Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Komputery - oprogramowanie i sprzęt

Komputery - oprogramowanie i sprzęt Pytania i problemy niezwiązane z nagrywaniem, backupem i grami.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 09.12.2012, 20:05   #61
andy
logged out
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andy
 
Data rejestracji: 12.07.2003
Lokalizacja: /home
Posty: 12,518
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
Już to gdzieś czytałem:

jeżeli mam mieć FPS na poziomie 60 klatek przy zamkniętych sterownikach, i 15 przy otwartych to zgadnij jakiego wyboru dokonam?

Na którymś z portali dla fanbojów. Patrzyłem tam jak fb zintegrowali.

Resztę też przepisałeś.

Nie idź tą drogą
Jaką resztę? Przecież dokładnie napisałem to co RMS zarzuca Cannonical. O co Ci chodzi? I ten news o wątach RMSa przeczytałem na linux.pl jak coś.

Co do sterowników to taka jest prawda, sobrus potwierdzi...
Zarządzenie energii mam również lepsze przy zamkniętych sterownikach. Mający wybór:
- sterowniki otwarte - gorsza wydajność, gorsze zarządzanie energią;
- sterowniki zamknięte - lepsza wydajność, lepsze zarządzanie energią.

Zgadnij co wybieram? Dla mnie oczywiste, że zamknięte. Jeżeli ktoś chce się męczyć to jego sprawa. Lubię wolne i otwarte oprogramowanie, jednak nie zawsze jest ono lepsze.
Przykład sterowniki. ATI nie może od tak udostępnić wielu opatentowanych technologii i dlatego sterowniki otwarte mają gorszą wydajność.
__________________
XMPP: andrzej(at)czerniak.info.pl
andy jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 09.12.2012, 20:50   #62
pali
Թ
 
Avatar użytkownika pali
 
Data rejestracji: 14.02.2003
Posty: 3,066
pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>
No i przy okazji krytyki Stallmana zdobyłeś jeden argument w dyskusji Ubuntu for newbies. OK

Szukaj dalej
pali jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 10.12.2012, 09:16   #63
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
No sterowniki otwarte nadają się co najwyżej do komputerów sprzed 10 lat.
RMS jest skrajny, wiadomo, ale objechał Ubuntu nie bez powodu. Zapewne przez jego integrację ze sklepem Amazon.
To już rzeczywiście zaczyna być spyware.

Ubuntu nie jest już zwykłą dystrybucją Linuksa. Staje się komercyjną platforma do zarabiania pieniędzy przez Canonical oraz jej partnerów, coś a'la Android.
Nie chce polemizować czy to dobrze czy źle, nie moja sprawa co ludzie sobie instalują, ale osobiście trzymam się od niego z daleka.

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 10.12.2012 o godz. 09:28
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 10.12.2012, 13:03   #64
pali
Թ
 
Avatar użytkownika pali
 
Data rejestracji: 14.02.2003
Posty: 3,066
pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>
RMS jest wyjątkowo cięty na zamknięte sterowniki. Cała jego krucjata życiowa rozpoczęła się od zamkniętych sterowników Xerox

To znana historia, opisana w pierwszym rozdziale książki: http://stallman.helion.pl/ch01.html (pełny rozdział), ale później RMS też o tym opowiadał. Polecam książkę.

Rozumiem Stallmana i ma on rację. Zamknięte sterowniki to m.in. prosta droga do dominacji monopoli jak MS <-> Intel. Rozumiem też ducha idei współpracy...

Jednak idąc na kompromis,
jeśli w tym Ubuntu newbie ma działające sterowniki - OK.
Jeśli Canonical zarabia pieniądze - OK, ale co to newbie obchodzi.

Doczepiłem się do andiego, bo poleca to Ubuntu dla newbies, podobnie jak cały Internet czyni - ale nie wie dlaczego. Mówi: jest przyjazny. Ale dlaczego jest przyjazny - pytam. Bo jest przyjazny.

Taką przyjazność to o kant d... Są w świecie IT opracowane zasady oceny systemów, choćby reguła KISS czy zasada lokalnego guru i można je zastosować. Albo jeszcze inaczej argumentować, ale argumentować.

Mi się krytykować Ubuntu zwyczajnie nie chce, bo to dawno omówiona sprawa. Wolałbym usłyszeć argumenty za jego używaniem.
pali jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 10.12.2012, 13:22   #65
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Linuks jest sam w sobie bardzo przyjazny. Tylko zależy dla kogo

Co do zamkniętych sterowników, to mam tylko jedne - właśnie do karty graficznej.
Rozumiem producentów kart graficznych, że ilość skomplikowanych optymalizacji które są tam zawarte (a które chętnie zostałyby podpatrzone przez konkurencje) jest zbyt duża, aby można było mówić o ich otwarciu. W tej branży bycie o 1 fps szybszym od konkurencji to być albo nie być, bo firmy idą łeb a korona wydajności jest jedna.

Ale np AMD wspiera tworzenie otwartych sterowników (zatrudnia nawet programistów), które jednak nie mają nic wspólnego z tymi zamknietymi. Do tego stopnia, że programiści tych otwartych muszą rozpracowywać produkt swojej własnej firmy....

Wszystko inne (mobo, dzwięk, sieć) mam otwarte, nawet jeżeli inne są dostępne.
Nie będę ukrywać - głównie dla wygody, ale działają też bardzo dobrze.

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 10.12.2012 o godz. 13:24
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 10.12.2012, 13:28   #66
pali
Թ
 
Avatar użytkownika pali
 
Data rejestracji: 14.02.2003
Posty: 3,066
pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>
W przypadku układów graficznych myślę, że to raczej chęć pozycjonowania swoich produktów, sprzedawania za odpowiednią cenę i ładowania na rynek "nowości".

Przecież te układy mają tak gigantyczną moc obliczeniową, że ich optymalizacja spowodowałaby, że kartę graficzną kupowałoby się raz na 10 lat.

Tutaj akurat w 100% zgadzam się z RMS, tyle że nie mam najmniejszego zamiaru nikogo ewangelizować.
pali jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 10.12.2012, 14:38   #67
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Niestety karta graficzna jest zawsze za wolna.

Kiedyś wystarczyło jak potrafiła teksturować i cieniować miliony trójkątów.

Dziś karty są programowalne. Kolor każdego piksela jest przeliczany programem (shader). Początkowo te programy miały max kilka instrukcji - dziś limitu już nie ma.

Oznacza to, że co prawda można zrobić efekty jak dym czy załamanie światła, ale każdą kartę da się zamulić.

Mniej wiecej od 2006 roku ilość shaderów w grach gwałtownie wzrosła i żadna starsza karta temu nie podoła (nawet jeżeli ma jakieś shadery).

Tym niemniej karty ok 4 letnie radzą sobie dziś całkiem dobrze, pod warunkiem właśnie że mają silne shadery. Dlatego wbrew temu co sądzą niektórzy zawsze powinno się kupować kartę nawet teoretycznie słabszą, ale nowszą.

Więc akurat tu nie mam pretensji do producentów. Faktycznie karta jest za słaba, gdy jest za słaba. Gry są coraz bardziej wymagające - a i rozdzielczość FullHD dziś nikogo nie dziwi.
Przepustowość pamięci karty działającej w FullHD musi być ogromna.

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 10.12.2012 o godz. 14:45
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 10.12.2012, 22:34   #68
M@X
Get a Mac!
 
Avatar użytkownika M@X
 
Data rejestracji: 18.04.2003
Posty: 10,545
M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>
Dlatego jesli ktos gra lepiej kupic konsole... Tam nikogo nie obchodza sterowniki do kart, moc sprzetu, ilosc shaderow i cala reszta. Bierzesz pada, wlaczasz podpieta pod kilkadziesiat cali konsole, wkladasz plyte i grasz. To jest najpiekniejsze :-)!
__________________
"Android to syfiasty, zabugowany, irytujący, zaprojektowany przez idiotów,
lagujący, udający otwarty i wolny system." - sobrus

Hosting na świetnych warunkach z rewelacyjnym wsparciem:
M@X jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.12.2012, 00:22   #69
andy
logged out
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andy
 
Data rejestracji: 12.07.2003
Lokalizacja: /home
Posty: 12,518
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
Napisany przez pali
RMS jest wyjątkowo cięty na zamknięte sterowniki. Cała jego krucjata życiowa rozpoczęła się od zamkniętych sterowników Xerox

To znana historia, opisana w pierwszym rozdziale książki: http://stallman.helion.pl/ch01.html (pełny rozdział), ale później RMS też o tym opowiadał. Polecam książkę.
Przeczytałem kiedyś prawie całą na kompie

Cytat:
Rozumiem Stallmana i ma on rację. Zamknięte sterowniki to m.in. prosta droga do dominacji monopoli jak MS <-> Intel. Rozumiem też ducha idei współpracy...

Jednak idąc na kompromis,
jeśli w tym Ubuntu newbie ma działające sterowniki - OK.
Jeśli Canonical zarabia pieniądze - OK, ale co to newbie obchodzi.
RMS jest ekstremistą. W większości się z nim nie zgadzam, jednak uważam że tacy ludzie są bardzo potrzebni. Dzięki nim mamy to co mamy, w takiej formie jaką mamy.

Cytat:
Doczepiłem się do andiego, bo poleca to Ubuntu dla newbies, podobnie jak cały Internet czyni - ale nie wie dlaczego. Mówi: jest przyjazny. Ale dlaczego jest przyjazny - pytam. Bo jest przyjazny.
Ubuntu przypomina Windowsa preinstalowanego na laptopach. Uruchamiasz i działa. Masz praktycznie wszystko co potrzebne, ustawienia systemowe są uproszczone czasami za bardzo do bólu. Masz centrum oprogramowania - taki sklep. Szukasz, klikasz instaluj i masz już program w systemie.

Cytat:
Taką przyjazność to o kant d... Są w świecie IT opracowane zasady oceny systemów, choćby reguła KISS czy zasada lokalnego guru i można je zastosować. Albo jeszcze inaczej argumentować, ale argumentować.

Mi się krytykować Ubuntu zwyczajnie nie chce, bo to dawno omówiona sprawa. Wolałbym usłyszeć argumenty za jego używaniem.
Tu nie chodzi o krytykowanie dystrybucji, ale o polecanie takiej która się nie nadaje dla początkującego. Większość osób, która chce się przesiąść na pingwina od dziecka używała Windowsa - całkowicie inna filozofia, czy zła? Zależy kogo spytasz. Dla mnie jest po prostu inna.
Jeżeli taką osobę rzucisz na głęboką wodę, to tak jak byś detoks narkomanowi zrobił w trybie hard. Da się, czasami nawet przynosi lepsze rezultaty niż powolne odstawianie, jednak w większości przypadków pacjent kopie w kalendarz. Wybacz za porównanie ale nie potrafiłem znaleźć lepszego.

Użytkownik w Ubuntu może praktycznie wszystko co mu potrzebne wyklikać za pomocą banalnego GUI, jeżeli potrzebuje więcej to zaczyna wsiąkać i używać systemu w trybie pro. Gdy i to mu przestaje wystarczać sięga po dystrybucje od początku nastawione na takich użytkowników.
To tak jak nauka matematyki, zaczynasz od rzeczy prostych i powolutku przechodzisz do trudniejszych gdy ofiara pozna już to co do tej pory przedstawiłeś.


Odnośnie dystrybucji Linuksa to każdy wybierze to co mu najbardziej odpowiada. To jest w nim właśnie najpiękniejsze. WOLNOŚĆ WYBORU. Oczywiście często pokutuje się tą wolność pewnymi trudnościami, jednak nie ma nic za darmo - każdy kij ma dwa końce.
__________________
XMPP: andrzej(at)czerniak.info.pl
andy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.12.2012, 07:45   #70
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Cytat:
Napisany przez M@X Podgląd Wiadomości
Dlatego jesli ktos gra lepiej kupic konsole... Tam nikogo nie obchodza sterowniki do kart, moc sprzetu, ilosc shaderow i cala reszta. Bierzesz pada, wlaczasz podpieta pod kilkadziesiat cali konsole, wkladasz plyte i grasz. To jest najpiekniejsze :-)!
Konsolę też mam, natomiast nie we wszystko da się grać na konsoli.
Powiem więcej - rynek pewnych gatunków gier przeżywa kryzys właśnie przez konsole.

Świetnie się gra w wyścigi, mordobicia czy japońskie RPG, ale wszystkie ambitniejsze tytuły zredukowano do uproszczonych strzelanek dla bezmózgów, żeby sobie z nimi poradził 6 latek z padem (np Rainbow6, XCOM i wiele innych). Co najgrosze tracą na tym również wersje z PC, które wydawca chce na siłę ujednolicić z wersją na konsole z kilkoma przyciskami i 256MB RAM.
A w grach FPS czy RTS konsole są po prostu beznadziejne. Granie padem w Counter Strike to znęcanie się nad sobą. Nawet w Gears Of War lepiej grało mi się na PC.

Ponadto w karcie graficznej shadery można wykorzystać też do innych rzeczy (GPGPU), więc się nie marnują.

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 11.12.2012 o godz. 08:01
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 11.12.2012, 08:40   #71
Kogoro
Forumator
 
Data rejestracji: 24.01.2005
Lokalizacja: Poznań
Posty: 772
Kogoro po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>Kogoro po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>Kogoro po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>Kogoro po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>Kogoro po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Cytat:
Napisany przez andy Podgląd Wiadomości

Odnośnie dystrybucji Linuksa to każdy wybierze to co mu najbardziej odpowiada. To jest w nim właśnie najpiękniejsze. WOLNOŚĆ WYBORU. Oczywiście często pokutuje się tą wolność pewnymi trudnościami, jednak nie ma nic za darmo - każdy kij ma dwa końce.

Nie rozumiem, skąd takie zamieszanie w wyborze dystrybucji.
Dla mnie to jest oczywiste, że dla początkującego lepsze będzie Ubuntu od Debiana.

Jeszcze 3-4 lata temu początkującemu prawie zawsze należało polecić ubuntu. Obecnie trochę się zmieniło. Mamy szybsze łącza, rozwijają się różne distra i ich społeczności. Dlatego najlepiej przejrzeć distrowatch, zainwestować w kilka płytek, wypalić LiveCD i zobaczyć, co najlepiej pasuje (np. czy wszystko działa).

Taki przykładzik. Na PClosie nie miałem problemów z wifi, działało odrazu. Przeniosłem się na Minta (LMDE) i okazało się, że wifi nie działa. Jako doświadczony użytkownik zajęło mi ok. minuty na rozwiązanie tego problemu, ale ktoś kto dopiero zaczyna przygodę z Linuksem na pewno lekko by się zestresował. Oczywiście poszperałby po forach, googlach i byłoby po problemie. Jednak ta zabawa dostarczyłaby mu niezbyt pozytywnych emocji (bo na windowsie działało) i stratę przynajmniej kilkunastu minut.
__________________
Pozdrawiam

Kogoro Akechi
Kogoro jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.12.2012, 10:15   #72
M@X
Get a Mac!
 
Avatar użytkownika M@X
 
Data rejestracji: 18.04.2003
Posty: 10,545
M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>
http://m.komputerswiat.pl/nowosci/gr...szystkich.aspx
__________________
"Android to syfiasty, zabugowany, irytujący, zaprojektowany przez idiotów,
lagujący, udający otwarty i wolny system." - sobrus

Hosting na świetnych warunkach z rewelacyjnym wsparciem:
M@X jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.12.2012, 23:17   #73
andy
logged out
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andy
 
Data rejestracji: 12.07.2003
Lokalizacja: /home
Posty: 12,518
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Gdyby ktoś chciał mieć podstawowe aplikacje syetemu Linux w Windowsie to niech zainteresuje się projektem Cygwin.
Cytat:
Cygwin to implementacja standardu POSIX funkcji systemowych przeznaczona dla systemów Win32 (32-bitowe systemy dla PC od MS Windows 95) oraz zestaw oprogramowania FLOSS zwykle dostępnego na systemach typu Unix i Linux. Są to głównie aplikacje używające interfejsu tekstowego, ale dostępny jest również podsystem grafiki X.Org oraz graficzne środowiska GNOME i KDE. Projekt posiada wygodny w użyciu program instalacyjny.
Cygwin jest rozwijany głównie przez oddział Cygnus Solutions firmy Red Hat i dostępny na licencji GPL. Można również zakupić licencje do użycia w systemach przeznaczonych do dystrybucji pod innymi licencjami (na przykład wyłącznie w postaci skompilowanej).
Cygwin nie zastępuje w pełni np. Linuksa: nie wszystkie linuksowe aplikacje można kompilować i uruchamiać w środowisku Cygwin, ponadto efektywność ich działania spada w porównaniu do efektywności wykonania zapewnianej przez środowisko natywne. Można go traktować jako emulator, który pozwala na wykorzystywanie wielu aplikacji z rodziny POSIX na platformie Microsoft Windows ***8211; w tym także oprogramowania FLOSS.
http://www.cygwin.com/
__________________
XMPP: andrzej(at)czerniak.info.pl
andy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 20.12.2012, 20:19   #74
pali
Թ
 
Avatar użytkownika pali
 
Data rejestracji: 14.02.2003
Posty: 3,066
pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>
Kod:
# Logowanie z hosta A na host B bez hasła.

A$ ssh-keygen -t rsa
A$ scp ~/.ssh/id_rsa.pub jasio@hostB:~/
Password:
A$ ssh jasio@B
Password:
B$ cat id_rsa.pub >> .ssh/authorized_keys
B$ exit
A$ ssh jasio@B
B$
Jak zrobić aby A miał do B dostęp jedynie read-only, noexec?
pali jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 22.12.2012, 01:28   #75
pali
Թ
 
Avatar użytkownika pali
 
Data rejestracji: 14.02.2003
Posty: 3,066
pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>
Cytat:
Napisany przez pali Podgląd Wiadomości
Jak zrobić aby A miał do B dostęp jedynie read-only, noexec?
Najprościej tak: http://superuser.com/questions/76701...ot-without-wri (post t0mm13b)
Ale trzeba mieć roota.

Sposób z authorized_keys dobrze opisany tu:
man http://www.openbsd.org/cgi-bin/man.c...sshd&sektion=8
http://www.linuxjournal.com/article/8257
http://oreilly.com/catalog/sshtdg/chapter/ch08.html

Zrobiłem i działa, funkcjonalność mi starcza, bo to właśnie do backupu. Jednak średnio mi się to rozwiązanie podoba, z różnych powodów.

Tak w ogóle mogę u mojego hostera zrobić konto SFTP read-only, ale standardowy klient sftp nie potrafi rekursywnie kopiować katalogów.
Rosyjski lsftp potrafi, ale nie zainstalowany i coś mi się źle kompiluje.

Na razie zostawiam ten problem, ale wrócę do niego z python paramiko
pali jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Tagi
linux

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
OpenSUSE 10.0 Calme Komputery - oprogramowanie i sprzęt 49 30.11.2007 22:41
Instalacja sterowników ATI Proprietary Linux x86 Drivers v8.14.13 mgit Off topic 0 20.07.2005 10:21
Mandrake Linux Cooker (2.6 Linux Kernel) kraluk Off topic 0 09.01.2004 18:45
linux jest super ?? Alinoe Off topic 9 02.12.2003 18:31
Ciekawostka: Monachium przechodzi na Linux Fantomas Off topic 8 28.05.2003 20:55


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 08:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.