Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Komputery - oprogramowanie i sprzęt

Komputery - oprogramowanie i sprzęt Pytania i problemy niezwiązane z nagrywaniem, backupem i grami.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 18.12.2010, 07:27   #1
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Przywrócenie oryginalnego biosu w karcie graficznej

Miałem problem z kartą graficzną (ATI 5770 PowerColor), która prawdopodobnie automatycznie przechodziła w tryb 2d, co objawiało się skokiem animacji co kilka sekund (powtarzającym się). Wyeliminowałem inne możliwe powody, próbując różnych rzeczy, ale ostatecznie okazało się, że lekkie jej podkręcenie chwilowo rozwiązało problem.

Ponieważ jednak ten wracał, postanowiłem skorzystać z rady i wgrać bios, w którym problem ten został już rozwiązany. Próbowałem zrobić to wczoraj, nie pamiętam już jakim programem (mam na drugim komputerze), ale oczywiście coś poszło nie tak. Tzn. operacja zakończyła się sukcesem i otrzymałem odpowiedni komunikat, ale po restarcie jest już czarny ekran i nie ma obrazu.


Przed flashowaniem zrobiłem kopię oryginalnego biosu i mam go na dysku. Szukałem instrukcji na internecie jak przygotować dyskietkę lub pendrive startowy, z którego można automatycznie (czyli bez obrazu) przywrócić go do karty. Jednak opisów jest sporo i żaden nie jest dla mnie do końca precyzyjny, dlatego chciałem dopytać, w jaki sposób można to zrobić.

Jeśli jest inny sposób, to mam jeszcze dostępne:

- drugą kartę, którą mogę zamontować. Ale z tego, co pamiętam, to na ten sam port, więc nie mogą być zamontowane obie

- drugi komputer, z którego ewentualnie mogę skorzystać, czy który mogę podłączyć jakoś do pierwszego (choć niestety nie mam zainstalowanych programów udostępniających komputer)

- oczywiście pendrive'a, stację dysków, napęd optyczny.



Najsensowniejsza wydaje mi się na razie taka instrukcja:

Cytat:
W razie uszkodzenia:

W przypadku, gdy karta nie będzie działać prawidłowo, musimy utworzyć dyskietkę startową, na której będzie oryginalny BIOS i program do flashowania. Na dyskietce tworzymy plik o nazwie autoexec.bat, w którym np. korzystając z programu atiflash, wpiszemy następujące polecenie:
atiflash ***8211;p 0 stary.rom r (karty ati)
nvflash.exe ***8211;f stary.rom ***8211;u ***8211;p (karty nvidii)
Jeśli komputer nie da się uruchomić, będziemy potrzebowali dowolnej karty PCI. Montujemy ją w komputerze i to do niej montujemy monitor. Teraz wykonujemy procedurę aktualizacji BIOS-u dokładnie tak jak podaliśmy wcześniej. Jeśli program aktualizujący zapyta o kartę, której BIOS chcemy zaktualizować, wybieramy reanimowaną kartę i dalej postępujemy tak, jak podczas normalnej aktualizacji.
http://softland.info.pl/index.php?showtopic=23197

Zastanawia mnie tylko, czy można to również zrobić na pendrivie i czy coś takiego uruchamia się automatycznie samo. Bo gdzieś czytałem też, że trzeba obserwować pracę stacji i w odpowiednim momencie potwierdzać operację.


Z innych instrukcji:

http://pcarena.pl/articles/show/7513...hnologies.html

http://ocforum.pl/100-baza-wiedzy-ov...ficznej-10694/



Jeśli ktoś się w coś takiego bawił i mógłby coś dodać, byłbym wdzięczny. Po południu pewnie się tym zajmę.
__________________


neverending path to perfection..
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 18.12.2010, 17:11   #2
Patrix
Pingwin specjalista.
 
Avatar użytkownika Patrix
 
Data rejestracji: 22.06.2002
Lokalizacja: Central Park
Posty: 15,084
Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Najlepiej w takim przypadku mieć jakiegoś starego rupiecia typu jakaś ATI 8MB na PCI
i mieć obie karty zamontowane przy czym monitor pod tą PCI,
wtedy nie bawisz się na ślepo...

miałem kiedyś jakiś program i tutek ale wywaliłem to po pozbyciu się Geforce'a FX jakieś klika lat temu...
__________________
amiga500site
Patrix jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.12.2010, 20:01   #3
polakT
inżynier systemowy
 
Avatar użytkownika polakT
 
Data rejestracji: 07.07.2004
Lokalizacja: Białystok
Posty: 2,209
polakT jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>polakT jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>polakT jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Cytat:
Napisany przez andrzejj9 Podgląd Wiadomości

Jeśli jest inny sposób, to mam jeszcze dostępne:

- drugą kartę, którą mogę zamontować. Ale z tego, co pamiętam, to na ten sam port, więc nie mogą być zamontowane obie

- drugi komputer, z którego ewentualnie mogę skorzystać, czy który mogę podłączyć jakoś do pierwszego (choć niestety nie mam zainstalowanych programów udostępniających komputer)

- oczywiście pendrive'a, stację dysków, napęd optyczny.



Najsensowniejsza wydaje mi się na razie taka instrukcja:



http://softland.info.pl/index.php?showtopic=23197

Zastanawia mnie tylko, czy można to również zrobić na pendrivie i czy coś takiego uruchamia się automatycznie samo. Bo gdzieś czytałem też, że trzeba obserwować pracę stacji i w odpowiednim momencie potwierdzać operację.


Z innych instrukcji:

http://pcarena.pl/articles/show/7513...hnologies.html

http://ocforum.pl/100-baza-wiedzy-ov...ficznej-10694/



Jeśli ktoś się w coś takiego bawił i mógłby coś dodać, byłbym wdzięczny. Po południu pewnie się tym zajmę.

Na ślepo to nie zabawa. Najlepiej mieć kartę na PCI, widzisz wszystko - w bios nastawiasz kolejność inicjacji grafik.

z pendrive da się oczywiście - tylko na bootowalne medium musisz przerobić i zawartość dyskietki startowej zgrywasz + orginalnym rom i atiflash. Z tą obserwacją napędu chodzi o to że pojawiają się pytania, na które należny wciskać Y albo enter - tu pojawi się spory problem z działaniem na ślepo.

Z tego co rozumiem, zmieniałeś bios pod kontrolą windows ? Jeśli tak to był największy błąd. TYLKO i WYŁĄCZNIE z dyskietki startowej.

http://allegro.pl/listing.php/search...ing=s3&order=p - albo na mieście komisów ze sprzętem komputerowym poszukać i coś na PCI kupić

Ostatnio zmieniany przez polakT : 18.12.2010 o godz. 20:12
polakT jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.12.2010, 20:35   #4
gallus
gÓru
 
Avatar użytkownika gallus
 
Data rejestracji: 20.12.2003
Lokalizacja: Zbąszynek
Posty: 5,983
gallus jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>gallus jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>gallus jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
W przypadku wydania komend dla flashera będzie zbędna karta na pci bo na Twoją kare zostanie wymuszone wgranie starego biosu z pliku i wykonanie restartu bez zbędnych pytań
Ratowałem w podobny sposób uwalonego biosa mobo i działało
__________________

gallus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 19.12.2010, 15:36   #5
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Już sobie wczoraj poradziłem, ale cały dzień mi to zajęło.

Byłoby szybciej i łatwiej, gdyby nie to, że nie wszystkie wersje programu (używałem AtiFlash) obsługują moją kartę (5770). Może inaczej - tylko jedna wersja to obsługuje.

Jak to zwykle bywa zacząłem od rzeczy, które wydawały mi się najprostsze, sukcesywnie przechodząc do tych bardziej czasochłonnych, ale jedynych, których jeszcze mogłem próbować. Musiałem podłączyć stację dysków, bo miałem problem z botowalnym pendrivem albo płytą. Tu niby było ok, ale właśnie pojawiały się komunikaty o braku dostępu do karty (ze względu na wersję programu - o czym dopiero dowiedziałem się później (bo wcześniej takich informacji nie szukałem)). Odpowiednia wersja z kolei nie mieściła się na dyskietce...

W ciemno działać w końcu nie musiałem, bo podłączyłem drugą kartę pod pierwszy slot PCI-E, a tą właściwą pod dodatkowy. Nawet działało, choć też nie od początku, ale ważne, że ostatecznie widziałem co robię. W ciemno w sumie autoexeciem też by się udało, gdybym wiedział od początku o tej wersji programu (bo próbowałem z inną - polecenie było poprawnie, ale brak efektu ze względu na niekompatybilność wersji).

No ale ostatecznie botowalny pendrive (kurde.. ile ja miałem problemów, żeby go przygotować.. choć przecież też w sumie prosta sprawa..), najnowsza wersja programu i odpowiednia komenda (bo z innymi też był problem, mimo że na internecie są podawane) i zadziałało. Już tak byłem zniechęcony, że w pierwszej chwili nie rozumiałem komunikaty, który się pojawił. Po prostu czekałem tylko na informację, co znowu jest źle i co dalej próbować


Ale zadziałało, bios przywrócony, karta działa, problem ze skokową animacją jest dalej, ale już się biosami nie będę bawił. Kartę lekko podkręciłem, problem na chwilę zniknął (ale wróci, już to przerabiałem), więc chwilowo mi wystarczy. Ważne, że nie muszę się za nową kartą rozglądać

----

ps. może wrzucę później krok po kroku, co dokładnie zrobiłem. Niby instrukcji na internecie jest pełno, ale że przerobiłem kilkanaście/kilkadziesiąt i zadziałała dopiero ta jedna, to może komuś do tej karty się przydadzą.
__________________


neverending path to perfection..

Ostatnio zmieniany przez andrzejj9 : 19.12.2010 o godz. 15:39
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 20.01.2011, 14:59   #6
wierch
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 20.01.2011
Posty: 1
wierch w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Witam wszystkich
Też się męczę z kartą 8800 GT zachciało mi sie zmieniać bios no i teraz nie moge sobie poradzić z przywróceniem.
program nvflash botowalny pendrive.
Gdy flashowałem na siłę to dwa razy musiałem wpisac YES
wiec nie wiem jak to wygląda w przypadku wpisanej ścieżki
widzę ze sa rozbieżności w wersjach programu co do parametrów
ja wpisałem tak C:\nvflash.exe -4 -5 -6 -a -y C:\bios.rom
jak zmienie C:\nvflash.exe -4 -5 -6 -A -y C:\bios.rom
to niby tam cos zapiszczy ale dalej klops sam sie nie restartuje
próbowałem w ciemno wpisywac C:\nvflash.exe -4 -5 -6 bios.rom
i tez cos zapiszczało ale tez klops
Mam karte wew. na płycie ale jak wpisuje powyższe parametry to nie wiem jak sie odnieś do tej karty którą chce uratowac
z góry dzięki za pomoc
wierch jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
nec 2510a a powrót do oryginalnego biosu kwiatek Napędy optyczne DVD 1 21.11.2004 08:28
zmiana biosu karty graficznej Alinoe Off topic 4 13.11.2004 17:09
Zmiana biosu Karty graficznej - tragedia Marcin Sakowski Off topic 9 18.08.2004 21:03
modyfikowanie biosu karty graficznej tyfus Off topic 9 29.08.2003 14:10
Problem z tv-out na karcie graficznej. Weron Off topic 7 01.12.2002 21:55


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 15:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.