Powrót   Forum CDRinfo.pl > Archiwizacja - Dyski twarde, SSD, pendrive, karty pamięci > Network Attached Storage (NAS)

Network Attached Storage (NAS) Forum poświęcone urządzeniom typu NAS, służącym do przechowywania danych i umożliwiającym na dostęp do nich poprzez sieć komputerową (poprzez protokoły CIFS, NFS, FTP, etc).



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 25.04.2010, 15:06   #1
saqul
Bywalec
 
Data rejestracji: 13.04.2010
Posty: 27
saqul zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Pomoc w przygotowaniu dużego artykułu o NAS

Proszę was o pomoc w przygotowaniu dużego artykułu.
A tak naprawdę pracy magisterskiej, dlaczego w temacie nazwałem to artykułem? Bo myślę że sporo osób będzie zainteresowanych pracą którą piszę i jeśli się wam spodoba to mogę ją opublikować tu na forum jako artykuł. Praca nie jest czystą teorią, jest praktyczna, to co opisuję naprawdę tworzę i będę testował, sprzęt już mam można o nim przeczytać w tym temacie Budowa własnego NAS'a

Pomoc o którą proszę to nie pisanie za mnie materiału do pracy, tylko cenne uwagi i wskazówki, czasami naprowadzenie na dobry tor. Mam nadzieję że znajdę na tym forum jakieś wsparcie w waszych osobach

W pracy postaram się zrobić kilka bardzo podobnych (lub takich samych) testów jak widzę w artykułach na waszym portalu cdrinfo.pl tak by można było wrzucić moją macierz do porównania.

Oczywiście nie chcę nic narzucać, jeśli administrator uważa że ten temat powinien zniknąć - to trudo, jeśli nie życzycie sobie by robić podobne testy to nie ma problemu...

Na początek chciałbym pokazać wam spis treści bo może warto było by coś w nim zmienić:

-------------------------------------------------------------------------------

Wstęp
Ogólne o ciągłym narastającym zapotrzebowaniu na zasoby dyskowe, o tym jak drogie są gotowe profesjonalne macierze,
o możliwościach budowy taniej macierzy itp. Dlaczego opisuje tylko kilka możliwości wykorzystania NAS. czyli lanie wody...
Cel pracy
Zbudowanie taniej profesjonalnej macierzy dyskowej typu NAS do małej firmy. Testy różnych rozwiązań sprzętowych i programowych.

Rozdział 1. Macierz dyskowa typu NAS
Opis wykorzystywanych technologii. Dlaczego NAS a nie SAN itp. Zalety NAS itp.
1.1 Protokoły:
- SMB/CIFS
- iSCSI
- FTP
- NFS
1.2 RAID
- RAID 0
- RAID 1
- RAID 5
- RAID 10
- inne
- RAID programowy i sprzętowy.
Rozdział 2. Systemy operacyjne - Instalacja i konfiguracja
Dlaczego wybrałem takie systemy, dlaczego zestawiam specjalnie przygotowane systemy pod NAS z systemami
Microsoftu które są do oglnego zastosowania.
Dlaczego wybrałem do porównania bardzo drogi system Windows server 2008 zamiast Windows XP i dlaczego XP nie biorę w ogóle pod uwagę.
2.1 openfiler
2.2 freeNAS
2.3 Windows server 2008
Rozdział 3. Budowa macierzy
Ogólnie z czego powinien składać się komputer który będzie służył jako macierz. Dlaczego nie kupuję sprzętowego raida.
3.1 Wybór sprzętu.
- obudowa
- płyta główna
- dyski twarde
- pamięć operacyjna
- procesor
- karty sieciowe
- inne podzespoły
3.2 Kosztorys i prezentacja złożonego sprzętu.
- dlaczego wybrałem taki, a nie inny sprzęt
- kosztorys
- zaprezentowanie (fotografie) macierzy
Rozdział 4. Badania
Opis platformy testowej i infrastruktury sieciowej. Opis co i dlaczego jak i czym będzie testowane.
Zamierzam testować SMB/CIFS,iSCSI, FTP, NFS czas budowy i odbudowy macierzy na niżej opisanych systemach operacyjnych, szybkość RAID 5 na poszczególnych systemach i obciążenie procesora. Również myślę sprawdzić pobór prądu i temperatury macierzy pod długotrwałym obciążeniem.
4.1 openfiler
- wyniki i wykresy
4.2 freeNAS
- wyniki i wykresy
4.3 Windows server 2008
- wyniki i wykresy
4.4 podsumowanie badań.
Możliwości rozwoju (opracowanie systemu backupu itp. co wyjdzie w praniu)
Podsumowanie
Streszczenie
Słowa kluczowe
Bibliografia
Spis ilustracji
Spis tabel
Spis stosowanych skrótów
Indeks

Ostatnio zmieniany przez saqul : 25.04.2010 o godz. 15:11
saqul jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 25.04.2010, 18:38   #2
pops
Zdezorientowany
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika pops
 
Data rejestracji: 08.05.2005
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3,698
pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
A promotor widział w ogóle ten spis treści ?

Jeśli masz na tyle umiejętności to spróbuj postawić go na jakimś linuxie, prawie wszystkie komercyjne nasy stoją na linuxach. Możesz też sprawdzić windows home server, wersja demo, chyba 2-miesięczna, jest do ściągnięcia za darmo ze strony microsoftu.

Mi właśnie na biurku leżą jakieś stare bebechy, zrobię z nich nasa w celach eksperymentalnych. To się ewentualnie coś porówna.
pops jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 25.04.2010, 20:55   #3
saqul
Bywalec
 
Data rejestracji: 13.04.2010
Posty: 27
saqul zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Cytat:
Napisany przez pops Podgląd Wiadomości
A promotor widział w ogóle ten spis treści ?
Widział jakiś czas temu - był jeszcze mocno niedopracowany ten spis, teraz go poprawiłem.

Cytat:
Jeśli masz na tyle umiejętności to spróbuj postawić go na jakimś linuxie, prawie wszystkie komercyjne nasy stoją na linuxach.
Do tego nie potrzeba wiele umiejętności, przetestowałem już wstępnie systemy o których mowa w spisie treści, czyli Openfiler FreeNAS i W2k8
Openfiler to system oparty na CentOS a ten z kolei na Red Hat Enterprise Linux, a FreeNAS oparty jest na FreeBSD -Unix

Cytat:
Możesz też sprawdzić windows home server, wersja demo, chyba 2-miesięczna, jest do ściągnięcia za darmo ze strony microsoftu.
Hmm, ciekawa propozycja muszę przetestować, tylko czy ma on wszystkie protokoły które mnie interesują? iSCSI, FTP, NFS? I druga kwestia czy można go używać w firmie?

Cytat:
Mi właśnie na biurku leżą jakieś stare bebechy, zrobię z nich nasa w celach eksperymentalnych. To się ewentualnie coś porówna.
No fajnie by było
saqul jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 25.04.2010, 22:00   #4
pops
Zdezorientowany
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika pops
 
Data rejestracji: 08.05.2005
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3,698
pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>pops jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Poprzeglądaj jeszcze rozwiązania Sun'a http://www.sun.com/storage/openstorage/ wprawdzie to nie ten kaliber, ale jest dużo do poczytania i pooglądania, zawsze można jakieś ich materiały potem w bibliografię wrzucić.

Możesz też spróbować solarisa/opensolarisa, ale z tym miałem styczność tylko jako użytkownik, więc wiele się ode mnie na ten temat nie dowiesz.

Ostatnio zmieniany przez pops : 25.04.2010 o godz. 22:17
pops jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania Oceń tę dyskusję
Oceń tę dyskusję:

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
Potrzebna Wasza Pomoc... liwus Off topic 6 23.02.2007 09:14
Prawo pracy za granicą a u nas woitas Off topic 39 10.05.2006 20:19
nie dziala nagrany plik MrBiedrona Napędy optyczne DVD 17 22.10.2005 14:57
Funny fotos, kawaly... itp. - jeszcze sie tak nie usmialem :) Kasprzak Humor 4225 11.07.2005 11:59


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 05:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.