Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Komputery - oprogramowanie i sprzęt (https://forum.cdrinfo.pl/f113/)
-   -   Jaki monitor LCD ? (https://forum.cdrinfo.pl/f113/jaki-monitor-lcd-62891/)

Jarson 13.02.2014 19:36

Siedzę właśnie przed ok. 6-letnim Samsungiem, jednym z pierwszych 24" LCD Full HD. Po ok. 4 latach padł, ale zaniosłem do miejscowych magików i okazało się, że szczypta nowych tranzystorów plus odrobina cyny (oraz 40 zł w gotówce) i dalej śmiga jak trzeba. Oczywiście trzeba wziąć dwie poprawki - po pierwsze to był w momencie kupna dość drogi model więc mogli postarać się bardziej niż w dzisiejszych za 600 zł, a po drugie skoro części popadały to jednak przesadnie wspaniałe być nie mogły. Za to magikom należy się piwo - po prawie dwóch latach od naprawy ani się łobuzowi śni psuć ponownie...

Ormianin 14.02.2014 08:26

Zapewne owi magicy wymienili w tym monitorze kondensatory a nie tranzystory, bo dziś wszystko na scalakach. A tam były pewnie zwykłe tanie elektrolity przy zasilaczu, które z biegiem lat wyparowały. Poza tym czy to Sony czy Samsung czy LG, wszystkie elementy produkuje się dziś z założeniem, że taki produkt ma działać niezawodnie w okresie gwarancyjnym tak do 3 lat, a później ma się zepsuć, aby konsument mógł nabyć nowy produkt. Dziś koncerny nie stawiają na jakość ale na ilość (taniość, produkt ma być bardzo atrakcyjny cenowo). Dawniej (tak ca. 25 lat temu) robiono mniej ale lepiej, przykładem może być kolorowy telewizor marki Telefunken jaki posiadam z roku 1980 r. (obecnie używany jest przez starszą ciotkę), ten telewizor cały czas działa (nigdy nie miał usterki) i ma jak na swoje lata idealny obraz, a technologia naprawdę stara. Za to nabyty w roku 2007 płaski LCD telewizor Philips, potrafił zepsuć się już dwa razy, ostatnia usterka była nieopłacalna w naprawie, dlatego kupiłem nowy.

Obecnie są 3 firmy (produkujące monitory), które cenią sobie jakość i specjalnie dobierają podzespoły do swoich monitorów tak aby były jak najlepsze. Firmy te to Eizo, Nec i mało znany u nas Viewsonic (dokładnie jego dział ViewSonic Monitors). Ale za jakość się płaci, te monitory zaczynają się w cenie od 4000 zł do góry...

romek1987 14.02.2014 08:29

Samsungi montują najtańsze kondensatory, średnio wytrzymują 3,5 roku. Kondensator montowany w samsungach jest pięciokrotnie tańszy od tych, które montuje np. Sony.

sobrus 14.02.2014 08:32

To dotyczy wszystkiego - elektroniki ,AGD, samochodów itd.

W firmach są specjalne działy odpowiadające za takie projektowanie, aby dane części zepsuły się kiedy trzeba. Za zrealizowanie planu pracownicy dostają premie.
O dziwo takie rzeczy robią firmy kojarzące się z niezawodnością i jakością. I wysoką ceną.
Produkt ma wyglądać na wysoką półkę, sprawiać wrażenie solidności i przede wszystkim świetnie działać - ale jednocześnie zepsuć się zaraz po gwarancji (którą niestety trzeba dać ;))

Z resztą to dotyczy też innych sfer życia, bo przecież czy moda nie jest głównie po to by po roku wyrzucać do śmietnika całkiem jeszcze dobre ubrania?

A my toniemy w śmieciach.

Ormianin 14.02.2014 08:40

To śmieci nie są problemem, można je z powodzeniem odzyskiwać, problemem jest system ekonomiczny, który zmusza do nadmiernej i taniej produkcji, aby konsumenci mogli nabywać towary w atrakcyjnej cenie i wcale nie dlatego, że są im akurat potrzebne, tylko po to aby był obieg gotówki. Współczesne prawo podaży i popytu nie służy do rozwoju rzeczy trwałych, ale takich, które utrzymują egzystencje wielkich koncernów.

Ten problem nie dotyczy tylko branży elektronicznej, tekstylnej czy samochodowej. Śmieciowa spożywka oraz oszukańcza farmaceutyka, również są takim współczesnym produktem globalizacji. Człowiek jako taki się dziś nie liczy, liczy się tylko jego zdolność nabywcza i produkcyjna.

sobrus 14.02.2014 09:16

Nic dodać nic ująć.

Jarson 14.02.2014 20:21

Cytat:

Napisany przez Ormianin (Post 1275517)
Zapewne owi magicy wymienili w tym monitorze kondensatory a nie tranzystory, bo dziś wszystko na scalakach. (...)

Obecnie są 3 firmy (produkujące monitory), które cenią sobie jakość i specjalnie dobierają podzespoły do swoich monitorów tak aby były jak najlepsze. Firmy te to Eizo, Nec i mało znany u nas Viewsonic (dokładnie jego dział ViewSonic Monitors). Ale za jakość się płaci, te monitory zaczynają się w cenie od 4000 zł do góry...

Ano kondziorki, choć akurat pisząc myślałem o tranzystorze który sobie tam był i wyglądał na mocno "przemęczony", to i mi się napisało to o czym myślałem ;)

Już o tym kiedyś pisałem, mam jeszcze i wciąż używam jako drugiego wyświetlacza 22" monitor CRT Eizo. Kupiliśmy sobie kiedyś z kumplem po jednym z wyprzedaży niemieckiej firmy graficznej - to było ok. roku 2006. Do dziś pamiętam, jak wieźliśmy tego bydlaka empekiem przez Lublin do mnie - czułem się tak, jak dziś ktoś kto dźwiga pod pachą nowiuteńki LED TV 3D o wymiarach okna :D Urządzenie już wtedy swój "przebieg" miało, potem jeszcze doszedł epizod z przeleżeniem przez noc w deszczu na przyczepie z gruzem z powodu pewnej pomyłki - dobrze, że pod moją nieobecność, bo zawału bym dostał... Monitor działa do dziś, powiedziałbym, że nienagannie. Być może ubyło mu odrobinę z jasności, trudno mi to stwierdzić na oko, ale nic poza tym.

Z drogiej strony mimo tego dziś już nie sięgnąłbym bez wahania po monitor Eizo za 5k zł. Bałbym się, że płacę za pragnienie jakości sprzed ponad dekady, która być może jest już tylko wspomnieniem. W końcu Sony niegdyś też robiło produkty na dziesięciolecia, a teraz jest jak jest...

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1275519)
To dotyczy wszystkiego - elektroniki ,AGD, samochodów itd.

W firmach są specjalne działy odpowiadające za takie projektowanie, aby dane części zepsuły się kiedy trzeba. Za zrealizowanie planu pracownicy dostają premie.
O dziwo takie rzeczy robią firmy kojarzące się z niezawodnością i jakością. I wysoką ceną.
Produkt ma wyglądać na wysoką półkę, sprawiać wrażenie solidności i przede wszystkim świetnie działać - ale jednocześnie zepsuć się zaraz po gwarancji (którą niestety trzeba dać ;))

Z resztą to dotyczy też innych sfer życia, bo przecież czy moda nie jest głównie po to by po roku wyrzucać do śmietnika całkiem jeszcze dobre ubrania?

A my toniemy w śmieciach.

Są plany, żeby poprawić zapisy legislacyjne w tym zakresie, powydłużać okres obowiązkowej gwarancji itp. Np. we Francji. Dyskusja jest zażarta. Przeciwnicy mówią, że to spowoduje spadek konsumpcji, wzrost bezrobocia, ponadto spowolni rozwój technologiczny. Zwolennicy twierdzą, że niekoniecznie - trzeba będzie na powrót rozpocząć badania nad wzrostem trwałości produktów, do tworzenia lepszych jakościowo sprzętów zatrudniać większe ilości pracowników, a ponadto przekonują, że Europa skorzysta, gdyż mamy tu bardzo rozwinięte zakłady, gotowe na podnoszenie norm, a wszechprodukujące Chiny nie będą w stanie tworzyć produktów o podniesionych normach (tu akurat można mieć wątpliwości). Trudno powiedzieć, kto ma więcej racji.

superrrmario 13.11.2014 20:52

Czy używał ktoś z koleżeństwa monitora Philips 240BW? Jakie opinie? Trafia mi się takie coś za nieduże pieniądze. Interesować się czy odpuścić?

revolver0 13.11.2014 21:15

A co masz w tej chwili?

superrrmario 13.11.2014 21:37

W1941S LG

revolver0 13.11.2014 21:49

24 cale, rozdzielczość 1920*1200, jeżeli się nie mylę to philips, benqu oraz LG mają te same matrycę, więc można by spróbować jakby była za "groszę" A najlepiej sprawdzić i porównać z tym co masz teraz.

superrrmario 13.11.2014 22:14

Wszystko działa. Kosztuje stówkę. Chyba wezmę.

M@X 13.11.2014 22:22

Za stowke to kazdy warto ;-). Kiedys lyknalem za whiskey Samsunga 19 cali 1440 x 900 i robi mi za preview przy montazu.

DarkSlide97 14.11.2014 06:17

Mi się takie podobają:

http://olx.pl/oferta/monitor-lcd-son...tml#1036dfbcc4 - może nie wiele większy od mojego ale fajnie wygląda :)

http://olx.pl/oferta/monitor-lg-flat...tml#6019389e68 - mój brat ma podobny, tylko 22 cale... i zastanawiam się czy nie brać takiego, tylko czy ktoś mógłby powiedzieć czy używanie 19' w 16:9 będzie w miarę komfortowe?

http://olx.pl/oferta/monitor-lcd-nec...tml#6019389e68 - tutaj podobny do tego LG, ale marki nie znam wiec nie wiem czy dobra


Którego z nich byście wybrali? Ew. znacie jeszcze jakieś modele które można kupić do 100 zł?

revolver0 14.11.2014 09:07

Cytat:

Napisany przez DarkSlide97 (Post 1300810)
Mi się takie podobają:

http://olx.pl/oferta/monitor-lcd-son...tml#1036dfbcc4 - może nie wiele większy od mojego ale fajnie wygląda :)

http://olx.pl/oferta/monitor-lg-flat...tml#6019389e68 - mój brat ma podobny, tylko 22 cale... i zastanawiam się czy nie brać takiego, tylko czy ktoś mógłby powiedzieć czy używanie 19' w 16:9 będzie w miarę komfortowe?

http://olx.pl/oferta/monitor-lcd-nec...tml#6019389e68 - tutaj podobny do tego LG, ale marki nie znam wiec nie wiem czy dobra


Którego z nich byście wybrali? Ew. znacie jeszcze jakieś modele które można kupić do 100 zł?

grafikę bierz, a nie monitor xD 21,5 to teraz minimum, poczekaj dozbieraj... No chyba, że padł


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 15:34.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.