Powrót   Forum CDRinfo.pl > Archiwizacja - Dyski twarde, SSD, pendrive, karty pamięci > Network Attached Storage (NAS)

Network Attached Storage (NAS) Forum poświęcone urządzeniom typu NAS, służącym do przechowywania danych i umożliwiającym na dostęp do nich poprzez sieć komputerową (poprzez protokoły CIFS, NFS, FTP, etc).



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 15.04.2010, 16:33   #16
ed hunter
Obyś nadepnął na LEGO!
Zlotowicz
 
Data rejestracji: 30.11.2004
Posty: 38,993
ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>ed hunter ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Znikają, oj znikają, nawet te co się ma pod własnym mailem...
ed hunter jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 15.04.2010, 17:37   #17
Misiek4
____
 
Avatar użytkownika Misiek4
 
Data rejestracji: 26.05.2000
Lokalizacja: Tarnow
Posty: 1,738
Misiek4 jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Misiek4 jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Misiek4 jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Cytat:
Napisany przez saqul Podgląd Wiadomości
pops, no tak, ale wtedy stracił bym miejsce na CD, bo mam tylko jedno miejsce IDE na płycie
jak masz port IDE, to możesz podpiać dwa urzadzenia - no chyba, ze to jest jakis wynalazek nowej generacji...
__________________
Pozdrawiam
Misiek4

Wydaje Ci się, że masz szybki dysk twardy/SSD? Dodaj go do rankingu i sprawdź czy jest najszybszy .
Misiek4 jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 15.04.2010, 17:59   #18
Matefusz
Guru
 
Avatar użytkownika Matefusz
 
Data rejestracji: 10.10.2004
Lokalizacja: Częstochowa
Posty: 3,001
Matefusz jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Matefusz jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Matefusz jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Cytat:
Napisany przez ed hunter Podgląd Wiadomości
Znikają, oj znikają, nawet te co się ma pod własnym mailem...
Hm, całe szczęście mnie to nie spotkało. Co prawda kilka razy zniknęły miniatury w katalogu głównym imageshacka ale zdjęcia w linkach cały czas działały/działają
__________________
Matefusz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 15.04.2010, 21:31   #19
saqul
Bywalec
 
Data rejestracji: 13.04.2010
Posty: 27
saqul zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Matefusz, zależy jak często są odświeżane, ale nie róbmy OT
saqul jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 25.04.2010, 13:19   #20
saqul
Bywalec
 
Data rejestracji: 13.04.2010
Posty: 27
saqul zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Zastanawiam się mocno systemem backupu do mojej macierzy, przyszedł mi na myśl pomysł by zastosować zewnętrzną stację dokującą e-sata.
Dlaczego e-sata a nie usb? wiadomo usb znacznie ogranicza transfery, a przy dość znacznej powierzchni macierzy backup mógł by trwać zbyt długo.

Pojemność macierzy po zastosowaniu RAID 5 będzie wynosić 2,5TB - więc dysk 3,5cala 2TB powinien wystarczyć (kompresja danych), kupił bym dwa takie dyski by naprzemiennie robić na nich kopie, do tego jakąś stację dokującą z interfejsem e-sata by łatwo można wymieniać dyski. Jest jednak kilka problemów:
1. nie mogę znaleźć odpowiedniej stacji dokującej z interfejsem e-sata, znalazłem kilka fajnych opcji,
- MediaTech Mt-5078 http://www.media-tech.pl/page.php?do=details***9001;=pl&pid=1794&kid=17
- AXP 2.5/3.5 SATA - eSATA/USB 2.0 http://sklep.madtech.pl/go/_info/?id=32775
- DELOCK SATA 2,5+3,5HDD, E-SATA, USB http://www.delock.de/produkte/gruppe...ATA_61678.html

lecz nie mogę znaleźć żadnych testów, a interesuje mnie kilka kwestii:
- czy wymagane są sterowniki by te stacje dokujące działały, dla mnie najlepszym rozwiązaniem było by brak sterowników.
- czy obsługują dyski o pojemności 2TB bo w niektórych opisach było info że max 1TB - nie wiem skąd to ograniczenie miało by wynikać.
- czy obsługują hot swap, dziwne by było gdyby nie obsługiwały.. no ale pewności nie mam.

Istnieje jeszcze jeden problem, nie mam na płycie głównej złącza e-sata, więc wypadało by kupić z powodu braku wolnych pci, zostaje mi opcja pci-e 1x, znalazłem kilka takich kontrolerów, ale jak to zwykle bywa wsparcie tylko dla Winxp>win7, a ja potrzebuję taki kontroler który zadziała na win2008 i linuxie
saqul jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 25.04.2010, 18:44   #21
pops
Zdezorientowany
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika pops
 
Data rejestracji: 08.05.2005
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3,698
pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
eSATA to po prostu SATA tylko na zewnątrz, tak samo działa i obsługuje takie same dyski. Czyli musisz mieć, albo dodatkowe wyjście na śledziu płyty, albo jedno wolne SATA na płycie i przejściówkę, jak chcesz to ci porobię zdjęcia jak one wyglądają, są nawet kable które z jednej strony mają SATA a z drugiej eSATA.

Teoretycznie to możesz sobie nawet wystrugać obudowę z desek sosnowych i podłączyć zasilanie do tego, elektronika w czymś takim jest właściwie zbędna.

No a jeśli nie masz wolnych SATA na płycie, to pozostaje wersja z pci-e, teoretycznie nie powinno być problemów z uruchomieniem tego pod systemami które wymieniłeś. Ale tego nie wie nikt . Kontroler SATA/SAS Adapteca działał pod wszystkim od kopa bez problemów, więc celuj w jakieś markowe jakby co .

Ostatnio zmieniany przez pops : 25.04.2010 o godz. 18:53
pops jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 25.04.2010, 20:58   #22
saqul
Bywalec
 
Data rejestracji: 13.04.2010
Posty: 27
saqul zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
pops, jak byś spojrzał na konfig mojego sprzętu to zorientował byś się że już nie mam wolnych złącz SATA - wszystkie sześć wykorzystane Więc przejściówka nie wchodzi w grę. Co do kabli z SATA > eSATA to mam taki w domku
Zdaję sobie też sprawę że mogę wystrugać obudowę z desek hehe, ale chodzi mi o coś bardziej profesjonalnego Do tej obudowy z desek wypadało by mieć zasilacz
Dzięki za podpowiedź jeśli chodzi o kotroler Adaptec
saqul jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 25.04.2010, 21:08   #23
prometeusz
Guru
 
Avatar użytkownika prometeusz
 
Data rejestracji: 07.01.2003
Posty: 8,319
prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>prometeusz ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Trzeba bylo zrobic hot spare-a i mialbym problem z glowy.
Mial bys dodatkowy jeden dysk w zapasie.
__________________



prometeusz jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 25.04.2010, 21:10   #24
saqul
Bywalec
 
Data rejestracji: 13.04.2010
Posty: 27
saqul zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
prometeusz tak i jeden port sata mniej....
saqul jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 25.04.2010, 21:37   #25
pops
Zdezorientowany
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika pops
 
Data rejestracji: 08.05.2005
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3,698
pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Tylko co do dodatkowego kontrolera to sprawdź najpierw czy będzie Ci działał konkretny model z twoją płytą główną w takich warunkach jak chcesz. Bo w przypadku mojej płyty głównej nie chciały się uruchomić na raz kontroler RAID na pcie i na płycie głównej. Możliwe, że przez to będziesz zmuszony do stosowania RAIDa programowego co imo jest trochę bezsensu. Problem ma związek ze zbyt małą pamięcią ROM jak na potrzeby współczesnej ilości zintegrowanych urządzeń z płytą. Teoretycznie można próbować zmniejszyć ilość uruchomionych urządzeń na raz, ale w moim przypadku to nic nie dało.
pops jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 25.04.2010, 22:15   #26
saqul
Bywalec
 
Data rejestracji: 13.04.2010
Posty: 27
saqul zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
pops, nie zamierzam korzystać z niby sprzętowego RAID'a który jest wbudowany w płytę główną, bo tak naprawdę to nie jest sprzętowy raid. Co do RAID'a programowego to wstępnie testowałem i bardzo dobre wyniki można uzyskać, równie dobre jak na sprzętowych kontrolerach. I tu pytanie czemu korzystamy ze sprzętowych raid'ów - by nie obciążać procesora, tylko jaki ma sens taka teza gdy głównym zadaniem procesora w mojej macierzy jest właśnie obsługa dysków twardych? Tak naprawdę sprzętowy raid niczym nie różni się od programowanego raidu. Sprzętowy raid ma swój procesor pamięć itp. tylko dlatego by odciążyć serwer od tego zadania, bo przecież serwery nie są stworzone po to by męczyć się z dyskami, ale tu stop - mój właśnie po to jest
saqul jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.04.2010, 13:49   #27
Jarson
Pa rampamer
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Jarson
 
Data rejestracji: 24.10.2006
Lokalizacja: Zachlajki
Posty: 9,271
Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
RAID sprzętowy wbudowany w mobo to tak naprawdę nie RAID sprzętowy, ale RAID programowy będzie ok? Problem tkwi w tym, że programowy nie pozwoli Ci uzyskać wydajności porównywalnej ze sprzętowym. Na potrzeby NASa nie będzie to aż takie ważne, ale to trzeba wyraźnie podkreślić.
__________________

Jarson jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.04.2010, 14:33   #28
saqul
Bywalec
 
Data rejestracji: 13.04.2010
Posty: 27
saqul zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Jarson, wyraźnie podkreślą to moje wyniki testów Powiem tak - na dzień dzisiejszy przetestowałem wstępnie RAID 0 (6 dysków) programowy i wynik odczytu z dysków to 560MB/s - chyba nieźle co?
saqul jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.04.2010, 17:46   #29
Jarson
Pa rampamer
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Jarson
 
Data rejestracji: 24.10.2006
Lokalizacja: Zachlajki
Posty: 9,271
Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Jeżeli ma to posłużyć do napisania pracy, to to jest bardzo ciekawa teza do zbadania - czy RAID programowy może w takim wypadku dorównać sprzętowemu? W zwykłym komputerze nie ma mowy, bo powodowałoby to niepotrzebne obciążanie CPU, ale tu istotnie procesor nie ma innego zajęcia niż tylko obsługę dysków. A podobne płyty główne z i bez RAID różnią się paroma złotymi ceny, nie wspominając o dedykowanych komputerach.

Gdybyś chciał się zająć tą sprawą (pytałeś o sugestie, co uwzględnić w testach - myślę, że to jest jeden z takich punktów), do dodatkowo przydałoby się sprawdzić, jak to wpływa na pobór prądu. Athlon II X3 405e ma TDP 45W, nie pamiętam specyfikacji prądowej kontrolerów RAID ale cały intelowski chipset X58, wraz z kontrolerem ICH10R ma TDP na poziomie 24W, a to i tak dużo w porównaniu z układami AMD. Warto sprawdzić, co wychodzi drożej w przeliczeniu na np. rok pracy non-stop.
__________________

Jarson jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 26.04.2010, 19:58   #30
saqul
Bywalec
 
Data rejestracji: 13.04.2010
Posty: 27
saqul zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Jarson, cała moja macierz pobiera 80~90W na dzień dzisiejszy, wiem że to sporo (jak na macierz) ale musiałem iść na kompromis, bo nie wiem jeszcze do końca czy ten zestaw będzie pracował jako macierz, czy może jako zapasowy kontroler domeny na w2k8 (a przy okazji udostępnianie zasobów). Gdybym był 100% pewny przeznaczenia to zbudował bym to na jakimś Atomie lub ULV.
Co do testów, to jedynie będę miał możliwość przetestowania wbudowanego w płytę (jak już pisaliśmy pół/sprzętowego) raida z raidem programowym w zależności od systemu.
Czyli, budowa raid w biosie - instalacja systemu, test, później usunięcie raid w biosie, instalacja systemu, stworzenie pod systemem raid'u i test porównawczy
saqul jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Tagi
budowa, budowa nas, nas


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
Wytrzymałość materiału- budowa kranu kamerowego piotr3kk Off topic 1 18.01.2010 18:59
Robienie własnego Homebrew na psp dziukers Homebrew 4 29.08.2009 00:00
Programik z Nasa Ziele Off topic 12 03.05.2005 10:58
??? budowa aparatu fotograficznego +schematy, rysunki ??? PILNE !!!! michal_zb Off topic 3 05.02.2004 07:24
budowa instalatora!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! metrix Off topic 9 24.11.2002 21:53


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 03:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.