Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Komputery - oprogramowanie i sprzęt (https://forum.cdrinfo.pl/f113/)
-   -   Router z WiFi - Jaki wybrać, co potrzebuję? D-link? 3com? Pentagram? Inny? (https://forum.cdrinfo.pl/f113/router-wifi-jaki-wybrac-co-potrzebuje-d-link-3com-pentagram-inny-71713/)

andy 16.09.2012 23:01

Czyżby rodziła się nowa "linia"/"dystrybucja" OpenWrt?

Attitude Adjustment (12.09-beta)
https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=39117

Cytat:

Whats new in AA ?
Target specific improvements:
* [ar71xx]: support for more ar71xx devices
* [ramips]: support for Ralink devices
* [bcm47xx]: better support and image for Broadcom BCM4705 SOCs
Support for serial flash in brcm47xx
Fix out of memory when using wifi on BCM5354
* [lantiq]: Almost complete Lantiq SoC support
New Asterisk channel driver for Lantiq TAPI
* [x86]: sysupgrade support

General improvements:
* Improved LuCI interface
* Switch to the netifd infrastructure for better network configuration support
* Fixed Imagebuilder, relocatable SDK
* Full (?) eglibc support
* Release support for bridge firewalling
* Vastly improved ath9k driver stability and performance
* Dependency fixes for packages
* More iptables addons, improved netfilter performance
* Experimental support for 5 and 10MHz channels in ath5k and ath9k
* Support for 6RD configuration
* Experimental crashlog feature to track kernel oopses
* Reduced space requirements and improved squashfs/kernel compression
* Various package improvements and updates
Czy ktoś bawił się betą? Moje urządzenie co prawda jest już wspierane, ale poczekam na coś bardziej stabilnego ;)

Matefusz 17.09.2012 14:21

Jaki router polecicie do internetu 60Mb/s? Najlepiej, żeby miał port USB na print serwer.

andy 17.09.2012 14:32

@Matefusz jaki budżet? Czy planujesz wgrywać alternatywne oprogramowanie, czy zostajesz na standardowym.

Jakie urządzenia (konkretnie jakie karty sieciowe) będą podłączane do takiego routera. Czy planujesz ciągłe obciążenia łącza na max?

Matefusz 17.09.2012 14:38

@Andy, wszystkie laptopy, które będą podłączone do sieci mają karty N. Nie planuję wgrywać alternatywnego firmware'a. Ważne, aby był port USB do drukarki. Ciągłego obciążenia łącza nie planuję, od czasu do czasu przesyłanie filmów z komputera na komputer. Budżet: Myślę, że max 200pln. Ale jeżeli będzie coś taniej to byłoby miło :)

Czy dobrze rozumiem: Router z 54MB/s (g) nie wykorzysta całego potencjału 60MB/s internetu z UPC? Tutaj prędkości podczas kopiowania nie urywają...

EDIT: Co do kart sieciowych, to sprawdzę dokładnie nazwy (jeżeli to ma znaczenie?)

joujoujou 17.09.2012 15:17

"Karty N" to mówi niewiele.

Może to być N, może być Draft N, albo Draft N 2.0. A z kompatybilnością na bakier. :mruga:

andy 17.09.2012 16:39

Cytat:

Napisany przez Matefusz
@Andy, wszystkie laptopy, które będą podłączone do sieci mają karty N.

Tylko jakie karty?
Cytat:

EDIT: Co do kart sieciowych, to sprawdzę dokładnie nazwy (jeżeli to ma znaczenie?)
Oczywiście, że ma znaczenie :) Jeżeli chcesz sobie zrobić sieć porządnie to musisz powiedzieć co konkretnie posiadasz, czy planujesz rozbudować infrastrukturę.

Jaki teren chcesz mieć w zasięgu sieci? Czy to ma być WiFi na 5, czy na 2.4GHz? Czy w eterze są inne sieci? (wpłynie to na wydajność twojej).

melag 17.09.2012 17:16

Jak postanowiłem, tak zrobiłem. ||
E4200 sprzedany, RT-N66U kupiony! :taktak:

Matefusz 17.09.2012 18:50

Ilość załączników: 1
Cytat:

Napisany przez joujoujou (Post 1222564)
"Karty N" to mówi niewiele.

Może to być N, może być Draft N, albo Draft N 2.0. A z kompatybilnością na bakier. :mruga:

Cytat:

Napisany przez andy (Post 1222569)
Tylko jakie karty?

Oczywiście, że ma znaczenie :) Jeżeli chcesz sobie zrobić sieć porządnie to musisz powiedzieć co konkretnie posiadasz, czy planujesz rozbudować infrastrukturę.

Jaki teren chcesz mieć w zasięgu sieci? Czy to ma być WiFi na 5, czy na 2.4GHz? Czy w eterze są inne sieci? (wpłynie to na wydajność twojej).

Sorki za infantylność w poście poprzednim :P

Z "N" chodziło mi o 802.11n. Powierzchnia mieszkania to ok 40m2 (4 piętro). Pokoje, w których będzie użytkowany internet są obok siebie (dzieli je jedna ściana). Karta to Intel(R) Centrino(R) Advanced-N 6205 (w moim lapku, w innych jeszcze nie miałem okazji sprawdzić ale każdy ma 802.11n ;) ) Zależy mi najbardziej, aby najefektywniej wykorzystać to 60mb/s i żeby przesyłanie plików po sieci działało z maksymalną przepustowością. No i USB z wiadomych względów.

Jaka jest różnica między 5 a 2.4 GHz?

Takie oto sieci są wokół (nie mam żadnego porządnego scannera :P )

andy 17.09.2012 21:25

@Matefusz ta karta to fajny sprzęcik. Dual band (2.4 5GHz), 2x2(przy paśmie 40MHz masz do 300Mb/s UP i do 300Mb/s DOWN) :) Oczywiście to w warunkach laboratoryjnych bez zakłóceń innych sieci i braku szyfrowania.

Dla takiej karty polecam router N600, niestety cena ok 300zł.

Cytat:

Jaka jest różnica między 5 a 2.4 GHz?
Poza oczywistością stosowania innego zakresu częstotliwości to więcej kanałów (większa przestrzeń), oraz mniejsze zainteresowanie, dzięki czemu zero zakłóceń.

Nawet jeżeli pozostałe karty masz na 2.4GHz to nie przeszkadza, ponieważ większość routerów dual-band umożliwia jednoczesną pracę oby zakresów, dzięki czemu jedna sieć nie wpływa na wydajność drugiej :)

Osobiście posiadam N600 od Netgeara, procek 600MHz, 16MB ROM, 64MB RAM. Standardowy soft potężny, ale z beznadziejnym GUI.
W domku miałbyś go za ok 360zł. To trochę przebija twój budżet ale zastanów się nad wydaniem większej kasy, bo router to podstawa sieci.
Niestety nie posiada zewnętrznych anten, ale ma wyprowadzone piny na płycie głównej, dzięki czemu można w przyszłości anteny zamontować - niestety tracisz gwarancje.

Ewentualnie ten od Buffalo. Co prawda słabszy procek, ale więcej pamięci flash ;)

joujoujou 17.09.2012 22:56

Cytat:

Napisany przez Matefusz (Post 1222587)
[...] nie mam żadnego porządnego scannera :P )

InSSIDer. :idea:

Matefusz 18.09.2012 10:39

Cytat:

Napisany przez andy (Post 1222620)
Niestety nie posiada zewnętrznych anten, ale ma wyprowadzone piny na płycie głównej, dzięki czemu można w przyszłości anteny zamontować - niestety tracisz gwarancje.

Ewentualnie ten od Buffalo. Co prawda słabszy procek, ale więcej pamięci flash ;)

A coś z TPlinków? Czy one są lepsze od Netgeara? A może wszystko i tak ma te same bebechy?

Generalnie namówiłeś mnie na tego Netgeara.

Czy na standardowym sofcie można podpiąć huba USB i podłączyć więcej urządzeń?

Szkoda, że nie ma zewnętrznych anten. W chwili obecnej nie potrzebuję dużego pokrycia (spokojnie wewnętrzna wystarczy na 40m2). Ale przyszłościowo myślę...

Cytat:

Napisany przez joujoujou (Post 1222643)
InSSIDer. :idea:

Przeskanuję, jak będę w domu :)

Matefusz 05.10.2012 18:58

Na prośbę znajomego:

Który z dostępnych routerów wybrać? http://www.eltrox.pl/routery-adsl2-c-309_557_558.html (neostrada)

Nie słyszałem o firmie 8level. Różne ludzie o nich piszą. Co sądzicie?

pali 05.10.2012 19:21

Bierz TP-Linka. Dobre i tanie.

andy namawia na Netgeara, bo sam takowego posiada i jest na klasycznym stożku dysonansu poznawczego, jak zwykle. Pożyje, kilka kobiet przetrawi, to nabierze dystansu.

Matefusz 05.10.2012 19:27

Znalezione na innym forum

Cytat:

Z resztą , jak całkiem niedawno zauważyłem ( przy okazji innego wądku na forum ), wszystkie nowe TP-LINK są robione teraz z gorszymi bebechami niż przedtem, więc i gorzej słabiej będzie z openwrt na nich, pewnie dzisiaj gdybym kupował router na moj 941ND bym się nie zdecydował ( jak mowie "pewnie" , bo nie przeglądałem co w trawie piszczy od dawna ).

Można takie plusy i minusy sobie wymienić:
TP-LINK
+ stara marka na rynku
+ zasięg dupy nie urywa
+ antenki w teorii daja transfer, ale zasiegu i siły sygnału nie podnoszą
+ polska instrukcja
+ możliwość openWRT ( v 1 do v7 , tak na wiki podaja ).
+ wymienisz w nim antenki na mocniejsze ( ale ile to da, nei wiem ). dupa, nie ma linterki "D" w symbolu wiec sie nie wymieni antenek ( zle spojrzalem ).

- stara marka, stare modele, ale tak zmieniaja sprzet ze nie widomo czego sie spodziewać
- tańsza wersja planeta
- angielskie menu


8level
+ swierzy gracz, chce klientow nałapać więc i ceny są niższe w stosunku do możliwości / jakości sprzętu
+ dużo pozytywnych opini ( w tym centrum zdrowia matki i dziecka w warszawie xd )
+ cena , cena , cena
+ cyt. " FSZYSTKO " w wersji PL
+ transfery
+ zasięg
+ w ramach jednego urządzenia możliwość tworznie dwuch oddzielnych sieci Wi-Fi.

- no świerzy gracz, więc z perspektywy czasu może sie okazac ze bubel ( od roku są w PL ).
- brak możliwości wrzucenia openWRT
- nie wymienisz w nim antenek na mocniejsze ( ale czy będziesz tego potrzebował )


ale dla mnie jest to pytanie raczej nie TPLINK vs 8level , tylko atheros vs ralink
atheros = openwrt
ralink = moc

andy 05.10.2012 19:29

Cytat:

Napisany przez pali
andy namawia na Netgeara, bo sam takowego posiada i jest na klasycznym stożku dysonansu poznawczego, jak zwykle. Pożyje, kilka kobiet przetrawi, to nabierze dystansu.

Do czego znowu bijesz?

@Matefusz jakie ta osoba ma wymagania?


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 15:33.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.