Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Komputery - oprogramowanie i sprzęt

Komputery - oprogramowanie i sprzęt Pytania i problemy niezwiązane z nagrywaniem, backupem i grami.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 12.12.2013, 08:57   #256
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
A co tu komentować, jeżeli ktoś przeczyta nierzetelny artykuł, to nic dziwnego że będzie tkwić w błędzie.

Natomiast co do wypowiedzi M@Xa, to nie zgadzam się GNU/Linux to troche inna para kaloszy. Tu normą jest takie postępowanie a nie inne - chcesz coś włożyć do garnka to zajmij się czymś innym niż rozdawanie wolnego oprogramowania.

Debian nie protestował, że Ubuntu na nim "pasożytowało", taka jest norma.
To coś na zasadzie - dostałeś za free, dajesz za free.
Nie zgadzasz się z licencjami GPL, nie podoba Ci się idea wolnego oprogramowania, uważasz że to strata czasu itd - to po co w zasadzie zajmujesz się Linuksem? i jeszcze prowadzisz swoją dystrybucję?
Napisz coś swojego i sprzedawaj jak chcesz i za ile chcesz na jakiej chcesz licencji.

Jeżeli dystrybucje pójdą między sobą na noże, to żadna daleko nie zajdzie.

Oczywiście teoretycznie jakaś dystrybucja mogłaby coś takiego zrobić - ale wątpie żeby było to mile widziane przez kogokolwiek, z użytkownikami włącznie.

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 12.12.2013 o godz. 09:02
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 12.12.2013, 21:49   #257
andy
logged out
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andy
 
Data rejestracji: 12.07.2003
Lokalizacja: /home
Posty: 12,518
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Widzę, że i Sobrus do końca nie zrozumiał. W tej całej plotce chodziło o to że Cannonical zabroni dostępu do binarek pakietów a nie pakietów jako takich.
Dziwne, że takie plotki rodzą się w obozie który podobno ma być lepszy... Jak kradli kase z Banshee to było ok tak?

Cytat:
Debian nie protestował, że Ubuntu na nim "pasożytowało", taka jest norma.
Dlaczego zawsze w dyskusji używasz takich ekstremalnych sformułowań, które nie odzwierciedlają tego co chcesz przekazać?
To że jedna dystrybucja bazuje na innej to coś normalnego i pozytywnego. Chciałbyś aby Cannonical stworzyło zupełnie nową dystrybucję, która by miała całkowicie niezgodny system pakietów?

Zauważyłem że w zależności od sytuacji albo jesteś za tworzeniem czegoś od nowa, albo za kontynuowaniem prac istniejącego projektu.
Np. drugą zasadę wyznajesz w przypadku Mir a pierwszą gdy przychodzi do stworzenia systemu od nowa.
Moim zdaniem dystrybucje linuksa powinny standaryzować pewne rzeczy aby się do siebie zbliżać a nie oddalać. Ba taką zasadę powinniśmy do wszystkiego przylepiać.
Protokół do wymiany wiadomości w czasie rzeczywistym - XMPP, standard zapisu dokumentów ODF, PDF itd.


Moim zdaniem Cannonical próbuje stworzyć dystrybucję dla każđego opartą na jądrze Linux - to o czym zawsze marzył Linus - aby systemy na nim oparte zdominowały rynek desktopowy.
Oczywiście samo Cannonical nie jest idealne i popełniło wiele błędów. Jednak dziwicie im się? Wiele rzeczy, które próbują zmienić trafia na beton konserwatystów, którzy woleli by siedzieć w eopce konsoli.
Dla mnie takie Unity, GNOME3 to krok w dobrą stronę aby dystrybucje linuksa zainteresowały każdego. Ubuntu instalujesz i używasz - od tak.


Ktoś się odniesie do moich wcześniejszych pytań odnośnie sambę?
__________________
XMPP: andrzej(at)czerniak.info.pl
andy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.12.2013, 09:03   #258
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Cytat:
Napisany przez andy Podgląd Wiadomości
Widzę, że i Sobrus do końca nie zrozumiał. W tej całej plotce chodziło o to że Cannonical zabroni dostępu do binarek pakietów a nie pakietów jako takich.
Ale na jedno wyjdzie - brak możliwości pobierania oprogramowania i aktualizacji z ich serwerów, a tego jeszcze w świecie Linuksowym nie było.
Cytat:
Dziwne, że takie plotki rodzą się w obozie który podobno ma być lepszy... Jak kradli kase z Banshee to było ok tak?
A o tym nie słyszałem, przeczytam sobie
Cytat:
Dlaczego zawsze w dyskusji używasz takich ekstremalnych sformułowań, które nie odzwierciedlają tego co chcesz przekazać?
To że jedna dystrybucja bazuje na innej to coś normalnego i pozytywnego. Chciałbyś aby Cannonical stworzyło zupełnie nową dystrybucję, która by miała całkowicie niezgodny system pakietów?
Nie chodzi o tylko system pakietów, przecież początkowo ubuntu było tylko przemalowanym debianem. Do wersji bodajże 9 bazował na Debian Sid.
Stworzenie nowego systemu pakietów nie jest w sumie złym pomysłem - ja na przykład apt-geta nie lubie.
Cytat:
Zauważyłem że w zależności od sytuacji albo jesteś za tworzeniem czegoś od nowa, albo za kontynuowaniem prac istniejącego projektu.
Np. drugą zasadę wyznajesz w przypadku Mir a pierwszą gdy przychodzi do stworzenia systemu od nowa.
No tak, bo różne sytuacje wymagają różnego podejścia. Mir jest moim zdaniem całkowicie zbędny i wprowadza niepotrzebną segmentację w obrębie Linuksa. To może być spory problem np. wyjdzie program na Ubuntu która nie pójdzie na Debianie, bo tam nie ma Mir.

Natomiast jestem bardzo za tym, aby firmy (zwłaszcza komercyjne nastawione na $$$) nie tłukły setek pseudo otwartych systemów bazujących na linuksie, z których każdy chce pokazać że wcale nie jest Linuksem (bo linuks jest trudny itepe), wziąć co najlepsze i nie dać nic, tylko wreszcie zrobiły coś nowego.

Cytat:
Moim zdaniem dystrybucje linuksa powinny standaryzować pewne rzeczy aby się do siebie zbliżać a nie oddalać. Ba taką zasadę powinniśmy do wszystkiego przylepiać.
Protokół do wymiany wiadomości w czasie rzeczywistym - XMPP, standard zapisu dokumentów ODF, PDF itd.
Oczywiście że tak, i te rzeczy powinny być wymienialne między dystrybucjami. Mir taki być może nie będzie i to nie jest krok w dobrą stronę.

Cytat:
Moim zdaniem Cannonical próbuje stworzyć dystrybucję dla każđego opartą na jądrze Linux - to o czym zawsze marzył Linus - aby systemy na nim oparte zdominowały rynek desktopowy.
Natomiast moim zdaniem nie chodzi o ideę popularyzacji wolnego oprogramowania i Linuksa, raczej o zarabianie wielocyfrowych $$$ i to najbardziej odróżnia Ubuntu od reszty.
Cytat:
Oczywiście samo Cannonical nie jest idealne i popełniło wiele błędów. Jednak dziwicie im się? Wiele rzeczy, które próbują zmienić trafia na beton konserwatystów, którzy woleli by siedzieć w eopce konsoli.
Dla mnie takie Unity, GNOME3 to krok w dobrą stronę aby dystrybucje linuksa zainteresowały każdego. Ubuntu instalujesz i używasz - od tak.
Jest wiele dystrybucji które instalujesz i używasz, Ubuntu nie jest żadnym wyjątkiem. Dla mnie postęp jest wtedy kiedy coś ulepszasz, a nie psujesz.
G3, Unity i Windows 8 to nie postęp, to zmiana targetu. Są tworzone by ułatwić pracę nowym użytkownikom ale kosztem tych bardziej zaawansowanych.
Jeżeli następca Chevroleta Corvette będzie traktorem - starzy fani marki też będą protestować.
Konsola jest nieodłącznym elementem Unixa i wiele rzeczy robi się z niej dużo szybciej i wygodniej. Jesteś pewien że ukrywanie jej to postęp? Bo moim zdaniem tylko moda.

Bardzo sie cieszę że jest takie GNOME3 i pewnym osobom bym je zainstalował. Tylko dlaczego jego twórcy posłali jednocześnie GNOME2 do piachu? To już nie jest tak fajnie.
Próbowałem LXDE, XFCE, Cinnamon, Gnome3, KDE, Openbox, Unity i nie wiem co jeszcze i wciąż wracam do GNOME2 bo po prostu według mnie jest najlepszy.
I nie rozumiem dlaczego w myśl postępu ktoś wyciągnął mu wtyczkę z kontaktu.

Wracając jeszcze na chwilę te nowe pulpity nie są absolutnie pulpitami "dla każdego". Czy ktoś zna firmę gdzie poinstalowano Windows 8 z interfejsem kafelkowym? Nie, bo pracować się na tym nie da.
Dla każdego to był Windows XP.

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 13.12.2013 o godz. 09:51
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.12.2013, 11:19   #259
andy
logged out
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andy
 
Data rejestracji: 12.07.2003
Lokalizacja: /home
Posty: 12,518
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
Ale na jedno wyjdzie - brak możliwości pobierania oprogramowania i aktualizacji z ich serwerów, a tego jeszcze w świecie Linuksowym nie było.
W tej całej plotce chodziło o dostęp do BINARNYCH wersji pakietów a nie ich kodu źródłowego.

Cytat:
Nie chodzi o tylko system pakietów, przecież początkowo ubuntu było tylko przemalowanym debianem. Do wersji bodajże 9 bazował na Debian Sid.
Stworzenie nowego systemu pakietów nie jest w sumie złym pomysłem - ja na przykład apt-geta nie lubie.
Ubuntu zwykłe nie LTS bazuje na sidzie dalej, natomiast LTS na testingu. Ubuntu z założenia miał być Debianem dla każdego - udało im się to

Cytat:
Natomiast jestem bardzo za tym, aby firmy (zwłaszcza komercyjne nastawione na $$$) nie tłukły setek pseudo otwartych systemów bazujących na linuksie, z których każdy chce pokazać że wcale nie jest Linuksem (bo linuks jest trudny itepe), wziąć co najlepsze i nie dać nic, tylko wreszcie zrobiły coś nowego.
Tu nie chodzi o pokazanie, że nasz system jet otwarty. Po co tworzyć kolejne jądro systemu i ładować w nie mld $$$$ skoro już takie jest i można tą kasę skupić na tworzeniu pozostałych warstw?

W przypadku Mir też bym chciał aby developerzy się połączyli z istniejącymi i współpracowali. Tylko często tak się nie da - polityka, różne podejście do pewnych spraw. Dlatego masz tyle dystrybucji, tyle różnych wersji oprogramowania które z założenia robią to samo.

Cytat:
Natomiast moim zdaniem nie chodzi o ideę popularyzacji wolnego oprogramowania i Linuksa, raczej o zarabianie wielocyfrowych $$$ i to najbardziej odróżnia Ubuntu od reszty.
To jedno nie może iść z drugim w parze? Jakoś RedHatowi to się świetnie udaje i nie widzę protestów.

Po prostu niektórzy mają za złe że inni próbują dopracować dystrybucje oparte o linuksa aby każdy mógł używać.

Cytat:
Konsola jest nieodłącznym elementem Unixa i wiele rzeczy robi się z niej dużo szybciej i wygodniej. Jesteś pewien że ukrywanie jej to postęp? Bo moim zdaniem tylko moda.
Nie mam nic przeciwk konsoli - sam uważam, że w wielu przypadkach jest wygodniejsza, szybsza i pozwala na więcej niż GUI. Nigdy też nie pisałem o ukrywaniu konsoli - po raz kolejny źle interpretujesz moje słowa. Jednak system powinien pozwalać na konfigurację wielu rzeczy przez gui - przydało by się jakieś uniwersalne narzędzie do tego działające na wszystkich dystrybucjach - jednak znając życie takie coś nigdy nie powstanie.


Cytat:
Bardzo sie cieszę że jest takie GNOME3 i pewnym osobom bym je zainstalował. Tylko dlaczego jego twórcy posłali jednocześnie GNOME2 do piachu? To już nie jest tak fajnie.
Cóż GNOME3 to całkiem inne podejście niż GNOME2. To jego następca. Po co by mieli wspierać wersję która ma następcę? Tak samo ekipa LibreOffice miała by wspierać wersję 4.x skoro wydali 5.x z zupełnie nowym interfejsem?

GNOME2 jest otwarte i jeżeli ktoś chce to może pociągnąć projekt w kierunku który zmierzał.
Oczywiście GNOME3 ma swoje wady, niedoróbki itp. Jednak żadne znane mi oprogramowanie od razu nie miało wszystkiego co powinno. Jeżeli ideowo GNOME3 nie spełnia twoich oczekiwać zacznij używać czegoś co spełnia.

btw, co Ci się nie podoba w GNOME3? (3.8) Są ikonki na pulpitach, są ekrany wirtualne, można mieć kilka okien na jednym ekranie. To takie podstawowe funkcje.
Strasznie ciekawy jestem dlaczego ludzie nie lubią GNOME3.

Cytat:
Jest wiele dystrybucji które instalujesz i używasz, Ubuntu nie jest żadnym wyjątkiem. Dla mnie postęp jest wtedy kiedy coś ulepszasz, a nie psujesz.
Co takiego Unity popsuło - mówię o obecnej wersji? To że dodali centrum oprogramowania to źle? Szczegóły.

Cytat:
Wracając jeszcze na chwilę te nowe pulpity nie są absolutnie pulpitami "dla każdego". Czy ktoś zna firmę gdzie poinstalowano Windows 8 z interfejsem kafelkowym? Nie, bo pracować się na tym nie da.
Dla każdego to był Windows XP.
Nie porównuj rynku Enterprise do domowego. Enterprise rządzi się zupełnie innymi prawami. Zmiana systemu o jedno oczko to koszty. Nie chodzi tylko o zakup licencji - chodzi o wdrożenie. Zakup sprzętu, na którym ten system będzie działał znośnie, dostosowanie oprogramowania używanego w firmie do wersji systemu, szkolenia...
Tak więc rynek Enterprise to zupełnie inna para kaloszy i nie powinno się go porównywać z rynkiem konsumenckim.
__________________
XMPP: andrzej(at)czerniak.info.pl

Ostatnio zmieniany przez andy : 13.12.2013 o godz. 11:56
andy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.12.2013, 12:39   #260
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Cytat:
Napisany przez andy Podgląd Wiadomości
Po co tworzyć kolejne jądro systemu i ładować w nie mld $$$$ skoro już takie jest i można tą kasę skupić na tworzeniu pozostałych warstw?
Po nic, ale po co brać otwarte jądro z zamiarem robienia czegoś zamkniętego a potem płakać, że jest otwarte i każdy konkurent może skorzystać z naszych cudownych rozwiązań? Ten problem ma teraz Google i ten problem zaczyna mieć Canonical. Prędzej czy później skończy się na próbach kontrolowania opensource i blokowania konkurencji.
A nie lepiej wziąć BSD i rozwijać in-house? Lepiej, ale drożej a przecież najlepiej wykorzystać frajerów I tak dostajemy pokraki w których wyższa warstwa jest zamknięta a niższa otwarta....

Telefony z Androidem od Google mają sporo zamkniętych aplikacji, a Canonical ma CLA pozwalające mu w każdym momencie, kiedy uzna za stosowne, zamknięcie swoich rozwiązań i posłanie projektowi GNU kopa w dupe
Cytat:
W przypadku Mir też bym chciał aby developerzy się połączyli z istniejącymi i współpracowali. Tylko często tak się nie da - polityka, różne podejście do pewnych spraw. Dlatego masz tyle dystrybucji, tyle różnych wersji oprogramowania które z założenia robią to samo.
Gorzej, że póki co nikt nigdzie nie pokazał że Mir potrafi coś więcej niż Wayland. Ba, nie było nawet żadnych uwag żeby coś dodać. Mir pojawił się znikąd i jego główną zaletą jest to że należy do Canonical...
Cytat:
To jedno nie może iść z drugim w parze? Jakoś RedHatowi to się świetnie udaje i nie widzę protestów.
Ale RedHat akurat działa w pełni w zgodzie z wolnym oprogramowaniem. Nie zamyka części swojego kodu ani nie ma licencji które mu na to pozwolą w przyszłości.

Cytat:
Po prostu niektórzy mają za złe że inni próbują dopracować dystrybucje oparte o linuksa aby każdy mógł używać.
Zupełnie nie rozumiesz, ja mam tylko za złe jeżeli ktoś chce zrobić z Linuksa drugiego Windowsa ,zrobić sobie swój mały monopol i zarobić górę $$$.
Wiem że to legalne i nie bronie nikomu, ale mi się to nie podoba. Wyrażam niezadowolenie

Cytat:
Cóż GNOME3 to całkiem inne podejście niż GNOME2. To jego następca. Po co by mieli wspierać wersję która ma następcę?
Następcą auta sportowego nie może być traktor. Bo co to za następca? Cóż takiego poprawiono w Gnome3, bo jak na razie widzę tylko dodawanie do G3 funkcji z G2...
Fakt faktem cieszy mnie to i kiedys moze będzie dobre...ostatnio sprawdzałem 3.6 to nie było. Wywalanie funkcji z nautilusa też średnio mi sie podoba.

Cytat:
GNOME2 jest otwarte i jeżeli ktoś chce to może pociągnąć projekt w kierunku który zmierzał.
I tak oto powstało MATE.

Cytat:
btw, co Ci się nie podoba w GNOME3? (3.8) Są ikonki na pulpitach, są ekrany wirtualne, można mieć kilka okien na jednym ekranie. To takie podstawowe funkcje.
Strasznie ciekawy jestem dlaczego ludzie nie lubią GNOME3.
3.8 nie widziałem, sprawdze 3.10. Czy funkcje o których piszesz są dostępne out of the box czy przez programy typu "tweak tool" i grzebanie w configu? To że G3 umie pokazać ikonki i nawet kilka okien na raz to faktycznie postęp....Tylko w momencie gdy zacznie być bliźniaczo podobny do G2 (poza tym że ładniejszy) okaże się że stracono pare lat na dojście do tego samego.... No i trzeba będzie dodać z powrotem wywalone funkcje z nautilusa.
Cytat:
Co takiego Unity popsuło - mówię o obecnej wersji? To że dodali centrum oprogramowania to źle? Szczegóły.
Tu mnie masz nie widziałem obecnej wersji, ale chyba tego nie sprawdze bo musiałbym zainstalować Ubuntu...

Cytat:
Nie porównuj rynku Enterprise do domowego. Enterprise rządzi się zupełnie innymi prawami.
Ale to ma być pulpit dla każdego czy do domu? Bo jak tylko do domu to już nie jest dla każdego... Już widzę jak ludzie którzy pracują na paru monitorach bo im się okna nie mieszczą przechodzą na kafle gdzie widać 1 program na raz, czy na G3 gdzie widać 1 okno na raz. To jakaś masakra nie postęp. Ale obie firmy się na szczęście z tych cudownych pomysłów wycofują.

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 13.12.2013 o godz. 12:54
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.12.2013, 19:56   #261
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Zgodnie z obietnicą zainstalowałem Gnome 3.10.
Jest przyznaje bardzo ładny, z naciskiem na bardzo.
I chętnie bym go sobie zostawił lecz w ciągu paru pierwszych minut napotkałem na pewne problemy.
Część z nich Andy na pewno będziesz wiedział jak rozwiązać, zobaczymy ile zostanie

- chciałbym zmienić kolor tych smutnych czarnych paneli i czcionke systemową. Niestety w ustawieniach nie ma słowa o ustawianiu wyglądu
- umieścić na pasku skróty do kilku najczęściej uruchamianych programów, bo wchodzenie w "podgląd" jest niewygodne.
- i listę otwartych okien bo pokazuje się na pasku tylko jedno - aktywne
- dodać dolny panel (w g2 i xfce panele można było sobie wygodnie wyklikać w dowolnej ilości i pozycji - tu tego nie widze)
- przycisk minimalizacji okien się zgubił
- nie można "zwijać" też okien do paska
- przydałoby się dodać normalne menu aplikacji, bo pełnoekranowe jest tak głupie że prędzej wpisze się nazwę programu niż go wyklika Wpisywanie nazwy to poziom MS-DOS i konsoli...
- chciałbym applet użycia cpu,ram i temperatur, jakiś aplet pogody, w zasadzie w ogóle nie widze appletów ani deskletów ani nic takiego
- brakuje szybkiego dostępu do zaawansowanych ustawień dzwięku pod ppm (np. regulacja mikrofonu, głośności konkretnej aplikacji) Trzeba wchodzić z ustawienia co jest troche dziwne.
- banshee nie pokazuje ikonki w tray? ani w sound-menu a gdzieś w ogóle pokazuje?
- pidgin o zgrozo też nie pokazuje się w tray, przez co jest zupełnie nieużywalny Nie moge dodać appletu z trayem bo nie ma appletów...
- zgubiły się standardowe ikonki na pulpicie (kosz, mój komputer) - ale napędy się montują
- nie ma mojego ulubionego menu "miejsca" - trzeba odpalać nautilusa?

Nautilus wygląda świetnie lecz:
- utracił 2-panelowy tryb działania? (klawisz F3)
- nie ma widoku zwartego (i tak go nie lubie )

Są też plusy:
+ ładnie wygląda
+ nautilus też ładnie wygląda
+ efekty wizualne też ładnie wyglądają (choć nie da się ich modyfikować)
+ ekran blokady też ładnie wygląda
+ menu z paneli też ładnie wygląda
+ powiadomienia są też ładne, choć nie ładniejsze niż w G2
+ i wygląda na dopracowane (w przeciwieństwie do Cinnamona).

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 13.12.2013 o godz. 20:13
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.12.2013, 20:17   #262
andy
logged out
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andy
 
Data rejestracji: 12.07.2003
Lokalizacja: /home
Posty: 12,518
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
- chciałbym zmienić kolor tych smutnych czarnych paneli i czcionke systemową. Niestety w ustawieniach nie ma słowa o ustawianiu wyglądu
Gnome Tweak Tool

- umieścić na pasku skróty do kilku najczęściej uruchamianych programów, bo wchodzenie w "podgląd" jest niewygodne.

Przeciągnąć? Najłatwiej to zrobić:
Klikasz klawisz Windowsa --> Klikasz kropki na pasku aplikaji --> Przesuwasz aplikację ze środka na pasek.

- i listę otwartych okien bo pokazuje się na pasku tylko jedno - aktywne
Gnome Tweak Tool. Tylko po co skoro po kliknięciu masz "miniaturki" okien aplikacji? Kombinacją klawiszy ALT + 1...9 uaktywniasz odpowiednie lub klikając na nie myszką
Nakierowując kursor myszki w lewy górny róg masz to samo co przez kliknięcie klawisza Windows.

- dodać dolny panel (w g2 i xfce panele można było sobie wygodnie wyklikać - tu tego nie widze)
Gnome Tweak Tool - o ile myślimy o tym samym

- przycisk minimalizacji okien się zgubił
Gnome Tweak Tool

- nie można "zwijać" też okien do paska
Jak będzie pasek aplikacji to tam Ci się pokaże

- przydałoby się dodać normalne menu aplikacji, bo pełnoekranowe jest tak głupie że prędzej wpisze się nazwę programu niż go wyklika Wpisywanie nazwy to poziom MS-DOS.
Jakie menu aplikacji?

- applet użycia cpu,ram i temperatur, jakiś aplet pogody, w zasadzie w ogóle nie widze appletów ani deskletów ani nic takiego
np. https://extensions.gnome.org/extensi...yer-indicator/

- brakuje szybkiego dostępu do zaawansowanych ustawień dzwięku pod ppm (np. regulacja mikrofonu, głośności konkretnej aplikacji)

Na pasku mam ikonkę do tego. Klikam w nią --> Ustawienia dźwięku

- banshee nie pokazuje ikonki w tray? ani w sound-menu a gdzieś w ogóle pokazuje?
np. https://extensions.gnome.org/extensi...yer-indicator/

- pidgin o zgrozo też nie pokazuje się w tray, przez co jest zupełnie nieużywalny
https://extensions.gnome.org/extensi...-notification/

- zgubiły się standardowe ikonki na pulpicie (kosz, mój komputer) - ale napędy się montują
Gnome Tweak Tool

- nie ma mojego ulubionego menu "miejsca" - trzeba odpalać nautilusa?
Gnome Tweak Tool

Nautilus wygląda świetnie lecz:
- utracił 2-panelowy tryb działania? (klawisz F3)
- nie ma widoku zwartego (i tak go nie lubie )

Może zabrzmię jak ***** ale co to tryb zwarty?

Co do dwupanelowego trybu to chyba wyleciał na dobre jak przeźroczystość w terminalu.
__________________
XMPP: andrzej(at)czerniak.info.pl

Ostatnio zmieniany przez andy : 13.12.2013 o godz. 20:20
andy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.12.2013, 21:15   #263
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Bardzo dziękuje za wyczerpujacą odpowiedz.
Patrzyłem kiedyś na Gnome Tweak Tool, jak dopiero się pojawiło, ale nie oferowało wtedy wielu funkcji.

Rzeczywiście teraz jest dużo lepiej, nie rozumiem troche dlaczego tak podstawowe funkcje nie są standardową częścią G3, skoro się to da zrobić. Ale to mało ważne.

W zasadzie wszystkie moje uwagi przestają być zasadne
Poza tą jedną że nie moge zrobić skrótów na panelu.
Chodzi o coś takiego jak tu z Firefoxem:

http://www.techotopia.com/index.php/..._in_panel2.jpg

A i jeszcze jedno, w autostarcie mam kilka swoich skryptów. W gnome tweak tool jest modyfikacja autostartu, ale ogranicza się do poinstalowanych programów. Jest jakiś inny sposób?

Ale jest potencjał, przejrze jeszcze Cinnamona i może na coś przeskocze

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 13.12.2013 o godz. 21:21
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.12.2013, 23:29   #264
andy
logged out
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andy
 
Data rejestracji: 12.07.2003
Lokalizacja: /home
Posty: 12,518
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
Rzeczywiście teraz jest dużo lepiej, nie rozumiem troche dlaczego tak podstawowe funkcje nie są standardową częścią G3, skoro się to da zrobić. Ale to mało ważne.
Też nie rozumiem dlaczego wywalili przeźroczystość w terminalu zamiast ją poprawić...

Cytat:
W zasadzie wszystkie moje uwagi przestają być zasadne
Poza tą jedną że nie moge zrobić skrótów na panelu.
Chodzi o coś takiego jak tu z Firefoxem:

http://www.techotopia.com/index.php/..._in_panel2.jpg
Do tego jest boczny panel. Aktywujesz go przez naciśnięcie klawisza Windows, albo przez najechanie kursorem w lewy górny narożnik.

Cytat:
A i jeszcze jedno, w autostarcie mam kilka swoich skryptów. W gnome tweak tool jest modyfikacja autostartu, ale ogranicza się do poinstalowanych programów. Jest jakiś inny sposób?

Ale jest potencjał, przejrze jeszcze Cinnamona i może na coś przeskocze
Nie czaje. Nie możesz wrzucić ich do /etc/init.d/ i odpalić update-rc.d ?
__________________
XMPP: andrzej(at)czerniak.info.pl
andy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.12.2013, 10:29   #265
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Cytat:
Napisany przez andy Podgląd Wiadomości
Nie czaje. Nie możesz wrzucić ich do /etc/init.d/ i odpalić update-rc.d ?
Nie, ponieważ zależy mi na tym, aby były odpalane po starcie serwera x, na prawach użytkownika a nie roota.

Nautilus jest ładny, ale jednak ciut za bardzo go przycieli. Nie ma np łatwego dostępu do pokazywania ukrytych plików (komu to przeszkadzało?).
Zawsze można jednak zamiast niego zainstalować Nemo z projektu Cinnamon. Nemo jest forkiem Nautilusa 3.4 i ma jeszcze tryb 2-panelowy.

Generalnie troche się obawiam instalacji Gnome wiedząc że podąża w niewłaściwym kierunku kastrowania funkcji. Cinnamon idzie tam gdzie powinien, ale według mnie jest jeszcze trochę niedorobiony.
Oba są ładne. I co tu wybrać

btw. Jak zmienić czcionkę na panelu? Wygląda na to że jest zaszyta w theme, tak jak w Cinnamon :/

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 14.12.2013 o godz. 11:06
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.12.2013, 11:25   #266
andy
logged out
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andy
 
Data rejestracji: 12.07.2003
Lokalizacja: /home
Posty: 12,518
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
Nie, ponieważ zależy mi na tym, aby były odpalane po starcie serwera x, na prawach użytkownika a nie roota.
sudo -u username command //Odpalenie na prawach wpisanego użytkownika
/etc/rc.local ?

Możesz jeszcze spróbować wykorzystać start-stop-daemon
Cytat:
sudo, sudoedit ***8212; execute a command as another user
Cytat:
Nautilus jest ładny, ale jednak ciut za bardzo go przycieli. Nie ma np łatwego dostępu do pokazywania ukrytych plików (komu to przeszkadzało?).
Ctrl+H
__________________
XMPP: andrzej(at)czerniak.info.pl

Ostatnio zmieniany przez andy : 14.12.2013 o godz. 11:28
andy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.12.2013, 11:41   #267
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Cytat:
Napisany przez andy Podgląd Wiadomości
Ctrl+H
Widzę że ta sama głupia ideologia która przyświecała twórcom Windows 8.
Niedługo do komputera będą dodawać klawiszologię jak kiedyś do symulatorów

http://virtualbus.info/klawiszologia.png

Co do autostartu to nie wiem czy to dobry pomysł, bo chodzi mi o to aby korzystać ze środowiska graficznego, które w momencie wykonywania init.d nie jest jeszcze uruchomione.
Przykładowo jeden ze moich skryptów sprawdza wybrane elementy w systemie i jeżeli coś jest nie tak wyświetla powiadomienie na ekranie.
Powiadomienie (ani nic graficznego) nie zadziała jeżeli nie będzie dostępu do ekranu.
Graficzny program moge uruchomić wybierając z listy, ale już nie ma opcji przekazania do niego żadnych parametrów..

Zadziwiające jest że wszystkie inne środowiska mają to rozwiązane dobrze i powiedziałbym "normalnie", tylko w Gnome 3 jest problem :/

Chyba się jeszcze wstrzymam, słyszałem że MATE 1.8 ma mieć możliwość kompilacji pod GTK3. Zobaczymy jak to wyjdzie. Ale cieszę się że są ludzie którzy jeszcze walczą o G3.

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 14.12.2013 o godz. 11:53
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.12.2013, 12:21   #268
andy
logged out
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andy
 
Data rejestracji: 12.07.2003
Lokalizacja: /home
Posty: 12,518
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
Co do autostartu to nie wiem czy to dobry pomysł, bo chodzi mi o to aby korzystać ze środowiska graficznego, które w momencie wykonywania init.d nie jest jeszcze uruchomione.
Przykładowo jeden ze moich skryptów sprawdza wybrane elementy w systemie i jeżeli coś jest nie tak wyświetla powiadomienie na ekranie.
Powiadomienie (ani nic graficznego) nie zadziała jeżeli nie będzie dostępu do ekranu.
Graficzny program moge uruchomić wybierając z listy, ale już nie ma opcji przekazania do niego żadnych parametrów..

Zadziwiające jest że wszystkie inne środowiska mają to rozwiązane dobrze i powiedziałbym "normalnie", tylko w Gnome 3 jest problem :/
Skoro chcesz to odpalać przez Gnome to zobacz: gnome-session-properties
Naciśnij klawisz Windows i zacznij wpisywać properties

Instalując to rozszerzenie https://extensions.gnome.org/extensi...settingscenter będziesz miał skróty do tego w panelu
Linux-screenshot_341_2.png

Cytat:
Widzę że ta sama głupia ideologia która przyświecała twórcom Windows 8.
Niedługo do komputera będą dodawać klawiszologię jak kiedyś do symulatorów

http://virtualbus.info/klawiszologia.png
W tym wypadku zawsze używałem skrótu - wygodniejsze i szybsze. Gdy zamiast adresu miałem "belki" to przełączanie się do ścieżki robiłem przez Ctrl+L.
__________________
XMPP: andrzej(at)czerniak.info.pl

Ostatnio zmieniany przez andy : 14.12.2013 o godz. 12:26
andy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.12.2013, 13:00   #269
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Cytat:
Napisany przez andy Podgląd Wiadomości
gnome-session-properties
No i dokładnie o to chodziło
To jest dokładnie to samo menu które jest w G2.

Kolejny znak zapytania czemu twórcy utrudniają życie użytkownikom ukrywając tak ważne funkcje które w dodatku sami zaimplementowali
W MATE to jest (Menu) Preferencje -> Programy startowe albo (Centrum Sterowania) Programy startowe. Albo jak już teraz wiem mate-session-properties.

btw. to menu które pokazałeś w gnome 3.10 jest niestety inne, jakieś wykastrowane.
Rozszerzenie które podałeś niestety z nim nie działa

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 14.12.2013 o godz. 13:14
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 15.12.2013, 11:54   #270
andy
logged out
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andy
 
Data rejestracji: 12.07.2003
Lokalizacja: /home
Posty: 12,518
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
btw. to menu które pokazałeś w gnome 3.10 jest niestety inne, jakieś wykastrowane.
Rozszerzenie które podałeś niestety z nim nie działa
Z tego co widzę to rozszerzenie do Gnome jest do wersji 3.8.



btw, na Debianie brakuje mi PPA z Ubuntu.
Cytat:
Personal Package Archive (skrót: PPA) ****8212; repozytorium oprogramowania, do którego wprowadza się pakiety źródłowe w celu przystosowania ich do użycia przez APT na Launchpad lub podobne programy[1]. Termin ten jest używany dla pakietów dla Ubuntu zawartych w tego typu repozytorium, chociaż Canonical przewiduje zastosowanie poza Ubuntu[2].
__________________
XMPP: andrzej(at)czerniak.info.pl
andy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Tagi
linux

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
OpenSUSE 10.0 Calme Komputery - oprogramowanie i sprzęt 49 30.11.2007 22:41
Instalacja sterowników ATI Proprietary Linux x86 Drivers v8.14.13 mgit Off topic 0 20.07.2005 10:21
Mandrake Linux Cooker (2.6 Linux Kernel) kraluk Off topic 0 09.01.2004 18:45
linux jest super ?? Alinoe Off topic 9 02.12.2003 18:31
Ciekawostka: Monachium przechodzi na Linux Fantomas Off topic 8 28.05.2003 20:55


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 01:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.