Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Pamięć przenośna, pendrive, karty pamięci, dyski USB (https://forum.cdrinfo.pl/f115/)
-   -   [ARTYKUŁ]Samouruchamialny pendrive USB multiiso menu (https://forum.cdrinfo.pl/f115/artykul-samouruchamialny-pendrive-usb-multiiso-menu-84695/)

sqarpi 14.01.2011 12:06

Po uzyciu MultiBootISO padl mi pendrive. Niby opercja zakonczyla sie sukcesem, jednak nie da rady ani wejsc na pendriva, ani formatem go potraktowac. "Wloz dysk do napedu". Narzedzie od HP do formatowania tak samo - wykrywa, ze pendrive jest, ale nie wykrywa w nim pamieci. Jakies pomysly?

Misiek4 14.01.2011 12:30

Jaki to pendrive?

sqarpi 14.01.2011 12:37

TDK 4 GB.

Misiek4 14.01.2011 12:56

a dokladniej, jakis symbol?

Patrix 14.01.2011 12:59

Przydałoby się partycję na nim zresetować, tzn. zrobić na nowo.

dawciobiel 14.01.2011 14:44

Cytat:

Napisany przez Patrix (Post 1139292)
Przydałoby się partycję na nim zresetować, tzn. zrobić na nowo.

Dokładnie, więc bez paniki. Jedynie trzeba uważać na jedną istotną rzecz. Wyczytałem (dawno temu kiedy byłem jeszcze piękny i młody.. kiedy dostałem pierwszy cukierek od mojego dziadka ;D), że jest istotne aby system plików na pendrivie był odpowiedni względem jego rozmiaru. Tzn. nie może być tak, że na pendrivie tworzysz system FAT16 albo wedle uznania FAT32. Bo jest to istotne i pendrive może się w ten sposób zepsuć (ale właśnie tylko te małe lub te duże pednrive'y - ale których konkretnie to się tyczyło tego własnie nie pamiętam). Dlatego dowiedz się w jakim systemie plików sformatowany jest cudzy pendrive o podobnych rozmiarach (4 GB). Powyżej 2GB zdaje się że musi być stosowany FAT32 ze względu na rozmiar partycji.. ale lepiej na wszelki wypadek podpatrzyć.

Dodam, że ja na swoich pendrive'ach tworzyłem wszystko co tylko było możliwe :D

Więc nie panikuj jeśli jednym narzędziem nie będziesz dawał rady - zawsze jest inne pod innym systemem:
Linux: GParted,
DOS: Partition Magic by PowerQuest (bootujesz DOS'a z specjalnie stworzonego CD lub dyskietki)
Windows 95/98/XP: Norton Partition Magic,
Windows: Paragon Partition Manager,
W ogóle na Windows to jest kupa narzędzi tego typu.. sam mam pewnie >10 programów.

Aha, ważne też jest abyś raczej nie używał tego gówna Windowsowskiego.. jak mu tam .. "Zarządzanie dyskami" .. czy jakoś podobnie.

Patrix 14.01.2011 16:19

W 99% przypadków jest to FAT32 jak mniemam.
Dopiero jeśli FAT32 staje się ograniczeniem (duże pliki) to przerabia się na NTFS.

dawciobiel 14.01.2011 17:54

Cytat:

Napisany przez Patrix (Post 1139325)
W 99% przypadków jest to FAT32 jak mniemam.
Dopiero jeśli FAT32 staje się ograniczeniem (duże pliki) to przerabia się na NTFS.

Czyli wychodzi na to, że FAT16 używany był na początku tylko przy małych pojemnościach pendriva oraz, że dla 4 GB będzie to FAT32. Zresztą, tak czy owak i tak to musi być FAT32 a nie np. NTFS bo przecież isolinux/grub by się z niego nie urchamiał.

Patrix 14.01.2011 18:24

Cytat:

Napisany przez dawciobiel (Post 1139342)
Czyli wychodzi na to, że FAT16 używany był na początku tylko przy małych pojemnościach pendriva oraz

Ograniczenia wielkości pojedynczego pliku w FAT16 to ok 2GB.
Co do stosowania tego systemu na pendrakach to nie mam pojęcia, nie sprawdzałem, może dla "< 256MB".

Cytat:

Napisany przez dawciobiel (Post 1139342)
że dla 4 GB będzie to FAT32

Nawet mniej...

sqarpi 14.01.2011 22:09

Niestety zadne z narzedzi do partycjonowania pod win nie widzi obszaru do partycjonowania. Wiekszosc nie pokazuje nawet urzadzenia. Jakies inne pomysly? Do linuxa nie mam dostepu teraz. Posiadam win7 64b. Wymogi programow do pracy oraz sprzetu.

dawciobiel 14.01.2011 23:38

Załatw sobie DOS'a (może być oczywiście ten DOS z Windows95/98/XP jako płyta ratunkowa czy jakoś tam się to nazywało) na CD lub USB i odpal z niego program "Partition Magic" (firmy PowerQuest - obecnie została ona wykupiona przez Norton'a, ale Norton nie wypuścił wersji dla DOS'a, więc trzeba używać tamtego starocia). Partition Magic pod DOS'a to jest zwykły podprogram zawarty w pełnej wersji Partition Magic dla Windows'a 95/98/XP. Więc tam go trzeba szukac.

Jeżeli nie widzi partycji to po prostu powinien zobaczyć niesfomatowane wolne miejsce - i trzeba partycje stworzyć. Ew. może widzieć jakieś "nieznane" miejsce lub format plików (to ze względu na fakt, że mogą być błędy w strukturze logicznej partycji lub master-boot-recordu, ale tym się też nie przejmuj bo w zawsze da się zapisać master-b.-r. samymi zerami za pomocą edytora do dysków lub od nowa stworzyć m.b.r. za pomocą programu wspomnianego na wstępie). A to, że pod Windows 7 x64 niektóre programy nie widzą w ogóle pendriva to jest akurat normalne ich zachowanie.

Update:
ej, a może jest też tak, że z pendrive wszystko jest w porządku tylko ten głupi Windows nie ma zmapowanej partycji na tym pendrivie na literke alfabetu, np. D:, M: czy G: ? - czasami też takie krzaki się z nim tworzą.
Dodatkowo powiem, że mi "Paragon Partition Magic" również pokazuje partycje na pendrivie jako "niesformatowaną" :D ehhe
Ale partycja jest, ma się dobrze i jest w FAT32.

sqarpi 14.01.2011 23:56

Sprawdze jutro z tym dosem. Zmapowana jest, literka M zeby byc konkretnym. Paragon nie pokazuje tutaj niesformatowanej partycji, paragon w ogole nie pokazuje tego pendrive. W menadzerze dyskow jest to obczar bez pamieci, tak samo jak naped dvd czy cd bez nosnika w srodku.

joujoujou 15.01.2011 07:28

Albo ściągnij gparted i wypal go na płycie - z niego uruchomisz komputer (to w zasadzie minidystrybucja linuksa + bdb program do partycjonowania).

Misiek4 15.01.2011 08:08

Ja bym sprawdzil to narzedzie: http://www.cdrinfo.pl/download/1130140741

sqarpi 15.01.2011 22:51

Misiek, niestety wskazany program nie dziala pod win7 64b. GParted wlasnie sciagam i zaraz sprawdze jak dziala.
Partition Magic nie widzi urzadzenia, GParted nei widzi urzadzenia. Jedyny program ktory widzi pendriva to... menadzer dyskow win7. Jednak nie wykrywa go popprawnie jako pendrive, tlyko jako pusty naped. :/


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 11:49.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.