Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Komputery - oprogramowanie i sprzęt

Komputery - oprogramowanie i sprzęt Pytania i problemy niezwiązane z nagrywaniem, backupem i grami.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 14.06.2014, 09:05   #1
rcobex
Roman Barbarzyńca
 
Avatar użytkownika rcobex
 
Data rejestracji: 01.09.2003
Lokalizacja: Pszczyna
Posty: 2,174
rcobex jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>rcobex jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>rcobex jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
System z SSD plud 4 HDD w raidzie.

Płyta głowna => http://www.asrock.com/mb/AMD/970%20p...Specifications

Mam zainstalowany system Windows 7 na dysku SSD. Dodatkowo muszę zrobić RAID, a wiem tylko tyle, że takie coś istnieje.

Najlepiej, aby dyski pracowały po dwa, nie wiem czy dobrze to opisuję. Czyli dwa jako jeden, i następna para tak samo. Nie chcę na nich systemu.
Miałem nadzieję, że da się takową operację przeprowadzić jakąś aplikacją z płyty głównej, niestety nie ma tam nic. Też płyta ogólnie nie napawa optymizmem.

Help.
__________________
pozdrawiam.
rcobex jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 14.06.2014, 09:35   #2
rcobex
Roman Barbarzyńca
 
Avatar użytkownika rcobex
 
Data rejestracji: 01.09.2003
Lokalizacja: Pszczyna
Posty: 2,174
rcobex jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>rcobex jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>rcobex jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Poradziłem sobie.
http://www.howtogeek.com/howto/36504...-in-windows-7/

Edit: Widzi co prawda dwa jako jeden, ale czy to aby na pewno RAID ? Dodał mi pojemność tych dysków, a powinno chyba być mniej.
__________________
pozdrawiam.

Ostatnio zmieniany przez rcobex : 14.06.2014 o godz. 09:38
rcobex jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.06.2014, 10:26   #3
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Cytat:
Napisany przez rcobex Podgląd Wiadomości
Edit: Widzi co prawda dwa jako jeden, ale czy to aby na pewno RAID ? Dodał mi pojemność tych dysków, a powinno chyba być mniej.
Zależy jaki RAID zrobiłeś. A konkretnie, to co chcesz osiągnąć? Mieć bezpieczne dane (jak padnie jeden dysk) czy zwiększyć szybkość (ale jak padnie jeden dysk, to tracisz dane z dwóch)? Czy wyższe RAIDy, które zwiększają prędkość ale też padnięcie jednego dysku z czterech nie powoduje utraty danych?

I rób w BIOSie, a nie w Windowsie.

Konfiguracja RAID
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE

Ostatnio zmieniany przez Wawelski : 14.06.2014 o godz. 11:15
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.06.2014, 13:24   #4
rcobex
Roman Barbarzyńca
 
Avatar użytkownika rcobex
 
Data rejestracji: 01.09.2003
Lokalizacja: Pszczyna
Posty: 2,174
rcobex jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>rcobex jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>rcobex jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Zostaniemy przy tym co zrobiłem z windowsie. Wydajnościowo jest OK. Zresztą, klient nie potrzebuje inaczej.
__________________
pozdrawiam.
rcobex jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.06.2014, 13:34   #5
Patrix
Pingwin specjalista.
 
Avatar użytkownika Patrix
 
Data rejestracji: 22.06.2002
Lokalizacja: Central Park
Posty: 15,084
Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Cytat:
- 6 x SATA3 6.0 Gb/s connectors, support RAID (RAID 0, RAID 1, RAID 5 and RAID 10), NCQ, AHCI and Hot Plug functions
Chyba to schrzaniłeś Nigdy tak jak Ty nie robiłem więc nie wiem czy to co wykonałeś to softowy raid czy sprzętowy.
Więc nie wiem czy będzie problem przy formacie.

Druga sprawa, 4 HDD - zrobiłbym RAID 10 w kontrolerze.
Zawsze do "klienta" może przedzwonić, bo być może on teraz sądzi, że ma bezpieczne dane?
__________________
amiga500site
Patrix jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.06.2014, 13:37   #6
rcobex
Roman Barbarzyńca
 
Avatar użytkownika rcobex
 
Data rejestracji: 01.09.2003
Lokalizacja: Pszczyna
Posty: 2,174
rcobex jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>rcobex jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>rcobex jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Raczej softowy, wbudowany w system chyba inny być nie może. Przynajmniej taki mam tok rozumowania. Wydajność jest super. Klient, jakby to napisać, tak naprawdę nie ma zielonego pojęcia po co mu RAID. Ma być, i tyle.
__________________
pozdrawiam.
rcobex jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.06.2014, 20:22   #7
Jarson
Pa rampamer
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Jarson
 
Data rejestracji: 24.10.2006
Lokalizacja: Zachlajki
Posty: 9,249
Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Już dawno się nauczyłem, że jak klient chce, to niech ma. Oczywiście należy mu zasugerować, jak byłoby korzystnie dla niego, ale jeśli chce po swojemu to nie ma najmniejszego sensu uszczęśliwianie na siłę.

Oczywiście Wawelski ma rację - windowsowa macierz RAID to gorsze rozwiązanie niż wykorzystanie dostępnego na płycie sprzętowego kontrolera. Dlaczego? Bo Windows używa do zarządzania macierzą CPU, który jest niepotrzebnie obciążany. Na szczęście nie są to ogromne straty wydajności, ale na przyszłość warto to mieć na uwadze
__________________


Ostatnio zmieniany przez Jarson : 14.06.2014 o godz. 20:26
Jarson jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.06.2014, 21:21   #8
Patrix
Pingwin specjalista.
 
Avatar użytkownika Patrix
 
Data rejestracji: 22.06.2002
Lokalizacja: Central Park
Posty: 15,084
Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Cytat:
Napisany przez Jarson Podgląd Wiadomości
Już dawno się nauczyłem, że jak klient chce, to niech ma. Oczywiście należy mu zasugerować, jak byłoby korzystnie dla niego,
Tylko, że jak będzie problem to przyjdzie potem do Ciebie,
ja się nauczyłem, że skoro ktoś przychodzi do mnie z czymś takim to oczekuje najlepszych rozwiązań bazując na mojej wiedzy (bo sam jej nie ma),
a jak nie słucha, to proszę bardzo robić po swojemu i mnie w to nie mieszać.

Potem jak coś padnie to mi to sprawnie idzie, zaś jak padnie jego pomysł to jesteś w dupie, a i klient jest na Ciebie nie wiadomo dlaczego ZŁY "bo przecież się na tym znasz".

Rozumiesz ironię? Rozumiem, że nie wszyscy mają luksus w postaci spuszczenia gościa z drzewa.
__________________
amiga500site

Ostatnio zmieniany przez Patrix : 14.06.2014 o godz. 21:24
Patrix jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.06.2014, 21:41   #9
Jarson
Pa rampamer
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Jarson
 
Data rejestracji: 24.10.2006
Lokalizacja: Zachlajki
Posty: 9,249
Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Ja to widzę dokładnie odwrotnie. Jeśli zrobię komuś tak, jak chciał, to jego sprawa jeśli to nie zda egzaminu. Jeśli się uprę i zrobię po swojemu, to biorę na siebie odpowiedzialność jeśli coś pójdzie nie tak - w końcu to ja przekonywałem "nie nie, musimy zrobić tak, bo tak będzie lepiej". Oczywiście zawsze doradzam, jak ja to widzę, ale nie upieram się. Nasz klient nasz pan.

Przykład z innej beczki. Jadę ze znajomym autem, on mi mówi żebym jechał do Lbn tak jak zawsze bo jest szybciej, ja mu na to, żeby jechać nieco dłuższą drogą, bo ta pierwsza jest zakorkowana z powodu budowy obwodnicy miasta. Kolega się upiera, więc jedziemy jego drogą; pięć kilometrów przed obwodnicą zaczyna się zator (ruch wahadłowy na wiadukcie spowalnia wszystko) i wleczemy się 40 minut. Idę o zakład, że gdybym postawił na swoim i na "mojej" drodze byłaby stłuczka i stalibyśmy w korku pięć minut, to usłyszałbym, że nie miałem racji. A tak nawet nie muszę nic mówić, wszystko jest jasne...
__________________


Ostatnio zmieniany przez Jarson : 14.06.2014 o godz. 21:45
Jarson jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 14.06.2014, 22:46   #10
grzeniu
XV1100
 
Avatar użytkownika grzeniu
 
Data rejestracji: 19.02.2002
Posty: 31,834
grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>grzeniu ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Nie rozrabiajcie teorii wodą. Jego klient przy niczym się nie upierał, bo się nie znał.
Usłyszał o jakimś rajdzie, to go chciał - no to więc go ma.

Inna sprawa, że jak mu coś padnie, to wróci żeby rcobex coś z tym zrobił. No i wtedy może iść łatwo, albo trudno, albo wcale.
Ale jeśli to klient jednorazowy, to olać to.
__________________
Pozdr./Grzeniu
grzeniu jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 15.06.2014, 11:06   #11
sobrus
Jukebox Hero
 
Avatar użytkownika sobrus
 
Data rejestracji: 17.09.2004
Lokalizacja: Back for the Attack
Posty: 10,800
sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>sobrus ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Cytat:
Napisany przez Jarson Podgląd Wiadomości
Oczywiście Wawelski ma rację - windowsowa macierz RAID to gorsze rozwiązanie niż wykorzystanie dostępnego na płycie sprzętowego kontrolera. Dlaczego? Bo Windows używa do zarządzania macierzą CPU, który jest niepotrzebnie obciążany. Na szczęście nie są to ogromne straty wydajności, ale na przyszłość warto to mieć na uwadze
Nie wiem czy w ogóle istnieją płyty główne ze sprzętowym RAID. Karta RAID jest droższa niż płyta główna.
Większość płyt ma "Fake RAID" czyli rozwiązanie programowe które udaje sprzętowe. Można to najczęściej poznać po tym, że taka macierz wymaga sterowników pod Windows. To właśnie te sterowniki robią RAIDa na CPU.

Taka macierz to NAJGORSZE rozwiązanie. Wydajność jest taka jak programowej (albo gorsza), działa najczęściej tylko pod Windows i w przypadku awarii płyty potrzebujemy dokładnie takiej samej żeby odpalić dyski.

Moim zdaniem najlepsze rozwiązanie to porządna macierz programowa, np mdadm pod Linuxem. Przy nowoczesnych CPU obciążenie nie jest duże, oprogramowanie macierzy się aktualizuje,a w przypadku awarii sprzętu wystarczy odpalić na dowolnym komputerze i sam wykryje dyski. Zero stresu. Myśle że programowa macierz Windows też może być lepsza niż fake. Tanie karty RAID to też fake.

Poza tym programowe macierze są lepiej wytestowane i w razie problemów łatwiej znaleźć pomoc.

Używam w domu dwudyskowe RAID0 (mdadm) i nie odczuwam żadnej różnicy w obciążeniu CPU między nią a resztą dysków. Sekwencyjnie wyprzedza moje SSD (430MB/s na SATAII).
Może gdyby miała jeszcze liczyć parzystość itd to bym coś odczuł, ale przy prostych macierzach jak 0 i 1 raczej dla proca wyzwaniem nie będzie.

PS. btw macierz RAID1+0 będzie chyba lepsza od RAID0+1 ( RAID10 to RAID 0 z dwóch RAID1, a RAID01 to RAID1 z dwóch RAID0 - coś w ten deseń : http://www.hdd-tool.com/raid/raid-10-as-raid-01.htm )

Ostatnio zmieniany przez sobrus : 15.06.2014 o godz. 11:30
sobrus jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
[ARTYKUŁ]Test dysku WD Black Dual (1TB HDD 120GB SSD) Bartez Dyski HDD, SSD - Opinie, testy i recenzje 0 29.01.2014 09:56
portable hdd "how to use?" uuk81 Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software 19 13.06.2009 21:11
Wymiana HDD w PS3 + Ghost makaron Hardware 11 12.04.2009 14:43
CodeBreaker z Mass lub HDD i gry odpalane z HDD jak ? Hipersonik Homebrew 17 03.01.2009 19:47
przegrywanie z CD na HDD - zwis X-Men Off topic 0 27.02.2002 22:12


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 00:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.