Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Komputery - oprogramowanie i sprzęt

Komputery - oprogramowanie i sprzęt Pytania i problemy niezwiązane z nagrywaniem, backupem i grami.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 17.01.2022, 19:21   #1
dromader40
Banned
 
Data rejestracji: 28.10.2011
Posty: 102
dromader40 ma jeszcze możliwość poprawy <-1 - -10 pkt>
Modernizacja komputera

Myślę nad lekką modernizacją swojego komputera i zakupie karty graficznej gdyż gdy budowałem ten
zestaw zaoszczędziłem na niej i korzystałem ze zintegrowanego modułu procesora Intel. Chciałbym
uzyskać odpowiedzi na dwa podstawowe pytania:
1. Czy karta którą mam na oku jest odpowiednia do mojego zestawu (czy coś nie będzie wąskim gardłem
jeśli chodzi o wydajność całości)?
2. Co zyskam na takim zakupie w kwestii poprawy wydajności?
Na kompie zajmuję się: Okazjonalnie amatorsko podstawową edycją wideo FullHD (cięcie, ew. przejścia na
cięciach i ew. odszumianie obrazu) ale mam kamerkę Gopro 8 i jakby się dało to edycja 2,7K lub 4K.Na FLStudio czasami
coś działam (tworzenie muzyki). Jakby się dało to muzykę symfoniczną planuję tworzyć. Oglądanie materiałów wideo w 4K.
Materiałów wideo 4K w kodeku HEVC/h.265 praktycznie nie da się oglądać (pokaz slajdów w zwolnionym tempie).
W 4K w kodeku h.264 już tak.To tak z grubsza jeśli chodzi o bardziej wymagające dla sprzętu zajęcia. W gry nie gram.
Chcę kupić taką kartę grafiki: Asus GT1030-SL-2G-BRK 2 GB GDDR5 (chłodzenie pasywne)
Oto moja konfiguracja:
Płyta główna: Asus Z97-P
Procesor: Intel Core i5 4460 3.20GHz (Haswell) Intel(R) HD Graphics 4600
Pamięć: Ballistix Crucial DDR3 16GB RAM (2x 8GB, 1866MHz, CL9)
Karta dźwiękowa: Esi Juli@
Zasilacz: Fortron 350W model FSP350-60EPN(80)
Dyski HDD: 3x Sata
Dysk SSD: 1x, M.2 Kingston 1TB A2000 PCIe NVMe 3.0 x4
Monitor: TV Panasonic TX-43HX580E 43 " 4K UHD
Ew. mogę dokupić jeszcze pamięci do 32GB
dromader40 jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 17.01.2022, 22:46   #2
Jarson
Pa rampamer
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Jarson
 
Data rejestracji: 24.10.2006
Lokalizacja: Zachlajki
Posty: 9,205
Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Ta grafika spokojnie wystarczy do płynnego odtwarzania w 4K, natomiast edycja w takiej rozdzielczości to już inna liga. W takim wypadku można sobie coś okazjonalnie podłubać na takim sprzęcie, ale do regularnej pracy do wymiany ustawią się i procesor i grafika i pamięć. Tak czy owak do nawet okazjonalnej pracy z wideo rozważyłbym nieco wyższą kartę graficzną, choć wiem, jak absurdalne są obecnie ich ceny.
__________________

Jarson jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.01.2022, 23:21   #3
KaiQ
Guru
 
Avatar użytkownika KaiQ
 
Data rejestracji: 23.07.2018
Lokalizacja: Podkarpacie
Posty: 1,454
KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Każda nowa dedykowana karta graficzna będzie bardziej wydajna od zintegrowanego modułu i na każdej obecnie przepłacisz
Zintegrowana grafika przestanie pochłaniać pamięć RAM, którą aktualnie system musi wydzielać także dla GPU, to kolejny zauważalny plus.
Co do samej podanej karty graficznej to (choć wybitnym znawcą nie jestem) patrzysz na kartę, która ma w sumie mało pamięci RAM, jak na Twoje potrzeby. Powinieneś też rozważyć zakup jeszcze jednej rzeczy przy zakupie grafiki, a mianowicie nowy zasilacz i to co najmniej 500W, te 350W to do biura, a nie do takich zabaw.
KaiQ jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.01.2022, 01:26   #4
dromader40
Banned
 
Data rejestracji: 28.10.2011
Posty: 102
dromader40 ma jeszcze możliwość poprawy <-1 - -10 pkt>
Cytat:
Napisany przez KaiQ Podgląd Wiadomości
Każda nowa dedykowana karta graficzna będzie bardziej wydajna od zintegrowanego modułu i na każdej obecnie przepłacisz
Zintegrowana grafika przestanie pochłaniać pamięć RAM, którą aktualnie system musi wydzielać także dla GPU, to kolejny zauważalny plus.
Co do samej podanej karty graficznej to (choć wybitnym znawcą nie jestem) patrzysz na kartę, która ma w sumie mało pamięci RAM, jak na Twoje potrzeby. Powinieneś też rozważyć zakup jeszcze jednej rzeczy przy zakupie grafiki, a mianowicie nowy zasilacz i to co najmniej 500W, te 350W to do biura, a nie do takich zabaw.
Tak też myślałem, że zasilacz może być za słaby, aczkolwiek podałem tutaj
https://www.bequiet.com/pl/psucalculator
swoją konfigurację plus tę grafikę i wyszedł max pobór mocy 206W.
Nie wiem na jakiej zasadzie to liczone ale tak wyszło.
Jak teraz nie zmodernizuję kompa, to potem jeszcze więcej przepłacę.
Mocniejsza karta nic by chyba nie dała gdy reszta konfigu jest słaba.
Nie chcę ponadto wydawać majątku na kartę, którą będę rzadko
wykorzystywał na maksimum jej mocy a do oglądania w 4K/HEVC wg. kolegi wyżej ten Asus się nada.
A czy RAM z kości nie będzie wykorzystywany gdy zabraknie go w grafice?

I jeszcze jedno, ten procek co mam powinien dobrze współpracować z tą kartą Asusa?
Widziałem pewne testy na youtube gdzie podczas edycji wideo (procek i7 7700 4 rdzeniowy plus grafika GTX1050) procesor po pewnym czasie odtwarzania wideo zaczął się "dławić" (bo się przegrzał) i w podglądzie był pokaz klatek. A w tym czasie karta grafiki nie była mocno obciążona, bo procesor nie wysyłał już tylu informacji ile potrzeba by zachować płynność. Film miał pokazać jak ważny jest dobór grafiki do procka. To była edycja 4K akurat ale przy fullHD może też coś takiego wystąpić.
I to potwierdza co wcześniej pisałem - sama wypasiona karta grafiki nic nie da, bo liczy się najsłabsze ogniwo w kompie.
Jarson, co Ty na to co wyżej napisałem w kontekście kupowania mocniejszej karty?
Wymiana procka byłaby pewnie konieczna. A moja płyta główna przewiduje procek max i7 to raz a dwa to dodatkowy jeszcze koszt.
dromader40 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.01.2022, 09:22   #5
Jarson
Pa rampamer
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Jarson
 
Data rejestracji: 24.10.2006
Lokalizacja: Zachlajki
Posty: 9,205
Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
To prawda, że liczy się najsłabsze ogniwo, natomiast sam już daawno nie aktualizowałem komputera i współpracują w nim obecnie core i5-760 z 2010 roku z GTX970 z 2015 roku. Inymi słowy - mam o niemal połowę mniej wydajny procesor i ok. 3x bardziej wydajną kartę graficzną niż ta GT1030 - a mimo tego nie odczuwam na co dzień, że CPU jest wąskim gardłem (chociaż jest, ale to się naprawdę rzadko ujawnia). W parze GT1030 i i5-4460 jest raczej odwrotnie i to grafika odstaje od procka.

Jeśli chodzi o pobór mocy - do tej karty nie trzeba wymieniać zasilacza. Gdyby to był bardziej prądożerny model to już warto, nawet jeśli "papierowy" maksymalny pobór jest niższy. Zasilacze są jakie są i większość z nich nie wytrzyma pół roku pracując z pełnym obciążeniem. Ba - część dzisiejszych zasilaczy nie wytrzyma tygodnia
__________________

Jarson jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.01.2022, 16:14   #6
dromader40
Banned
 
Data rejestracji: 28.10.2011
Posty: 102
dromader40 ma jeszcze możliwość poprawy <-1 - -10 pkt>
Cytat:
Napisany przez Jarson Podgląd Wiadomości
To prawda, że liczy się najsłabsze ogniwo, natomiast sam już daawno nie aktualizowałem komputera i współpracują w nim obecnie core i5-760 z 2010 roku z GTX970 z 2015 roku. Inymi słowy - mam o niemal połowę mniej wydajny procesor i ok. 3x bardziej wydajną kartę graficzną niż ta GT1030 - a mimo tego nie odczuwam na co dzień, że CPU jest wąskim gardłem (chociaż jest, ale to się naprawdę rzadko ujawnia). W parze GT1030 i i5-4460 jest raczej odwrotnie i to grafika odstaje od procka.
Jest odwrotnie? Grafika od Asus jest słabsza od mojego procka?
Jaka zatem byłaby równie mocna jak procek?
Co do ujawniania się "wąskiego gardła" to może być też kwestia oprogramowania na którym coś robimy (np. w edycji wideo).
Edytowałeś kiedyś wideo w programie Premiere Pro i nie było przycięć ?

Cytat:
Napisany przez Jarson Podgląd Wiadomości
Jeśli chodzi o pobór mocy - do tej karty nie trzeba wymieniać zasilacza. Gdyby to był bardziej prądożerny model to już warto, nawet jeśli "papierowy" maksymalny pobór jest niższy. Zasilacze są jakie są i większość z nich nie wytrzyma pół roku pracując z pełnym obciążeniem. Ba - część dzisiejszych zasilaczy nie wytrzyma tygodnia
Zasilacz dobrej marki, nie z czarnej listy z odpowiednimi certyfikatami powinien dawać radę. Aczkolwiek ja nie katuję zasilaczy np. renderingiem 3D na okrągło czy grami. Jeśli coś renderuję w 3D to okazjonalnie. Oczywiście gdybym na kompie robił głównie animacje 3D lub grał nonstop, to zupełnie inna bajka i wtedy wybór zasilacza byłby wyzwaniem ale to wszystko teoria z mojej strony. W praktyce zasilacz marki Fortron u mnie wytrzymał parę ładnych lat. Gdy w końcu padł nic się nie stało podzespołom. Drugi Fortron służy już ze 3 lata.
Ale wracając do modernizacji:
W podobnej cenie są jeszcze 2 karty ale mające 4GB pamięci z tym, że jest to pamięć GDDR4. Pytanie czy lepiej jest mieć mniej pamięci ale nowszej czy więcej ale starszej?
Ponadto obie karty mają wentylatory a komputer mam w sypialni, więc cenię sobie ciszę.
Założyłem, że lepiej mieć GDDR5 i ciszę w pokoju.
Oto te karty
https://bit.ly/3GHkt5I
https://bit.ly/3KodrW0

Są jeszcze Radeony z pamięcią GDDR5/4GB w akceptowalnej cenie (poniżej 800zł), jednak z wentylacją.

Aha i jeszcze jedno: Wg. specyfikacji mojej płyty głównej obsługuje ona Windows 7 i 8. Czyli nie zainstaluje na nim Windowsa 10 lub nowszego?
Prawdę mówiąc mam Win7 i nie podobają mi się nowsze wersje ale może się to kiedyś zmieni.

Ostatnio zmieniany przez dromader40 : 18.01.2022 o godz. 16:50
dromader40 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.01.2022, 21:52   #7
KaiQ
Guru
 
Avatar użytkownika KaiQ
 
Data rejestracji: 23.07.2018
Lokalizacja: Podkarpacie
Posty: 1,454
KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>KaiQ po prostu jest dobry(a) <350 - 449 pkt>
Cytat:
Napisany przez dromader40 Podgląd Wiadomości
...Aha i jeszcze jedno: Wg. specyfikacji mojej płyty głównej obsługuje ona Windows 7 i 8. Czyli nie zainstaluje na nim Windowsa 10 lub nowszego?
Prawdę mówiąc mam Win7 i nie podobają mi się nowsze wersje ale może się to kiedyś zmieni.
Zaczął bym od tego że jeśli coś takiego piszą to jest to określenie raczej dwóch stanów (bo na pewno nie pisze Ci że "Windows 7, 8, 8.1 ONLY") więc nie tragizuj
inna sprawa że jest to informacja że ta płyta główna została wydana w czasie w którym na topie jest system Windows 7, a nowością jest Win8. Oczywiście jeśli pójdą te systemy to i spokojnie Windows 10... zatem nie uwstecznisz się

To co mi jeszcze przychodzi na myśl w kwestii pamięci RAM w GPU to musisz sobie porównać jakie są różnice pomiędzy szybkościami i poborem mocy tych pamięci. GDDR4 jeśli będzie niewiele wolniejszy od GDDR5 to możesz tego nie odczuć tak bardzo jak oczekiwania kiedy w końcu aktualny proces się przemieli w procesorze graficznym nim się zwolni pamięć dla kolejnej rzeczy, którą chcesz zrobić. Oczywiście nie twierdzę by to wielkość Pamięci miała największe znaczenie, ale już szybkość szyny karty graficznej i jak to wszystko ze sobą współpracuje (co na tym dokładnie robisz) to już tak.

Zwróć uwagę że nawet procesor procesorowi nie równy, czasami starsze CPU może być lepszy od nowego. Wszystko zależy od technologii które są w nim zawarte a z których będziesz korzystał. To że będziesz miał 8 rdzeni a oprogramowanie będzie potrafiło wykorzystać wyłącznie 4 to jednak nie jest efekt, który chcesz uzyskać.
Najpierw a nawet wcześniej sprawdź co sugeruje producent oprogramowania do edycji wideo (jako rekomendacja dla procesora) następnie szukaj takiego CPU, który dostarcza takie technologie. Na stronie https://ark.intel.com nie dość że znajdziesz raczej każdy procesor, to jeszcze masz wymienione wszystko co potrzeba...

co do ciszy i karty graficznej... tutaj bym sobie nie robił złudzeń, albo cisza albo wydajność. Jak chcesz cicho to montuj na laptopie, projekt przenoś do stacjonarki i na niej renderuj itd. Jeśli chcesz ciszę to ewentualnie pomyśl nad chłodzeniem wodnym, ale w żadnym wypadku nie pchaj się w coś co ma być aż nadto cicho. Pamiętaj, wysoka temperatura to Twój wróg. Jeśli grafika w stresie osiągnie wysoką temperaturę a nie będzie potrafiła, efektywnie jej oddać to pierwsze co się stanie, to obetnie częstotliwość procesora graficznego by nie dopuścić do przegrzania przez co spadnie Ci wydajność... o ile się w końcu nie spali.
KaiQ jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 18.01.2022, 22:40   #8
Jarson
Pa rampamer
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Jarson
 
Data rejestracji: 24.10.2006
Lokalizacja: Zachlajki
Posty: 9,205
Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Tak naprawdę kwestia wąskiego gardła jest umowna, bo w niektórych zastosowaniach mając RTX-a trzeciej generacji oraz kilkuletni procesor ze średniej półki możemy wykorzystać sto procent możliwości grafiki, a nie dojść do krańców możliwości CPU. Tak będzie na przykład przy kopaniu krypto. I odwrotnie - jest multum zastosowań, gdzie potrzeba tylko mocnego CPU, a grafika może być zintegrowana.

W zastosowaniach, o których piszesz, też jest spory rozstrzał potrzeb co do CPU i GPU. Natomiast mogę stanowczo powiedzieć, że do części z nich po prostu przydałaby się mocniejsza grafika. Nie umiem powiedzieć, czy lepiej wydać teraz nieco więcej, czy może poczekać licząc na spadek cen (wiele wskazuje, że mogą w tym roku nieco spaść, choć kto wie, czy inflacja nie zrównoważy tych spadków). Natomiast GT1030 to naprawdę dość podstawowa karta i nie można od niej wiele oczekiwać...
__________________

Jarson jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 19.01.2022, 01:30   #9
dromader40
Banned
 
Data rejestracji: 28.10.2011
Posty: 102
dromader40 ma jeszcze możliwość poprawy <-1 - -10 pkt>
Cytat:
Napisany przez KaiQ Podgląd Wiadomości
Zaczął bym od tego że jeśli coś takiego piszą to jest to określenie raczej dwóch stanów (bo na pewno nie pisze Ci że "Windows 7, 8, 8.1 ONLY") więc nie tragizuj
inna sprawa że jest to informacja że ta płyta główna została wydana w czasie w którym na topie jest system Windows 7, a nowością jest Win8. Oczywiście jeśli pójdą te systemy to i spokojnie Windows 10... zatem nie uwstecznisz się
Miałem nadzieję, że o to chodziło ludziom z Asusa ale wolałem się upewnić


Cytat:
Napisany przez KaiQ Podgląd Wiadomości
To co mi jeszcze przychodzi na myśl w kwestii pamięci RAM w GPU to musisz sobie porównać jakie są różnice pomiędzy szybkościami i poborem mocy tych pamięci.
Czyli porównać parametry? Nie znam się na tym zbyt dobrze, podałem linki do kart byście je porównali i coś doradzili.
Cytat:
Napisany przez KaiQ Podgląd Wiadomości
Oczywiście nie twierdzę by to wielkość Pamięci miała największe znaczenie, ale już szybkość szyny karty graficznej i jak to wszystko ze sobą współpracuje (co na tym dokładnie robisz) to już tak.
Podałem czym się zajmuję.
Cytat:
Napisany przez KaiQ Podgląd Wiadomości
Zwróć uwagę że nawet procesor procesorowi nie równy, czasami starsze CPU może być lepszy od nowego. Wszystko zależy od technologii które są w nim zawarte a z których będziesz korzystał. To że będziesz miał 8 rdzeni a oprogramowanie będzie potrafiło wykorzystać wyłącznie 4 to jednak nie jest efekt, który chcesz uzyskać.
Najpierw a nawet wcześniej sprawdź co sugeruje producent oprogramowania do edycji wideo (jako rekomendacja dla procesora) następnie szukaj takiego CPU, który dostarcza takie technologie. Na stronie https://ark.intel.com nie dość że znajdziesz raczej każdy procesor, to jeszcze masz wymienione wszystko co potrzeba...
Procesora nie zamierzam raczej zmieniać. Chyba, że bym musiał ze względu na efekt wąskiego gardła, ale kolega Jarson uważa, że tego nie odczuję w praktyce i że karta GT1030 jest wolniejsza od mojego procka (tak przynajmniej zrozumiałem). Natomiast co do oprogramowania, to będę raczej dobierał oprogramowanie do sprzętu a nie odwrotnie, to znacznie ekonomiczniejsze rozwiązanie. Teoretycznie do mojej płyty głównej mogę wsadzić procesor max i7 ale jak dobrze rozumiem są jeszcze ich generacje, które sprawiają że procek jest szybszy im późniejsza generacja. Mimo to nie wiem czy taka zmiana byłaby opłacalna (wsadzenie najszybszego i7)
Cytat:
Napisany przez KaiQ Podgląd Wiadomości
co do ciszy i karty graficznej... tutaj bym sobie nie robił złudzeń, albo cisza albo wydajność. Jak chcesz cicho to montuj na laptopie, projekt przenoś do stacjonarki i na niej renderuj itd. Jeśli chcesz ciszę to ewentualnie pomyśl nad chłodzeniem wodnym, ale w żadnym wypadku nie pchaj się w coś co ma być aż nadto cicho. Pamiętaj, wysoka temperatura to Twój wróg. Jeśli grafika w stresie osiągnie wysoką temperaturę a nie będzie potrafiła, efektywnie jej oddać to pierwsze co się stanie, to obetnie częstotliwość procesora graficznego by nie dopuścić do przegrzania przez co spadnie Ci wydajność... o ile się w końcu nie spali.
Jasne. chciałem połączyć przyjemne z pożytecznym ale jak się nie da, to trudno, dlatego rozważam inne opcje (podałem linki)

Cytat:
Napisany przez Jarson Podgląd Wiadomości
Tak naprawdę kwestia wąskiego gardła jest umowna, bo w niektórych zastosowaniach mając RTX-a trzeciej generacji oraz kilkuletni procesor ze średniej półki możemy wykorzystać sto procent możliwości grafiki, a nie dojść do krańców możliwości CPU. Tak będzie na przykład przy kopaniu krypto. I odwrotnie - jest multum zastosowań, gdzie potrzeba tylko mocnego CPU, a grafika może być zintegrowana.

W zastosowaniach, o których piszesz, też jest spory rozstrzał potrzeb co do CPU i GPU. Natomiast mogę stanowczo powiedzieć, że do części z nich po prostu przydałaby się mocniejsza grafika. Nie umiem powiedzieć, czy lepiej wydać teraz nieco więcej, czy może poczekać licząc na spadek cen (wiele wskazuje, że mogą w tym roku nieco spaść, choć kto wie, czy inflacja nie zrównoważy tych spadków). Natomiast GT1030 to naprawdę dość podstawowa karta i nie można od niej wiele oczekiwać...
Przejdźmy może do konkretów
Pytałem czy mój procek jest szybszy od karty GT1030 a jeśli tak to jaką kartę proponujesz w cenie do max 800zł by mu dorównała. Mógłbyś odpowiedzieć?
Radeony widziałem w podobnej cenie i nieco szybsze od GT1030, oto przykład:
https://allegro.pl/oferta/biostar-ra...it-11679264786

Już mi tańszą wersję powyższego modelu sprzątnęli sprzed nosa parę godzin temu. Ważny jest producent karty przy wyborze czy tylko producent chipsetu?
Co myślisz o jej parametrach?
...

Ostatnio zmieniany przez dromader40 : 19.01.2022 o godz. 01:36
dromader40 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 19.01.2022, 02:29   #10
Jarson
Pa rampamer
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Jarson
 
Data rejestracji: 24.10.2006
Lokalizacja: Zachlajki
Posty: 9,205
Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
W kartach referencyjnych ważny jest tylko chipset, dla wydajności nie ma znaczenia, kto jest producentem.

Na chwilę obecną w tym zakresie cenowym można brać GT1030 - jeśli karty potrzebujesz na "już". Natomiast osobiście uważam, że to zdecydowanie za dużo jak na grafikę tej klasy i w tej cenie powinny być dostępne co najmniej 1050-tki. Półtora roku temu nowa 1050 Ti kosztowała 750 zł. Stąd zawsze podkreślam, że należy się liczyć ze spadkiem cen - bo obecne są absurdalne.
__________________

Jarson jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 19.01.2022, 06:04   #11
dromader40
Banned
 
Data rejestracji: 28.10.2011
Posty: 102
dromader40 ma jeszcze możliwość poprawy <-1 - -10 pkt>
Cytat:
Napisany przez Jarson Podgląd Wiadomości
W kartach referencyjnych ważny jest tylko chipset, dla wydajności nie ma znaczenia, kto jest producentem.

Na chwilę obecną w tym zakresie cenowym można brać GT1030 - jeśli karty potrzebujesz na "już". Natomiast osobiście uważam, że to zdecydowanie za dużo jak na grafikę tej klasy i w tej cenie powinny być dostępne co najmniej 1050-tki. Półtora roku temu nowa 1050 Ti kosztowała 750 zł. Stąd zawsze podkreślam, że należy się liczyć ze spadkiem cen - bo obecne są absurdalne.
Ceny są jakie są i skupiam się na wyborze przy obecnych cenach. Nikt nie jest wróżką i nie wiadomo czy za pół roku np. te ceny spadną czy wzrosną.
Wracając do tematu:
Jeśli miałbym kupować kartę wolniejszą niż procesor, to może lepiej kupić coś ciut szybszego niż ten GT1030? Np. tego Radeona z linku który podałem?
Ten Radeon występuje w 2 wersjach. Producent Powercolor wypuścił ją z 640 procesorami Cuda a pozostałe RX550 mają po 512 Cuda. Więc chyba warto brać ten od Powercolor? Nie wiem tylko jak się będzie sprawować wentylacja, bo są lepsze i gorsze rozwiązania (głośność).
dromader40 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 19.01.2022, 12:49   #12
Jarson
Pa rampamer
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Jarson
 
Data rejestracji: 24.10.2006
Lokalizacja: Zachlajki
Posty: 9,205
Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Rozwiązania pasywne zwykle mają za wysokie temperatury pracy i układy mogą znacznie szybciej się zużywać. Jeśli obudowa sama z siebie jest dobrze wentylowana - nie ma problemu, gorzej, jeśli przepływ powietrza jest słaby. Tylko przy zakupie tanich kart graficznych trzeba uważać, żeby jeśli już jest wentylator to koniecznie cichy - zdarzają się chłodzenia z wentylatorami o średnicy rzędu 80 mm - te są rzeczywiście nieznośne.

Jeśli chodzi o same bezpośrednie porównanie, to RX550 jest wydajniejszy od GT1030. Od większej ilości rdzeni CUDA wolałbym więcej pamięci, natomiast każde "więcej" w komputerach jest na plus
__________________

Jarson jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 19.01.2022, 19:27   #13
dromader40
Banned
 
Data rejestracji: 28.10.2011
Posty: 102
dromader40 ma jeszcze możliwość poprawy <-1 - -10 pkt>
Cytat:
Napisany przez Jarson Podgląd Wiadomości
Rozwiązania pasywne zwykle mają za wysokie temperatury pracy i układy mogą znacznie szybciej się zużywać. Jeśli obudowa sama z siebie jest dobrze wentylowana - nie ma problemu, gorzej, jeśli przepływ powietrza jest słaby. Tylko przy zakupie tanich kart graficznych trzeba uważać, żeby jeśli już jest wentylator to koniecznie cichy - zdarzają się chłodzenia z wentylatorami o średnicy rzędu 80 mm - te są rzeczywiście nieznośne.

Jeśli chodzi o same bezpośrednie porównanie, to RX550 jest wydajniejszy od GT1030. Od większej ilości rdzeni CUDA wolałbym więcej pamięci, natomiast każde "więcej" w komputerach jest na plus
No dobrze a zatem jest wysoce prawdopodobne by ten RX550 był głośny?
Oto ta wersja z 640 Cuda(niestety wersja bez DisplayPort) Nie mam jednak TV z takim wejściem, więc obecnie mi takie wyjście w karcie nie potrzebne.
https://allegro.pl/oferta/karta-graf...r5-11571967980
Nieco ponad 800zł ale cóż.. Co do wentylatora to jest on mniejszy od innych wersji RX550. Tylko czy to mi zagwarantuje cichszą pracę? Liczy się chyba raczej to jakie jest tam łożysko. Jest nieco niższe taktowanie procesora 1071Mhz kontra 1100Mhz w modelach z 512 Cuda. Ma to jakieś większe znaczenie?
No i przede wszystkim czy ta karta jest zbliżona prędkością do mojego procka, bo o to mi od początku chodzi (by dobrać kartę do aktualnego konfigu). Chciałbym wykorzystywać maksymalnie procek jak i kartę w danym zadaniu.
dromader40 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 19.01.2022, 22:52   #14
Jarson
Pa rampamer
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Jarson
 
Data rejestracji: 24.10.2006
Lokalizacja: Zachlajki
Posty: 9,205
Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
W przypadku wentylatorów te większe zwykle są mniej uciążliwe dla ucha, bo wydają niższy dźwięk.

Ta karta graficzna z całą pewnością nie będzie za szybka dla i5-4460. Są oczywiście zastosowania, gdzie tylko procesor jest wykorzystywany, a karta graficzna prawie w ogóle, ale w tym przypadku w typowych zastosowaniach procesor zachowa spory zapas mocy.
__________________

Jarson jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 20.01.2022, 01:41   #15
dromader40
Banned
 
Data rejestracji: 28.10.2011
Posty: 102
dromader40 ma jeszcze możliwość poprawy <-1 - -10 pkt>
Czyli się wycofujesz z tego co pisałeś wcześniej, że większy wentylator to większy hałas. Ja mam właśnie podobne obserwacje, zwykle większe wentylatory były cichsze. Miałem kiedyś płytę główną chłodzoną wentylatorkiem i był to mały i głośny wentylatorek.
Karta nie będzie za szybka ale czy nie będzie za wolna w stosunku do procesora?
Co masz na myśli, że procesor zachowa spory zapas mocy (to dobrze czy źle)?
Nie odpowiedziałeś na pytanie odnośnie tego czy ta różnica w Mhz na kartach jest istotna.

Edit: Niestety muszę się obejść smakiem, bo ta karta co niby ma mieć 640 Cuda ma w rzeczywistości 512. Sprawdziłem na stronie producenta karty. Na allegro jest tak dużo błędów, że już się nauczyłem nie kupować na szybko. Wersji z 640 Cuda nie znajduję póki co nigdzie. Ale plus jest taki że w wersji 512 jest większy wentylator. Karta zajmuje też 2 sloty.

Ostatnio zmieniany przez dromader40 : 20.01.2022 o godz. 03:17 Powód: Nowe informacje w sprawie karty
dromader40 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Tagi
komputera, modernizacja

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 05:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.