Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Komputery - oprogramowanie i sprzęt

Komputery - oprogramowanie i sprzęt Pytania i problemy niezwiązane z nagrywaniem, backupem i grami.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 05.10.2009, 23:57   #1246
januszp
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 11.08.2002
Lokalizacja: Rybnik
Posty: 395
januszp niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Monitor HP w240h+grafika GeForce 8800GT EVGA.
Monitor posiada wyjście HDMI oraz D-sub. Możliwość przełączania wyjść jednym przyciskiem w monitorze. Pomijając komfort związany z automatycznym dopasowywaniem/zmian rozdzielczości obraz po kablu HDMI jest bardziej klarowny/przejrzysty - jednym słowem ostrzejszy, pozbawiony ewentualnych zakłóceń i przekłamań barw (w granicy jakości monitora-matrycy).

Przeznaczenia złącza HDMI jest jednoznaczne ***8211; porównywalne z połączeniami typu Optical/ SPDIF/Coaxial w audio.

Jeśli odczucia po zastosowaniu HDMI są naprawdę tragiczne (trudno porównywać fotografie obrazu) to jednoznacznie wynika z tego iż wina leży tylko i wyłącznie po stronie:
1. Uszkodzony/kiepskiej jakości przewód/wtyczka HDMI
2. Uszkodzona/ nie radząca sobie z przesyłem obrazu przez DVI/HDMI karta graficzna
3. Uszkodzony monitor/wejście HDMI
4. Problemy software-owo-systemowe
5. Inne czynniki zewnętrzne, z którymi nie spotkałem się do tej pory.
6. Konwersja sygnału analogowego na cyfrowy często obfituje w dziwne przesycenia barw (w zależności od konwertera).
Tutaj może się wydawać iż D-sub generuje (błędnie) inną, czasem pobitą w górę kolorystykę.
Mając do dyspozycji HDMI/D-sub możemy zatem wybierać pomiędzy ***8222;kolorystyką***8221;, a miarę realnym obrazem. Wyostrzanie czcionek/ogólnie obrazu w HDMI ma związek z przyzwyczajeniem do D-sub w którym konwerter analogowo-cyfrowy robi/ może robić coś na styl antyaliasingu.

Próbowałem przejściówek (DVI-HDMI+ przewód HDMI), przewodu DVI-HDMI ***8211; praktycznie brak różnic ***8211; w obu przypadkach obraz przysłowiowa ***8222;żyleta***8221;.
Testowałem wiele monitorów z wejściami HDMI/DVI ***8211; nie spotkałem się z podobnym, opisywanym tutaj problemem.
Na marginesie jakości wyświetlanego obrazu ***8211; przejście z DVI (grafika) ***8211;DVI (monitor) na DVI (grafika) - HDMI (monitor) nie powoduje strat lub zysków, które mógłby mój wzrok wyłapać.

Jestem człowiekiem, który na punkcie jakości obrazu na przysłowiowego bzika dlatego też stwierdzenie, iż D-sub generuje lepszy od HDMI obraz jest dla mnie stwierdzeniem delikatnie mówiąc niefortunnym (patrz punkty od 1-6).
Może bardziej trafne byłoby stwierdzenie: ***8222;nieco inny obraz***8221;.
Połączenie audio analogowe/Coaxial/Optical także obfituje w takie różnice.
Tak czy inaczej mając do dyspozycji dwa wejścia możemy dokonać wyboru według uznania.
januszp jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 06.10.2009, 08:00   #1247
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 30.09.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Piszesz o monitorach a nie telewizorach a to diametralna różnica, to po pierwsze. Obraz lepszej jakości z D-Sub na TV był poruszany wielokrotnie na różnych forach i nie jest to przypadek odosobniony. To co piszesz odnośnie kolorów nie może mieć miejsca (przyzwyczajenie do D-Sub), ponieważ czcionki o czym już wspominałem są nierówne, nieostre i mają poświatę od jakby przesyconego kontrastu czego nie da się wyrównać.

Zresztą jak wytłumaczyć zupełnie odmienną kolorystykę obrazu w innej niż natywna rozdzielczości (jak dla mnie jest prawidłowa), a kompletną porażką w Full HD. Możliwe, że to wina telewizora, bo w marny kabel nie wierzę.

Dobrze wiem, że mówienie o wyższości obrazu analogowego nad cyfrowym jest dziwne, ale mam oczy i widzę jak jest.


pozdrawiam
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.10.2009, 10:10   #1248
januszp
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 11.08.2002
Lokalizacja: Rybnik
Posty: 395
januszp niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Oczywiście zgoda, niemniej jednak wałkowałbym szczególnie punkt 6.
Co do samego modelu TV - nie można wykluczyć problemów z przekazaniem czystego sygnału po HDMI - tu też zgoda.

Że temat był wałkowany na różnych forach też mi wiadomo - niemniej różne były rakcjie poszczególnych forumowiczów. Jednym bardziej przypadał do gustu obraz HDMI innym Component czy D-sub. Prawdopodobnie i tu dużo zależeć będzie od danego modelu TV.
januszp jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.10.2009, 11:15   #1249
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 30.09.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Trudno wałkować punkt 6, bo obraz przez D-Sub jest znakomity. To właśnie podłączenie cyfrowe DVI-HDMI, które powinno być bezbłędne (bo nic się nie konwertuje) jest do bani . Tak czy inaczej pozostaję przy podłączeniu analogowym.

pozdrawiam
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.10.2009, 12:56   #1250
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Arepo, problem z obrazem który pokazałeś w przypadku DVI jest doskonale i powszechnie znany. A nazywa się on SHARPEN.
Czy to konwolucyjny sharp czy unsharp mask, zawsze daje białe obwódki na krawędziach jeżeli sie przesadzi.

Wygląda na to że Twój telewizor w przypadku sygnału cyfrowego pozwala sobie na niepożądaną obróbkę filtrem wyostrzającym, co w przypadku sygnału analogowego najwyraźniej nie ma miejsca.
(być może wpadli na pomysł aby nie wyostrzać szumu, który może sie pojawić na wejściu analogowym).

Proponuje się pobawić ustawieniem ostrości, mój LG posiada coś takiego. W domu sprawdze czy przypadkiem nie działa jak sharpen.
Może to takie domyślne ustawienie, aby użytkownik po włączeniu HDMI zawył z zachwytu "ah jaka ostrość i jakie kolory !"

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 06.10.2009 o godz. 13:08
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.10.2009, 13:27   #1251
marynarz
Guru
 
Data rejestracji: 01.05.2002
Lokalizacja: Katowice
Posty: 1,634
marynarz niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Nie ma moze takiej opcji zeby przelaczyc ktores HDMI w tryb PC bez polepszaczy?
__________________
...El Marinar...
marynarz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.10.2009, 19:29   #1252
Arepo
Guru
 
Avatar użytkownika Arepo
 
Data rejestracji: 30.09.2004
Posty: 3,430
Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>Arepo jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Koledzy, dziękuję że zmusiliście mnie do kombinowania . Już wszystko jest ok, ale po kolei.

Zacząłem od instrukcji obsługi, niewiele pomogło poza tym, że jedno wejście HDMI nazywa się HDMI/DVI i tylko na nim są wszystkie rozdzielczości karty graficznej i tylko tutaj zmiana na niższą rozdzielczość powoduje prawidłowe wyświetlanie obrazu. Nadal nie miałem jednak dobrego widoku w Full HD.

Zachęcony jednak postępem zacząłem googlować i znalazłem ten temat. I najważniejszą w nim rzecz napisaną przez użytkownika FPPfan :

Cytat:
Aha i jeszcze jedna ważna rzecz: już wiem jak zmusić TV do obsługi PC przez DVI-HDMI w trybie natywnym z przejęciem funkcji obrazu przez PC a i zablokowaniem ich w TV. Mianowicie wchodzimy w główne menu TV -> wybieramy sekcję "Wejście" ("Input" w TV z poza Polski) -> wchodzimy na opcję "Edytuj nazwę" ("Edit name" eng) -> następnie wybieramy łącze "HDMI2" -> z listy wybieramy "PC" i zatwierdzamy wybór na pilocie. Jak za dotknięciem magicznej różdżki TV staje się monitorem. Za rozwiązanie dziękuję userom forum HDTV którzy walczyli z tym problemem wraz ze mną. Ja tego nie wiedziałem bo mój TV był już podpięty w sklepie do testów jak go kupowalem i widocznie już go ktoś ustawił i dlatego dziwiłem się że niektórzy mają problemy ze zmuszeniem TV do współpracy z PC. Cieszę się że zostalo to rozwiązane - przetestowałem u mnie i rzeczywiście to jest przyczyna - jak przestawie w HDMI2 na coś innego to obraz cały sie rozjerzdża i rozmywa, wlacza się upscaling i wszystkie dopalacze obrazu w TV a pulpit nie mieści się ramach obrazu. Jeszcze jedna ważna rzecz - do obsługi pełnego FullHD używamy kabla DVI-HDMI z wtyczką 24-pinową, 18-pinowe powodują problemy.
To rozwiązało wszelkie problemy . Ekran jest doskonały i nic nie trzeba mieszać w opcjach TV.

Kolega sobrus miał rację, telewizor przechodził w tryb pracy z "dopalaczami" co było widać choćby po ilości dostępnych dodatkowych funkcji w menu. Echhh zawsze mi się musi coś przytrafić ...

pozdrawiam
__________________
Lite-On iHBS 212, Pioneer BDR-209EBK
Arepo jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.10.2009, 19:35   #1253
Bartez
Team Member
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Bartez
 
Data rejestracji: 18.10.2002
Lokalizacja: malopolska
Posty: 4,175
Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Dzięki za info. Myślę, że może pomóc wielu osobom zaoszczędzić sporo nerwów
__________________
Pozdrawiam
Bartez

Ranking dysków twardych
Bartez jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.11.2009, 09:12   #1254
ynsiwy
egipski bóg
 
Avatar użytkownika ynsiwy
 
Data rejestracji: 28.02.2004
Lokalizacja: Gdańsk/Okolice
Posty: 2,957
ynsiwy ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>ynsiwy ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>ynsiwy ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>ynsiwy ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>ynsiwy ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>ynsiwy ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>ynsiwy ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>ynsiwy ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>ynsiwy ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Witam, zamierzam kupić monitor LCD FULL HD, interesuje mnie 22 - 23 cali. Co byście polecili, na allegro wielką popularnością cieszą się monitory LG: W2243S-PF, W2343T-PF, W2261VP-PF. Przedział cenowy jaki mnie interesuje to 600-800 zł. Monitor do standardowego użytku, filmy i czasem jakieś gry. Ja się trochę w tym wszystkim pogubiłem...
ynsiwy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.12.2009, 13:53   #1255
ryto
Bywalec
 
Data rejestracji: 11.07.2006
Posty: 28
ryto zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Monitor LCD za ok. 500zł

Witam,
w związku z tym, że CRT jest dla mnie za duży muszę przesiąść się na LCD.
Proszę o pomoc w wyborze najlepszego modelu dla moich potrzeb.
Trzy kryteria dla mnie są najważniejsze (w podanej kolejności):

1. Kwota zakupu to ok 500zł. Jeżeli przekroczę o 50 zł to jeszcze nic się nie stanie, ale nie więcej!!!

2. Jestem fotoamatorem, lubię robić zdjęcia, a potem bawię się na kompie w wywoływanie RAWów (Photoshop). Czyli monitor, który sprawdzi się dla fotoamatora! Sprzęt, który jest w stanie dobrze odwzorować barwy (jak na możliwości LCD), żeby potem przy wywołaniu zdjęcia na papierze nie było zonka ;-)

3. Najlepiej format 16:9, max 19cali. Czasami oglądam sobie filmy na kompie, głównie obraz przerzucam na TV, ale czasami zdarza się, ze monitor służy mi do oglądania filmów... Tu chyba liczy się czas reakcji... Nie wiem jaki jest wystarczający...

W necie wyczytałem dobre opinie na temat Samsunga SM T190, kwota zakupu to jakieś 550zł. Ale może znajdzie się coś lepszego do moich potrzeb (bo to monitor podobno dla graczy, a ja graczem nie jestem!), a może i tańszego...
Liczę na Waszą pomoc,
Pozdrawiam.
ryto jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.12.2009, 15:35   #1256
seoman
Wyjadacz ;)
 
Data rejestracji: 15.08.2002
Posty: 249
seoman zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Niestety punkt 1 wyklucza punkt 2, każdy monitor LCD w którym panel wykonany jest w technologii TN nadaje sie jedynie do gierek.
Poza tym wiekszosc monitorow 19" panoram ma rozdzielczosc "Y" taka jaką posiada monitor 15" (768) wiec też nie za ciekawie to wygląda.

Najblizszy monitor który powiedzmy "nadaje się" sie do zdjęc to 22" Dell 2209WA za około 950zł.

To chyba najtańszy z LCD-ek z panelem IPS jaki jest dostępny na rynku.
seoman jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.12.2009, 15:41   #1257
ed hunter
Obyś nadepnął na LEGO!
Zlotowicz
 
Data rejestracji: 30.11.2004
Posty: 38,993
ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
18,5 cala mają 786, 19" mają 900...
ed hunter jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.12.2009, 15:46   #1258
ryto
Bywalec
 
Data rejestracji: 11.07.2006
Posty: 28
ryto zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Do zastosowań fotoamatora musi być matryca IPS, TN kompletnie odpada?
Chciałbym znaleźć kompromis pomiędzy fotografią, a innymi rozrywkami typu filmy czy po prostu internet.
Czy żaden monitor w kwocie ok 500zł i matrycą TN nie jest w stanie zaspokoić moich potrzeb? Proszę pamiętać, że jestem amatorem i nie zajmuję się "sprzedażą zdjęć" - po prostu to jedno z moich hobby...
ryto jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.12.2009, 16:29   #1259
kraluk
Guru
 
Avatar użytkownika kraluk
 
Data rejestracji: 13.02.2003
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4,500
kraluk jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>kraluk jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Jeśli nie jesteś profesjonalistą, to myślę, że i matryca TN zaspokoiłaby Twoje potrzeby.

Powiedzmy sobie szczerze: większość ludzi używa monitorów na TN'kach i do swoich domowych potrzeb nic więcej im nie trzeba
__________________
"Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo!"
kraluk jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.12.2009, 16:53   #1260
andrzejj9
the one
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andrzejj9
 
Data rejestracji: 08.12.2002
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 17,900
andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>andrzejj9 jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Według mnie TN w zupełności wystarczy. Jeśli cena jest istotnym kryterium wyboru, to nie ma co szaleć szukając na siłę lepszej matrycy, bo i tak w większości zastosowań (również amatorskiej obróbce zdjęć) będzie to praktycznie niezauważalne.
__________________


neverending path to perfection..
andrzejj9 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 03:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.