Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Komputery - oprogramowanie i sprzęt (https://forum.cdrinfo.pl/f113/)
-   -   Microsoft Windows - niejasne zasady licencjonowania (https://forum.cdrinfo.pl/f113/microsoft-windows-niejasne-zasady-licencjonowania-92029/)

Yossi 06.02.2013 16:35

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1240680)

Byłem dzisiaj w Euro RTV/AGD - pudełkowy upgrade do Win 8 PRO kosztuje tam 219,00 PLN. Oczywiście cena promocyjna. Regularna - 249,00 PLN brutto.
Rozumiem, że przez ostatnie 12 lat nie używałeś Windowsa i musisz kopić nową licencję?

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1240708)
Bo OEM to jednak marna licencja,

:sciana:

A możesz uzasadnić, dlaczego jest marna? I jakie ma braki w stosunku do nowej licencji?

Reetou 06.02.2013 17:15

Cytat:

Napisany przez Yossi (Post 1240747)
Rozumiem, że przez ostatnie 12 lat nie używałeś Windowsa i musisz kopić nową licencję?

Od 12 lat masz tego samego kompa? To nie udźwignie on Win8... Proste?

Bartez 06.02.2013 18:05

Cytat:

Napisany przez Yossi (Post 1240598)
No, żeby kupic upgrade, to trzeba mieć przedtem jakąś licencję... nie? To jest chyba oczywiste? W tym wypadku - od Win XP w górę. Czyli - jeśli w ciągu ostatnich 12 lat kupiłeś jakikolwiek legalny Windows, to możesz kupic upgrade.





Przykro mi, ale nie masz racji. Osobiście, dwukrotnie aktywowałem Windows przez telefon w związku z wymianą płyty głównej. Raz - płyta padła, drugi raz - sam ją zwaliłem przez bezmyślność.
Nikt w MS nie robił z tego większego problemu.

Czyli 2 razy padła. A co w przypadku, gdy chcesz po prostu wymienić sobie płytę? Nie możesz.

Cytat:

Na ogół użytkownik końcowy może uaktualniać lub wymieniać elementy sprzętowe w komputerze ***8212; z wyjątkiem płyty głównej ***8212; i zachować licencję na oryginalny system operacyjny OEM firmy Microsoft. Jeśli płyta główna zostanie uaktualniona lub wymieniona z powodu innego niż defekt, powstanie nowy komputer. System operacyjny OEM firmy Microsoft nie może zostać przeniesiony na nowy komputer i jest wymagana licencja na nowy system operacyjny. Jeśli płyta główna zostanie wymieniona z powodu wady, nie trzeba kupować nowego systemu operacyjnego dla komputera, o ile wymieniona płyta główna pochodzi od tego samego producent i jest to ten sam model lub odpowiednik oferowany przez producenta, zdefiniowany przez gwarancję producenta.

Podstawowy powód tej zasady licencyjnej ma związek z postanowieniami licencji użytkownika końcowego na oprogramowanie oraz z pomocą techniczną wynikającą z tych postanowień. Postanowienia licencji użytkownika końcowego na oprogramowanie to zestaw praw do używania oprogramowania udzielonych użytkownikowi końcowemu przez producenta komputera, które odnoszą się wyłącznie do praw dotyczących oprogramowania zainstalowanego na tym konkretnym komputerze. Producent systemów jest zobowiązany do świadczenia pomocy technicznej dotyczącej oprogramowania na oryginalnym komputerze. Ponieważ użytkownicy końcowi z biegiem czasu uaktualniają swoje komputery, wykorzystując różne elementy, firma Microsoft potrzebowała podstawowego elementu ***8222;wyróżniającego się***8221;, który cały czas definiowałby oryginalny komputer. Płyta główna zawiera procesor i jest ***8222;sercem i duszą***8221; komputera, dlatego też, kiedy nastąpi wymiana płyty głównej (z powodu innego niż uszkodzenie), powstaje w istocie nowy komputer. Producent oryginalnego systemu nie wytworzył tego nowego komputera i dlatego nie można od niego oczekiwać świadczenia pomocy technicznej.
Źródło: http://www.microsoft.com/oem/pl/lice...id=NMYdGbQ2oFj

Poza tym, jeszcze druga ważna kwestia. To, że ktoś na infolinii aktywował system, nie znaczy wcale, że jest on legalny, jeżeli postępujesz niezgodnie z warunkami licencji. 2 lata temu była gorąca dyskusja w internecie, czy użytownik może sobie sam składać komputer i wykorzystać do tego Windows 7 OEM. Oficjalna odpowiedź MS była - nie. Tylko tzw. System Builders, z których użytkownicy końcowi byli wyraźnie wyłączeni. W przypadku Windows 8 Microsoft wycofał się z tego pomysłu:


Cytat:

Pyt. Nie jestem twórcą systemów, ale buduję komputer na użytek osobisty. Czy mogę kupić oprogramowanie typu OEM System Builder?

Odp. Tak. Każdy, kto tworzy komputer na użytek osobisty z oprogramowaniem systemu Windows 8 i Windows 8 Pro, może używać Licencji na użytek osobisty.

Patrix 06.02.2013 18:09

Cytat:

Napisany przez Bartez (Post 1240758)
czy użytownik może sobie sam składać komputer i wykorzystać do tego Windows 7 OEM. Oficjalna odpowiedź MS była - nie. Tylko tzw. System Builders, z których użytkownicy końcowi byli wyraźnie wyłączeni. W przypadku Windows 8 Microsoft wycofał się z tego pomysłu:

Bartez, mam wątpliwości odnośnie powyższego, interpretuję to inaczej.
System builderem jesteś gdy składasz sobie samemu komputer,
czyli prawo obliguje Ciebie do świadczenia samemu sobie wsparcia technicznego.

Począwszy od poniższego COA (szare kartoniki 1 pack dla system builders)
nie trzeba już mieć myszki na tej samej FV co system, aby mieć legalny OEM.
http://www.migora.pl/foto/win_xp_home/xp_coa.jpg

dawniejsze packi to były chyba po 5 sztuk i tam zasady były inne
- nie wiem jakie, bo wtedy się tym nie interesowałem.

Bartez 06.02.2013 18:22

Nie pamiętam, jak było w przypadku Windows XP. To, co napisałem wyżej, dotyczy Windows 7, choć MS twierdził, że warunki te się nie zmieniły od wielu lat.

Na stronie dla OEM system builderów nawet dzisiaj można znaleźć taki fragment:
Cytat:

Licencjonowanie dla hobbystów

Istnieje coraz większy rynek hobbystów samodzielnie składających z komponentów komputery do własnego użytku. Licencje na oprogramowanie detaliczne firmy Microsoft to odpowiednie licencje dla rynku samodzielnie składanych komputerów. Oprogramowanie typu OEM System Builder nie jest przeznaczone do tego celu, chyba że złożony w taki sposób komputer zostanie odsprzedany innemu podmiotowi. ***8203;***8203;***8203;***8203;***8203;***8203;***8203;***8203;***8203;***8203;***8203;***8203;***8203;***8203;***8203;***8203;***8203;***8203;***8203;***8203;***8203;***8203;
http://www.microsoft.com/OEM/pl/lice...id=NMYdGbQ2oFj

A tutaj artykuł na ZDNecie sprzed kilku lat, zaraz po pojawieniu się Windows 7:

http://www.zdnet.com/blog/bott/is-it...microsoft/1561

Wygląda na to, że wraz z W8 warunki te się nieco zmieniły, choć do końca nie można być tego pewnym i nie można nawet ufać temu, co usłyszymy na infolinii. Polityka licencjonowania Microsoftu jest jedną z najbardziej nieczytelnych, z jakimi się spotkałem. Nie dotyczy to tylko systemów operacyjnych na komputery osobiste, ale także systemów serwerowych, MS SQL, Office itp. Burdel straszny.

Patrix 06.02.2013 18:41

Cytat:

Napisany przez Bartez (Post 1240765)
Nie pamiętam, jak było w przypadku Windows XP. To, co napisałem wyżej, dotyczy Windows 7, choć MS twierdził, że warunki te się nie zmieniły od wielu lat.

Była lata temu akcja - kup "XP Pro OEM (czyli kartonik system builder),
a dostaniesz upgrade do W7" - w takim razie wg mnie obie licencje są obligatoryjne, a MS się po prostu gubi we własnym bałaganie.

***
Erę W8 przekiszę na W7, który z resztą na dobre zadomowił się w korporacjach,
więc w W8 faktycznie nie wiem jak wygląda licencjonowanie.

grzeniu 06.02.2013 18:42

Czyli liftingując komputer (wymiana mobo), czy składając sobie nowego musisz kupić windowsa za 7 stów.
Jestem pewien, że 99% piracących system nie wie, że oszczędza w ten sposób nie 400 a 700 złotych.

A swoją drogą dziwne, że nikt tego nie chce prawnie jasno sprecyzować. Przecież te dyskusje są śmiechu warte. Na infolinii też można za każdym razem usłyszeć co innego.

Bartez 06.02.2013 18:51

Z tego pierwszego linka wynika, że jednak można instalować Windows 8 OEM, czyli powinno wystarczyć to: http://www.komputronik.pl/product/17...OEM_64Bit.html

Ale jak jest naprawdę, to nie jestem pewien :)

Edit: Jeszcze żeby rozwiać wątpliwości co do Windows 7


Cytat:

Pyt. Czy mogę używać Licencji na użytek osobisty w przypadku oprogramowania systemu Windows 7?

Odp. Nie. Licencja na użytek osobisty obejmuje tylko oprogramowanie systemów Windows 8 i Windows 8 Pro. Jeśli tworzysz komputer na użytek osobisty za pomocą oprogramowania systemu Windows 7, musisz kupić pełną wersję detaliczną w pakiecie.
Czyli wygląda na to, że dla W8 to ograniczenie już nie obowiązuje.

Reetou 06.02.2013 18:53

Cytat:

Napisany przez grzeniu (Post 1240773)
A swoją drogą dziwne, że nikt tego nie chce prawnie jasno sprecyzować. Przecież te dyskusje są śmiechu warte. Na infolinii też można za każdym razem usłyszeć co innego.

Jak nie chce? Przecież instalując system musisz zaakceptować warunki licencji, tam wszystko masz opisane :szczerb: Ale najlepiej zapoznać się z wersją angielską dokumentu, w polskiej jest kilka błędów w tłumaczeniu. A przynajmniej było...

sobrus 06.02.2013 18:56

@Yossi
Ja o jabłkach, Ty o gruszkach.
To może inaczej:
http://www.komputronik.pl/product/17...OEM_64Bit.html

Używałem Windowsa, ale OEM (oddałem z laptopem) i MSDNAA.
Mam też starego Della z fabrycznym XP i z racji jego wieku (Pentium 4) nie zamierzam go upgradować.

Więc upgrade nic mi nie daje - po zakupie upgrade i przeniesieniu ósemki na inny (nowy) komputer XP automatycznie stałby się nielegalny.
Upgrade to upgrade, nie można tego traktować jako pełnowartościowy produkt więc Win8 NIE kosztuje 250zł tylko 400.

M@X 06.02.2013 22:50

Po mojemu jesli wsadze w jedna obudowe procesor, plyte glowna, RAM, dysk, karte graficzna i naped to nie jestem system builderem.

Staje sie nim jesli powyzszy zestaw produkuje w kilkuset tysiacach egzemplarzy podpisanych "M@X Computers" i mam z MS umowe na sprzedawanie go wraz z ich oprogramowaniem.

Tak po mojemu przedstawia sie "licencja OEM".

Zeby nie bylo - nie jestem swiety. Tez mialem naklejke licencyjna na wlasnorecznie zlozonym komputerze. Ale z racji faktu iz nie bylo to, w mojej interpretacji licencji, legalne to zrezygnowalem z tego pomyslu.

Dzis jestem szczesliwy bo moj system w najwyzszym mozliwym wydaniu ("Ultimate"?) kosztuje niecale 100 PLN a nie 700 PLN.

loki7777 06.02.2013 23:57

Cytat:

Napisany przez Reetou (Post 1240753)
Od 12 lat masz tego samego kompa? To nie udźwignie on Win8... Proste?

Nie moge dac Ci plusa;)

sobrus 07.02.2013 08:51

Właśnie zauważyłem pewien problem. Windows 8 jest dostępny tylko jako upgrade albo jako OEM.
Czyli nie można go sobie kupić i po prostu zainstalować gdzie się chce?
Chyba że od razu po zakupie zadziała przeniesienie licencji z "niczego" na "nowy komputer"?

:hmm:

Bartez 07.02.2013 09:09

Z tego co czytałem w różnych miejscach, nie ma licencji BOX, a wszystkie jej zalety przeniesione zostały na OEM.

Cytat:

"Licencjobiorca może przenieść oprogramowanie na inny komputer Licencjobiorcy. Licencjobiorca może także przenieść oprogramowanie (razem z licencją) na inny komputer, który należy do osoby innej niż Licencjobiorca, o ile a) Licencjobiorca jest pierwszym licencjonowanym użytkownikiem oprogramowania (...) W przypadku każdego przeniesienia oprogramowania na nowy komputer Licencjobiorca musi usunąć to oprogramowanie z poprzedniego komputera. Licencjobiorca nie może przenieść oprogramowania tak, aby możliwe było współdzielenie licencji między komputerami."

Windows 8 OEM można zainstalować system na jednym fizycznym komputerze lub maszynie wirtualnej, ale po usunięciu oprogramowania nie ma przeszkód, by trafił on na inną maszynę. Pierwszy nabywca licencji ma prawo przekazania jej innej osobie. Nie może tego zrobić osoba, która odkupiła (lub dostała) system od pierwszego właściciela, czyli na przykład nabywca komputera z zainstalowanym Windowsem 8.
http://pclab.pl/news51437.html

sobrus 07.02.2013 09:19

Oni chyba lubią bajzel w licencjach.
Skoro OEM został podniesiony do rangi BOX, to czemu nazywa się OEM?
Czemu w ogóle ma jakąś głupią nazwę, zamiast po prostu "Windows 8"?

OEM = Original Equipment Manufacturer.
Użytkownik nie jest manufacturer - czy może więc zainstalować system własnoręcznie, czy musi kupić preinstalowany przez System Buildera?

Pytam, bo pclab tego nie precyzuje, a wiem że Microsoft wymaga włączenia UEFI SecureBoot dla producentów komputerów z Windows 8, czego na użytkownikach prywatnych wymóc się nie da.

edit:

ok dokopałem się do źródła, to chyba wyjaśnia wszystko:
PERSONAL USE LICENSE
http://www.microsoft.com/oem/en/lice...id=avT8WnrUKxo

wyjaśnia też, że Windows 7 OEM własnoręcznie zainstalować nie wolno, M@X ma rację :taktak:
Fajnie, czyli Windows 7 kosztuje 700zł ... taniocha ... :szczerb:. Jak ja sie cieszę że mam Linuksa :szczerb:


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 23:34.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.