Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Komputery - oprogramowanie i sprzęt

Komputery - oprogramowanie i sprzęt Pytania i problemy niezwiązane z nagrywaniem, backupem i grami.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 23.11.2011, 14:33   #1
malanski
Stały bywalec ;)
 
Avatar użytkownika malanski
 
Data rejestracji: 03.03.2003
Posty: 88
malanski zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Pomoc w zdiagnozowaniu problemu (główny podejrzany: RAM)

Witam,

Sprzęt:

Płyta: ASUS M4A785TD-M EVO
CPU: Athlon II 245
RAM: Patriot 2x2GB 1333
Dysk: Western Digital 1TB

Opis problemu:

Jakiś czas temu Windows 7 zaczął mi wywalać blue screeny. Niekiedy działo się to zaraz po uruchomieniu systemu, ale na ogół po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach (aczkolwiek zdarzało się, że system pracował kilka godzin bez zarzutu). Gdy komputer się resetował, to nie za każdym razem dochodził do pierwszego ekranu, gdzie BIOS sprawdza wszystkie podzespoły - konieczne było wciśnięcie przycisku reset albo odłączenie na chwilę zasilania. BIOS nie wydawał żadnych komunikatów dźwiękowych. Wydawało mi się, że to problem z RAMem, ale brakowało mi czasu na sprawdzenie.

Potem na jakieś 2 tygodnie problem zniknął i wszystko działało bez zarzutu - ani jeden blue screen. Niestety dziś historia się powtórzyła. Na dodatek po resecie bios (AMI) emitował pojedynczy dźwięk i nic się dalej nie działo. Sprawdziłem w sieci, ze w przypadku AMI taki sygnał oznacza błąd z odświeżaniem RAMu.
Otworzyłem komputer, wyjąłem kości, przeczyściłem styki KONTAKTEM (przeczyściłem także gniazda na płycie głównej) i z powrotem złożyłem całość. Niestety po kilku minutach pracy komputer znowu się zresetował. Zamieniłem RAM miejscami, uruchomiłem komputer i znowu nastąpił reset.
Postanowiłem więc wykonać test programem MemTest86 i chyba już wszystko jasne. Spójrzcie proszę na poniższy obrazek:



Widać, ze nie wszystkie testy przechodzą. Nie znam się na interpretowaniu wyników tego programu, ale wydaje mi się, że każda informacja na czerwono kwalifikuje RAM do wymiany Zgadza się?

Kolejna sprawa - czy na pewno jest to wina RAM? Czy uszkodzona płyta główna może powodować takie błędy? Nie spotkałem się nigdy z sytuacją, żeby źródłem takich problemów była płyta główna, ale wolę się upewnić.

Na wszelki wypadek wklejam jeszcze screen z CPU-Z:





I na sam koniec prośbą o poradę dot. kupna nowej pamięci (jeżeli to ona okaże się sprawcą wszystkich problemów). Zauważyłem, że na allegro bardzo tanio można kupić kości Kingston i Goodram. Które lepsze? Podejrzewam, że nie ma dużej różnicy, a sam bym się skłaniał w kierunku Goodram (duża kompatybilność jeżeli będę chciał w przyszłości dołożyć więcej ramu; wspieranie krajowego producenta). Dodam, że te Patriotry, które mam teraz, to były zwykłe, tanie moduły o typowych timmingach (kupione mniej więcej 2 lata temu). Czy warto dołożyć i zamiast 4GB kupić 8GB? Dodam, że dużo pracuję w PS i zdarza mi się składać filmy w programach typu VirtualDub i SonyVegas.

z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam


EDIT: Jestem nieco zbity z tropu :/ Uruchomiłem MemTest jeszcze raz i tym razem nie ma żadnych błędów (wcześniej pierwszy błąd pojawił się po ok. 2%). Czy takie zachowanie jest normalne? Czy po prostu MemTest podczas tego drugiego testu nie trafił w uszkodzone adresy?

EDIT2: Zresetowałem komputer, Windows się normalnie załadował. Z menu start wybrałem uruchom ponownie i znowu uruchomiłem CD z memtest86. Ponownie otrzymałem błąd już na samym początku testu (tak samo jak na załączonym screenie - test no.3)


Kolejny update: Podczas pracy komputer znowu się zresetował (a to niespodzianka ), tyle, że tym razem nie widziałem BlueScreen. na dodatek po zrestartowaniu ekran był czarny i nic się nie działo (nie było też żadnego sygnału dźwiękowego). Dopiero 3 resety spowodowały, że komputer znowu ruszył. Zapomniałem wcześniej dodać, że często bo takim nagłym resecie albo mam czarny ekran, albo pierwszy ekran BIOSu bardzo długo wykrywa poszczególne urządzenia SATA, ATA i podłączone urządzenia USB. To mnie zaniepokoiło, bo zaczynam podejrzewać płytę główną. Z drugiej strony może to właśnie problemy z ramem uniemożliwiają poprawny rozruch. Postanowiłem zrobić jeszcze jeden test - zwiększyłem napięcie na RAM z 1.5 (zalecane przez producenta) do 1.59V - niestety efekt ciągle ten sam. Już sam nie wiem co o tym myśleć ...
malanski jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 23.11.2011, 16:24   #2
Reetou
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 18.05.2004
Posty: 9,590
Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Reetou ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Nie sądzę, żeby padły dwie kości jednocześnie, dlatego pomocne w diagnostyce może się okazać odpalenie tylko na jednej kości. Spróbuj najpierw jedną, później drugą (pojedynczo), zobacz na której występują problemy, jeśli na dwóch, to spróbuj zmieniać banki na płycie -> będzie więcej informacji.
Reetou jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 23.11.2011, 17:07   #3
malanski
Stały bywalec ;)
 
Avatar użytkownika malanski
 
Data rejestracji: 03.03.2003
Posty: 88
malanski zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Ech....no rzeczywiście...zapomniałem, że należy testować kości osobno...
Zaraz przeprowadzę testy (po 2h na każdy moduł) i dam znać jak coś więcej będzie wiadomo.

Dzięki za słuszną uwagę!
malanski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 23.11.2011, 17:13   #4
palikot
Banned
 
Data rejestracji: 19.11.2011
Lokalizacja: Praga
Posty: 194
palikot zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Strzelam:
to jednak któryś z układów płyty głównej, polutowany w dyrektywie RoHS

Możliwe, że układ graficzny.

Jeśli pojawią się problemy z ładowaniem SATA, USB to stawiam 95% zimny lut.

Ostatnio zmieniany przez palikot : 23.11.2011 o godz. 17:16
palikot jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 23.11.2011, 21:01   #5
malanski
Stały bywalec ;)
 
Avatar użytkownika malanski
 
Data rejestracji: 03.03.2003
Posty: 88
malanski zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
W gnieździe A1 (pozostałe to A2, B1 i B2) zrobiłem test obu kości. Każdą "męczyłem" memtestem przez ok. 2h i nie wystąpił ani jeden błąd :/ Nie wiem co o tym sądzić...

@Palikot - też się zaczynam zastanawiać czy to nie jednak płyta. Męczy mnie tylko fakt, że w kilku testach (gdy obie pamięci był zainstalowane) Memtest znalazł błędy w RAM.
malanski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 23.11.2011, 21:24   #6
palikot
Banned
 
Data rejestracji: 19.11.2011
Lokalizacja: Praga
Posty: 194
palikot zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
To normalne jest, lut raz styka a raz nie styka i wyniki wychodzą losowe.
Zimny lut może się ujawnić (i powstać) nawet przy zmianach temperatury.
Mogłeś go też docisnąć, manipulując z RAM.

Jeśli nie masz zaburzeń na ekranie, może to być zimny lut gdzieś na ścieżkach płyty, a nie w układzie graficznym - BGA. Możesz z lupą poszukać dziwnych miejsc (obejrzyj fotografie zimnych lutów) albo nawet ponaginać płytę w trakcie pracy memtest.

Naprawa BGA w Wawie to minimum 100 zł, a coś mniejszego, zlokalizowanego: nieco mniej, zależnie jak pogadasz z elektronikiem

Najprościej to jednak podmienić podzespoły, może to coś innego.

Ostatnio zmieniany przez palikot : 23.11.2011 o godz. 21:33
palikot jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 24.11.2011, 09:46   #7
demek
ZnakJaworznickiegoBikera
 
Avatar użytkownika demek
 
Data rejestracji: 22.03.2005
Lokalizacja: znowu Jaworzno
Posty: 9,673
demek jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>demek jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>demek jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>demek jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>demek jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>demek jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>demek jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>demek jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
kontroler pamieci jest w procku. procek tez moze robic swoje.

- sprawdz ram u kogos innego
- sprawdz inny ram u siebie
- sprawdz inny proc u siebie i swoj proc u kogos

jaki masz zasilacz?
__________________
Tanie konta shell, www, php, sql - info priv
Moj kanal Youtube
/msg demek at freenode //
Intel Pentium 4 630 3,0@5,6 GHZ --100% O/C CLUB 3Ghz@6750Mhz
PISIOR - PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ I OJCIEC RYDZYK
MEMORANDO - UZYTKOWNIK, KTOREGO DLA DOBRA WLASNEGO, DOBRA WLASNYCH PIENIEDZY I DOBRA WLASNYCH NERWOW NALEZY OMIJAC SZEROKIM LUKIEM
demek jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
Prośba o pomoc w rozwiązaniu problemu memorando Off topic 42 24.06.2018 11:45
Pomoc w identyfikacji kości RAM. Artur1_uts Komputery - oprogramowanie i sprzęt 7 07.08.2008 01:17
Zapłacę za pomoc w rozwiązaniu problemu !!! wasylator Napędy optyczne DVD 9 29.02.2004 20:58
Jeżeli ktoś zna angielski perfekt proszę przetlumaczyć memorando Komputery - oprogramowanie i sprzęt 1 17.05.2003 09:41
jakie sa minimalne wymagania do TEAC***39a W54e? bboy Napędy optyczne CD 5 22.01.2001 23:38


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 12:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.