedzieć co się programuje, bo inaczej to trochę przypomina BASCOMA - gdzie tak naprawdę nikt nie wie o co chodzi, ale działa

Ostatnio zmieniany przez polakT : 16.12.2012 o godz. 18:13
polakT jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.12.2012, 18:39   #9
pali
Թ
 
Avatar użytkownika pali
 
Data rejestracji: 13.02.2003
Posty: 3,066
pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>
andy łyka reklamy jak bocian żaby...
i zaraz będzie flame, że nie Atmega, bo przecież Arduino, tak napisano...
o wolności wyboru będzie, o tym że można sobie samemu zrobić prom kosmiczny itd itp
pali jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.12.2012, 18:48   #10
andy
logged out
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andy
 
Data rejestracji: 12.07.2003
Lokalizacja: /home
Posty: 12,518
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
no ale Arduino to srodowisko uruchomieniowe dla ATMEGI. Czyli dalej temat jest aktualny. Arduino to nic innego jak płytka z USB, we/wy i samym uC.
Stwierdzenie ze nie chcesz czytać o uC tylko o Arduino jest trochę dziwne, biorąc pod uwagę czym ono jest
Arduino mozesz programować we wskazanych wyżej językach, czy programach
Cytat:
nie traktowałbym Arduino jako czegoś odrębnego. Po prostu masz procek, masz płytkę programator we/wy - nie musisz niczego budować samodzielnie. Ale dalej jest to ta sama atmega, jest to dalej uC, odnośnie którego wszystko co zostało powiedziane wcześniej jest aktualne. Jeżeli ktoś odnosi się do programowania Atmegi mówi o tym samym co zrobisz na Arduino. Jedyna różnica polega na tym, ze projektując układ samodzielnie dobierasz sobie podzespoły i elementy, rozmiar i technologie - tu masz wszystko gotowe.
No tak. Arduino to takie programowanie sprzętowe dla "ubogich". Nauka programowania sprzętowego dla Kowalskiego.
Interesują mnie konkretne informacje o tej platformie. Co jak, kiedy, gdzie, po co?

Cytat:
Powiedz mi @andy, czego oczekujesz po Arduino ? Bo jednak trochę dziwne podejście nie próbować zapoznać się z rejestrami uC, czy dozwolonymi poleceniami. Chyba w programowaniu uC właśnie o to chodzi by wiedzieć co się programuje, bo inaczej to trochę przypomina BASCOMA - gdzie tak naprawdę nikt nie wie o co chodzi, ale działa
Zabawy oczekuję. Może to śmiesznie zabrzmi ale tak to traktuję - jako zabawę. Chcę mieć platformę na bazie której będę sobie mógł dłubać. Może przy okazji wydłubię coś ciekawego?

Cytat:
Napisany przez pali
andy łyka reklamy jak bocian żaby...
i zaraz będzie flame, że nie Atmega, bo przecież Arduino, tak napisano...
o wolności wyboru będzie, o tym że można sobie samemu zrobić prom kosmiczny itd itp
Jakie reklamy? O czym ty znowu bredzisz? Wybacz ale ostatnio twoje posty są poniżej pewnego poziomu. Mniej filozofii i nadinterpretacji, a więcej konkretów i merytorycznych postów.
__________________
XMPP: andrzej(at)czerniak.info.pl
andy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.12.2012, 19:04   #11
gallus
gÓru
 
Avatar użytkownika gallus
 
Data rejestracji: 20.12.2003
Lokalizacja: Zbąszynek
Posty: 5,983
gallus jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>gallus jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>gallus jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Szkoda, że jest mało przykładów zastosowania może bym i kupił dla zabawy ale nie mam pomysłu co by sobie na "tym" wykonać
__________________

gallus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.12.2012, 19:16   #12
andy
logged out
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andy
 
Data rejestracji: 12.07.2003
Lokalizacja: /home
Posty: 12,518
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
@gallus zobacz sobie

__________________
XMPP: andrzej(at)czerniak.info.pl
andy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.12.2012, 21:48   #13
polakT
inżynier systemowy
 
Avatar użytkownika polakT
 
Data rejestracji: 07.07.2004
Lokalizacja: Białystok
Posty: 2,209
polakT jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>polakT jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>polakT jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Cytat:
Napisany przez andy Podgląd Wiadomości
@gallus zobacz sobie


marketing

pokazują zastosowanie atmegi, a że w zestawie uruchomieniowym arduino...
Nie daj się złapać że to możliwości arduino - to możliwości atmegi. Arduino to nic innego jak kawałek laminatu gdzie masz zamontowane złącza, pare elementów elektronicznych, dumnie zwanych programatorem; kilka switchy... i ATMEGĘ

http://zestawyuruchomieniowe.pl/pl/z...a32-delux.html
ten uważam za lepszy, ma praktycznie większość potrzebnych podzespołów, Może nie jest Open, ale mimo wszystko polecam.
polakT jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.12.2012, 22:13   #14
M@X
Get a Mac!
 
Avatar użytkownika M@X
 
Data rejestracji: 18.04.2003
Posty: 10,547
M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>
Przeczytalem wszystkie podane przez Was informacje, wchodzilem w linki, z linkow w dalsze linki i nie znalazlem odpwoeidzi, jako ze byla tam masa technicznych informacji a nic z tzw. "Jezyka korzysci", wiec zapytam:

Do czego to sluzy?
__________________
"Android to syfiasty, zabugowany, irytujący, zaprojektowany przez idiotów,
lagujący, udający otwarty i wolny system." - sobrus

Hosting na świetnych warunkach z rewelacyjnym wsparciem:
M@X jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 16.12.2012, 22:16   #15
pali
Թ
 
Avatar użytkownika pali
 
Data rejestracji: 13.02.2003
Posty: 3,066
pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>
polakT,
zabierasz andiemu marzenia o zbudowaniu rakiety kosmicznej i byciu takim ładnym jak w folderze

A do rakiety i tak paliwa zabraknie, znany problem.

Cytat:
Napisany przez gallus Podgląd Wiadomości
Szkoda, że jest mało przykładów zastosowania może bym i kupił dla zabawy ale nie mam pomysłu co by sobie na "tym" wykonać
elektroda.pl a z niej setki, tysiące linków do portali z gigantycznymi zbiorami...
Płyty z kursami, pakiety oprogramowania...
Tony publikacji papierowych; książek, artykułów...
pali jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Tagi
arduino, open hardware


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 18:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.