Powrót   Forum CDRinfo.pl > Archiwizacja - Dyski twarde, SSD, pendrive, karty pamięci > Network Attached Storage (NAS)

Network Attached Storage (NAS) Forum poświęcone urządzeniom typu NAS, służącym do przechowywania danych i umożliwiającym na dostęp do nich poprzez sieć komputerową (poprzez protokoły CIFS, NFS, FTP, etc).



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 22.06.2014, 14:37   #16
andy
logged out
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andy
 
Data rejestracji: 12.07.2003
Lokalizacja: /home
Posty: 12,518
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
Napisany przez ynsiwy
Podepnę się pod temat bo nie ma potrzeby zakładać nowego.
Ja dla odmiany szukam taniego serwera NAS który ma służyć właściwie tylko do obsługi protokołu torrent. Widziałem ze na serwisach aukcyjnych popularne są serwery firmy Zyxel.
Nie orientuje się w ogóle w temacie, a moje jedyne wymagania to minimum 500gb pojemności.
Dla takich potrzeb nie ma sensu kupować NASa za ~450zł...
Oczywiście będzie on działał znacznie lepiej niż Malina, która w sambie daje max 7-8MB/s i jest raczej urządzeniem budżetowym.

Jeżeli zastanawiasz się między Raspberry PI a Banana PI to brałbym Banana PI - mocniejsze podzespoły za niewiele mniejszą kwotę - 29$

U siebie mam Raspberry PI i takie usługi jak samba, ftp, dlna czy torrent chodzą bez problemu.
Zużycie prądu jest również mniejsze - u maliny to max 4W, natomiast w tym Zyxleu to max 16W.

Cytat:
Napisany przez MAX
Sam musisz odpowiedziec sobie na pytanie czy chcesz podpiac i kombinowac czy podpiac i uzywac...
Po zainstalowaniu i wstępnej konfiguracji usług (np. samba to kwestia wpisania udziałów w pliku tekstowym), rtorrent podobnie wszystko działa bez obsługowo.


Dodatkowo Raspberry PI/Banana PI jest rozszerzalny.
__________________
XMPP: andrzej(at)czerniak.info.pl
andy jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 22.06.2014, 15:19   #17
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Cytat:
Napisany przez andy Podgląd Wiadomości
Zużycie prądu jest również mniejsze - u maliny to max 4W, natomiast w tym Zyxleu to max 16W.
Jak doliczysz dysk 3,5" w obudowie, to malinka wcale mniej nie będzie ciągnęła. Albo niezauważalnie.
Cenowo też traci sens - NSA310 bywało w promocji z 500GB dyskiem za 300 zł.

Jak dla mnie to do zastosowań NASowych nie ma co kombinować - NAS wygrywa. Może być najtańszy. Ewentualnie, jak ktoś już ma i tak chodzący router z USB mogący być machiną do torrentów czy ftp to może do niego dopiąć dysk. Do serwowania plików już się raczej nie nada, bo prędkość będzie żenująca.

A PI ma sens gdy jego podstawowym zastosowaniem jest odtwarzanie multimediów - to dorzucić inne funkcje jest logiczne.
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 22.06.2014, 15:42   #18
andy
logged out
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andy
 
Data rejestracji: 12.07.2003
Lokalizacja: /home
Posty: 12,518
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
Jak doliczysz dysk 3,5" w obudowie, to malinka wcale mniej nie będzie ciągnęła. Albo niezauważalnie.
Specjalnie podałem zużycie samych urządzeń bez dysków. Jak i tu i tu dodasz dyski to stosunek dalej będzie taki sam.

Cytat:
Jak dla mnie to do zastosowań NASowych nie ma co kombinować - NAS wygrywa. Może być najtańszy. Ewentualnie, jak ktoś już ma i tak chodzący router z USB mogący być machiną do torrentów czy ftp to może do niego dopiąć dysk. Do serwowania plików już się raczej nie nada, bo prędkość będzie żenująca.
Przy Banana PI może być już ciekawie. 1Gb internet, SATA.

Cytat:
A PI ma sens gdy jego podstawowym zastosowaniem jest odtwarzanie multimediów - to dorzucić inne funkcje jest logiczne.
Nie prawda. RPI to niskobudżetowy serwer, który może robić jako media center. U mnie jedna z usług to serwer DLNA. Mam też printserwer, scanserwer, ftp, samba, torrent, demon kopii zapasowej BackuPC...
__________________
XMPP: andrzej(at)czerniak.info.pl
andy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 22.06.2014, 17:56   #19
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Cytat:
Napisany przez andy Podgląd Wiadomości
Specjalnie podałem zużycie samych urządzeń bez dysków. Jak i tu i tu dodasz dyski to stosunek dalej będzie taki sam.
Przywołany NSA310 ma 16,3W razem z dyskiem.

Cytat:
Napisany przez andy Podgląd Wiadomości
Nie prawda. RPI to niskobudżetowy serwer, który może robić jako media center. U mnie jedna z usług to serwer DLNA. Mam też printserwer, scanserwer, ftp, samba, torrent, demon kopii zapasowej BackuPC...
I jaką prędkość dysku wyciąga? Wyjdzie chociaż przez DLNA BR z maksymalnym dopuszczalnym standardem bitrate 48Mbps? Czy będzie cięło nawet, jak inne usługi wyłączysz?
Pewnie, że można cuda wyczyniać, ale większość z nich można uważać za dodatek, jak już się ma ten sprzęt. Tak jak ja sobie stawiałem różne cuda (ftp, www, printserwer, sambę, torrent i co mi tam przyszło do głowy na routerze WL-500GP) - ale to do pięt nie dorasta dedykowanym rozwiązaniom. Zwłaszcza wymagającym szybkości dysku który jest bardzo wąskim gardłem na pewno w przypadku mojego routera ale też, o ile się orientuje RPI.
Więc jak już, to lepiej kupić sprzęt o szybkim dysku (czyli NAS) i na nim umieszczać te rzeczy, które podałeś w nawiasie. Za to większość NASów przegrywa z PI możliwościami multimedialnymi i wyjściem HDMI.
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE

Ostatnio zmieniany przez Wawelski : 22.06.2014 o godz. 18:00
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 22.06.2014, 18:11   #20
andy
logged out
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andy
 
Data rejestracji: 12.07.2003
Lokalizacja: /home
Posty: 12,518
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
Przywołany NSA310 ma 16,3W razem z dyskiem.
Cytat:
Power consumption
  • Access mode: 16.3 watt
  • Wake-on-LAN mode: 0.24 watt
Nie jest napisane, że to zużycie jest NAS+dysk i założyłem (może błędnie może nie) że to zużycie bez dysku.

Raspberry PI bez dysku to max 4W przy 100% load. U siebie mam średnio 5%.


NAWET jeżeli zużycie energii będzie na podobnym poziomie to i tak dla celów ynsiwego Banana PI będzie lepszym rozwiązaniem.

Cytat:
I jaką prędkość dysku wyciąga? Wyjdzie chociaż przez DLNA BR z maksymalnym dopuszczalnym standardem bitrate 48Mbps? Czy będzie cięło nawet, jak inne usługi wyłączysz?
Przy aktywnych innych usługach oglądałem film z kodowaniem AVC/h264 z bitreatem ~20Mb/s i nie było problemów - materiał leciał po DLNA (serwer minidlna na RPI) do TV.


P.S. Gdybym teraz miał kupić sobie taki malutki serwerek postawiłbym na Banana PI - lepsze osiągi.
P.S.2. Jeżeli nie NAS oraz nie BPI i RPI to może jakiś większy serwer na ARM?
__________________
XMPP: andrzej(at)czerniak.info.pl

Ostatnio zmieniany przez andy : 22.06.2014 o godz. 18:14
andy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 22.06.2014, 21:54   #21
M@X
Get a Mac!
 
Avatar użytkownika M@X
 
Data rejestracji: 18.04.2003
Posty: 10,545
M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>
WD MyBook Live Duo?

Jezeli nie przszkadza Ci wiatrak (ktorych osobiscie nie trawie) to moze WD EX Cloud lub cos z Synology? Maja wygodny interfejs - ja moim MBLD zarzadzam z iPada.
__________________
"Android to syfiasty, zabugowany, irytujący, zaprojektowany przez idiotów,
lagujący, udający otwarty i wolny system." - sobrus

Hosting na świetnych warunkach z rewelacyjnym wsparciem:
M@X jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 23.06.2014, 18:48   #22
ynsiwy
egipski bóg
 
Avatar użytkownika ynsiwy
 
Data rejestracji: 28.02.2004
Lokalizacja: Gdańsk/Okolice
Posty: 2,957
ynsiwy ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>ynsiwy ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>ynsiwy ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>ynsiwy ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>ynsiwy ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>ynsiwy ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>ynsiwy ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>ynsiwy ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>ynsiwy ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Jakoś bardziej przymierzam się do tego zyxela. Ale do zakupu jeszcze trochę mi zostało wiec po dogłębnej lekturze i opisach dopiero zdecyduje.
Za zyxelem przemawia to ze stawiam, włączam i działa, a ze nie mam ostatnio kompletnie czasu na cokolwiek to nie będzie mi się chciało bawić innymi rzeczami :-(
ynsiwy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 23.06.2014, 22:07   #23
andy
logged out
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andy
 
Data rejestracji: 12.07.2003
Lokalizacja: /home
Posty: 12,518
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Konfiguracja maliny to hmmm góra 2h pod to co chcesz czyli dlna, ftp, samba i torrent.
Potem tylko używasz. Malinka jest bezproblemowa w użytkowaniu.

Poczytaj o Banana PI i zobacz jak Ci się to widzi.

Na korzyść Banany przemawia otwartość. Ile razy w ciągu ostatniego roku czytałeś/słyszałeś o tylnych furtkach w preinstalowanym oprogramowaniu routera, NASa itp?
__________________
XMPP: andrzej(at)czerniak.info.pl
andy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Tagi
jaki nas, wybor nasa

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania Oceń tę dyskusję
Oceń tę dyskusję:

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
[ARTYKUŁ]Netgear Stora - recenzja serwera NAS Bartez Network Attached Storage (NAS) 1 29.01.2013 13:59
NAS z NVR + kwestja licencji wodzurulez Network Attached Storage (NAS) 3 03.05.2012 01:37
NAS w domu - problemy techniczne floran Network Attached Storage (NAS) 0 18.01.2012 14:33
Pomoc w przygotowaniu dużego artykułu o NAS saqul Network Attached Storage (NAS) 3 25.04.2010 23:00
Prawo pracy za granicą a u nas woitas Off topic 39 10.05.2006 21:19


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 12:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.