Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Komputery - oprogramowanie i sprzęt

Komputery - oprogramowanie i sprzęt Pytania i problemy niezwiązane z nagrywaniem, backupem i grami.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Zobacz rezultaty głosowania: Jak sam oceniasz bezpieczeństwo swoich danych przed utratą i nieuprawnionym dostępem?
Nie mam sobie nic do zarzucenia, zabezpieczenia są niezłamywalne a dane nieusuwalne! 1 16.67%
To powyżej to przesada, ale mogłoby być gorzej... 3 50.00%
To poniżej to przesada, ale mogłoby być lepiej... 1 16.67%
Panie, innych ganię, a sam dane trzymam w jednej kopii na siedzeniu w otwartym samochodzie 1 16.67%
Wszystkich głosów: 6. Nie możesz oddać głosu w tej sondzie

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 31.10.2022, 17:44   #1
Jarson
Pa rampamer
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Jarson
 
Data rejestracji: 24.10.2006
Lokalizacja: Zachlajki
Posty: 9,205
Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Jak tam u Was z backupem danych?

Ostatnio rozmawialiśmy trochę na temat "przezorności" większości osób co do jakości haseł, a teraz chciałbym z ciekawości podpytać, jak się ma u osób stąd - czyli skądinąd powyżej średniej jeśli chodzi o świadomość cyfrową - kwestia podejścia do ochrony danych. Mam tu na myśli zarówno ochronę przed utratą jako brakiem dostępu/uszkodzeniem, jak utratą czyli skradzeniem.

Muszę przyznać, że ostatnio o tym myślałem i u mnie wcale nie jest najlepiej. Gdybym miał komuś doradzać jak ma zabezpieczać ważne dane, to na pewno nie doradziłbym mu swojej konfiguracji.

Obecnie najważniejsze dane trzymam na:
1. Komputerze domowym,
2. Dysku sieciowym,
3. Telefonie,
4. Pendrivie,
5. W chmurze.

Wygląda super, nie? Problem tylko w tym, że większość danych występuje w jedynie dwóch kopiach, w różnych konfiguracjach. To nie jest dziwne przy zdjęciach, które są tylko na kompie i dysku sieciowym - bo prywatnych zdjęć mam gdzieś tak pod 200 GB. Ale już niektóre dokumenty spoczywają jedynie na kompie i PD, a to już nie jest mądre, szczególnie że wszystkie dokumenty nie zajmują pewnie 5 GB (łącznie z pdfami, dołączonymi zdjęciami itp, same dokumenty nie zajmą 100 MB).

Dziś z kolei stwierdziłem, że zaczynam przesadzać z lekkomyślnością, bo część z dokumentów na PD zawiera zbyt wrażliwe dane (to też pokłosie mojej historii z nieistniejącym długiem za telefon), żeby trzymać je na niezabezpieczonym nośniku. Dane na telefonie są dość bezpieczne, chroni je wybrana metoda uwierzytelniania (jak ktoś ma PIN 1234 to sam sobie winien), chmura i NAS to samo - na PD trzeba zwrócić uwagę osobno.

Na używanym przeze mnie już dłuugo SanDisku 16 GB i tak zaczynało brakować miejsca, więc kupiłem większego, 128 GB. Tylko teraz stworzyłem na nim kontener VeraCrypt i to na nim znajdą się dane. Obecnie takie kontenery można odczytać z poziomu Windowsa (nawet bez instalacji, VC ma wersję portable), Linuxa, a nawet Androida (PD ma USB-C). Wydaje mi się, że taka modyfikacja nieco poprawia "poprawność" opieki nad danymi, choć to nadal daleko do podręcznikowego podejścia.

W planie mam nieco uporządkować najważniejsze dane, tak żeby były przynajmniej w trzech kopiach. Nie wiem tylko jeszcze, jaką strategię przyjąć w zakresie ich synchronizacji, a to jest tym bardziej upierdliwe im częściej z nich korzystamy oraz im więcej jest ich kopii.

A jak tam u Was? Czy to tylko u mnie sprawdza się jak zwykle powiedzenie "szewc bez butów chodzi"?
__________________


Ostatnio zmieniany przez Jarson : 31.10.2022 o godz. 17:54
Jarson jest online   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 31.10.2022, 17:53   #2
ArnoldBoczek
Kiełbasożerca
 
Avatar użytkownika ArnoldBoczek
 
Data rejestracji: 15.04.2014
Posty: 1,054
ArnoldBoczek jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>ArnoldBoczek jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>ArnoldBoczek jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Drukować, drukować, jeszcze raz drukować i w ogniotrwałym sejfie trzymać.
ArnoldBoczek jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 31.10.2022, 23:44   #3
joujoujou
Ͼ Ͽ
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika joujoujou
 
Data rejestracji: 15.05.2004
Lokalizacja: W domu.
Posty: 37,399
joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>joujoujou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Jedna lub dwie kopie danych których nie mógłbym znów pociągnąć z netu (czyli np. zdjęcia) na dyskach zewnętrznych. Kopie robione ręcznie jak mi się przypomni i chce.
__________________
Pozdrawiam i zapraszam na www.joujoujou.com - całkiem nową galerię zdjęć z Irlandii.
Moje filmy są tutaj.
Forum ZielonaIrlandia.
Problemy i porady wyłącznie na forum.
Prywatne wiadomości lub przez komunikatory będą ignorowane.
joujoujou jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 01.11.2022, 17:27   #4
DarkSlide97
Kiedyś to było
 
Avatar użytkownika DarkSlide97
 
Data rejestracji: 17.11.2013
Posty: 1,911
DarkSlide97 wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>DarkSlide97 wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>DarkSlide97 wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>DarkSlide97 wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>DarkSlide97 wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>
Wszystko co najważniejsze mam nagrane na płyty. Przestarzała metoda, ale działa. Poza tym mam dysk przenośny gdzie też trzymam różne ważniejsze rzeczy. Chmurom nie ufam, na razie nie mam własnego NASa, ale może kiedyś.
__________________
CPU: i7 3770 4Ghz GPU: MSIGTX960 RAM: 16GB DDR3 1600Mhz HDD: Toshiba P300 3TB SSD: ADATA SU650 240GB DVD: LG GH24NS95

DO WHAT YOU WANT BUT THINK ABOUT THE OMEN
DarkSlide97 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 01.11.2022, 22:28   #5
dalmashin
Kumotr
 
Avatar użytkownika dalmashin
 
Data rejestracji: 28.05.2004
Posty: 169
dalmashin jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>dalmashin jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>dalmashin jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>dalmashin jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Cytat:
Napisany przez joujoujou Podgląd Wiadomości
Jedna lub dwie kopie danych których nie mógłbym znów pociągnąć z netu (czyli np. zdjęcia) na dyskach zewnętrznych. Kopie robione ręcznie jak mi się przypomni i chce.
Dokładnie tak samo Jak tam u Was z backupem danych? powoli jednak staje się to obsesją i znaczyna męczyć, jest onedrive, gdrive, trzy kompy, dwa telefony, tablet, kopie zapasowe, można zwariować Jak tam u Was z backupem danych?Jak tam u Was z backupem danych?Jak tam u Was z backupem danych? gdyby chociaż jakiś dysk padł to bylaby większa motywacja...
dalmashin jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 04.11.2022, 22:58   #6
KaiQ
Guru
 
Avatar użytkownika KaiQ
 
Data rejestracji: 23.07.2018
Lokalizacja: Podkarpacie
Posty: 1,454
KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Kiedyś CD, DVD i ciut BR... aktualnie HDD, HDD, HDD, HDD, HDD... i niezastąpiony WhereIsIt
KaiQ jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 04.11.2022, 23:14   #7
misiozol
Moderator
 
Avatar użytkownika misiozol
 
Data rejestracji: 26.10.2008
Lokalizacja: Carnew
Posty: 6,685
misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>
Cytat:
Napisany przez KaiQ Podgląd Wiadomości
Kiedyś CD, DVD i ciut BR... aktualnie HDD, HDD, HDD, HDD, HDD... i niezastąpiony WhereIsIt
Ja uzywam wincatalog, ale ciekawa alternatywa.
__________________
Reballing, BGA, Reflow, Service of all consoles and devices. Based in IRELAND for all your needs.
misiozol jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 04.11.2022, 23:49   #8
KaiQ
Guru
 
Avatar użytkownika KaiQ
 
Data rejestracji: 23.07.2018
Lokalizacja: Podkarpacie
Posty: 1,454
KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Cytat:
Napisany przez misiozol Podgląd Wiadomości
Ja uzywam wincatalog, ale ciekawa alternatywa.
wincatalog.... nie miałem styczności. Duże i ciężkie to?
KaiQ jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 05.11.2022, 11:55   #9
misiozol
Moderator
 
Avatar użytkownika misiozol
 
Data rejestracji: 26.10.2008
Lokalizacja: Carnew
Posty: 6,685
misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>misiozol jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>
Nie, pare MB. Potestuj ma fajne ficzery
__________________
Reballing, BGA, Reflow, Service of all consoles and devices. Based in IRELAND for all your needs.
misiozol jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Tagi
backupem, danych, jak, tam

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 15:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.