Powrót   Forum CDRinfo.pl > Archiwizacja - Dyski twarde, SSD, pendrive, karty pamięci > Network Attached Storage (NAS)

Network Attached Storage (NAS) Forum poświęcone urządzeniom typu NAS, służącym do przechowywania danych i umożliwiającym na dostęp do nich poprzez sieć komputerową (poprzez protokoły CIFS, NFS, FTP, etc).



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 30.03.2022, 14:12   #1
Jarson
Pa rampamer
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Jarson
 
Data rejestracji: 24.10.2006
Lokalizacja: Zachlajki
Posty: 9,205
Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
QNAP - zmiana bramy domyślnej

Trafiłem ostatnio na problem, który nie daje mi spokoju.

Po zakupie nowego routera przełączyłem do niego wszystkie urządzenia sieciowe, w tym NAS QNAP. Poprzedni router miał domyślny adres 192.168.1.1, a QNAP jak to QNAP domyślnie meldował się pod adresem 192.168.1.32. Problem polega na tym, że adres domyślny nowego routera to 192.168.0.1, a zatem pula adresów DHCP obejmuje adresy 192.168.0.xxx.

Zrestartowałem dysk sieciowy licząc, że automatycznie zaktualizuje sobie adres... a gdzie tam. No to podłączyłem na chwilę stary router, zalogowałem na dysk i w Panelu sterowania -> Sieci zobaczyłem, że opcja domyślna brama... po prostu jest, mogę sobie kliknąć "Edytuj", ale w ten sposób zmienić wartości 192.168.1.1 na (...)0.1 nie mogę.

Nie chciało mi się za dużo bawić i zmieniłem to co mi było zmienić łatwiej - IP Adress w routerze na 1.1. Wszystko rzecz jasna działa. Tylko to oczywiście nie jest rozwiązanie którego szukałem - bo na przykład gdybym teraz kupił od kogoś używany NAS od QNAP, który z kolei był skonfigurowany na routerze z pulą adresów DHCP z końcówką 0.xxx, to i tak nie umiałbym go dołączyć do mojej domowej sieci.

Jak mogę zmienić to co chcę, czyli bramę domyślną w NAS a nie adres routera?
__________________

Jarson jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 30.03.2022, 20:04   #2
SEBAW
Stary użytkownik
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika SEBAW
 
Data rejestracji: 09.06.2002
Lokalizacja: W-ń
Posty: 3,916
SEBAW jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>SEBAW jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>SEBAW jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>SEBAW jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
A to pomoże - klik?
SEBAW jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 30.03.2022, 21:42   #3
Jarson
Pa rampamer
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Jarson
 
Data rejestracji: 24.10.2006
Lokalizacja: Zachlajki
Posty: 9,205
Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Muszę sprawdzić, ale czy to nie jest tak, że ten plik .json nie tyle ustala adres NASa, co wskazuje go innym urządzeniom?
__________________

Jarson jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.09.2023, 10:22   #4
scedowac
Zarejestrowany
 
Data rejestracji: 19.06.2023
Posty: 3
scedowac zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Zmiana bramy domyślnej w urządzeniach NAS QNAP powinna być możliwa, ale wymaga dostępu do ustawień sieciowych NAS. Oto kroki, które możesz podjąć, aby zmienić bramę domyślną w urządzeniu NAS QNAP:

Zaloguj się do interfejsu zarządzania NAS: Otwórz przeglądarkę internetową i wpisz adres IP swojego NAS QNAP, który obecnie wynosi 192.168.1.32 (lub inny, jeśli go zmieniłeś).

Zaloguj się na swoje konto: Wprowadź swoje dane logowania do interfejsu zarządzania NAS.

Znajdź ustawienia sieciowe: Przejdź do odpowiednich ustawień sieciowych w panelu sterowania NAS. Zazwyczaj znajdziesz je w sekcji "Ustawienia sieci" lub podobnie nazwanej.

Zmiana bramy domyślnej: W ustawieniach sieciowych powinieneś znaleźć opcję "Brama domyślna" lub "Default Gateway". Kliknij na nią lub zaznacz i wybierz opcję "Edytuj".

Wprowadź nową bramę domyślną: Teraz możesz wprowadzić nowy adres IP bramy domyślnej, którym jest 192.168.0.1, zgodnie z nowym routerem. Po wprowadzeniu nowej bramy domyślnej zapisz zmiany.

Zapisz i zresetuj połączenie sieciowe: Po zmianie bramy domyślnej zapisz ustawienia i ewentualnie zresetuj połączenie sieciowe na NAS QNAP, aby nowe ustawienia zostały uwzględnione.

Po wykonaniu tych kroków, NAS QNAP powinien być skonfigurowany z nowym adresem bramy domyślnej, który jest zgodny z adresem IP Twojego nowego routera (192.168.0.1). Upewnij się, że po zmianach wszystkie urządzenia w sieci korzystają z właściwego adresu bramy domyślnej (tj. nowego routera) i że pula adresów DHCP na nowym routerze jest odpowiednio skonfigurowana.
scedowac jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 15.09.2023, 23:50   #5
Jarson
Pa rampamer
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Jarson
 
Data rejestracji: 24.10.2006
Lokalizacja: Zachlajki
Posty: 9,205
Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>Jarson ma doskonałą reputację, jest przykładem osoby znającej się na rzeczy <2000 i więcej pkt>
Zgadza się, tylko że u mnie problem polegał na tym, że nie mogłem zmienić domyślnej zmiany z tego miejsca. Dziś wróciłem do tematu i udało mi się znaleźć przyczynę

Ponieważ mam statyczny adres IP, który pamiętam, nie korzystam do łączenia się z dyskiem sieciowym spoza domu z DDNS, tylko mam na routerze ręcznie wprowadzone przekierowanie. To jednak wymagało wyłączenie w ustawieniach sieci NAS-a DHCP i wprowadzenie stałego IP (w moim przypadku właśnie 192.168.1.32). Inaczej po każdym restarcie router mógłby przypisywać NAS-owi inny IP i przekierowanie przestawałoby działać.

Ponieważ DHCP było wyłączone, NAS nawet po zmianie routera używał wprowadzonej na stałe puli 192.168.1, co oczywiście powodowało konflikt. Wystarczyło włączyć DHCP w ustawieniach LAN (na zrzucie ekranu poniżej) albo ręcznie wklepać adres z właściwej puli, czyli np. 192.168.0.32 (albo dowolny inny z zakresu 192.168.0.2-192.168.0.255). Nie robiłem już zrzutu ekranu, ale u mnie ponownie wprowadziłem IP z końcówką .32.

-syn_def_gateway_01.png

Następnie w routerze zaktualizowałem przekierowanie (na moim TP-Linku wygląda to tak):

-syn_def_gateway_02.png

Po tej drobnej modyfikacji - wszystko działa poprawnie.

Krótko mówiąc - moja wina, bo ustawiłem to sobie ręcznie znacznie wcześniej, a następnie zupełnie mi to wyleciało z głowy
__________________


Ostatnio zmieniany przez Jarson : 15.09.2023 o godz. 23:54
Jarson jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post

Tagi
bramy, domyślnej, qnap, zmiana

Opcje związane z dyskusją
Tryby wyświetlania Oceń tę dyskusję
Oceń tę dyskusję:

Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 11:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.