Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Komputery - oprogramowanie i sprzęt

Komputery - oprogramowanie i sprzęt Pytania i problemy niezwiązane z nagrywaniem, backupem i grami.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 13.08.2005, 09:39   #1
Predi
Niezarejestrowany
 
Avatar użytkownika Predi
 
Data rejestracji: 16.04.2002
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 2,778
Predi niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
Rejestracja domeny, co i jak?

witam,

nosze sie od dawna z zamiarem zrobienia stronki oraz rejestracji jakiejs domeny dla niej (najprawdopodobniej .pl)

i tu mam klopot
poprzegladalem oferty i nie rozumiem kilku rzeczy,
co KONKRETNIE daje mi zarejestrowanie domeny?
jezeli tylko ja zerejestruje to w tym serwisie gdzie tego dokonalem bede mogl ja podpiac pod jakis adres www? czy tak?

czy oplaca sie wykupywac od razu miejsce/ serwer razem z rejestracja domeny czy lepiej tylko ja podpiac?

umowa jest na 12miesiecy (przykladowo) kiedy powinienem ubiegac sie o przedluzenie umowy na kolejny okres? czy ktos moze mnie w tym ubiec?

i jeszcze z czystej ciekawosci:
na czym polega takie zarejestrowanie domeny? tzn dlaczego swiadcza to firmy a nie kazdy sobie bierze, i na jakiej zasadzie te domeny zajmuja?

pytam bo jestem zielony w tym temacie jak trawa na wiosne
Predi jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 13.08.2005, 10:52   #2
MacGyver
Team Member
 
Avatar użytkownika MacGyver
 
Data rejestracji: 14.05.2002
Lokalizacja: Cheyenne Mountain Complex
Posty: 5,319
MacGyver jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>MacGyver jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>MacGyver jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Cytat:
Napisany przez Predi
co KONKRETNIE daje mi zarejestrowanie domeny?
W skrócie: zamiast wpisywać www.costam.pl/~edek/mojastrona/ wystarczy wpisać www.edi.pl (przykładowo). W adresach e-mail zamiast franek@serwer1.szkola3.net może być franek@domena.pl
Cytat:
jezeli tylko ja zerejestruje to w tym serwisie gdzie tego dokonalem bede mogl ja podpiac pod jakis adres www? czy tak?
Domenę podpinasz (parkujesz; robi się to poprzez cpanel) tam gdzie wykupiłeś hosting, np. masz wykupiony hosting w xon.pl a domenę w nazwa.pl. W cpanelu (xon.pl) parkujesz domenę a w panelu klienta nazwa.pl skerowujesz ją na DNS'y xon'a.
Cytat:
czy oplaca sie wykupywac od razu miejsce/ serwer razem z rejestracja domeny czy lepiej tylko ja podpiac?
Opłaca się (ale raczej tylko przez pierwszy rok ) bo w takim wypadku (hosting+domena) są róznego rodzaju promocje, np. koszt domeny to 50% zwykłej ceny.
Ale zawsze można potem taką domenę transferować.
Cytat:
umowa jest na 12miesiecy (przykladowo) kiedy powinienem ubiegac sie o przedluzenie umowy na kolejny okres? czy ktos moze mnie w tym ubiec?
Gdy kończy się okres ważności domeny (bo chyba o to chodzi) jestes powiadamiany o tym fakcie emailem lub pocztą.
Cytat:
i jeszcze z czystej ciekawosci:
na czym polega takie zarejestrowanie domeny? tzn dlaczego swiadcza to firmy a nie kazdy sobie bierze, i na jakiej zasadzie te domeny zajmuja?
hmm...kiedyś było tak, że rejestracją w Polsce zajmowała się jedna firma (NASK), a wiadomo, jak jedna firma to ceny za usługi kosmiczne. Teraz jest kilka firm swiadczących usługi "w imieniu" NASK (system registry-registrar), to one podpisują umowy dotyczące rejestracji nowych domen, rozliczją nas z nich i administrują nimi. NASK natomiast ustala ogólne warunki ich rejestracji.

Od siebie dodam: bierz domenę w NetArt [Statystyki domen]...ale nie wykupuj tam serwera
__________________
We all know how these things work, so when you hear the beep, go for it...

Ostatnio zmieniany przez MacGyver : 13.08.2005 o godz. 11:07
MacGyver jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.08.2005, 11:33   #3
Bartez
Team Member
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Bartez
 
Data rejestracji: 18.10.2002
Lokalizacja: malopolska
Posty: 4,175
Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Ważną rzeczą jest też sprawdzenie, jakie opcje związane z DNS-em oferuje usługodawca. Czy jest to jedynie przekierowanie, czy np możliwość edycji pełnego wpisu.
__________________
Pozdrawiam
Bartez

Ranking dysków twardych
Bartez jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.08.2005, 11:57   #4
MacGyver
Team Member
 
Avatar użytkownika MacGyver
 
Data rejestracji: 14.05.2002
Lokalizacja: Cheyenne Mountain Complex
Posty: 5,319
MacGyver jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>MacGyver jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>MacGyver jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
I jeszcze jedno
Po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji, domena nie będzie tak odrazu widoczna. Informacja o niej musi zostać rozesłana po całym świecie, taka propagacja trwa ok 48/72h (dla Polski-do 24h).

Ponieważ domena musi mieć skonfigurowane DNS'y, co za tym idzie trzeba mieć wykupiony hosting, firmy rejestrujące domeny umożliwiają (za darmo) bezpłatne zaparkowanie jej na własnych serwerach (dodatkowo otrzymuje się bezpłatne konto pocztowe do czasu zmiany delegacji). Po wpiasniu adresu wyswietlana jest standardowa strona (ustawiona przez usługodawcę - Przykład takiej strony).
__________________
We all know how these things work, so when you hear the beep, go for it...

Ostatnio zmieniany przez MacGyver : 13.08.2005 o godz. 12:08
MacGyver jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.08.2005, 15:19   #5
Predi
Niezarejestrowany
 
Avatar użytkownika Predi
 
Data rejestracji: 16.04.2002
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 2,778
Predi niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
super dzieki za pomoc
powinienem sobie juz dac rade

jeszcze tylko jedno pytanko, jak wyglada sprawda sprzedazy/kupna od osob trzecich? np. slyszy sie ze ten sprzedal tamtemu domene, jak? login i haslo do panelu w serwisie w ktorym jest wykupiona?
Predi jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.08.2005, 15:35   #6
MacGyver
Team Member
 
Avatar użytkownika MacGyver
 
Data rejestracji: 14.05.2002
Lokalizacja: Cheyenne Mountain Complex
Posty: 5,319
MacGyver jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>MacGyver jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>MacGyver jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Cytat:
Napisany przez Predi
jeszcze tylko jedno pytanko, jak wyglada sprawda sprzedazy/kupna od osob trzecich? np. slyszy sie ze ten sprzedal tamtemu domene, jak? login i haslo do panelu w serwisie w ktorym jest wykupiona?
Jest co cesja domeny
Żeby się nie rozpisywać podam link: klik
__________________
We all know how these things work, so when you hear the beep, go for it...
MacGyver jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.08.2005, 16:42   #7
Predi
Niezarejestrowany
 
Avatar użytkownika Predi
 
Data rejestracji: 16.04.2002
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 2,778
Predi niedługo stanie się sławny ;) <50 - 149 pkt>
dzieki jeszcze raz
mozna temat (chyba ) zamknac
Predi jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 23:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.