Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Komputery - oprogramowanie i sprzęt

Komputery - oprogramowanie i sprzęt Pytania i problemy niezwiązane z nagrywaniem, backupem i grami.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Dyskusja zamknięta
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 29.07.2003, 20:54   #1
absorb
Stały bywalec ;)
 
Avatar użytkownika absorb
 
Data rejestracji: 27.03.2003
Lokalizacja: 9th Circle of Hell
Posty: 175
absorb zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Niemieckie znaki "ä, ö, ü, ß" - jak się przełączać?

Uczę się ostro niemieckiego i potrzebuję czasem umlauta lub escetka.
Wykombinowałem że znajdę je w Windows'owej tablicy znaków (Win98 SE), wkleję do notatnika i w razie potrzeby będę metodą kopiuj \ wklej wstawiał. Niestety nie jest to zbyt dobry sposób gdy trzeba płynnie pisać po niemiecku. Dobrałem się do "Klawiatura" w Panelu Sterowania, dodałem niemiecki standartowy i sprawiłem żeby ikonka przełącznika pojawiła się koło zegarka. Z dziwnych przyczyn po zmianie na niemiecki samo wraca w trakcie pisania na PL. Poza tym jedyną różnicą jest to że y=z i odpowiednio z=y. Umlautów i escetów nadal wstawiać nie potrafię. Próbowałem alt+dana literka ale nic to nie daje. Kto się orientuje o co tu chodzi? Hilfe, hilfe!
absorb jest offline  

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 29.07.2003, 21:00   #2
Patrix
Pingwin specjalista.
 
Avatar użytkownika Patrix
 
Data rejestracji: 22.06.2002
Lokalizacja: Central Park
Posty: 15,084
Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
a może całą winde po niemiecku ?? wtedy może coś wyjdzie
__________________
amiga500site
Patrix jest offline  
Stary 29.07.2003, 21:07   #3
Gorzala
Guru
 
Data rejestracji: 22.02.2003
Posty: 1,115
Gorzala zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
A sprobuj tak:
Odpal tablice znakow, zaznacz insteresujacy Cie symbol, w prawym dolnym rogu zobaczysz co trzeba wklepac, aby dany znak otrzymac... powinno dzialac, chyba, ze zle zrozumilem
Gorzala jest offline  
Stary 29.07.2003, 21:22   #4
goth
Stały bywalec ;)
 
Avatar użytkownika goth
 
Data rejestracji: 08.10.2002
Lokalizacja: Ostrołęka
Posty: 125
goth zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
No i oczywiscie mozna sprobowac wpisac jesli znasz znaki ASCII, np. tylda to Alt+126 i tak dalej. Poszukaj w jakiejs ksiazce bo wszystkich znakow na pamiec to ja nie znam .
Ale jak potrzebne to jutro podam.

Narqa.
__________________
I love the dark side !
Moja skrzynka !
goth jest offline  
Stary 29.07.2003, 21:25   #5
Gorzala
Guru
 
Data rejestracji: 22.02.2003
Posty: 1,115
Gorzala zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
goth napisa***322;(a)
No i oczywiscie mozna sprobowac wpisac jesli znasz znaki ASCII, np. tylda to Alt+126 i tak dalej. Poszukaj w jakiejs ksiazce bo wszystkich znakow na pamiec to ja nie znam .
Ale jak potrzebne to jutro podam.

Narqa.
O, o, o - wlasnie o to mi chodzilo...
Gorzala jest offline  
Stary 30.07.2003, 00:07   #6
puch
Forumator
 
Data rejestracji: 21.03.2003
Lokalizacja: Ł
Posty: 954
puch zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Panel Sterowania / Klawiatura / Język. "Dodaj..." - dodaj "niemiecki standardowy". Domyślnie zainstaluje Ci się klawiatura niemiecka standardowa, a ona ma trochę inny układ klawiszy (np. zamienione Y i Z) w stosunku do polskiej programisty, no i ma dodatkowe klawisze z niemieckimi literami. Na zwykłej klawiaturze będzie Ci się zatem bardzo źle pisało.
Przy podświetlonym języku "niemieckim standardowym" kliknij więc na Właściwości i wybierz układ klawiatury "amerykański międzynarodowy". Układ ten pozwala uzyskać większość liter alfabetów zachodnioeuropejskich poprzez kombinacje znak ", ', lub `, plus właściwa litera. Można w ten sposób bez problemu uzyskać znaki takie, jak np. &egrave;, é, ë, &agrave;, á, ä, &ugrave;, ú, ü, &ograve;, ó, ö, &igrave;, í, &iuml;, &oslash;, ß, &ntilde;, &micro;, &eth;, &aring;, &thorn;, &aelig;, ç - niektóre z nich także tak jak polskie, po prostu prawy Alt + litera. Np. ä to Alt+q;, ü to Alt+y, ö to Alt+p, ß to Alt+s.
__________________
pozdrowienia
puch
puch jest offline  
Stary 30.07.2003, 08:58   #7
absorb
Stały bywalec ;)
 
Avatar użytkownika absorb
 
Data rejestracji: 27.03.2003
Lokalizacja: 9th Circle of Hell
Posty: 175
absorb zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
goth napisa***322;(a)
No i oczywiscie mozna sprobowac wpisac jesli znasz znaki ASCII, np. tylda to Alt+126 i tak dalej. Poszukaj w jakiejs ksiazce bo wszystkich znakow na pamiec to ja nie znam .
Ale jak potrzebne to jutro podam.

Narqa.
O ASCII nic nie wiem. Jak to "alt+126"? Trzymam alt i wklepuję 1,2,6?!
Gdzie ta książeczka?
absorb jest offline  
Stary 30.07.2003, 09:07   #8
absorb
Stały bywalec ;)
 
Avatar użytkownika absorb
 
Data rejestracji: 27.03.2003
Lokalizacja: 9th Circle of Hell
Posty: 175
absorb zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
puch napisa***322;(a)
Panel Sterowania / Klawiatura / Język. "Dodaj..." - dodaj "niemiecki standardowy". Domyślnie zainstaluje Ci się klawiatura niemiecka standardowa, a ona ma trochę inny układ klawiszy (np. zamienione Y i Z) w stosunku do polskiej programisty, no i ma dodatkowe klawisze z niemieckimi literami. Na zwykłej klawiaturze będzie Ci się zatem bardzo źle pisało.
Przy podświetlonym języku "niemieckim standardowym" kliknij więc na Właściwości i wybierz układ klawiatury "amerykański międzynarodowy". Układ ten pozwala uzyskać większość liter alfabetów zachodnioeuropejskich poprzez kombinacje znak ", ', lub `, plus właściwa litera. Można w ten sposób bez problemu uzyskać znaki takie, jak np. &egrave;, é, ë, &agrave;, á, ä, &ugrave;, ú, ü, &ograve;, ó, ö, &igrave;, í, &iuml;, &oslash;, ß, &ntilde;, &micro;, &eth;, &aring;, &thorn;, &aelig;, ç - niektóre z nich także tak jak polskie, po prostu prawy Alt + litera. Np. ä to Alt+q;, ü to Alt+y, ö to Alt+p, ß to Alt+s.
Pomogło, dzięki.
Nie istnieje przypadkiem układ w którym bez switch'owania można uzyskiwać te brutalne ü, ä, ö, ß. Oraz nasze kochane ą, ę, ź, ż, etc.??
absorb jest offline  
Stary 30.07.2003, 12:00   #9
bgn
`
 
Avatar użytkownika bgn
 
Data rejestracji: 10.08.2001
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Posty: 1,770
bgn niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Cytat:
absorb napisa***322;(a)
Pomogło, dzięki.
Nie istnieje przypadkiem układ w którym bez switch'owania można uzyskiwać te brutalne ü, ä, ö, ß. Oraz nasze kochane ą, ę, ź, ż, etc.??
********************************
uklad nie, ale rozwiazanie tak. Trzeba zaopatrzyc sie w niemiecka klawiature ( podwojnie opisana (Lacinskie standard i niemieckie)- w Niemczech kosztuje pare groszy) i po zainstalowaniu niemieckiej klawiatury ( jak kolega wyzej pisal - warto przelacznik umiescik w pasku ) po otwarciu np. Worda zamieniasz klawiature na niemiecka i piszesz).
Mam tak zrobione do rosyjskiej klawiatury , bo pisze w tym egzotycznym jezyku - ale nim kupilem podwojnie opisana klawiature to po prostu mialem pisakiem opisane bukwy i tez dzialalo)
bgn jest offline  
Stary 30.07.2003, 12:31   #10
puch
Forumator
 
Data rejestracji: 21.03.2003
Lokalizacja: Ł
Posty: 954
puch zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Zgadzam się z bgn - o ile wiem, nie ma takiego układu klawiatury, który pozwalałby jednocześnie, bez przełączania uzyskiwać litery polskie i inne. Jeśli trudno Ci zapamiętać układ "amerykański międzynarodowy", możesz zrobić jak radzi bgn: kupić klawiaturę z podwójnym opisem (faktycznie, za granicami można takie kupić), albo po prostu opisać sobie klawisze trwałym pisakiem. Przełączania typów klawiatury jednak nie unikniesz.

Moim zdaniem jednak skórka nie jest warta wyprawki. Potrzebne Ci są raptem 4 litery (bez skojarzeń, proszę!), i to nietrudno zapamiętać:

ö = " + o albo Alt+p
ä = " + a albo Alt+q
ü = " + u albo Alt+y
ß = Alt+s

" oraz literę naciskasz po kolei: po naciśnięciu " nic się nie dzieje i dopiero naciśnięcie litery daje właściwy umlaut, natomiast z Altem robisz tak, jak w polskim - przytrzymujesz Alt i naciskasz literę.
__________________
pozdrowienia
puch

Ostatnio zmieniany przez puch : 30.07.2003 o godz. 12:35
puch jest offline  
Stary 31.07.2003, 07:16   #11
absorb
Stały bywalec ;)
 
Avatar użytkownika absorb
 
Data rejestracji: 27.03.2003
Lokalizacja: 9th Circle of Hell
Posty: 175
absorb zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Są jeszcze naklejki...
Mam takie do laptop'a - może sie nadzadzą!
Inna sprawa że przy ustawieniach:
Język - niemiecki standardowy; Układ - amerykański międzynarodowy
" + u = ú
" + a = á
" + o = ó
To chyba lepsze wyjście niż to z alt'em ale nie działa!!!
absorb jest offline  
Stary 31.07.2003, 07:34   #12
puch
Forumator
 
Data rejestracji: 21.03.2003
Lokalizacja: Ł
Posty: 954
puch zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Drogi absorb,

Kiedy piszę " mam na myśli ", a nie ' ! " uzyskujesz naciskając Shift + ' . Na pewno działa!

A faktycznie, naciskając ' + u, o czy a uzyskujesz ú, ó oraz á. Natomiast naciskając Shift ' (czyli ") uzyskujesz umlauty.

Wiem, co piszę, bo sam używam od czasu do czasu!
__________________
pozdrowienia
puch
puch jest offline  
Stary 21.11.2010, 15:52   #13
Zulcia17
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 21.11.2010
Posty: 1
Zulcia17 w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Smile

a spróbuj tak:
  • Alt + 142 = Ä
  • Alt + 132 = ä
  • Alt + 153 = Ö
  • Alt + 148 = ö
  • Alt + 154 lub Alt + 0220 = Ü
  • Alt + 129 lub Alt + 0252 = ü


życzę powodzenia
Zulcia17 jest offline  
Stary 21.11.2010, 15:55   #14
rycho
Guru
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika rycho
 
Data rejestracji: 16.01.2002
Lokalizacja: szczecin
Posty: 10,422
rycho ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>rycho ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>rycho ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>rycho ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>rycho ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>rycho ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>rycho ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>rycho ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>rycho ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>rycho ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Zulcia17!
Ostatni zainteresowany już umarł parę lat temu.
Pokój jego duszy...
rycho jest offline  
Stary 21.11.2010, 17:18   #15
superrrmario
PODWÓJNY DZIADEK
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika superrrmario
 
Data rejestracji: 26.06.2004
Lokalizacja: Łódź
Posty: 6,276
superrrmario ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>superrrmario ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>superrrmario ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>superrrmario ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>superrrmario ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>superrrmario ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>superrrmario ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>superrrmario ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>superrrmario ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>superrrmario ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>superrrmario ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Ktoś kiedyś miał niemiecką klawiaturę...
__________________
superrrmario jest offline  
Dyskusja zamknięta

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 22:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.