Powrót   Forum CDRinfo.pl > Archiwizacja - Dyski twarde, SSD, pendrive, karty pamięci > Network Attached Storage (NAS)

Network Attached Storage (NAS) Forum poświęcone urządzeniom typu NAS, służącym do przechowywania danych i umożliwiającym na dostęp do nich poprzez sieć komputerową (poprzez protokoły CIFS, NFS, FTP, etc).



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 18.01.2012, 13:33   #1
floran
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 18.01.2012
Posty: 1
floran w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
NAS w domu - problemy techniczne

Witam

Mam problem techniczny z wyborem odpowiedniego serwera NAS i ogólnie ze zorganizowaniem domowego archiwum z jednoczesną możliwością odtwarzania ich w TV . Może napiszę czego oczekuję i co mam w nadziei, że pomożecie w wyborze.

W sieci wifi mam laptop i komp. stacjonarny oparty o windows xp.

Posiadam:
- pokój nr1 TV z dlna, (brak wifi tylko kabel, ew. dokupić mogę wifi na usb ale to koszt +250zł, więc chciałbym uniknąć jeśli to możliwe).
- pok. nr1 laptop z wifi
- pok. nr2 router netgear wgr614 (54Mb/s) - tutaj mam przyłącze kablowe internetu wpięte do routera
- pok nr2 komputer stacjonarny z wifi


Czego potrzebuję:
- jeśli to możliwe chcę uniknąć okablowania sieciowego
- serwera NAS z RAID1 (priorytet zabezpieczenie danych) takie archiwum domowych zdjęć i filmów
- noszę się z zakupem playera (nr. ariva 310 lub podobny) do pok nr1. podłączonego pod TV

Chciałbym mieć filmy i zdjęcia w miejscu przechowywane bezpiecznie (RAID1) z możliwością:
- odtwarzania ich na TV (np. zdjęcia rodzinne, filmy itp)
- dostępu do danych z laptopa oraz komputera stacjonarnego (z tych komputerów będą 'wrzucane' do domowego archiwum zdjęcia i filmy)


Mój wybór padł na NAS i player multimedialny osobno, gdyż z tego co się orientuję żaden player nie oferuje zabezpieczenia danych w RAID1 a składowanie danych na playerze z jednym dyskiem wewn. bądź zewn. jest dla mnie ryzykowne (brak mirroru) a NAS z kolei nie będzie idealnym playerem podłączonym pod telewizor - chyba, że się mylę i jest inaczej?.
W tej chwili posiadam dysk zewn. na usb na który okresowo archiwizuję dane, zdjęcia i filmy ale to rozwiązanie na dłuższą metę też nie jest bezpieczne (dysk nawet zewn. używany sporadycznie może ulec awarii).

Proszę Was o poradę jak zorganizować zaplecze techniczne abym pokrył zapotrzebowanie jw.
Koszt oczywiście im mniejszy tym lepszy lecz kasa nie stanowi jakiegoś specjalnego problemu lecz kilka tyś zł. też wydawać nie chcę. Myślę że całościowo kwota 1000-1500 zł będzie akceptowalna.
Jeśli chodzi o składanie, konstruowanie samemu NASa to raczej odpada - nie mam doświadczenia w materii a na testowanie nie mam zbytnio czasu - wolałbym gotowe rozwiązanie w postaci małego serwera NAS.
Mam nadzieję, że problemy i oczekiwania wyjaśniłem dość jasno.

Jak to wszystko zorganizować ?

PS: Czy NAS wpięty do routera kablem będzie widziany na komputerach z wifi ?
floran jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
Problemy techniczne forum i inne dziwne rzeczy, co dalej? CIAPEK Off topic 14 08.05.2004 08:20
Yamaha 3200E - dziwne problemy Cleriic Napędy optyczne CD 6 09.01.2004 18:45
Nowy Blind i problemy z multisesja w XP i nietylko Hocum Napędy optyczne CD 0 05.07.2003 08:43
problemy z BTC czyzio Napędy optyczne CD 9 28.10.2001 05:48
Problemy z dyskiem HITACHI_DK23AA-12B Kricho Napędy optyczne CD 3 04.09.2001 14:12


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 05:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.